Споделена история от Други

Нормално ли е според вас да съм такъв фен на Румъния?
Не знам какво се случи с мен, но мисля, че станах пълен маниак по Румъния и започвам да ставам все по-запален румънофил и романофон. Не може допреди 1 година и половина да звучеше само българска музика в слушалките ми (поп музика), а сега слушам абсолютно и само румънски поп от музикалните компании - Cat Music, Roton music, Red Clover Media и др., но в същото време поглеждам България и гледам на тъга с нея. Защо не се развиваме, а имаме сходни традиции, история и култура с Румъния? Защо и докога няма да се развиваме? Може би едната причина да премина от слушане на българска музика към румънска, е защото ако тези музикални румънски компании правят за година към 250 поп песни, то България прави 5 свестни български парчета и всичко останало е чалга или стари песни, които съм слушал много пъти и вече са ми омръзнали. Много често казват, че румънците са цигани и мамалигари, но ние като нация май сами се циганизирахме. На моменти като гледам как се развиват ми се иска да извикам - „Да живее Румъния!!! " Донякъде се радвам, защото живеем в свободно общество и лесно вече може да отидеш зад граница и да се сдобиеш с каквото и да било гражданство, но не искам да го правя, но явно ще се наложи. Ще почакам още 5 годинки нашите политици да позабатачат България и ако не се оправим си заминавам за там. Всяко сутрин си казвам - „Ако продължаваме така ще е цяло чудо ако България съществува до 2030г. ", тоест след още около 15 години подобно управление може и да ни няма като нация. :( Искам България да се развива, но като гледам какви неща се случват, отново поглеждам на север към Румъния и нейния светещ дунавски бряг, села, градове, улици и фабрики. :) Когато погледнеш от румънския бряг към България тъне мрак, тук-там има някоя светеща къща или блок. Те са били по-зле и от нас, но сега са във възход и вярвам, че след 10 години Румъния ще заприлича на една малка Германия. Всички държави се развиват, а ние си стоим на едно място, че даже затъваме. :( Много има да пиша, но продължавам да си слушам румънска музика, да чета румънска преса и да се интересувам от тях, а в същото време да си мисля, че България някой ден ще се оправи. :)

Коментари

1.   Ами поне имаш някакви интереси, но не ми се струва нормално да си такъв чуждопоклонник без да знаеш езика и да си бил в дадена страна.
Аз съм минавала поне през там и какво да ти кажа - пустуш, пътища нямат хората, но пък са много учтиви и опътват - мръсотия голяма и ни измамиха с бензина.
Други впечатления нямам, освен това идват да почиват у нас и говорят пък обратното на теб - у нас колко било хубаво, какви хотели, какви цени и каква храна.
Хубаво е човек по принцип да има интерес към чуждите народи и култури, но когато се изроди в голо чуждопоклонничество е смешно и жалко.
Аз навремето се интересувах например от Германия, научих им езика, прочетох им литературата, учих там и се прибрах после, за да прилагам у нас наученото и от мен да знаеш - няма нищо по-малко симпатично от човек, който отрича рода си и родината си. Никой не уважава такива хора. Ти румънец няма никога да станеш, но ще спечелиш презрението им като лош българин и човек, който не уважава корена си.
Познавам хора от всякакви държави, 90% много по-изостанали от България, но всички си обичаха родината и с удоволствие са ми разказвали дори за държави като Сомалия и Либерия, за традиции, за начин на живот. Във всяка държава има нещо интересно, което си заслужава вниманието, а ти с твоите брътвежи ще отблъснеш хората, които имат интерес към теб, защото първо те питат за страната ти като начин за общ разговор.

2.   Към номер 1: Напротив, да ходиш и да се гордееш с така наречената ни история от преди едно хилядолетие е по смешно, тъй като сега сме едно нищо. Буквално. Казват, че българките били най хубави. Ми не, не са. Това, че не си излизал зад граница да видиш и друго говори, колко всъщност си ограничен.
Мен не ме е срам какъв съм, но не бих се и хвалил. Каква е разликата между човек роден в Сомалия, Либия, България или Германия?

3.   Музикалната индустрия в Румъния е по-развита и масово правят песни на английски, но не се заблуждавай от това. Румъния си е горе долу на нашето ниво по развитие. Ходил съм в Букурещ и там ми хареса, но извън него си беше цигания. Ако беше развита държава нямаше масово хората да я напускат. Пък и от историческа гледна точка, това е една измислена държава. До преди двеста години са говорили на диалект на българският. После са решили да се правят на интересни и западни и са минали на латиница и дори "решили" че са наследници на римляните. Да се захласнеш по някоя западна държава е разбираемо, но по Ръмъния е направо смешно.

4.   По принцип няма нищо лошо в това, че харесваш Румъния. Хубаво е човек да се интересува от културите на други народи, особено когато става въпрос за съседи. Дори бих казал, че от всички съседи, с Румъния отношенията ни са най-добри, без някакъв съществен негативизъм от миналото. Бил съм в Румъния няколко пъти, за мен определено има какво да се види там, а като манталитет сме много близки. Поначало мисля, че държавите на Балканите трябва да задълбочим отношенията си на основата на сътрудничество и добросъседство. Джоко Росич, лека му пръст, беше казал, че докато сега в Европа всички се обединяват, "само ние, кретените на Балканския полуостров, се разединяваме". Разбира се, ако в някоя държава се подклаждат и толерират антибългарски настроения, България трябва да реагира, но така или иначе в Румъния такъв проблем няма.

Съветвам те обаче да подплатиш интереса си към Румъния с реални знания за държавата и езика, слушането на музика е приятно занимание, но това е само една част от цялата картинка - прочети повече за историята на страната, пробвай ако искаш да научиш румънски, може дори да ти е полезен в бъдеще. И колкото и да ти харесва Румъния, не губи реалната представа за нещата - в сравнение с България, нещата там вероятно изглеждат по-добре, но и в Румъния са налице проблемите, от които страда България - политическа нестабилност, корупция (с тази разлика, че борбата срещу корупцията там очевидно дава по-добри резултати отколкото в България), изтичане на мозъци към чужбина, и там има простотия и нелюбезно отношение. Тоест, не си изграждай някакъв идеализиран образ за държавата Румъния (както впрочем за която и да е държава) - търси положителното, но не затваряй очи и за отрицателното. Ако отидеш в Румъния и извикаш: "Да живее Румъния! ", някои хора може да ти се зарадват, но други просто ще гледат странно или ще решат, че се подиграваш.

Това е моето мнение, а за да придобиеш представа от първа ръка за страната, си направи една екскурзия, близка дестинация е и няма да ти излезе скъпо.

5.   Фен си на тотални касапи-поздравления
Толкова са изпаднали тея, че направо ме е гнус от тях, ама ти си ходи там не се претистискай

6.   Аз пък обичам Южна Корея. Обожавам я. Обичам я много, а българия не я обичам. Дори не знам какво се случва новини не гледам. Всъщност знам много повече за Южна Корея. И Съжалявам и ме е срам че съм родена тук. Не празнувам български празници. Само snsd!!!

7.   Щом слушаш румънска музика, четеш румънска преса, обожаваш Румъния, тогава какво правиш тука, ходи си в Румъния. А и не пишеш какъв си, но е ясно, че не си истински българин. Да не си копанар, те шпрехет на румънски?

8.   6, на такива най пасва Северна Корея, само си за там. Но защо живееш като паразит, даже не знаеш какво се случва тук? Никой не те е вързал, махай се, поне да видим кои са българите.

10.   6-ти, а ти само външно ли харесваш Корея или си имала лични контакти с тия хора и тяхната система? От всички хора с които съм общувал именно най-трудно е с корейците. Те самите дори имат проблеми с общуването си един с друг, а с чужденци е направо невъзможно. Дай линк за връзка да те питам някой работи за там щом ги познаваш толкова добре.

11.   Ако трябва да отговоря на въпросът ти - нормален ли си, като си фен на Руминия, бих казал - Не - не си нормален.
Защо да не си? - Защото нормален идва от норма - тоест повечето се държат по определен начин или харесват определено нещо. И тъй като малко българи харесват точно Румъния - тоест Не - не си като повечето.

Повечето хора си харесват по някоя супер държава - САЩ; Англия; Германия; Русия са най - честите.
Но защо ти е да си като повечето хора? (риторичен).

Прави ми впечатление - че ти свързваш Румъния със поп песните - поне такова усещане имам.
А за мен да харесваш дадена държава само по един главен признак не е фенство.

За мен да си фен - означава нещо подобно на номер 6.
Когато си фен - ти поставяш на първо място това към което си фен.
Така например номер 6 казва, че знае много повече за Южна Корея отколкото за България.
Когато си фен или "фил" ти би се интересувал от всеки аспект на тази държава. Ще търсиш съмишленици с които да обсъждаш темата, ще гледаш Румънска телевизия и то с удоволствие. Имаше коментар не знам точно кой - че няма как да си пълен фен преди да познаваш езикът им - това в голяма степен вярно - Аз научих езикът на моята любима държава, сам по собствена воля. Искам да отида да живея в тази държава. Ако утре стане война между България и тази страна - ще отида и ще се предам на техните власти. Чета новините защото искам да знам какво е станало при тях, българските ме вълнуват много по - слабо. Слушам почти изцяло тяхна музика. С удоволствие гледам техни филми, даже без превод. Участвам в 2 - 3 ФБ групи, за да чета мненията на хора като мен.
Виждам голяма разлика между моето фнество и твоето - ако си се изказал напълно.

12.   Аз също съм фен на румънската музика и на Румъния като цяло. Слушам не само поп, но и много манеле. Вярно е, че там имат много проблеми, но честно да Ви кажа България е по-зле, особено Северна и Северозападна България. Ходил съм на екскурзия в Букурещ, Брашов, Клуж Напока и Тимишоара и определено бих се радвал да живея в Клуж Напока. За хората, които не вярват могат да разгледат снимки от този град и да се убедят, че и Велико Търново е като селце пред този град. Става въпрос като архитектура, култура и богатство ако щете. Северна Румъния е по-развита икономически от Южна, но дори като минавах през селата в Южна Румъния видях ученици под стой с униформи, утиваха на училище, а на центъра на всяко село имаше малък полицейски участък. Има повече хора и атмосферата е много по-добра, усеща се живот. Обичам България, но за огромно съжаление сме много бедни, изостанали, прости и злобни, което си личи и в голяма част от коментарите по темата. Впрочем, авторе, от къде си?

13.   Авторът - От София съм. Това, което споменаваш за селата наистина е така, защото там селата са по-добре, отколкото нашите. Направи ми впечатление, че нямаше и една изоставена селска румънска къща, но нито една. Всичко се стопанисва. 2-рото комично впечатление е това, че абсолютно всяка каруца има регистрационен номер, както при колите и ги няма циганските истории - "Ама Бай Кольо ми открадна коня и каруцата. “ Във всяко село има полицейско управление и пиле не може да прехвръкне. Да не говоря, че когато минавах ми направи впечатление, че се ремонтираха цели селски улици в някои села, което ме изуми още повече.

14.   И аз харесвам Румъния, но това е донякъде обяснимо понеже съм от Русе. В Букурещ съм за половин час с кола, а той определено е 2 категории над София, а и там се отнасят с мен по-добре от в родната ми столица, което също е донякъде обяснимо тъй като покровителя на Букурещ е русенеца Св. Димитър Басарбовски. За румънците мога да кажа, че са малко по-агресивни от българите, всеки помни ненормалника Чаушеско какво меле направи, не е като Бай Тошо. После като отидох там сградите приличаха на швейцарско сирене. По-откачени са от нас, но са и по-религиозни, и имат по-строги закони. Букурещ и Тимишуара са градове от категория каквато няма в България, но пък в останалата част на Румъния хората са по-мизерни и нечистоплътни от българите. Като цяло сме на едно ниво, но все пак Румъния е доста по-голяма държава и може да си произвежда сама родни автомобили и много други неща които България не може, а и както спомена си имат световни групи и изпълнители. Всички инвестиции от запад първо се установяват в Румъния преди да дойдат в България. Като цяло Румъния се ползва с по-голям респект на Запад от България, особено във Франция. Но все пак не е запад и там са им разбити пътищата и я има мръсотията като при нас. Но да съм и фен чак не мога да кажа.

16.   Предния ти живот е бил там.

17.   от н. 12

Авторът е прав и за инфраструктурата на селата, която е по-добра и от тази в някои наши градове. Пътувал съм и в Сърбия, а пък и в нашия край се слуша предимно сръбска музика, а сръбският език повечето от нас го разбираме на 85%, но все пак не съм фен на сърбите и на Сърбия като цяло. Лично аз чувствам румънците по-близки до нас, отколкото сърбите. Румънският език също много ми харесва, дори повече от западните езици, така че се радвам, че има повече хора фенове на Румъния.

18.   Селските им къщи не са изоставени, живеят си в тях, но е адски мръсно. Такава мръсотия в българско село не съм виждала.
Нямат етнически проблеми. Усетили са се много преди нас. Преди много години са си ги решили, като са задължили всички да носят румънски имена. Който е нямал желание да го направи, можел е да напусне пределите на страната.
Преди демокрацията слушахме тяхното радио с най-модерната музика. Тези парчета не ги пускаха по нашето.

19.   Аз също бих се определил като автора като фен на румънския език и култура. Реших, че най-добрият начин да я опозная по-добре е да изкарам един доброволчески стаж и да видя как е. Пристигнах преди 3 седмици и ще живея тук малко повече от половин година. Природата определено си заслужава, хората - също, помагат ти, ако имаш нужда, възпитани са, ако знаеш на поне средно ниво румънски и приятели ще си намериш и няма да се чувстваш чужденец. В момента правят ремонти на много места, хващат последния влак да усвоят еврофондовете. Досега съм бил само в Орадя, Тимишоара, Брашов и Клуж-Напока и мога да кажа, че са хубави градове, има живот и енергия. В не толкова туристическите зони се усеща липса на млади хора..
Определено не съм очарован от липсата на интерес един към друг между българи и румънци, но съм оптимист, че ситуацията ще се промени

20.   Макар и след 2г. и половина, мога да споделя написаното от Вас. Просто сега намерих тази статия.
Мисля точно като Вас. Същото го открих за себе си преди много, много години. Синът ми работи като асистент в Холандски университет и също обича Румъния- стандарт на живот, правосъдие, политика, музика и т. н.
За 2г. научи езика, пее песните им и общува с румънци. Радвам се, че разбирате и чувствате реално нещата. Хич да не Ви пука! Изборът на симпатии и обич е неприкосновен! Лично мене- не ме интересуват патриоти и родолюбци. Повечето от тях-е... майката на всичко.

Моите уважения!!

21.   Предполагам, че не сте наясно, но почти цяла Добруджа, е под румънско робство над 20 години. През този период стотици хиляди добруджанци биват отвлечени да работят като роби в Румъния. Десетки, ако не и стотици хиляди от тях загиват. Живеели са в землянки, в адски условия и са измирали от глад, болести и преумора. По време на социалистическо, понеже с Румънците сме братски народи вече, се прави всичко възможно това да се скрие, при това опитите са доста успешни. Никой, живущ по-надалеч от Добрич не знае за това. За жалост , дори и всички след 70ти набор, дори и сред Добтуджанци също не знае за този ад, случил се с техните близки през 20те и 30те години. Хората просто не се интересуват и не гледа фактите на сериозно. Хората знаят Турското робство и толкова. Просто не ги интересува да научат, че е имало и друго в 20ти век.
Това не е за учудване. Добруджанци, винаги сме били далеч от София, и сме смятани за второ качество хора. Постояно се говори турция да изплати имотите в размер на милиарди на тракийските българи, но никой не си прави устата румънците да изплатят имотитеи собствеността на добруджанците нали ?
Сега е модерно да се прави социализма и всичко случило се покрай него, но защо тогава не се намразва и тази негова завеса, която укрива румънските престъпления и геноцид спрямо добруджднци ?
Но точно за това мога да похваля румънците. Точно Румъния прави неимоврени усилия за провинцията, особено за селата. Прави какво ли не да запази населението на селата и младите хора в тях.
Доколкото в България, усилията на правителството последните 10 години са насочени да изсели всички хора от провинцията и селата в софия и останалите големи градове. Разбира се за политиците е по-лесно да крадат и да се разправят с електората събрана в 5 големи града, от колкото в 3 хиляди села да речем. Но хората дори и това пропиват. Жалко за хората от селата и малките градове и населени места.
И се позаинтересувайте, за геноцида над румънците на българското население над Добруджа.

22.   За дръвници, всичко е нормално.

23.   са Номер14
Казваш че Румъния произвежда автомобили, а ние не сме можели. Тoва са пълни глупости, които продажните "български" медии тъпчат в главите на младите хора. Не само че можем да произвеждаме автомобили, но и произвеждахме! По времето на социализа България произвеждаше не само автомобили, но и камиони, рейсове, електро и мотокари, мотоциклети, роботи, запаметяващи устройства, различна електрника и много дрги. През социализма България беше единственната страна на Балканския полустров с развита ядрена енергетика. Тогава България беше шестата страна в света със собственна ксмическа програма - спътник напълно проектиран и изработен в България. Тогава Румъния беше в трета глуха и на светлинни години след нас. Аз съм ходил по онова врме в Румъния и това което Видях в Букурещ направо ме шокира - нечувани глад и мизерия. Това беше в столицата им, а в провицията им беше сто пъти по-зле.
По време на социлизма по стандрт на живота, Бългрия беше след Източна Германия, Чехословакия и Русия, но преди Унгария, Полша, Югославия, Румъния, Албания и Куба. Тогава България беше на 27мо място по стандарт на живота в света. Сега като член на Евросъюза и НАТО Блгария е на 58мо място в света. През 80те години на 58мо място са биле БАНАНОВИТЕ РЕПУБЛИКИ Никарагуа, Перу, Еквадор.
По брутен вътрешен продукт на глава от наелението, през 80те години, Българи беше на 25то място в света - сега сме на 78мо място (по данни на IWF)
Когато през 1989г. в България нахлу дивата "демокрация", веднага се зае с разбиването на индустрията ни, и до сега са успяли да унищожат 91% от нея.
Ако прочетеш историята на България, ще видиш че по времето на Балканската война когато цялата българска армия водеше боеве с гръцката и сръбската армии, Румъния, въпреки че имаше споразумение за мир с Бългаия, най-подло и неочаквано ни заби ножа в гърбът и ни нападна. Запомни, че румънците ги наричат цигани не за това че имат около четири милиона роми и приличат на такива, а защто хората са ги видяли какво представляват. Ето това са румънците.

25.   Искам да изкажа пълната си подкрепа към автора и към всички хора с про-румънско мислене, защото румънофилите в България сме малко. Интересувал съм се много от румънска история и смятам, че румънците са римляни и имат най-добрата правна система. Нямат нищо общо с нас и колкото и да са били зле през комунизма, все пак са били 3-та сила по износ на оръжия след САЩ и СССР. Циганите им са само 4% (по брой колкото нашите), но там те заемат длъжности чистач и т.н., живеят в отделни села, обработвайки плодородната румънска земя. Колкото до втората балканска война, евала за умелата им политика. Румънската армия в момента е по-голяма от унгарската и нашата заедно. Страната им е много богата и поддържат добри международни връзки с Турция и Европа. За три пъти по-малка плажна ивица от нас, имат три пъти повече приходи за 2015г. Да, гордо мога да заявя, че обичам Румъния повече от България!

27.   Къде съм споменал, ч емразя България? Просто съм румънофил. За пореден път казвам: Циганите в Румъния са 4% и са само по селата и обработват земята или метат улици. Нагласата, че Румъния са само цигани, е останала от соца. Но това въобще не е така! Да, тогава те наистина са били много, но поради режима на Чаушеску те са емигрирали в САЩ, в Испания, в Япония. Циганските къщи у нас не са цветни. Най-нормални са си. А в Румъния хората са патриоти и затова си боядисват къщите в синьо-жълто-червено. В Румъния няма турци, няма и джамии.

29.   Какво е било, не е важно. Важно е, какви е сега и какво ще бъде.

30.   Живея в чужбина и тук най-близки приятели чувствам един румънец, унгаро/украинец и украинец. Също и един португалец. И българи срещах, но като цяло нямахме нищо общо освен общия произход и език, а приятелство насила не става. А Румъния винаги ми е била интересна - у нас малко се говори за тях, толкова сме близки като територия и донякъде като култура, а в същото време сме си непознати едни на други. Все за гърци, сърби и турци се говори по телевизията и в учебниците по история и география.

Знам, че са правили Дачия и още произвеждат, а вече и Форд. Интересни са, че са единствените латино езични в тази част на Европа. Как и защо е мистерия.

31.   Апропо едни от най-добре отнасящите се с мен в чужбина са румънци и украинци. Странното е, че молдовците, дето уж са като тях и са между двете страни Румъния и Украйна обикновено са кофти и задръстени, може би в Източна и Централна Европа има правило колкото по-малка е страната - толкова по-затворени и студени са хората...

32.   За автора е нормално да е фен на румъния, защото той самият е румънец, който работи в румънското посолство в България.
Този сайт е пълен с чужденци като него, които влизат тук с единственната цел, чрез промиване на мозъците, да причинят вреда на народа ни, или просто да задоволят свинския си нагон.
Циганите в румъния не са 4%, а много повече и всеки го знае това.

33.   А може ли да си представиш колко много хора колко много ни интересува на какво си ти фен...

34.   Дано да греша, но мисля, че съм доста изтрещял. И това най-вероятно го дължа на Румъния. Значи от Русе съм, и заради Румъния като дете в периода 1981-1992 година съм расъл като в газова камера. Ония на отсрещният бряг на Дунава като пуснеха химическият завод, в Русе ставаше непрогледно на повече от 10 метра от хлорният облак покриващ града. Поне с 50% се редуцира населението на града от това-кой от евакуация, кой от отравяне. С хлор немците са тровили враговете си през първата световна война, а аз съм живял в такъв облак 10 години. Мъча се да я харесвам Румъния като съседна подобна на нас страна, но тази асоциация от миналото все се обажда негативно. Най-не ми харесва румънската граница. За нищо не става. Нито можеш да отидеш пеш до там защото е река широка над 2 км, а за моста ти искат такса. В същото време същата тази граница е пропусклива за всичко останало все едно, че я няма. Хлора от Румъния минава през нея свободно в България, земетресенията от Румъния също минават границата все едно, че няма такава, румънците също минават и Русе е пълен с тях, и радиацията от Чернобил също мина от Румъния в България безпрепятствено от там. И това ми било държавна граница! Поне да я бяха направили като Турската с ограда, но и с отдушници за засмукване на въздуха, а под нея дълбок изкоп по цялата и дължина, който да играе роля на буфер. Тоя Дунав и комарите не може да задържи от Румъния.

35.   До номер 32: Моля, първо се запознай с фактите преди да коментираш броя на определен етнос в абсолютно чужда страна.
До номер 34: Затова се сърди на СССР и на Чаушеску (не случайно са го разстреляли).

36.   Виште им жизнения им стандарт и тогава спорете. Кво ми говорите глупости! Отидете и живеите поне 5 дни,както съм го правил многократно.
Бил някой от румънското посолство. Ами обвинителят сее лъжи, тъй като е от ДС и не иска да признае възхода на съседите ни. По- удобно е да живеем в несправедливост според егостите-идиоти.

37.   32 звездите ти го говорят, може да обичаш България и в същото време друга страна да харесваш. Аз например като дете растях с американските и английски клипове по Канал 1 на Дайър Стрейтс, Майкъл Джексън, ZZ top, Мел и Ким, Електрик Лайт Оркестра и други които даваха тогава. Да не забравяме куп американски детски, ТВ сериали и филми като Алф и куп други. Но също и нашите - Куче в чекмедже и т. н. По-малко руски като Ну погоди. Почти никакви други европейски освен от Великобритания. Попих както родната, така най-вече английската и американската култура, така че е нормално сега на почти 30 все още САЩ и донякъде Англия да имат място в сърцето ми наред с родината. Другите европейски страни са ми по-чужди.

38.   Първо прочетете историята ни и тогава говорете. По време на Балканската война, въпреки че между България и румъния имало мирен договор, докато цялата българска армия е била на сръбската и гръцката граници, мамалигарите най-коварно са ни нападнали в гръб и откъснали голяма част от територията на страната ни. По времето на тази окупация, българите в тази област са били заробвани, ограбвани и тормозени.
Сега румънягата се курдисал тук и се опитв да ни обясни коло велика е румъния. Много добре знам колко "велики" са те. През 1986г., с един мой приятел ходихме до Унгария и Германия. Пътувахме с влак през румъния. На една спирка преди Букурещ, се качиха много румънци, които ходеха по купетата и купуваха от бългрите вскаква храна, сапуни и най-вече цигари. По това врме мамлигарите бяха полудяли от глад.
Когато демокрацията нахлу в източна Европа, за кратко време унищожи индустрията и икономиката на България. В същото това време, в румъния не само че и една керемида не падна, но и бяха всячески подпомогнати от някои държави.
Преди няколко дена, някой в този сайт препоъча клипа "Покъртителна реч на Тодор Живков (част1) и (част2)" които са в YouTube. Аз също ви ги препоръчвам. Гледайте ги и много неща ще ви станат ясни.

39.   Умелата румънска политика през първата половина на 20ти век е неоспорим факт. Чаушеску е бил токсичен, да, но е имал страхотни идеи, само че релизирани грешно (може би е знаел, че строя няма да оцелее дълго. Плюс това Добруджа си е била румънска. Колкото и да отричате, Румъния ни е освободила. Интересен факт: в обсадата при Плевен са били много повече румънци, отколкото руснаци. А руснаците са били толкова некомпетентни, че даже са закъснели за Шипка. Не, не съм русофоб, просто всички български политически емигранти са бягали в Румъния. И та не е спирала нито печатарската им дейност, нито Браилските бунтове. Толкова за историята. Днес Букурещ е най-големият град на Балканите (да, по-голямата част от Истанбул е в Азия, а относно Атина крайните квартали са си малки села и е по-голям само по население), Румъния е първата страна, започнала да строи съоръжения за добив на нефт, Румъния ни е дала химикалката и инсулина, Румъния е географски и политически в центъра на света, Румъния има огромна армия и е много богата държава с големи хубави градове и прекрасни хора. Неща от рода, че сме един народ за мен е пропаданда

40.   На всеки вече му стана ясно, че турците искат да откъснат голяма част от територията на България и да я присъединят към турция.
В същото време, румънците се ослушват като разгонени курви и ако това стане те ще искат да откъснат северна България и да я присъединят към румъния. Те никога не са ги крили тези свои мераци и както и преди са готови да ни забият ножа в гърба. Сега румънягите са се навряли в български сайтове и се опитват да ви обработват, така че ако успеят да отцепят част от страната ни, вие да не се дърпате, защото сте прочели тук че в румъния живота е по-добър и ако сте послушни и приемете румънския хомот с наведени глави, те ще подобрят и вашия живот.
Ето това са хората които се опитват да ви промият мозъците с тези цигански постановки, , , и това са им коварните цели.
Предполагам че повечето от вас, вече го знаеха това, но просто исках да го кажа и аз.

41.   Отново 34-ти.
Според мен, когато Румъния ни освободи от НАТО или ЕС, когато ни подари нещо, или стане тенденция румънците да се отнасят с българите в Румъния топло, приятелски и грижливо, тогава ще сте фенове на Румъния!! Дотогава вие сте само емоционално положително настроени поради сходната им съдба с нашета. Аз не съм чул Румъния нещо да е допринесла за България и българите като народ, или българите да се чувстват в Румъния приятелски посрещани както примерно руснаците в България. При това положение не виждам защо трябва да съм фен на Румъния след като примерно Англия е много яка от нея-като изпълнители, коли, архитектура, армия, история, кухня и така нататък. Нито Дачията може да се сравнява с Ролса, нито Мамалигата с Beef Wellington, нито изпълнителите им с Beetles. Направо ума ми не го побира как Турция си позволи да нарича англичаните плъхове напускащи потъващ кораб. Ако някой от Анкара стъпи в Лондон, ще гледа като космонавт. Англия не си поплюва затова и се самоосвободи от ЕС който и определяше правилата. Това за мен е смела и мъжка постъпка, която заслужава възхищение. В Англия се отнасят с нас като с кучета, но пък Лондон е за мен най-якият град на света. По-як е от Ню Йорк, Париж или Токио. Къде ще стъпи Румъния пред тях. Обаче ако Румънците се отнасяха с българите както Германия със сирииците, то тогава аз щях да съм истински фен на Румъния, а на Англия просто козметичен фен. Няма база за сравнение между това как се отнасят с теб в една държава и това какво представлява държавата. Отношението е определящото за фенството. Ако Русия ни освободи от ЕС и НАТО и ни вкара в евразииският съюз, моментално забравям свинщините на комунизма, които ни натресе и ставам най-големият фен на Русия. Не, че и сега не съм и фен. От турско тя ни освободи. Вижте как ни опрости и лихвите които и дължим по АЕЦ Белене. Определено бих предпочел от брега на Дунава да виждам самолетоносача Адмирал Кузнецов, пред опосканият химически завод в Румъния.

42.   Предлагам да спрем с квалификациите и да си изказваме мнетието по приличен начин. Румънофобите си е техен проблем, че мразят Румъния, аз не я мразя ни най-малко.

43.   Аз обичам Румъния! Роден съм в бг. Там си заслужава, защото уважават хората си. Тук няма СПРАВВДЛИВОСТ! Те се доказаха, драги патриоти.

45.   Аз пък слушам испанска музика, румънска музика, гръцка и най-вече английска. Българска не слушам от 2016, защото ми харесват българските песни от 2012 и 2013, не от 2015 , 16,17.

46.   Аз пък пуша наргиле и слушам само циганска, румънска и арабска музика.

47.   В началото но 90те години, чрез чалгата ви направиха фенове на циганите, турците и арабите. Сега пък се опитват да ви направят фенове на румънците(хора които в цяла Европа ги наричат цигани).
Вие напълно сте изкукуригали и не е за чудене, че в Европа ви наричат ориенталци!

48.   Ей, момчета, долу чалгата, както го писаха и предишно пишещите. Чалгата е отврат! Да, ама и ние сме цигани. И им плащаме ток, вода, помощи и т. н., за да гласуват. В Румъния няма подобни дивотии. Всеки прегрешил- в затвора. Моля Ви за възпитан диалог! Мерси, предварително!

49.   Моя приятелка има същата мания, но към Турция... буквално слуша само турска музика, гледа турски филми, това лято ходи над 10 пъти там, и много се интересува от тяхната култура и бит. Веднъж ме пита „нормално ли е да чувствам Турция като моя родна страна и да я обичам толкова“ какот искайте го приемайте, ама аз останах като зашеметена. Окей харесва и тая държава, но чак да я чувства като родина... приемам че България е под всяква критика, и че другите държави са къде къде по-развити, но пък оценявайте тва което имате бе хора... Сякаш само аз от всичките ми познати не я харесвам толкова тая Турция. Замислете се, ако се бяхме родили 300 години по-рано едва ли щяхме толкова да я боготворим, някой от нас...

50.   Да оставим политиката настрана. Покрай работата си познавам доста румънци и те, за разлика от българите, наистина са много позитивни хора. В чужбина са ми помагали предимно румънци, а българите само гледат как да те прецакат.

Друго нещо - винаги ми е правило много добро впечатление как румънците се поддържат едни други и обичат родината си. Повечето са семейно настроени и до края на 20-те вече са женени с деца. Имам няколко примера за румънски двойки, които доста добре се бяха устроили в чужбина (добра работа, апартамент), но се върнаха в Румъния, за мое голямо учудване. Казват - искаме децата ни да израстнат в държавата си.

Авторе - нищо лошо няма да си фен. Според мен е само фаза, която ще отмине.