Споделена история от Други

Несъобразителност
Здравейте, през 2011 година (бях на 21) работих в една застрахователна копмания. Работата ми беше такава, че шефката ми всеки ден носеше някакви договори и документи, които аз подписвам. Знам, че винаги трябва да се чете преди да се подпише, но имаше наистина изключително много документи и подписвах без да чета нищо. Към този момент нямам абсолютно никакви причини да си мисля, че може да съм подписал нещо което е било в мой ущърб, но попаднах на едно предаване именно за измами с документи и се замислих за нещо. Възможно ли е абсолютно хипотетично ако между тези документи е имало и някакъв "договор" за прехвърляне на собственост (каквато и да е тя - движима или недвижима) или бъдеща собственост (защото към този момент не притежавам абсолютно нищо) и аз съм го подписал, да ми бъде отнет апартамента след време? Звучи параноично, но искам да знам, ако след някоя друга година излезе някой документ, на който стои подписа ми и според него съм се съгласил да прехвърля цялото си имущество на 3-то лице, мога ли да оборя това в съда, въпреки че съм се подписал ? Моля не ми пишете коментари от типа на "Ами то затова се чете..." и т.н Чувал съм за всякакви измами и това нещо ме тревожи от известно време. Основния ми въпрос е АКО (колкото и хипотетично да изглежда) след време се появи документ, подписан от мен - мога ли да го оборя в съда с аргумента, че не съм бил запознат със съдържанието му или нещо такова, въпреки подписа ми?

Коментари

1.   Aко говорим " хипотетично" зa имот, без знaчение кaкъв, към моментa нa подписвaнето, кaзвaш че не си бил собственик нa нищо- тогaвa, нямaш проблем;) Нямa тaкъв договор кaто: продaвaм, подaрявaм. т. н. имот, който евентуaлно/ хипотетично бих имaл след време. възможно е обaче, зaвещaвaм всичко, което бих придобил от тук нaсетне... но всяко зaвещaние, може дa бъде променяно.
Aко сa ти " използвaли" подписa зa нещо, по- вероятно е дa си " купувaл и продaвaл" имоти или друго.
Едвa ли подобни документи ще ти връчи шефкaтa ти зa подпис, или ще ги подпише лично, или някой" нещaтен сътрудник"!
Не би рискувaлa, дa решиш един път дa си свършиш съвестно рaботaтa и дa прочетеш кaкво подписвaш!

2.   №1 Не е възможно да подпише продaвaм/подaрявaм за бъдещо имущество, но е възможно да е подписал запис на заповед независимо, че не притежава толкова лични пари.
Ако пък се е подписал на празен лист може след 30 години листът да бъде попълнен и хоп.

3.   За бъдещи притежания не може.
За моментни измами- може.
В съда не ги интересува чел ли си, не си ли чел. Прави се експертиза - подписа е твой и губиш делото.
Занапред чети. Каквото и да е станало до момента- нищо не можеш да направиш.
Дано не са злоупотребили с теб.

5.   Благодаря ти за инфото, ами ако по някаква причина съм се подписал за нещо, мога ли да се откажа от подписа си, въз основа на това, че не съм бил запознат със съдържанието (заради моя несъобразителност, но все пак да си изгубиш апартамента по този начин... ) Трябва да има някакъв начин да се сметне за невалиден договор.

6.   Не можеш дa зaгубиш нещо, което не притежaвaш към моментa. Зa бъдещи собствености, зa дa си спокоен, можеш дa нaпрaвиш зaвещaние( винaги е вaлидно последното, можеш дa променяш, винaги когaто решиш)- нa родители, съпругa, децa т. н.
Дори и дa си подписaл зaпис нa зaповед, кaкто кaзвa н2, според сумaтa имa и дaвност, нямa тaкaвa зa 30 год( нaй- много15, според европейското зaконодaтелство)
Със сигурност шефкaтa ти е билa нaясно, че нямa кaкво дa ти вземе;)))
Повтaрям, нaй- много дa си " купил след товa продaл" нещо.
Имa подобни " услуги" зa прикривaне не дaнъци или зaстрaшени от изземaне, зaпор и др.
Но, дори и дa се е случило, минaли сa 3 год. не си зaстрaшен по никaкъв нaчин, в смисъл евентуaлнaтa сделкa, вече не може дa се проследи толковa лесно.
Сегa... не искaм дa ти" вкaрвaм"повече пaрaноични мисли, но щом те притеснявa, потърси дaли не си " собственик" нa имот, фирмa.
Не вярвaм, но зa дa ти отпaднaт всякaкви съмнения, aко ще ти е по- спокойно, нaпрaви го.

7.   Номер 4 съм. По принцип най-вече е притеснението ако и собственоръчно си си написал 2 или 3 имена на листа.
Прехвърлянето на имоти, пари, фирмени дялове става само пред нотариус. Така че не си подписал със сигурност такива неща.
Това което може в най лошия случай да е, примерно някакви застрахователни измами и далавери. Но има давност в България 5 години. Мисля че ако те търсят след време вече ще е все едно.
Не съм юрист. Но съм се сблъсквала с такива неща и законът ми е познат, но не изцяло.
Мисля, че всичко ще бъде наред.
Когато прочетох историята ти си помислих, че сто процента са ти набутали заповед за освобождаване от длъжност по взаимни съгласие, касов ордер - за пари, все едно са ти платили и да те прецакат със заплатата, както на повечето места правят.
Но ти си подписвал много и еднакви документи предполагам и 100% си хвърлял по едно око и знаеш долу горе какво е.
Ако имаш сериозни притеснения върви на консултация при адвокат.
Или кажи за какво става въпрос за да ти кажа дали може да е опасно.

8.   Хипотетично може да си подписал всичко, обаче мен ме притеснява нещо друго. Говориш, че си работиш за застрахователна компания, аз също, но няколко години по-рано и предполагам не си си чел целия договор (при мен беше цяла книжка), няма да ти казвам какви капанчета има из договора и ти си го подписваш и после става гадно. Накрая им дължах пари при това не малко! И след този случай ВИНАГИ чета преди да подпиша, ако ще другата страна да ме чака и да се нерви, аз докато не прочета всичко (най-вече дребния шрифт, че те точно на това разчитат) не подписвам и една хартийка. Че после да не се окаже, че съм се вкарала в някой филм. За това, било каквото било, обаче за в бъдеще чети внимателно, че... на мен едно такова не четене до края ми струва 700 лева.

9.   Значи да разбирам, че за да прехвърля на някого апартамента си е задължително да се подпише при нотариус, а ако нямам апартамент в момента на подписването (но ще наследя такъв след време) няма опасност да го вземе друг човек?

10.   Здравейте, и аз съм се питал същото нещо. Нямам имущество в момента, но след някоя друга година ще ми прехвърлят семейния апартамент. (Също като автора, и аз подписвам без да чета :( ) В момента каквото и да съм подписал, не може да ми вземат апартамента след време, защото в момента на подписването, не е бил мой. Нали?

11.   Не се плаши, такива договори се подписват само пред нотариус. Всеки може да фалшифицира един подпис. Няма причини за страх.
А ако шефката е толкова долна, че да е способна на това, напусни я и намери някоя по-свястна.