Споделена история от Други

Дилема
Здравейте! Аз съм момче на 21 години. Студент съм в родния си град и разбира се живея при родителите си. Събрах известна сума и съм изправен пред дилема. Всичките ми приятели си изпокупиха коли и си изкараха книжки, а аз не... Имаме и апартамент отделен от този, в който живеем, но се нуждае от здрав ремонт. Та въпросът ми е да ремонтирам апартамента и да се опитам да водя някакъв по-самостоятелен живот там или да си вложа парите в автомобил. Не ме разбирайте погрешно, но е гадно винаги да те питат да те метна ли някъде или да се возиш отзаде и да се молиш да те закарат или пък родителите ми да ми надуват главата когато ме засекат извън стаята. Намирам че и от двете се нуждая затова се питам Вие какво мислите?

Коментари

1.   Аз бих си оправила другия апартамент и да живея в него без тях, защото нашите са ужасни и в момента точно това искам - да си събера пари и да се изнеса някъде на квартира далеч от тях.

2.   Апартаментът е мястото, където ще живееш и спиш. Абсолютна необходимост. Колата е удобство и разход. Не прави като всеки 2ри ограничен младеж и не се закопавай с някакъв стар боклук само за да си "гъзе" с кола.

3.   Ами зависи каква сума пари си събрал и имаш ли постоянни доходи. Моите приоритети са така: 1. Храна, 2. Дрехи, 3. Жилище, 4. Кола. Тоест колата ми е на пследно място. Имах преди и аз кола, но като теглих чертата за няколкото години през които я имах сметнах, че на година давам по 2-3 хиляди лева по нея, които мога да си спестявам. А живея и в малък град. Така, че сега съм на 28, купих си жилище, продадох колата, плащам си заема, от който остават още 3 години и каквото остане от заплата оправям нещо по апартамента. Когато го оправя че на мен да ми хареса, изнасям се там и първото нещо което ще направя е да си купя кола. Сега не ми трябва. Така, че строго индивидуално е, сам трябва да си прецениш, но аз лично бих започнал с жилището. Оправи си спалнята и банята, да можеш да си водиш мацки там, после колата.

4.   Със събраните пари си ремонтирай апартамента И си купи (хубав!) велосипед! С колело в града, и особено в по-малък град, е идеално.
Не се подвеждай по акъла на малоумниците и на тулупите...

5.   Определено си ремонтирай апартамента. Не е работа да живееш по 24 часа с хора от тяхното поколение. На мен ми писва майка ми, която ми идва на гости само за 10 дни, а ако трябва да живея с нея, че и с баща ми, ще откача. Повярвай няма по-голям кеф от това да си живуркаш без родители.

Липсата на кола не е чак такъв проблем, определно време ще ползваш обществен транспорт или таксита и после ще си спестиш за кола. Вярно, не е чак толкова удобно, но е 100 пъти по-добе да си ползваш транспорт, пък поне вкъщи да ти е спокойно. И без това колата ще я ползваш половин час на ден, а апартамента поне 12-14 на ден.

Освен това, ако сега си купиш кола, тя ще те вкара в допълнителен разход и ще ти е по-трудно да спестиш за апартамента след това. Без кола може, без жилище не може.

6.   Ремонтирай апартамента.

7.   Апартамента:)

8.   И за мен по принцип на 1во място ми е апартамента в приоритетите, но прецени дали тази кола наистина ти трябва. Ако вършиш работа с нея и тя ти помага да пестиш време - да не висиш по спирки, да не ходиш до спирки, по добре си вземи колата. Така ще си вършиш работата по-лесно, и по бързо. Но ако колата не ти е такава голяма необходимост- тоест ползваш я за да се мотаеш насам натам, и нищо повече, по-добре си оправи апартамента. Все пак е важно да има къде на живееш, какво да ядеш и да обличаш, а колата си е удобство, но може да минеш без нея на един етап, докато не си стъпиш на краката и можеш да си я позволиш, без да се лишаваш от нещо друго.

9.   Абе друго си е да си имаш количка, ще си излизаш постоянно насам-натам. А по- нататък ще си ремонтираш и апартамента. А и ако отидеш в апартамента сега като студент ще имаш и куп други разходи за сметки, храни и т. н. Е, вече като завършиш ще го мислиш и това. А ако и работиш ще си събереш някой лев и за добър ремонт. Надявам се да се разбираш с родителите си де, и от това да зависи избора ти. Това е мое мнение. Ж.

10.   Значи и в двата случая - да имаш кола и да живееш самостоятелно, трябва да имаш и подсигурен доход. Много готино е да си в твое си жилище, супер много хора дори нямат такава възможност, а ти можеш като нищо да се изнесеш. Така, че за мен това е по-важното нещо! Не си малък, у вас едно момиче не можеш да си заведеш или пък да се напиете с приятели... От друга страна да живееш сам значи и сам да се оправяш с всичко и да си плащаш сметките сам. Колата за по-натам я остави - удобство е, но не е нещо наложително. Предполагам там, където живееш не е проблем да ходиш на работа и университет пеша или с градски, а като излизаш така или иначе не е удобно да си с кола (все трябва да си на безалкохолно). Ако много не те свърта, изкарай за момента книжката защото е ок да нямаш кола, но според мен трябва да можеш да караш ( а и сигурно вашите имат някоя количка с която можеш да бръмчиш чат-пат) и си оправи жилището ;)

11.   Апартамента, все пак там ще живееш, а не във колата. Разликата е голяма!

12.   Кола за всекидневно ползване е заробване. За всекидневен транспорт си вземи колело или в краен случай скутер. През дните с най-кофти време - с обществен транспорт. Продадох колата и от 2 години се чувствам по-свободен и то с велосипед. За разстояния до 4-5км в едната посока е идеален, за повече или ако ще возиш и друг пасажер - скутер или малък мотор (скутерът е по-сигурен като цяло). За междуградско си е най-удобно с кола, няма спор, но ако не излизаш извън града често реално не ти трябва.

13.   Според мен със спестените си пари е може би по-добре да подпомогнеш родителите си, при които живееш. Не трябва да бъдеш егоист. Щом си успял да спестиш, значи не са в основата. Допитай се до тях. Може би ще ти дадат най-правилния съвет!

14.   Хората ги е страх да се поразтъпчат... И си купуват коли.
Също така момичетата обичат някой да ги вози- идеална основателна причина да си купиш кола.
Тая мания се е превърнала като тая с цигарите, с алкохола...
не пушиш ли, не пиеш ли- как се забавляваш?
Пълна идиотщина.
Аз, където ме болят краката, мускулите почват да ме болят след 10-15 минути ходене, не се оплаквам, и ходя, не ползвам градски транспорт-нищо. Много рядко се возя с градски транспорт.
И тия коли, тва е тъпо за мен. Бих си ремонтирал апартамент, а не да се фукам с неква кола-втора употреба. Да се возя с нея из квартала, че ме мързи да стъпа на земята...

15.   Благодаря много на всички. Хубаво е да виждам че сте на едно мнение. Съберам стипендиите и заплатите още няколко месеца и почвам ремонта.

16.   Жилището естествено! Не бъди като повечето "ганьовци" да поставяш колата на първо място. Писнало ми е от мъже, които нямат нито жилище, нито хубав доход, нито прилични дрехи, но се перят в трошките си.