Споделена история от Други

Отопление!?
Здравейте :) Искам да помоля за малко помощ... ще съм много благодарен на тези, които споделят своите мнения. Става въпрос за това с какво и как ще е най-лесно и икономично да си отоплявам хола, който е около 25 кв. м. Апартамента е на 1-вия етаж, северен е, кажи речи слънце не влиза в него и зимата е доста хладно... лошото е, че блока няма комин и съм много затруднен в избора си за отопление. Какво мислите вие? Очаквам вашите съвети :)

Коментари

1.   Като няма комин, няма и алтернатива на отоплението на ток. Идва ми наум за акумулираща печка, която да включваш през ноща на по-евтината тарифа. Друг съвет не мога да ти дам, освен въобще да не се отопляваш. Така хем си каляваш волята и тялото, хем си оставаш независим. Аз лично очаквам нови бунтове против цената на тока и срив на електрическата мрежа в България. Като ти дръпнат шалтера, освен на студено ще стоиш и на тъмно.

2.   Аз лично си реших проблема с инверторен климатик. Дадох 1200лв за него (Хитачи), което е доста по-малко от Фуджицу например, но върши също толкова добра работа. Все пак се конултирай с продавача и търси специализирани магазини. Ще те насочат към вариант, който е най-ефективен за твоя случай, ще им кажеш с каква сума разполагаш, но от мен да знаеш, приготви си поне 1000-1200 лв с монтажа. Ако се пазариш, може и да ти смъкнат 50-100 лв.

Нагласям си на някаква температура и го изключвам чак на пролет, така е най-ефективно. Консултирал съм се със специалисти. Изчислих, че за 4-5 г. ще си избие парите и после докато навърши 10 г. ще си избие парите втори път. Пък оттам нататък, ако все още е жив още по-добре. Ама то тогава кой знае какви ще има - още по-ефективни.

Мислех и изолация да си направя, но се оказа, че не е толкова рентабилна. Има ефект, но е скъпа и минават много години (поне 10), докато си избие парите и после не се знае дали все още ще върши работа. Така че климатик е достатъчно.

Имай предвид че миналата зима над 80-90 лв не съм плащал с изкл. на онзи месец дето всичко се оплакваха от надписаните сметки - тогава платих 120. Имай предвид че аз съм в двустаен и всичко ми е на ток, а в другата стая включвам духалка, която гори доста. Ако имах още пари щях да сложа и там 1 климатик и щеше да ми излиза още по-евтино. А преди климатика съм плащал и по 230 лв в най-студените месеци, като имаш предвид че тогава тока беше по-евтин.

С климатика направо се родих, хем евтино, хем удобно - не се занимаваш ни с дърва, ни със зажди. Вярно първо трябва инвестиция, но тя после се избива и си яко на печалба, докато не умре. Но имай предвид, че все пак не е лошо допълнително да си сложиш хубава дограма, защото тя е важна. В краен случай и без нея може, но ще му падне малко ефективността.

Пробвай този вариант, няма да съжаляваш.

vova4ka

4.   www. setcombg. com - заповядай в този сайт. В него ще намериш полезна информация за отоплението през зимата, а във форума можеш да попиташ конкретно каквото те интересува.

5.   Ако въпроса е с кой уред ще ти излезе най-евтино, според мен това е инвенторен климатик. Лошото е, че един такъв уред е скъп. Друг вариант е да си купиш конвектор, но не от най-евтините, а от някоя реномирана марка - по-икономични са. И в никакъв случай вентилаторна печка.

6.   Хиперинверторен климатик Toshiba Daiseikai IV. COP > 5, т.е. "гориш" 1 киловат електричество, а получаваш 5 киловата топлина. С кредит "енергийна ефективност" го взимаш с 20% по-евтино.
Сметката за ток се вдига с 5-10% месечно, а комфорта е пълен - не мръзнеш и не пестиш.
Също е добре да се направи изолация на етажа - най-добре външна (ползваш стените като акумулираща печка), но ако не е възможно - вътрешна (каменна/минерална вата и гипсокартон отгоре).

7.   Ало номер 2, 1200 лева за климатик става, но 1200 лева за монтаж НЕ става. Намазали са ти ските и много яко са те пуснали по нанадолнището, ха-ха-ха...

8.   7, че не можете да пишете вече явно е нормално положение и за повече не смеем да си мечтаем, ама поне се научете да четете! Къде човекът е написал че с тава въпрос за 1200 лв. монтаж? Написано е ясно: "...приготви си поне 1000-1200 лв С монтажа...", а не ЗА монтажа.

9.   Ако имаше универсално решение - всички щаха това да правят. Да, ама не!
Иначе си сложи PVC - дограма и на всички подвижни прозорци си сложи допълнително гумену уплътнения със сечение като буквата "В" и се лепят като скоч. Едно на подвижното крило и едно на касата - трябва трудно да се затваря за да има ефект.

10.   Аз лично си реших проблема с инверторен климатик. Дадох 1200лв за него (Хитачи)