Споделена история от Други

Домашен любимец - декоративно зайче, порода Лъвска глава
Здравейте!
Искам да питам всичко свързано с декоративните зайчета - грижи, време, храна, пари и т. н. Приятелката ми си купи такова преди година, но няма време да го гледа и търсеше някой на който да го даде, аз се съгласих, защото наистина много исках домашен любимец, но майка ми все не ми дава (учудвам се как я склоних към идеята, че скоро ще има заек в къщата). Четох в интернет, че зайците се хранят само със сено и много рядко и по малко ябълка, моркови, зеле и т. н. защото от това получавали диария и умирали... А пък като чета какво съдържат храните за животни... Ядат същите ла*на като нас (поне от опита ми с котарака) Гледала съм преди животни (женско куче и котарак, не във апартамента при майка ми, в друга къща), но никога не съм гледала заек, тааа затова... а и тези стърготини... Честно ли му трябва на зайчето такова нещо? Какъв е смисъла от тях, ако му чистя клетката всеки ден? Не ми се струва нужно... Имам достатъчно време, а и съм отговорна, за да се грижа за него, само ме посъветвайте долу-горе как става. Много обичам животните. Моля, по възможност да пишат хора, които са гледали такова нещо вкъщи. А, и забравих да кажа... Зайчето, ако случайно е извън клетката, не пикае наред.
Моля за бързи отговори, защото утре сутринта ще го вземам. :)
Момиче, 14 години

Коментари

1.   1. В зоо магазините има специално храна за зайчета на зърна е и струва 2-3лв пакетчето.
2. Стърготината е задължителна, ако не искаш пуха на зайчето ти да е мокър с урина. Колкото и да му чистиш то пишка често и по много а стърготината го предпазва да не се намокри. Стърготината се сменя в зависимост от големината на клетката.
3. Не му давай зеле и моркови това е декоративно зайче не селски заек. Ще ти умирише дома на гадно ако го храниш с това.
4. Ако случайно е извън клетката, то пикае и ака наред. А напикано от зайче след два дни как мирише си нямаш идея.

2.   Аз имам такова зайче, лесно се гледа.
Храна: взимам му насипна, за да има разнообразие. В пакетираните храни слагат много коноп и има люспи, моето зайче ги оставя.
По - рядко, например 2-3 пъти в седмицата му давам резенчета ябълка, банан, морков. Обича фъстъци, орехи, сушени банани. Солети, но гледай да нямат сол, обикновени бисквити също яде. А корички изсъхнал хляб гризе като невидяло. Но всичко това му го давам като лакомство.
Трева - задължително, помага за храносмилането. Взимам родопско сено.
За тоалетната: моето зайче се научи да ходи до тоалетната. Купих му една като на котките, триъгълна и я монтирах в единия ъгъл на клетката. Насипвам пелети за тоалетна и малко талаш, за да му е мекичко. Много рядко се случва да се изпусне на друго място. А когато я пускам из стаята въобще не си позволява да пишка.
Добре е да се ваксинира веднъж в годината и да му се режат ноктите, когато пораснат, защото му убива на лапичките.
Може да му напъхаш трева в останалото роло от кухненска хартия и да видиш каква игра пада. Дървени играчки, за да си гризе и да поддържа зъбите къси. Има и бонбони, които от време на време купувам.

3.   Гледаме мини-заек от година и половина и талаш не му слагаме. Научихме го да действа в тоалетна в която се постилат дървени и хартиени гранули, без талаша просто е перфектно.

4.   Аз също гледам на декоративно зайче. моето пък е много капризно не яде всичко незнам другите зайци как са. През 3-4 дена сменям талаша, и да знаеш ако го пускаш да обикаля може да направи лоши бели внимавай, да гризе кабелите или балатума и т. н. Често проверявай ушичките да няма ранички нещо и така. Успех. :)

5.   Ако може да попитам до колко сантиметра растат Зайчетата Лъвска глава

6.   Здравейте! Бихте ли ми помогнали с един въпрос? Моето зайче е на месец и половина и прекарва много време извън клетката, та бих искала да знам има ли вероятност по някакъв начин да го отуча да пишка навсякъде. Благодаря предварително!