Споделена история от Други

Срам или неувереност?
На 21 години съм с дете на 8 месеца. Живеем си с таткото и детенцето ни заедно. До преди 3-4 години общувах с лекота с хората, а сега категорично не мога. Щом някой ме заговори се изчервявам МОМЕНТАЛНО. Писах и на други места, но явно проблема ми на всички се струва маловажен. Изгубих всичките си приятелки. Не ходя никога по центъра, защото ме е страх да се срещна с хората и да ми се подиграват, че се изчервявам. Някой мои познати се опитаха да направят контакт с мен, но настава едно неловко мълчание, не знам за какво да започна да говоря.... след което следва и изчервяване независимо от темата на разговор. Може да ме попитат на колко месеца е детето ми и пак да се изчервя, а преди това никога не съм имала подобен проблем. Дали съм неуверена (не изказвам мнение никога) или просто детски срам? Моля помогнете ми!

Коментари

51-81 от 81

55.   Здравейте, темата е интересна. Чела съм за това, че може да се предава по ген и от личен опит смятам, че е възможно. Започнах да гледам дали наще биха направили нещо подобно ;dd и се оказа, че майка ми има пръст в това ;D /баща ми е като скала. Та прави сте изключително гадно е особено когато изпускам някой разговор с познати просто отбягвам, понеже си знам, че ще се случи и се ядосвам много, защото никой не ме познава добре. Когато бях на 11 /сега съм 16 се преместихме в друг град и някак си изгубих цялото време. Преди 1год. започнах да се интересувам, да си потърся помощ. Не съм много напреднала, но открих неща, които биха помогнали за начина на мислене всичко идва от там. Какви оперяции какви 5леэа //Не трябва да се обръща внимание и да не се гледа на това с лоши очи. Всъщност съм непукист за много неща, но не мога да се накарам ;dd

56.   От както се помня съм така. Какво ли не съм опитвала за да се преборя сама с този проблем. Само на психолог не съм ходила. Винаги съм вярвала, че аз самата само мога да се излекувам. Е да ви кажа до сега не съм успяла. Има периоди на затишие, но и на бури и то какви... да се чуди човек. Нямам никакви контакти поради тази причина, с годините става още по-трудно. То как да те вземат на сериозно като гледат 30 годишна жена стои срещу теб и се черви, ама и тя не знае за какво. Най-лошото при мен е, че така съм от малка и толкова са ми се подигравали, че това се превърна в огромен комплекс и сега дори някой да ме приема такава каквато съм си мисля, че ми се подиграва.

Хора всичко е в главата. Не допускайте да се чувствате нещо по-малко от другите. Бъдете уверени. Усмихвайте се - това много помага. Имайте самочувствие. Мен не ме е срам, но си се изчервявам и тва си е. Ако някой от вас е успял да оправи проблема с психолог моля да сподели. Успех на всички в борбата с червените личица!!!

57.   Здравейте!
Следвайте съветите на коментар 40 и ще видите че ще се справите. Просто не мислите за това... Ами ако се изчервя сега, какво ли да му/и кажа? Как ли изглеждам в неговите/нейните очи? Опитайте се да не мислите за това. Навлезте в разговора който водите с отсрещния човек и какво наистина искате да му кажете. Мислете за разговора, темата която водите! А ако не сте я започнали... примерно непознат човек, има куп неща за които може да го попитате. С какво се занимава, каква музика обича да слуша, какво работи... и много други. Неусетно започва разговора без изчервяване и докато се усетите вече ще си прекарвате чудесно с човека пред вас! Искам да добавя че това е мое мнение и не го налагам за правилно или не просто съм го пробвал и наистина работи...!
Желая ви успех! :)

58.   И аз имам същия проблем. Още от училище когато трябваше да ме изпитват се чувствах ужасно защото трябва да излезна пред целия клас. Притеснявах се не толкова от моите съученици(бяхме си голяма дружинка и си бяхме едно голямо семейство), а от погледите, втренчени в мен. На всичкото отгоре се притеснявах и от самия учител, когато ме гледа право в очите и очаква точни отговори. Тогава не стига че бях на върха на "притеснението си", а на всичкото отгоре трябваше и да показвам знанията си, които в повечето случаи не бяха толкова задълбочени :Д В момента съм на 21 години и усещам че нещо се случва с мен. Постепенно желанието ми да излизам и да се забавлявам рязко спадна. Незнам на какво се дължи това, но с приятелката ми отскоро живеем заедно и просто цялото ми желание за излизане с приятели рязко спадна. Някак си ми си е добре с нея и у дома си ми е уютно и спокойно. Когато излезна с приятели сякаш нямам какво да си кажа с тях. Сякаш нямам общи теми с тях и сякаш всеки си живее неговия живот и се бори с неговите си проблеми и не сме така близки като едно време. Много често се случва ако сме компания от 6-7 човека когато взема думата само от вперените погледи в мен чак да ми се "сецне" мисълта и да забравя какво съм искал да кажа. Някак си съм станал много скучен и неразговорлив и срамежлив и неуверен и... направо не се побирам в кожата си. Най-лошото е че го осъзнавам и немога да го променя...

59.   Здравейте! Сега, когато прочетох коментарите ви и се поуспокоих, знаейки, че има много хора като мен. Научих наистина чудесни съвети, някои от които всъщност съм изпробвал и аз самия през годините. Мисля, че знам от къде се полуи проблема при мен.... като нямам сомен да съм имал подобен проблем.... но с годините се случиха неща, които ме компексираха. Имаше дълги периоди като ученик, когато изключително рядко излизах от къщи, виждах се с много малко хора.... от там тръгват всички тези проблеми. В опита си малко да прикрия този проблем, започнах да нося шапки с козирки, успокоявайки се, че в даден момент мога просто да наведа глава и да не се забележи толкова, че съм се изчервил. Истината е, че това притеснение и изчервяване се случва (при мен) най-вече на места, където си лице в лице с даден човек/хора, както някой тук спомена - в статични положения, където няма мърдане. С годините намразих силно осветени места и заведения, любми ми станаха притъмнени кафета и дискотеки, където това трудно може да се забележи... започна да ми пука за разположението на масите в дадено заведение.... когато седнех и срещу мен или близо до мен седяха други хора на съседни маси, това започваше допълнително да ме изнервя и да си мисля, че ме зяпат... че ме обсъждат... от това започвах и още овече да се притеснявам и изнервям. В други случаи ми ставаше притеснено от хората на моята маса, най-вече, когато са хора, с които се виждаме рядко. Когато свикна с дадени хора спира да ми пука толкова и започвам да се държа по-естествено и да се контролирам. Кофтито е, че понякога проблема се проявява дори на касата в магазина.... добре, че обикновенно касиерките са заети с това да смятат стойноста на покупката, от колкото да ме гледат в очите. Изпадал съм в много неловки ситуации заради този проблем.... и наистина ми се иска да го преодолея. Заради това се комплексирах още повече и се ограничавам в срещите си с различни хора.. дори много да ми се иска да се видя с тях... защото се страхувам, че ще се изложа. Наистина е ужасно. И аз като някои хора тук съм имал моменти, в които съм успявал да се преборя с това... доста успешно. Обикновенно понякога си казвам, че ако пийна алкохол преди дадена среща, това ще ме поотпусне и поуспокои и няма да се изчервя... но това всъщност рядко е гаранция. Хубавото е, че всъщност ефекта с изчервяването се получава и само заради самия алкохол, така, че в такива моменти просто може да си кажат, че сте се понапили и сте зачервили бузки... тогава някак си не ми дреме толкова и се чувствам по-уверен. Заради този проблем обаче ми е трудно и з много други неща. Например, голям ужас е, когато да кажем трябва да отида в дадена институция... някоя банка да кажем, да си изкарам например дебитна карта.... и се почва едно притеснение, едно изпотяване... ръката ми докато пиша почва да потреперва, и от тва започвам още повече да се притеснявам, защото срещу мен седи някоя млада служителка, която ми зпа в ръцете. Просто е ужасно. Това скапано състояние започна да диктува до голяма степен живота ми и да ме ограничава за много неща. Наистина бих дал всичко, за да мога да стана уверен в себе си и да спре да ми пука за чуждото мнение.... да започна да общувам по-уверено и спокойно с всички и да си живея нормално живота. Дано успеем да се преборим в това! Представяте ли си да си направим една среща всички с тоя проблем и да си се изчервяваме взаимно :)) Мисля, че така може накрая всъщност да се излекуваме.

60.   Ей това за срещата е страхотно. В интерес на истината никога не съм виждала друг като мен да се изчервява. Все аз. Много ще ми е интересно да видя и някой като мен!

61.   Добра идея и аз я подкрепям :))

62.   Ами хайде де, някой да предложи къде и кога :)

63.   Добра идея. :)

64.   и аз съм за. всъщност може да си правим срещи на анонимните червенотиквеничковчета и да се поставяме умишлено в гадни ситуации, за да се тренираме, дали ще ни помогне? а представяте ли си, ако се окаже, че някой с някой се познава?

65.   Идеята е страхотна! Но дали изобщо ще има поне 2-ма от един и същи град, ха-ха! Аз съм в Бургас! :)

66.   И аз съм от Бургас. Да не се окаже, че се познаваме :))

67.   Някой който е от София има ли желание за среща?

68.   София 2ри път :)

69.   В Бургас ставаме трима :)) Мисля, че вече имаме група!

70.   И Иаз съм от Бургас.. хахаха.... :)))

Мирослав

71.   софия още един път :) хайде, някой друг град?

72.   И аз от софия и съм за :) Направете тема с дата час и място примерно.

Death_Blade ^

73.   Ехе, значи вече почти заформяме групи, а? Ами здравейте, аз съм Силви, и съм първата, която писа, че е от Бургас, за да се ориентирате де! Е, ако някои от нас се познават или са се виждали, хахааа ще е интересно, не ще почервенея ми ще позеленея :)))

74.   Силви.. къде учиш.. а, как красиво си вали...

Мирослав

75.   Хеее, отдавна съм приключила с ученето, макар че не е мн. късно за още едно... А иначе тук съм писала за пръв път под номер 26! Къде останаха всички от Бургас, хайдеееее:)

76.   Ехее.. семейна с дете.. якоо!!! А, защо се изчервяваш... странно звучи за голям и млад човек...

Поздрав: Стефан Вълдобрев - Рай

Мирослав

77.   Здравейте, аз съм този от Бургас под номер 59... виждам, че има хора от моя град. Може някой да направи събитие във фейсбук например, и да се присъединяваме... по-удобно ще е, от колкото да се уговаряме тук в коментарите. Събитието мже да е с някакво по-закодирано заглавие... примерно "Среща на червенотиквеничковчета" или нещо такова.

78.   Здравейте! Аз съм на 13 години и ходя на народни танци. Не искам да се хваля но там съм една от най- добрите танцьорки! Добре обаче страдам от същия проблем. Страх ме е от това да не се изчервя и да не ми се подиграват защото в ансамбъла сме поне 60 човека. Пък и госпожата ни е много хубава и ме е срам също. Когато ме попита за даден размер Направо ставам ДОМАТ ;х Много е неприятно и вече дори ме е страх да ходя на танци. Мисля да потърся психолог но нашите мислят че това не е нищо сложно а е просто глупост и не ми записват час при психолога а и там ще ме е страх да говоря и да разкрия проблемите си. Наистина когато не мислиш много за проблема не се изчервяваш а пък когато се притесня си повтарям Бяла си като платно и донякъде помага! :)

79.   Эдравейте! Искам да споделя с вас на 25 години съм омъжена с дете на 5 години и все още имам тоэи проблем с иэчервяване и притеснение. Мисля си, че няма да се справя виждам как хората ме гледат учудено и подигравателно, а не съм толкова глупава дори не энам дали някога ще почна и работа. Моля ви посъветвайте ме!

80.   Предлагам на "колегите" от Бургас да се съберем и да си направим група за самопомощ. Моята психоложка ми даде тази идея преди време, но аз все не намирах време да ви пиша. Какво мислите по въпроса?:)

81.   и аз станах подвластен на същия проблем преди известно време - не сте болни, просто използвате уникалното си умение да се концентрирате като сте се фокусирали в/у погрешното нещо - червените бузи и мислите на другите..
прочетете глава "Срамежлив, притеснителен, стеснителен, свенлив, несмел, страхлив" от този блог - http://samouverenost.blogspot.de/
щастието е въпрос на виждане на света, поздрави и успех на всички :-)

82.   Аз не се изчервявам, а много се потя. По цялото тяло и много обилно. Това се проявявя в същите ситуации като във вашите. Но при мен това е лошото, че изстивам постовнно от това потене и това ми кара да съм затворена в къщи защото ми умръзна да пия постоянно антибиотици. Има ли някой с подобен проблем и да си е помогнал с нещо.

84.   Здравейте имам същия проблем, от много време чета мнения и какво ли още не и нищо не ми помогна, освен едно. В една статия пишеше, когато усетиш че започваш да се изчервяваш трябва веднага да си представиш, студен душ. На мен много не ми помогна, но ми помогна когато си представям, че се потапям в басейн пълен с лед и точно как си потапям лицето изчервяването изчезва бързо за секунди, това не е достатъчно да се справиш напълно с проблема, но помага :)

88.   Здравейте, нещо форума май умря. Има ли още червенковци :) Аз с удоволствие бих се срещнал с някой такъв. В момента дори този проблем е намалял при мене. Може би, защото самоувереността ми се покачи малко :) Аз съм от Казанлък

89.   1. Правете техника с дишане чрез корема за да намали стреса по 5 мин на ден, представяйте си стресовата ситуация и връхната точка на напрежение я издишвайте. 2. замвняйтв мисли от сорта на:о сигурно си мисли, че съм ужасна с мисъл от сорта на:о просто си мисли, че се съм по притеснителна
, 2. направете експеримент колко хора на улицата докато вървите всъщност ви гледат и се интересуват от вас? 3. Вдигнете си самочувствието(намерете ново хоби, свалете килограми(много хора са дебели защото се притесняват да са център на вниманието когато са слаби и се комплексират и си възвръщат килограмите ако заотслабват) 4. правете точно това, от което ви е страх така и така сте червени така и така ще сте странни поне погледнете в план, че след 1 година излагане пред хората ще ви мине и ще спре да ви пука 5. излизайте колкото може по често и сред хора! 6. не се оплаквайте само, а започнете да правите нещо, казваш че нямаш време за психолог(към авторката) но истината е че това не е приоритет за теб(а парите ще бъдат инвестирани в нещо значимо) и си свикнала с този начин на живот(живот ли е )???? Искрено се надявам да помогна на някого с този пост, искаше ми се и на мен да ми го бяха казали, когато имах нужда и никой не разбираше, но опита учи, винаги има решение на всеки проблем и не го възприемайте като проблем а като Затруднение което се преодолява :)

51-81 от 81