Споделена история от Други

Пропаднало общество
Защо съвременното българско общество е толкова пропаднало? Не мога да си обясня защо така се е получило, но определено не ми харесва.

Днес е модерно да си прост и тъпо да си умен.

Днес е модерно да правиш безразборен секс.

Днес е по за предпочитане да си материалист, да се интересуваш само от пари и материлани притежания пред това да живееш живота в неговата цялост - материлано и духовно.

Неща като честност, почтеност и достойнство са потъпкани и са дали път на псевдоидеали да постигаш успех чрез проституция или мошеничество.

Думата "тарикат" е комплимент.

Най-голямото "достойнство" на днешното съвремие е да нямаш достойнство, да нямаш идеали, а да мислиш само за личната облага.

Похвално е да се скътаваш и да не работиш, а да взимаш заплата или пък да работиш нещо лесно пред това да се трудиш както за себе си така и за общото благо.

Изобщо много мога да изброявам но си е факт, че съвременните "герои" на деня са:
тъпи мутри
тъпи к*рви
мошеници, висящи в кафенетата по цял ден
профеори, искащи рушвет за оценка
цигани-хомоскесуалисти, пеещи чалга
мъже с изписани вежди и епилирано тяло, продаващи крадени парфюми
и тн.

Защо това е така? И би ли могло да бъде по друг начин? Какво стана с честния и почтен човек, който има достойнство и който си гледа семейството? Какво го "уби"?

Един млад българин, решил
въпреки всичко да остане в България

Коментари

1.   "Един млад българин, решил
въпреки всичко да остане в България" - Всичко което си написал е вярно! Няма да е лесно в следващите години. Имаме пълно право да се оплакваме, тъй като сме от прогресивно мислещите хора, които искат да живеят в нормална среда. Аз те поздравявам за темата, но и тук ще се появи коментар, който ще ти обяснява, че в момента положението е в пъти по добро от преди. Аз се чудя такива хора кефи ли ги този "Цъфтеж" в страната, или просто си пропускат лекарствата..

2.   Това не е от днес, казваш "днес", но не мисли, че преди е било по-различно - аз съм на 53 години и мога да ти кажа, че не беше по-различно. Да, знам колко е трудно да живееш, да се развиваш и да прогресираш в среда, която не те подпомага, а ти препятства...такива са, защото такова им е нивото на развитие. Остави обществото, остави света и гледай себе си. Ние не можем да променим другите, не можем нищо да направим относно "другите", но със себе си много можем да направим, бъди промяната, която искаш да видиш в света, както е казал Ганди.

Тъпите и прости к__ви и мошеници във всички условия си остават такива. Както и човека с достойнство и идеал във всякаква среда и условия, си остава такъв. Тъпата к **ва и глупака, който се интересува и се стреми към слава, власт и материални придобивки, един ден ще израстнат, ще видят последиците и резултата от изборите си, и ще сменят посоката. Но човека, който е достигнал по-високо ниво, няма да се върне на тяхното, за него пътя е само напред, той вече не е подвластен на условията и средата, те не го определят - той ги определя за себе си.

Та...въпроса, който поставяш, не е от днес и от вчера, целия 20-век беше век на насилие, разруха и бездуховност. НО преди зазоряване е най-тъмно.

3.   Не само в България е така

4.   Радвам се, че има пичове като тебе, които имат нещо в главата и въпреки всичко решават да останат в тази тъпа, циганизирана, курвенска, чалгарска "държава" в която днес живеем... или поне се опитваме. Свалям ти шапка :)

5.   Виж само какви "тарикати" влизат в този форум и ще разбереш защо е така!
Обикновено ТЕ дават акълите.

6.   В началото на 90-те едни хора уж паднаха от власт, но де факто са на власт и до сега и вероятно ще са на власт още доста време. Проблемът на съвременното бълг. общество е, че тези хора много добре си изиграха картите и не паднаха от власт въпреки смяната на режима. Но тези хора не са само политици, те са един кръг от политици, добре облечени "бизнесмени", подкупни съдии и прокурори, продажни медии, алчни държавни чиновници и т. н. Стана така че този кръг започна да притежава всичко - от медии през държ. институции до цели икономически сектори. Това отряза всички възможности на хората извън кръга. А тези от кръга станаха идоли. Но тези идоли не са станали част от елита благодарение на акъл, образование или някакви морални ценности. Те са станали идоли заради липсата на скрупули, бруталността си, готовността да предадат приятелите си, да продадат народа си, да погазят моралните ценности, без да се колебаят, да излизат с печалба от всяка ситуация, без значение че жертват невинни и т. н. Тези хора карат джипове, ползват се с уважение в обществото (макар и фалшиво), влиятелни са, а честните, умните, образованите, кадърните са тикнати в ъгъла на обществото - те се возят в градския транспорт, работят за 500 лв, обличат едни и същи дрехи с години. Естествено от страни изглежда, че е по-добре да си в отколкото извън кръга. Това подтиква подрастващите да се стремят към ценностите на кръга - наглост, безкруполност и т. н. Още повече че родителите им не участват активно във възпитанието и не общуват достатъчно с децата си, за да им обяснят кое е правилно и кое не е. А децата гледат само крайния резултат и не се интересуват от моралната и духовната страна. Защо родителите не възпитават? Защото непрекъснато са тъпкани и мачкани от същия онзи кръг и са прекалено заети да се борят безсмислено срещу системата, защото този проблем им изглежда по-маловажен от проблема с борбата за оцеляване, защото някои се обезличават в тази борба, като се пропиват, а това изкривява съзнанието им и перценката им за това кое е наистина важно, защото някои с надеждата да се преборят с безпаричието (което е едно от следствията на наличието на такъв кръг), работят на по 3 места или биват експлоатирани да работят на едно място, но по 16 часа на ден и когато се приберат капнали от умора, им е само до общуване с някакви си деца. Като стана въпрос за 16-те часа, в момента масово се работи по 16 часа, а се дава заплата, която е мизерна дори и за 8-часов работен ден. Институциите го значт това, но нямат интерес да се предприема нищо, защото иначе ще си спрат кранчето за рушвети. Само че това е бомба със закъснител, който ще избухне много силно, защото родителите вече почти не познават децата си, а децата нямат стимул да работят и да се развиват, а само да правят далавери, за да оцеляват. Всъщност не знам дали вече не е избухнла бомбата. Докато въпросните отговорни лица не влязат в пандиза и не разберат един път за винаги, че законите са, за да се спазват, няма да се промени нищо. Смятам, че рано или късно на хората ще им писне, ще осъзнаят, че няма какво повече да губят и напрежението ще ескалира като факла, хвърлена в бензинова цистерна и тогава ма този кръг ще му се стъжни и ще излезе през задника цялото това крадено през годините. Ако това не стане, това общество ще загине съвсем.

7.   Всичко за което питаш е резултат от настъпването на демокрацията в България и подмяната на Българските с Американските ценности, ако може парите да бъдат ценност въобще!
Истинате е че е по-лесно да се живее в общество като днешното. Ботев беше казал, че е тежко, брате, да се живее между глупци неразбрани! Няма вационални ценности, нито национални идеали. Единственната цел са парите и тяхното количество!
Въпреки това има много ценностни хора, предимно в новите църкви, както и в общеста които отхвърлят днешната власт, като левичари, анархисти и т. н.
Моят съвет кам теб е да отидеш на протестантска, не мормонска, църква. Там има много добри и честни хора, но те са бабтисти, методисти, адвентистир католици и т. н.
в България православната църква е съставена предимно от сътрудници на ДС с такъв морал и ценности!
Може би когато Българите се научим да се уважаваме, а не да се мразим, ще се научим да правим нещо заедно за страната си! Но за съжаление това време е било за последно преди 100 години!

8.   Простотия си е имало винаги, все пак не забравяй, че не живеем във Виена, хората в България са бедни и прости. И въпреки това, не всички са такива каквито ги обясни ти.

9.   Всичко си зависи от средата на един човек. Не е пропаднало обществото, а хората, с които се събираш. Не съм съгласна, че преди 89та година обществото не е било пропаднало - препоръчвам книгата „До СтрасТбург и назад“, в която Авторът Христо Стоянов много добре описва начинът на живот на българските интелектуалци и политическата вихрушка и тогава - секс в размяна с висок пост, оргии, смяна на партньора, аборти, нежелани раждания, изневери и така нататък. Днешното общество не е по-различно от тогавашното. Каквото посято, такова покълнало.
От теб зависи дали ще си пропаднал или не. С какъвто се събереш, такъв ставаш!
Може да си пропаднал в най-възвишеното общество (виж гетата във Виена), може да си културен и в най-пропадналото общество.
За мен нашето общество не е пропаднало, напротив - за пръв път от много време театрите, музеите, кината са препълнени, няма месец, в който да няма фестивали някакви на културна тематика, има много самоиздържащи се малки театри, а и книжарниците отчитат много добри обороти, въпреки че много книги има и в интернет. Българинът никога не е чел толкова, не е ходил толкова често на театър и не е гледал толкова българско кино.
Чашата може да е и наполовина пълна, но можеш да кажеш, че е и наполовина празна.

10.   Преди няколко дни пуснах такава тема, но не я публикуваха... Иначе напълно подкрепям всичко казано от автора. Жалко, че тези хора не могат да се видят отстрани колко са смешни и жалки. А речничите им, по-добре да не ги коментирам, защото ми се свива юмрука. Дори по чатовете се пише неграмотно, а какво остава в училище? От моя клас имаше няколко неграмотници, стигнали до 12 клас незнайно как, а не знаят кога се пише и-й, в-ф, у-о, и т. н, а за препинателните знаци да не говоря... Същите тея неграмотници минаха успешно матурата по БЕЛ, явно са преписали. Ами нищо не ме учудва вече тук... никак не ми се иска да остават тук, но по-зле бих се чувствала като емигрантка. Не желая да бъда такава, не желая да се унижавам, чистейки някоя тоалетна или гледайки някоя стара жена. Кога и ние ще си позволяваме такива услуги? Кога някой чужденец ще чисти нашия КЕНЕФ или пък ако ще и да е българин, кога и нашите деца, баби и дядовци - някой ще ги гледа и ще се грижи за тях, ако ние нямаме време за това? ЗА ЖАЛОСТ, ТОВА НЯМА ДА Е СКОРО. Даже скоро е слаба дума... Хора, няма какво да разпъваме локуми тука и да недоволстваме... МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА Е 310ЛВ, а в чужбина е 1000лв, какво повече да говорим? За да стане тук заплатата толкова, трябва да съкратят половината народ. Няма да живеем скоро нормално, висшистите ще ходят в чужбина да гледат някоя баба, а хората с средно ще живеят някак си с 310лв и ще търпят унижения от някой "тарикат", който взима същите пари, но се е взел за голяма работа.

11.   съгласна съм с тебе (момиче на 16 години)

12.   Аз пък бих допълнила, че освен пропаднали, някои хора доста са се самозабравили. Това се дължи на факта, че живеем в едно егоцентрично и комплексирано общество, с презадоволени и незадоволени и хора, т. е двете крайности. За жалост, аз мисля, че манталитът тук е такъв, и няма нищо общо с ниските доходи и скапаната, мизерна държава, в която живеем. Българинът си е типичен Бай Ганьо, няма какво да го овъртаме. Всеки би сменил Веднага своето гражданство с американско или германско (ако можеше), без да се налага да ходи в чужбина и да мизерува 10 години, за да го получи, а веднага би седнал зад някое американско или немско бюро (нали сме голяма работа... ). Та, освен пропаднали и тарикати, хората тук живеят в някъв техен си свят, и си мислят, че като идат в чужбина само тях чакат. Селските бекове с женските очила, розовите блузки, селските анцузи и дънтички тип потур - са ми особено смешни. Не знам как един ден ще ни управляват тези човекоподобни хора, тогава ще ни разкажат играта. А днешните момичета, и те не са за присмех, то е трагично бе хора. С къв акъл ще си сложиш голи снимки в соц. мрежа? Не стига, че самовлюбени и вярващи си, ами и неграмотни. Те'а хора един ден ще ни управляват. Цялата тази показност и избиване на комплекси е изкопирана от чалгата, която е изкопирана от сръбската и гръцката музика, която няма нищо общо с тукашната музика, която щете или не, си е баш циганска!!! С къв зор плюете циганите, като кълчите баджаци на тяхната музика??? Ей т'ва не го разбирам! Ама честно! Особено ми е смешно, когато видя някой мъж как пере кючеци... не че жените не изглеждат смешни и жалки, но това днешното е страшно бе хора. Даже циганите в днешно време като 100 кила и Азис са по-уважавани от българите!! Той има ли някой българин ТУК, който да е наистина ценен и уважаван???? Не мисля! ШЕФА на банките в БГ е арменец, оня Лео от Италия дето сигурно не е никъв там, си има собствено предаване тук в България, а да не изброявам колко арменци и турци живеят тук... че даже ги дават по бтв новините всеки ден от 19:00... Въобще, има ли някой БЪЛГАРИН тук, който да е признат и да ценен от българите? Като в т'ва число не слагаме любимеца на всички Краси Радков и тем подобните. Българите толкова се мразят помежду си, че много здраво ще си го начукаме за съжаление.

13.   За малко да забравя и хейтърите по форумите, които са много модерни в днешно време. Като вляза в чужд сайт, примерно ютуб, негативните коментари по отношение на някое клипче са сравнително малко от тукашните. Точно това написах и преди малко - българите се самоизяждаме сами, никой не ни е виновен, нито държавата нито никой друг, сами си го правим.
Рядко влизам в сайтове като вибокс точно поради тая причина... щото не ми е приятно да чета обиди на всяко второ клипче. Що хората в днешно време нямат смелост да ти кажат всичко, което им е на сърце - лично? Абе много удобно им дойде на всички... обиди по нета, запознанства по нета... вероятно скоро ще измислят и виртуални сватбени агенции и разводи, че хората станаха твърде заети, че да се занимават с физическия свят :))).

14.   Както каза номер 1 ще се появят хората които ще започнат да те убеждават, че нещата в страната са си ок. Е появиха се.

15.   От Автора:
Радвам се, че има млади хора, мислещи като мен. Мисля, че ако просто всеки си вършеше работата в държавата както трябва щяхме да сме на нивото на страни като Швейцария. Разликата между такива държави и България е в манталитета на хората - там неща като измами и корпуция не се издигат на пиедестал, а са силно осъждани и законно и морално. Самите хора там са различни и от там трябва да започнем ако искаме да променим нещо тук. Във възпитанието на хората.

16.   ""Защо това е така? И би ли могло да бъде по друг начин? Какво стана с честния и почтен човек, който има достойнство и който си гледа семейството? Какво го "уби"?""

Здравей авторе, цитирайки горното от твоето запитване, нека да се опитам да дам и "моята" помощ.
Първо всички отговорили преди мен ти дават някакви насоки според човешките им разбирания за живота и промените в него. Но всичко това е само човешко разбиране(аз също съм човек - не се различавам, когато критикувам). Но това не ни е завещано от Създателя. Всеки един от нас се възмущава от нещо или от всичко, но базирайки се на какво? Кой от нас е безгрешен, към какво(какъв критерий) да приравняваме грешките на другите и кои сме ние да ги осъждаме - когато често не забелязваме нашите собствени грешки(умишлено или не)? Понеже няма двама човека които да са еднакви, значи няма човешки критерий по който да се водим(не може да се ходи по гайдата на 8 милиарда човека). Имаме обаче - закони(Божиите закони = морал и съвест). Те са дадени, много преди човека да доживее до приблизително 8000 си година. Това значи от сътворението. Дадена ни е и вяра чрез Иисус Христос(като ни заповяда да "обичаме първо Бога, после ближния си с цялото си сърце, душа и разум").Та думата ми е, от онова време та досега нашия Господ Бог ни насочва, учи, предупреждава, наказва, изисква, моли и др. като негови деца да следваме пътя на истината(която е една) - законите и заповедите са написани и ТРЯБВА да се предават от родители на деца, от стари на млади, от препатили към такива без опит, с необходимото уважение и зачитане, но практически НЕ Е ТАКА. Хората като цяло не се стремят към самокаляване и подчиняване на волята(да подчиня моята воля на волята на Божиите заповеди, на волята на любовта- която е Бог). Смята се в световен мащаб, че собственото ми "аз" е най-важното нещо и първо ще задоволя собствените си нужди, преди тези на нуждаещия се(така е в световен мащаб), а е имало и друго време на земята - когато едни хора са си давали последния залък на брата си(разделяли са го), давали са животите си за своите си, че и за чужди хора. Това са били онези последователи на Христос, които обречени на вярата са знаели, че няма по-добро нещо и по-благословенно от това да умреш(да дадеш живота си) за брата си.
В днешно време това се смята анахронизъм и безумие. Разбира се и в миналото е имало хора невярващи и подигравчии, но в никакъв случай мащабите които са днес. А в днешно време са много малко пък онези, които наистина биха се жертвали за другия човек(това е Богуугодно).
На човека от край време му беше заповядано "не пожелавай" - каквото и да е, а вместо да пожелаваме, да БЛАГОДАРИМ на Бог за всичко което ни е дал - било то много или малко. Но стана така, че Бог даде на някои повече, на други по-малко и влезе завистта и нечестието в окото на човека и той започна да пожелава от време оно до сега, и ще продължава човека да пожелава(каквото си поиска, като не спазва Божиите заповеди) докато най-накрая Бог не сложи край на човешкото безумие(това е една друга тема).
Та в тоя ред на мисли, какво ни учи Божията мъдрост - когато видим какво правят другите хора(защото не са устояли на изкушението да пожелават) - да не им подражаваме, да стоим настрана от такъв начин на живот, да живеем незабележимо, да следваме Бог, да си спомним как са живели нашите стари хора преди векове(кои и колко са били богати тогава?). Правейки това, никой от нас няма да падне в капана на изкушенията, но ако видиш че някой греши - кажи му Божиите заповеди - ако те послуша -добре, ако не те послуша - заминавай нататъка(ти си си изпълнил дълга).
А колкото до това кой какъв начин на живот води и защо го води - не е в нашата власт да го спрем и не бива. От нас се иска да посочваме ПЪТЯ - ИСТИНАТА - ЖИВОТА -ХРИСТОС, а кой как възприема си е негова работа и Бог съди.
Само ще добавя, че ставащото в света от древността до днес е част от Божия план за изпитание на Човешките Синове. Боеца се изпитва в бой - не по марковите му дрехи или придобивки, Бог изпитва хората чрез изкушения(материални и нематериални), като ни е заповядал "НЕ ПОЖЕЛАВАЙ", така че всичко което прави човек го прави по собствената си воля. Следвайки собствената си воля да не пожелава се съюзява с Бога, но следвайки собствената си воля да пожелава се съюзява със Сатана и резултата е описанието, което ти даваш в твоето откровение.
Сега разбираш ли, защо с една и съща воля но подчинена на различен ДУХ човек става роб или на Бог, или на Сатана. Но Бог ни завеща и обеща, че човека НЯМА ДА Е БОЖИ РОБ, А СИН БОЖИ. Докато робувайки на Сатана = злото(тъмнина, и смърт в света) - човек си остава завинаги роб.
А за да ти се доизясни, земята в този й вид е определена да съществува ДО ВРЕМЕ. Времето го знае само Бог. След свършване на ОПРЕДЕЛЕНОТО ВРЕМЕ, идва унищожението на света в този му вид(като преди това Бог си е прибрал вярващите в Него). И е казано:
"И ето градя НОВО НЕБЕ И НОВА ЗЕМЯ" - за верните Божии Синове и живота ще бъде такъв какъвто на всички честни хора им липсва - ЛЮБОВ, БЛАГОДАТ, МИР И РАДОСТ ЗАВИНАГИ ПО НАЧИНА ПО КОЙТО БОГ ГО СЪТВОРИ!
Апропо, и всеки който се моли(също и за хората които обича - живи и умрели) и се надява на Бог, ще бъде с любимите си в Божието царство без болести, мъка, сълзи и болки.
Какво по - прекрасно от това?

17.   Доста от нещата които си написал все едно съм ги писал аз.
Подкрепям те!
Но искам да ти кажа че хората за които говориш винаги са били такива и такива ще си останат и винаги ще ги има.
А за това че днес е "модерно" простотията и тъпотията да са на показ е виновна властта защото така им е удобно
да контролират именно хората които могат да направят промяна- а промяната за тях не е изгодна.
точно затова е модерно да си идиот, но мен и теб и хора като нас не би трябвало да ни интересува какво е модерно
а да бъдем каквито сме да доминираме с умения а не с способността да се нагаждаме в пошла обстановка както би направил всеки страхливец.

18.   Може би светът около теб е такъв, защото ти вярваш, че е такъв? Утвържденията създават нашата реалност... Има една притча, в която един човек отива в едно село и след като се връща от него, разказва на приятеля си колко гостоприемни са били хората, колко подредено е било в домовете им и колко лъчезарно е изглеждало всичко. Приятеля му разказва, че също е бил в едно село и там хората са били ужасни, къщите са изглеждали мръсни и всичко е било мрачно. Накрая се оказва, че са били в едно и също село... Съвет от мен, ако искаш, разбира се - търси позитивизма и доброто в хората!

19.   Лео е уникален човек. Той смята България, като за втори дом! Иначе съм съгласна за останалото!

20.   Номер 12 каза истината такава, каквато е.

21.   Tова ми напомня следната поема:
"Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога изамамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи. "

Според мен има смисъл човек да се опита да промени нещо в България ако поне има семейство което го подкрепя и му дава сили и вдъхновение. Ако за семейството ти е едно облекчение и едва ли не радост че не си в България намирам за трудно да се живее там.