Споделена история от Други

Червени картофи в България
Искам да попитам у нас отглеждат ли се червени картофи? На пазара ги предлагат като българско производство, но в хипермаркетите на етикетите като страна на произход са посочени други държави.

Коментари

1.   В моя край сме отглеждали за лична консумация - това са поросто по-стари сотрове картофи и нищо особено не са, а сега явно е модерно и защо да не се отглеждат? В Родопите специално, от където идват най-вкусните картофи от България ги отглеждаме, но на мен са ми най-вкусни Сантето. Вкусни картофи има иначе и от Австрия и Германия, а холандските не вършат.

2.   Аз съм производител. Сортовете са вносни.
99% от червените картофи също са внос.
Проблема е, че хората се изкалпазаниха и започнаха да
купуват само мити картофи от хипермаркетите.
Много удобно да не си цапаш ръцете.
Само, че за да издържи и да не се скапе мития картоф накрая го топят във фунгицид/отрова/, и какво става- красив и с отровна повърхност.
ЗАтова трябва да се накиснат за 15 минути, след това
измият обилно. Дълбоко до 3мм. обелване.
Приятен апетит.

3.   №1, моля те, ако наистина си навътре с познанията за картофите, дай препоръки за сортове, условия за отглеждане и откъде могат да се вземат семена/разсад които не са хибриди или ГМО! Моля!

4.   Номер 3, да ти имам и проблемите - семе ще купиш от всяко родопско село - влизаш в месния магази и питаш дали продават семе и кой. В Смилян можеш и семе за боб да си вземеш, но и за картофи най-различни семена пак питай в магазина, ще те опътят. ГМО семе още няма у нас, гарантирам, но винаги се е селектирало и винаги е имало опитни станции, които и днес си работят и има и нови и хубави сортове, но и от старите можеш да си вземеш. Отиваш в гр. Смолян, питаш за опитната станция и тамще ти обяснят за стотици бг. Сортове - не става дума за ГМО, а за КУЛТИВАЦИЯ И СЕЛЕКТИРАНЕ, което човекът го върши от хилядолетия и като водиш огромен картоф той е първо избран, второ е селектиран и не значи, че е ГМО. Ние сме изкарвали половин кило картоф дори без тор - ако ти е добро семето и почвата не е проблем. Семе иначе от всяко родопско селце ще можеш да вземеш, но семето се изражда и е важно да се сменя и затова и ние купуваме. Червени картоф сме си гледали от много време, това просто е от старите сортове, но не са по-полезни или вредни, не е по-сладък или нещо такова. На мен са ми вкусни сорта Санте, но АгрИя е по-продуктивен и траен сорт. Има различни сортове и е въпрос на вкус, но и на терен, почва.
Просто при нас климатът и почвата са благоприятни за картофи, но не навсякъде стават.
Не е лесна работа - не е самода засееш и да изкопаваш - два пъти се прекопават, проблеми с вредители, тори се и тем подобни - много работа е за любител.
За лично ползване си купи от Родопите картофи и ме се занимавай. Не торим много, защото пестим... но не е и полезно твърде много тор, било и естествена.
ГМО картофи няма и в Австрия, в Германия също, но тами има за опитни цели, докато в Австрия са изцяло забранени и сега залагат дори на старите сортове като червените, но всичко е маркетинг и не става дума за по-добра храна. Продават ги био и действително са само с естествена тор, но това не ги прави по-полезни или вредни - кората и без това се бели и няма голямо значение стига торта да не е много.
Честно казано не е добре да се яде прекалено много картоф - високовъглехидратна храна е и в семейството ми имаме често диабет, защото с това дълго време се прехранвахме и задстомашната жлеза се изтощава. Днес почти не ядем картофи, гледаме за своите нужди и като хоби, а и доста картоф се дава на добитака в моя край - отоди и си вземи и семе, и поговори с хората - всеки разбира от картофи и няма да те върнат, а и една разходка ще си сторош.

5.   Номер 4, много благодаря за съветите! За тебе може и да е "фасулска работа", ама ние с жената сме градски чеда, невиждали семена от картофи и отскоро зарибени по земеделието и здравословното хранене.

Селекциите не са проблем. Проблем са тези хибридите, дето за 1-2 реколти се израждат, или пък не могат да виреят (заболяват и умират) без да ги пръскаш и ториш... Интересуват ме стари сортове, които може и да са неугледни и нерентабилни от съвременна гледна точка, но са естествено приспособени към околната среда и почти не изискват грижи, освен плевене/прекопаване.

Още веднъж - благодаря ти! Вярвам, че и много други читатели биха се заинтересували от темата.