Споделена история от Други

Избор на животно
Имам малка дилема... Заек или птичка да си взема за отглеждане. Според вас кое е по-подходящо за домашен любимец? Кое не е толкова претенциозно, но е обичливо? Отглеждали ли сте птичка и заек? Кое мирише повече? По колко време живеят? Кой вид птичка бихте ми препоръчали (мисля за някоя сравнително малка, не да е от най-шумните, но да не е от глупавите). Понякога ще се налага да нося животното с мен в друго жилище. Работя дълго време и не винаги ще мога да отделям много от времето си за игра с него например. Но пък много обичам животните, а и сега усещам една, малко или много - празнота заради една скорошна загуба...
Възможностите за куче и котка отпадат.... твърде дълго за обясняване...

Коментари

1.   За птичките - определено най-интелигентни са папагалите (е, враните са по-интелигентни, но не са дом. любимец!). Винаги птици се гледат най-малкото по двойки, така че тук няма „птиче“, а птици. Има папагали, които живеят 70 г. иначе и можеш да завещаеш дори на децата си. И все пак - тъжно е да гледаш животното си в клетка.
Птиците са създадени, за да са свободни освен това миришат - няма начин.
Декоративните зайчета са добър домачен любимец, но се разболяват лесно, капризни са и живеят към 3-5 г., ако имаш късмет. Моят мъж е имал като дете зайче и морски свинче и са му умирали много често, въпреки грижите. Имах съученичка, която си гледаше голям обикновен заек, живя ? 5 г. и си умря от старост май. Много тежко го преживя.
Така, както го описваш - ти нямаш време/условия за какъвто и да е любимец. Ако все пак искаш любимец, който няма нужда от много грижи (самостоятелен е), но ще ти даде много гушкане/любов/внимание - това определено е котката. Ако нямаш време обаче и те няма по цял ден - вземи си две котки, за да са си другарчета или възрастна котка. Колкото до смяната на жилището - няма проблеми и тук. не е вярно, че котката е привързана преди всичко към жилището - тя също е социално животно и ако си и ти в другото жилище (или приятелчето-коте), няма да имаш никакви проблеми.
Подходящи породи - аз лично харесвам късокосместите котки, не са претенциозни, не се разболяват често, хигиенични са. Имала съм сиамска - много се привързва към един човек. Всички видове тайландски породи са подходящи за самостоятелно гледане, но трябва да има човек в къщата - те са като кучета (така и ги наричат „кучета котки“), защото са страшно фиксирани към един стопанин. Аз харесвам обикновените, европейски късокосмести котки, който в България често са смесица с анадолската котка (всички котки с такава кръв имат оранджево по козината си и оранджеви очи)- страшно интелигентни създания, които рядко боледуват и живеят дълго, ако са гледани добре. Гледат се единично или по двойки, ако няма често човек у дома. Котката живее поне 10 г., има домашни котки, които достигат 15-25 г. Най-подходяща котка за хората без време (мениджърски котки) са всички видове късокосмести сини котки, но са скъпа порода. Аз съм се спряла на обикновените, „улични“ котки - същност те също са си порода - немски учени са я селектирали през 17-18 в., за да е устойчива на болести и да лови мишки. Не случайно това е най-успешната порода - най-интелигентни са тези котки и са устойчиви на болести.

2.   Вземи си плюшена играчка. Няма да е шумно, да мирише, да е глупаво (така или иначе няма да се разбере), няма да се налага да отделяш време за игра, щом много работиш, няма и да е необходимо да го водиш със себе си.

3.   Вземи си играчка. Животните не са играчки, че да ги гледаш и да си играеш с тях когато ти е забавно в останалото време да седят в клетки, затоврени, обездвижени, без себеподобни, да ти служат само за егоистичното самозабавление. Да живеят в тотален стрес и страх. Птица в клетка е най-гнусното нещо, не случайно се е превърнало в метафора. А ти дори си тръгнал/а да ги избираш по миризмата. Вземи си наистина играчка. Който наистина обича животните не ги държи в плен или развъжда на сила, за да ги продава на хора, които ги мислят за предмети и декорация. Който ги обича, ги обича с всичките им звуци, миризми и специфичен начин на живот в естествената им среда на живот. Не в клетки и с нашийници. Най-доброто, което може да направиш е да осиновиш бездомно куче/ котка.

Хайде, започвайте да ме храните и оборвате.

4.   От авторката:
2 и 3, нямам на предвид да си играя с тях, а, че всяко животно има нужда от игра, от внимание. Искам да кажа, че нямам например времето един час на ден да се занимавам само с игра с тях.
1, благодаря за изчерпателния отговор. Въпросът е, че имам котка, жива и здрава да ми е, вече е старичка и много си я обичам. Не го написах в поста, защото може да повлияе на мнението ви, че котките не се понасят с птици, но моята е стара и уморена и повече не ловува, нито има сили да играе. Кучето отпада като вариант... не се разбирам особено добре с кучета, а и изискват особен вид грижи.
Досега съм имала домашни любимци и не съм ги държала в клетки постоянно, както се изразявате 2 и 3... отваряла съм клетките, пускала съм ги на свобода, но те предпочитат да си стоят там...
Разбирам, че животните не са за забавление. Искам да осигуря на едно животно максимално добър живот... не такъв, който ще му "предложат" в развъдниците или при случаите с истинските зайци- ще ги отгледат и ще ги заколят!

5.   Зайците живеят повече от 8 години, зависи как ги гледаш и третираш. Много зависи от характера му, но може да се нуждае от много внимание, може и от по-малко. Ако го чистиш редовно няма да ти мирише, но и това изисква време. Аз имам заек и той е като куче - ужасно игрив, жизнен и ако не му се обръща внимание, започва да сумти и да ме гризе.

И напълно се съгласявам с другите - като нямаш време, не си взимай любимец. Те не са декорации!

6.   Аз си гледам зайче. Не мирише изобщо, гледам го на терасата. Не е скъпо, ето ти някои цени:
-сено - 5, 50 лв(примерно за 1пакет)
-клетка - 22 лв (мойта за толкова я взех)
-зайче - ДЕКОРАТИВНО за 20 лв си го взех ето от тук и ми го пратиха с куриер -
http://minizaici. alle. bg/ - то и във магазините за животни продават, ама са по 50-60 лв.
-поилка - 4, 50 лв(за толкова я купих)
-талаж - 5, 00 лв за около 2-2, 5 кг.
-суха храна - 3, 00 лв за 500 гр.
Всички тези неща ги продава момичето в сайта.
За мин зайчето е много по-добър вариант според мен. Аз съм привърженик за зайчетата. А до въпросът ти колко живеят е силно индивидуално - от 5 до 15 години :-)
Успех с избора!!

7.   Аз бих ти препоръчала морско свинче. Почти никакви грижи не изисква, само да му сменяш сламата от време на време, яде по 1 морков или малко салата сутрин и вечер.

Много са мекички, пухкави, можеш да си го галиш и т.н.

8.   Засега клоня към истински заек... Ще спася животинчето поне от изяждане...

9.   Според мен си вземи декоративно зайче. По сладко е! :)