Споделена история от Други

Пари на заем
Здравейте, пиша за съвет и защото съм ядосан. Дадох пари на приятел с който се познаваме от деца. Парите не са много 100 лв., дадох му ги защото искаше да празнува, имаше повод. Каза, че ще ги върне след месец, но вече минава втория. По принцип аз съм по зле във финансово отношение от него, но в нужда реших да помогна. Още не съм го питал кога ще ми ги върне и разчитам той да се досети. Тази вечер ми беше на гости и ми се хвалеше с нови покупки, но за парите не спомена нищо. Омръзна ми хора, дадох и на друг човек 20 лв. и така и не ми ги върна, както и да е той не ми е чак толкова добър приятел. Какво става не знам вече, гледам да помагам като човек, а какво се получава всеки те прецаква. Какво да направя, да забравя за парите и този приятел в кавички да го отсвиря завинаги, как мислите.

Коментари

1.   Приеми тези пари като пари дадени за уроци и се радвай, че са само толкова. И аз съм същата овца като теб, а понякога съм давала пари "назаем" само за да ми се разкара някой от полезрението. Дано "приятеля" ти да не те "продаде" толкова евтино и все пак да ти ги върне.

2.   той мисли, че си ги забравил
а може би и той да е забравил, че си му ги дал.. особено ако за него тези 100 лв. не са кой знае колко

просто му кажи, че имаш нужда от пари и кога ще има възможност да ти върне 100-те лв. които си му бил дал преди време
според мен ще ти ги върне, особено щом има пари
просто е забравил или е несериозен и ако не го питаш няма да се сети сам!
това е за този който ти е приятел, другия също го питай

3.   Прав си да се ядосваш, дразнещо си е. Можеше поне да ти каже, че сега няма възможност и да изчакаш, а той дори се хвали с покупки.

Според мен просто му кажи няколко пъти, че имаш нужда от пари и ако може да ти ги върне. Ако продължи да те мотае, спри да повдигаш темата. Просто го издебни в някой момент, когато е забравил да ти купи/плати нещо (измисли нещо, че нямаш възможност примерно да си занесеш колата на сервиз или де да знам, ти си знаеш) с уговорката, че после ще се оправите. А после му кажи: "А, да, ти нали имаше да ми даваш, все едно сме се оправили. "

И от мен да знаеш, не давай заем на човек, в когото не си на 100% сигурен, че ще ти ги върне, колкото и да е в нужда. Защото започват да злоупотребяват с добронамереността ти. И аз така като теб се опарих няколко пъти и вече почти на никого не давам, освен ако му нямам 100% доверие.

4.   Напомни му! Може да е забравил. Аз в момента съм раздал 2000лв назаем в течение на месеци на двама приятели. Но ги познавам и знам, че ще ги върнат.

5.   Деликатно му намекни, че ти дължи пари, може наистина да е забравил. Аз в такива случаи разказвам следния виц.
Имало едно време един щедър арменец бай Гарабед. Та всички знаели, че той е богат и щедър и де на някого му трябвали пари, все при него ходели. И той давал. Като поиска някой пари, бай Гарабед само казвал, ами знаеш къде са парите, отвори чекмеджето и си вземи. Обаче всички взимали и не връщали. И така дошъл поредният.
Бай Гарабед и на него казал да отвори и да си вземе, ама този път пари нямало. И човекът се очудил. Е, казал бай Гарабед, а не се ли сещаш, че първо трябва да върнеш за да има после пари в чекмеджето?
Та като го разкажа тоя виц съвсем невинничко обикновенно хората се сещат, че за да има пари за следващия път трябва първо да ми върнат предишните.
Иначе имах такъв случай с един приятел. Дадох му пари и месеци наред ни го чух, ни го видях, даже нарочно се криеше и не си вдигаше телефона и ми стана тъпо. Да си развалим приятелството заради дребна сума. Е, накрая успях да го намерям и в крайна сметка ми ги върна, ама вече му нямам доверие и повече никога няма да му дам пари.

6.   Дядо ми беше същия като теб. На кой ли не даваше. И разбира се никой не връщаше, че накрая дори на погребението му не дойдоха. Ей така, поне да му засвидетелстват малко уважение! Какво да ти кажа, неблагодарни хора има колкото искаш!

7.   Кажи му да ти върне парите защото ти трябват! Толкова ли е сложно? Става това, че приятеля ти си мисли, че си забравил за тези пари или не са ти важни и очаква да мине между капките. А ти седиш и чакаш той да се сети - има да си чакаш. Отиди и си ги поискай, няма нищо срамно, ако се направи на разсеян кажу му - виж какво исках да ти помогна, но сега парите ми трябват, щом имаш за да си купуваш нови неща, предполагам няма да те затрудни да ми ги дадеш. Ако каже, че не може и започне пак да се помайва, повече не се занимавай с него, заради 100 лева ще изгуби приятел, а това е много по-ценно. Затова нека и на него да му е за урок, занапред, докато мълчиш вредиш хем на себе си, хем на него, защото той ще продължи с това поведение и с други хора. Надявам се да събереш смелост да си отстояваш правата, иначе винаги ще те мачкат.

8.   Питай направо какво е станало и дали ще може да ти ги върне по-скоро, след това си вади изводите и си прави сметката какво да го правиш този твой приятел. На наскоро една жена, която мислих за приятелка и услужих с 50 лв, че и трябваха спешно и че щяла да ми ги върне след два дни. Чаках седмица никаква не се обади, обадих и се и какво мислиш не вдигна, на другият ден и се обадих пак затвори ми, на третият ден пак и се обадих настоятелно няколко пъти е не вдига пак. Почувствах се много грозно и глупаво, майната им на парите, но се познаваме от 6 години и мислих, че приятелството ни означава нещо и за нея, а тя даже от елементарно уважение не си вдигна телефона. Егати патката къде съм, а се радвах че има човек който мога да нарека мой приятел.

9.   Уважение всекиму, доверие никому :)

10.   Никога не давай пари, освен ако не си ги прежалил вече.
Народът е казал: "Направи добро и го хвърли в морето!".
Вероятността никога да не ти върнат дадени по такъв начин пари е близка до 100%, а да си късаш после нервите за това (които струват много повече, че и няма как да си ги купиш дори..) - въобще не си струва.

11.   Кажи му някаква част да ти върне сега(ако не може всичко наведнъж) и когато ти я даде се уговорете кога да е следващия път. И ако дойде срока и се ослушва пак го подсети. Неприятно е, но е по-добре да свикнеш любезно, но твърдо да искаш. Иначе губиш и приятел, и пари. А и хората ще ти имат респект занапред.
С един бивш приятел стана твърде неприятна ситуацията. Имаше проблеми тогава, услужих му за 2 седмици, а станаха 4 месеца, покри се и мислеше така да се размине. Два-три пъти му напомнях, но нищо. Сумата не беше малка по онова време, стана ми неприятно че така е решил, не ми се вярваше, но факт. Една вечер късно отидох до тях с колата с още двама приятели, излезе по чехли от вкъщи, без да се караме или нещо се разбрахме на части да започне да връща. Да видиш как след няколко дена ми се обади готов с цялата сума, а уж беше много затруднен. Не знам си какво му се случило, късмет и изведнъж му се намерили пари:) Разбра че няма да го оставя лесно. И заради предишни неща(беше тръгнал да пропада), и заради този случай окончателно ни се развали приятелството.

12.   Аз лично наистина веднъж забравих да върна 70лв на много добър мой приятел, заклевам се - забравих!!!
Две седмици по-късно той подходи доста тактично - говорехме кой какво ще си купува и той каза "другата седмица ще взема заплата, дали ще можеш до тогава да ми върнеш онези 70 лв, които ти дадох, че да заведа гаджето малко на почивка? "
иии веднага му ги върнах - просто бях забравил. Той не отиде на почивка де, но много добре го завъртя, за да не стане нагло :)

13.   Приятел, познат-пари само с документ и уговорен срок за връщане. Така мърдане няма. Не плати ли навреме, начини бол.

14.   Така е разбирам те. Тъкмо се запознахме с моята приятелка и уж най добрата и приятелка ми се обади но бяхме се виждали 2-3 пъти и ме помоли за 40 лв назаем уж за 1 седмица. Мина 1 година виждали сме се 2 пъти но нищо! Интересното е че има хора които ти дължат и могат да те гледат в очите все едно ти им дължиш.

15.   Щом става дума за пари, се говори директно....те са си твои...с право си ги поискай !

16.   За 100 - 200 лв. няма нормални начини да се вземат, какво ще стане, ако заема е уговорен писмено. За 100 лв. да напишеш Запис на заповед и после да ходиш при съдия - изпълнител? Разправията ще ти струва доста повече от дължимата сума. Трябва автора да говори с приятеля си, дано просто да е забравил.
№1

17.   №16 Ако автора имаше записна заповед е с правото си да си иска парите. Не е толкова сложно колкото си мислиш. Ако автора няма записна заповед и ходи да си иска парите, ответникът може да го осъди за рекет и пред съда той ще е в правото си. Така че за пред съда автора не само, че ще е виновен ами и ще заплати и делото и сума определена от съда за нанесени неимуществени вреди на човека, който "уж" тормози.
Мой познат го осъдиха на 2 години условна и сумата от 200лв да заплати на жертвата на рекет, защото искаше от "жертвата" да заплати дължимите му 500лв за катастрофа на която не повикали кат, заради това че "жертвата" в момента на катастрофата ревнал, че няма гражданска. Е моят познат не само че оправи колата си, ами и след това плати 200лв на този дето го блъсна и вече има тежест на името си, води се осъждан. Само заради това че на мястото на катастрофата се съгласил да не викат кат и да се разберат устно за 500лв.
Когато отидеш в съд и пуснеш молба рекетират ме за дадена сума. Съдът не разнищтва защо сумата е поискана стига да докажеш че са искали тази сума, не те питат защо и не искат обяснения за причини за рекета които са ти наложили.
Извод:
Пари се дават и вземат само с документ. Ако даваш пари без документ се водят подарък. Щом даваш подаръци значи можеш да си го позволиш. Дела за връщане на недоказуеми подаръци не съществуват.
Авторе опитай да си ги искаш но само акочовекът ти еблизък и си сигурен че няма да те натопи.