Споделена история от Други

Кредит
Здравейте. Преди време баща ми изтегли голям заем от банка, сега му остават около 200хл. лв. които да внесе, но за съжаление бизнеса му се срина и това е невъзможно към момента. Чувала съм за други подобни случаи, в които хората теглят заем от друга банка, за да си погасят стария, макар че условията след това би трябвало да са същите... Възможно ли е това и какви биха били условията? Може ли да се договорят някакви условия, удовлетворяващи и двете страни? Благодаря предварително, ако някого има отговор или предложение за излизане от тази неприятна ситуация :)

Коментари

1.   Могат например да му удължат срока и да му падне вноската или да има една година гратисен период, т. е. да плаща само лихви без главница.

2.   Бая пари са това, за всеки случай прехвърлете цялата движима и недвижима собственост на някой близък роднина. Така дори банката да ви осъди не може да ви вземе нищо, най-много запор върху заплата!

3.   Доста е индивидуално. Има много условия, на които трябва да отговаря. В случая явно положението е лошо, което значи, че той не би бил надеждет кредитополучател. Реално, ако изтегли нов кредит, за да рефинансира стария, той няма да има възможност да го изплаща.

4.   Н2, нямa прaво дa купувa/ продaвa/ прехвърля собственост, aко имa зaдължения. Може сaмо дa зaвещaвa, но то в случaя е безполезно.

5.   За такива работи се ходи при адвокат с договора от предишния заем. За рефинансиране трябва да се прецени по клаузите в предишния договор. Има възможност в договора му за заем да има клауза, че при рефинасиране или при изплащане сумата наведнъж дължи лихви /прлопуснати ползи/, което обезмисля рефинансирането.
На ваше място бих наел адвокат и с него в банката при кредитния инспектор. Това не са малко пари, че да няма смисъл от адвокат. Ако ставаше въпрос за сума до 5 000лв да идете без адвокат, но за 200 000 без адвокат!? !?

7.   Благодаря за коментарите. За сега, това, което е направено- цялото застрашено движимо имущество е 'продадено' на близък приятел, заверено от нотариус. Тъй че това е възможно. Не може да се прехвърли и завещае на роднини, защото, ако кредитираното място не се изплати и продаде от банката, след това задълженията започват да се търсят от роднините на задлъжнялото лице и могат да отнемат завещаното. За недвижимото имущество е малко по-сложно, за сега има един вариант, но най-добре е да се изплати. Рефинансирането е трудна задача, трябва поне да бъдат предвидени някои клаузи в договора, както и чета тук от потребители...

8.   Аз съм банкер, точно с това се занимавам и ще ти огворя.
Първо не ти трябва адвокат, ще съдиш банката ли! Това са глупости, има си договор за кредит.
Ако действително бизнеса не е добре, от друга банка няма да се съгласят да дадат кредит и да рефинансират, а при всички случаи ще излезе много скъпо и излишно щом няматае достатъчно средства.
Единственият начин е да се говори с банката за реструктуриране на настоящия кредит. Това се прави именно в случаи когато кредитополучателя е в действително затруднение и не може да си обслужва кредита. Повярвай ми банката също има изгода кредита да се погасява нормално а не да изпада в просрочие защото и тя търпи загуби.
Реструктурирането става на база вашо искане и обосновка по какъв начин ще е най добре за вас да се погаси кредита, т. е. може да се удължи срока, да намалеят месечните вноски дори да се отсрочат, дори може да се намали лихвата. Но за целта вие ще трябва да докажите, че при направения нов план ще успеете да го погасите, т. е. че имате идея как да си раздвижите бизнеса за в бъдеще.
Успех!

9.   Прецакайте банката, толкова ли е сложно? Тая схема я въртя вече няколко пъти. Нека обявята на търг недвижимото имущество (предполагам къща). Направете имуществото непривлекателно. Ако е къща, нека собственика подпише договор с приятел за наемател със срок 10 години. При сключен договор межу Иван и Петър, Стоян (новия евентуален собственик) не може да го ''развали''. В Двора на къщата вложете малко пари и направете навес за барбекю - води се отделна постройка, която не е заложена и не е описана в договора, идеята е евентуалния нов собственик да е длъжен да ви осигури вход до постройката ви винаги. Има още куп глупости които да направите за да направите къщата непродаваема. Играят се 3 търга, завържете връзки със съдия изпълнителя и му бутнете нещичко, та да свирне ако някой реши да наддава. Изтеглете друг кредит, малък, около 30-40 хиляди, изчакайте 3тия търг на къщата който ще е доста ниска начална цена и си я откупете (не вие, ваш приятел). Банката е овъзмездена с парите от къщата, които са около 1/5 от кредита, а вие сте свободни.
След приключване на всичко - отначало, друга банка, същата къща, но с други имена и друга фирма.
Студент съм по Право, в закона ни има толкова дупки, че не е истина.
Успех, и ако имате още въпроси - ще следя темата :)

10.   До 9

"Банката е овъзмездена с парите от къщата, които са около 1/5 от кредита, а вие сте свободни. "

Само че когато банката не си получи цялата дължима сума, ти продължаваш да я дължиш. Нещо не си го доизмислил, не знам на коя държава законите четеш, защото в България за момента няма закон за фалит на ФЛ. Ако го имаше, както в нормалните държави, може би щеше да става това, което си описал.

Или може би го купуваш на името на ЮЛ, тогава вече може и да става, не знам, но ще трябва да обявиш фалит. Въпреки че и тогава не знам дали е възможно, защото при теглене на кредит от ЮЛ, се прави запис на заповед, така че управителя като ФЛ да носи отговорност при неизпълнение.

11.   №8 Не е банкер, с неговите изказвания, че адвокатът служи само за съда, до сега 100 пъти банковата институция в която работи да е фалирала или може би това му е целта, длъжниците да не наемат адвокат. Длъжниците да останат вцепенени при цитирането на десетина точки, членове и клаузи и да са съгласни всичко да подпишат, било то и смъртната си присъда.
Банките били имали загуби от просрочие, да имат загуби от не платени кредити, но не от просрочени, от просрочените и после платени имат само ползи.

12.   Номер 8 съм и съм банкер от 15 год. при това на доста висока позиция. И сега обяснявам за непросветените.
Когато кредитът е в просрочие се начисляват провизии т. е. разходи, които се отразяват върху размера на печалбата, като я намаляват. Ако все пак просрочието се погаси, тези провизии може да се реинтегрират, т. е да дойдат като в приход, но в един по следващ отчетен период. До тогава се трупат разходи и не е ясно дали ще се погаси.
А относно адвоката и подписването на всякакви клаузи: Ако кредита ще се реструктурира, това зависи изцяло от кредитополучателя как да стане, защото той най-добре може да прецени как вижда бъдещето на бизнеса си. Там няма никакви специфични клази и не знам какво си.
Ако обаче банката реши да съди по надлежния ред длъжника си поради неиздължаване и минаване в група при която кредита се провизира на 100% загуба, тогава тя ще го направи и без да го вика да подпива документи. Тогава вече при образувано дело от съдия изпълнтел ако иска да си наема адвокат. Но доколкото дадох съвет, тука идеята е да се погаси кредита и да не се стига до там. Вие вече го изпратихте в съда и му разпределихте имуществото на човека.

13.   До 12

Понеже виждам, че си запознат, имам въпрос. Това, което описва номер 9, възможно ли е? Защото аз лично се съмнявам.

14.   Здравейте отново. Пише ви човекът, поискал помощ. Сега, доста неща не разбирам от написаното тук, но ще се допитам с когото трябва по тези въпроси. Това, което знам обаче от ситуацията до момента е, че ако мястото не се продаде, докато започнат търговете, след това при всеки търг цената действително пада. И не би трябвало при изплащане на най-ниската цена, да кажем при последния търг, след това отново да оставаме длъжници- до кога? !? Нали вече е минала цялата процедура и се е стигнало до последните крайни варианти, тъкмо защото длъжника няма необходимите финанси? Ако евентуално обаче длъжника не може да изплати и най-ниската цена от търга, ако не се лъжа тогава може да бъде съден той или дълговете да се прехвърлят на негови роднини(деца или др. )... За сега сме сключили договор за под наем, но ако не се подпише и такъв за сътрудничество с някого, когото ще помогне и финансово, не ми е ясно как ще поискаме друг заем, било то и само за 50-60хл лв., коя банка ще ни го даде. Трябва да е наясно със ситуацията и едва ли не да ни отпусне заем, за да изплатим мястото и то най-после да заработи? Става дума за малък семеен хотел. А това с бутването на парички на съдията е напълно реално и възможно, но и не много лесно... да не кажа почти невъзможно, предвид това, че може и да нямаме такива връзки.. може ли например този заем да се вземе след обявяването на цената от последния търг? А дотогава да се направят и останалите необходими неща, за да стане мястото 'непривлекателно'...
"След приключване на всичко - отначало, друга банка, същата къща, но с други имена и друга фирма". Това не ми стана много ясно. Сигурно друг ще откупи мястото, човека с договора под наем, но защо ми е друга банка? Или имате предвид, че ще ни е нужна друга банка за потръгване на бизнеса? Въпроса е мястото да се запази, от там на татъка по-внимателно с банките и кредитите :)
Благодаря още веднъж на всикчи отзовали се