Споделена история от Други

Важно е да се дава шанс за работа на правилните хора, но и те да го ценят
Здравейте, работя в една фирма от вече доста години. Работих и все още работя доста усилено и показвам чудесни резултати, които работодателя ми оценява. Неведнъж е казвал, че съм доказал се служител и отношението към мен е различно. Минах през много изпитания и трудности, но си струваше. Постепенно се издигнах в йерархията и вече съм от малкото хора, които участват в събеседванията и вземането на решения във връзка с управлението на работата във фирмата. Това ме прави щастлива, защото за мен е важно да прекарвам 8 часа на ден в приятна атмосфера, вършейки работа, която ми доставя удоволствие. От друга страна, обаче, това ми носи неприятни емоции, защото колегите ми все повече ме избягват и се опитват да ми подлеят вода. Имаше случай, в който една служителка беше толкова озлобена към мен, че направи хиляди циркове за да ме злепостави. Постоянно пишеше, че не ставам за позицията, за която съм назначена. Всъщност тя от няколко месеца искаше да я заеме, но си мислеше, че като се скатава и не работи това не се вижда. За щастие съумях да не се пречупя и работодателя ми дойде при мен и ми каза, че съм страхотен служител и че всички жени във фирмата злословят против мен и му пишат против мен, но той знае, че те просто се ядат заради повишенията ми. После ми каза, че за мен е важно какво мисли той, а не те и че съвсем скоро много от тях няма да ги има. Така и стана - след известно време така се държеше с тях, че принуди определени хора да напуснат сами. После ми звънна късно вечерта и ми каза, че се надява проблема ми да е решен, а аз се чувствах добре, че поне на едно кътче в този свят има малко справедливост. Тъкмо се успокоих и дойде нова колежка, която познавам отпреди. Тя много разпитваше какво точно работя и не след дълго се промени изцяло. Започна да не ми говори по цял ден, понякога не ме поздравяваше сутрин за добро утро. Когато кажех нещо в разговор с друг колега и тя беше наблизо използваше момента да се смее ехидно. Това ми правеше впечатление, но не реагирах никак, защото се старая да съм над тези неща и да не се въвличам в подобни ситуации. След време ми беше възложена задача да менажирам работата на всички служители и за тази цел имах пълен достъп до работните им компютри. За най - голямо съжаление някои от служителките запълваха работното си време с коментари по мой адрес. Пълниха главата на новата служителка. Тя подклаждаше огъня и ми стана много обидно, че няма нито доводи, нито причина да говорят така. Просто злословеха помежду си с безпочвени изказвания. В момента работодателя държи под око един определен човек и се кани да го уволни, защото не си върши работата. Прави ми впечатление, че много от младите българи не са мотивирани за работа, идват само с една диплома, без опит, и искат веднага да заемат ръководни позиции и да им се заплаща без да работят. В началото ми беше обидно, че съм стар служител и работя плътно цял ден, а новите служители си стоят облегнати на стола с телефон в ръка, но после се успокоих, че това се вижда от когото трябва и няма да продължи дълго. Бих искала мотивацията да я има във всеки, защото такива хора, мотивирани хора правят една фирма успешна. Бих искала да работя в такава среда и да има едно равновесие, където всеки просто идва за да си свърши работата и да получи заплата за това. За съжаление, обаче, повечето хора нямат личен живот, на 26, 27, 28 години още живеят при родителите си, не са готвили никога, не са прали дрехите си никога и единственото им задължение е да изкарат една заплата, за която не правят нищо. Свикнали са мама и тате да носят и да ги гледат и очакват същото на работното място. Не бих искала да ги съдя, просто констатирам ситуацията, която ми носи минуси от емоционален характер, минуси, които бих желала да превърна в плюсове и да се чувствам добре.
Понякога премахването на некачествени служители се взима предвид на базата на моето мнение. Трябва ли да ми е жал и да не искам да уволним някого? Трябва ли да съм решителна и да не вкарвам емоция? И ако някой не се вземе в ръце след няколко предупреждения да даваме ли шанс пак?

Трудно се справям с отношението към мен, макар да не го показвам. Вътрешно ми тежи. Навън има толкова много качествени млади мъже и жени с висше образование, които не успяват да си намерят работа, заради това не искам някой, който не цени това, което има да получава заплата даром. Има хора, които наистина имат нужда от нея и биха правили повече от необходимото за достатъчно пари.

Моля споделете своето мнение, най - вече личен опит.

Благодаря за отделеното време.

Коментари

1.   Това, което описваш на работното си място е нещо напълно естествено и го има в цял свят! Повярвай ми. Нищо ново не научавам! Затова трябва да се държиш на професионална дистанция, най-вече с твоите подчинени.

Който не си върши работата, може и да не осъзнава, че не си я върши или да не знае, че се очаква да върши определено нещо. Затова тактично трябва да му се обърне внимание.

Който системно и умишлено не работи, трябва да бъде уволнен. "И ако някой не се вземе в ръце след няколко предупреждения да даваме ли шанс пак? " Не.

2.   Кукло какво работиш и как по дяволите имаш достъп до техните компютри. И също така твоя шеф да не си спала с него че така да те фаворитизира. И за да те мразят вероятно има причина. Да не си обидила по някакъв начин онази озлобената. Или да си й отмъкнала гаджето от злоба и да си му лепнала трипер. Обикновено жените се озлобяват само и единствено заради мъж. Или си спала с мъжете им.
Щото според професията дето я описа, вероятно стоиш по цял ден и не вършиш нищо, щото ако вършеше те щяха да знаят че си заета и вероятно щеше да им вършиш тяхната работа ама в твоя случей да ма извиняваш. Жените мразят когато и само когато си ги засегнала или обидила. Едва ли е че си по хубава щото ако беше щеше да ем се хвалиш само и единствено с мъжа си и колко си му вярна, ама в твоя случей се спала с шефа и затуй оня ги уволнява.
Извинявай че те нападам ама имаше една подобна дето беше спала с шефа и му разби семейния живот, понеже жена му го напусна, щото оная почна да иска от него някакви неща и почна да го заплашва.
Както и да е мъжа е алкохолик, а оная дето не си е начесала задника между другото май е циганка, ала от по- оправните и в момента се чуди чии живот да съсипе понеже е само в мъжки компании и заплаши една колежка, че ще й съсипе брака. Само за две седмици и може да й открадне мъжа, като само му научи името и по фейсбук или друга социална мрежа прекалино бързои обикновено взима обвързани мъже. Добре че съм сингъл, че не ми се минава по този ад отново и мъжа ми на всичкото отгоре я защитаваше след като ни скара. Повече не искам да го видя нито него нито онази усойница. Така че на никого не пожелавам да се среща с оная и тя да им разбие семейството, кофтито е че такива дето разбиват семействата и не бачкат, а си мислят че с приказки се постига всичко успяват за жалост.

3.   В България се дава заплата толково колкото да не ходиш гладен на работа. Като искаш резултати плащай на час и даваи парични стимули за повече свършена работа.
(Разбирасе като повечето менджъри ще се направиш на невидяла този коментар. Ако аз бя твой служител найстина бих се постарал да съботирам работата ти защото хора като теб гледат да държат работниците си с ниски заплати и да ги експлотират здраво. )

4.   От написаното виждам, че си много интелигентен човек. Късметлийка си, че си случила на готин работодател, който е оценил качествата ти. Има за какво да ти завиждат колежките ти и продължавай да стоиш над тези неща. Така ще се издигаш още повече. Върши си работата добре и живей добре, докато те си злобеят, и все пак сигнализирай на шефовете си ако искат информация от теб за тяхната работа. Според мен не трябва да ти е жал, че ще уволниш някого, който не прави нищо за да заслужи заплатата си. Точно такива хора не я заслужават. Успех и горе главата! Дано има повече светни хора като теб, които въпреки нападките и злобата към тях не мразят, не са лоши. а опитват да помагат.

5.   Номер 2, искрено ти споделям, че си доста ограничен и глупав, който и да си. БЕЗ КОМЕНТАР за начина ти на мислене...

6.   Номер 5 - хората с борба на запад са спечелили високия си стандарт на живот и големи заплати. Не като са били послушни и съгласявайки се със статуквуто.

7.   Кефи ме номер 2 колко е ограничен, чак не ми се чете цялото му мнение. Авторке, спукала си се от работа и си си заслужила да имаш позицията си, а и явно си красива щом печелиш и симпатии, които не вярвам да се дължат само на това, а най - вече на работата, която вършиш. Номер 2 да си затвори устата, как реши че си спала с шефа си. Абе простак, тя нали казва, че шефа и е готин и точен и че работи много, как тогава реши че тя не работи и е спала с него.
Кефи ме как си вадите тъпите изводи, после защо хората не пишат вече в този сайт и останаха предимно такива като теб...
Приемете, че някой може да е умен и да е успял, за разлика от злобари като вас.

8.   Сега ми стана ясно, номер 2 е била зарязана заради друга по - красива жена от нея и сега си мисли, че и този случай е такъв. Като гледам правописа ти има защо да те е напуснал. Успех.

Авторке, не обръщай внимание на злобата на застаряващи жени, смело напред, бачкай си здраво както досега и печли уважение от работодателите, такива служители като теб се ценят. Ти пишеш дори, че на тези, които те мразят, се опитваш да помогнеш, а това е велико! Добър човек си щом не тръгваш със злоба към тях, въпреки че те го правят към теб

9.   Мале, не мога да повярвам, че съществуват толкова изпаткали типове, колкото номер 2!

10.   Аз ще ти споделя ситуацията на моето работно място и моята позиция, мисля, че доста съвпада с твоята. Само дето шефката ми е жена, влиза или излиза от критическата и е свръхнатоварена. Значи в мойта служба сме 25 човека, йерархия има строга и повечето служители си вършат съвестно и къде по-умело, къде не толкова работата. Има и двама-трима, дето скатават открай време. Покриват минимума изисквания, понякога дори това не, клинчат при всяка възможност и ако може друг да им свърши работата - чудесно. Ако не, пак ще намерят на кого да я прехвърлят. На всеки две години ни атестират. Има двама с отрицателна атестация. След като десет години единият не се развива по никакъв начин, колко още шансове да му се дадат? Има си обективни критерии за добре свършена работа - ако покриват, супер. Ако даже надхвърлят - повишение, похвала и каквото там. Ако не, даваш втори шанс, наблюдаваш поведението, и ако няма промяна - довиждане. Това мисля аз, ама не мога да изляза на глава с шефката, уви.