Споделена история от Други

Имам ли повод за притеснение?
Момче, от София, на 23г. Уча и работя - толкова за мен.

Преди 3-4 месеца излязохме трима приятели вечерта с колата на наш общ приятел на заведение. Когато се прибрахме в квартала ни спря полиция за проверка, след което претършуваха цялата кола, без заповед за обиск и откриха под багажника няколко полицейски палки, боксове и няколко ножа. Наистина вещите не бяха наши, макар че едно от момчетата от нас е съден за някакво провинение. Вещите бяха на собственика на колата, който е наш приятел (на мен не ми е близък, но се познаваме), той също е съден за провинение.

Отидохме до районното и полицаите ни казаха да вземем всичките вещи от колата и да ги занесем вътре за описване. Взехме ги, вкарахме ги вътре на бюро, те ги описаха, НЕ НИ ЗАДЪРЖАХА, а си написахме обясненията и ни дадоха по една призовка да се явим на другият ден за разпит.

Разпитаха другите, разпитаха и мен. Истината е, че действат манипулаторски и дори и да си невинен само и само да излезе техният кяр и да отчетат дейност ти вменяват чувство за вина, за да може да се почувстваш виновен и да те манипулират да си променяш показанията и да приказваш това, което е удобно на тях. По едно време директно ми каза отивали сте еди къде си, да правите еди какво си, признай си - психо атака :). Признавам си, че малко се притесних, но това е може би от "заплахите", че ще се обадят на родителите ми, ще ги притесняват. В същият ден имах важен изпит в университета и ми казаха, че ще ме задържат... следователя дори се доближаваше до мен и замахваше, но аз се пазех и си признавам, че се притесних, след което влезнаха още двама и така тримата ме разпитваха къде сме били, къде сме отивали, какво сме щели да правим. Аз естествено им казах истината, че сме били на заведение и после сме се прибирали.

Накрая решиха да ми вземат отпечатъци...

Въпроса ми е дали това е законно? Ако има извършено престъпление се вземат отпечатъци на всички, това ми е ясно. А те взеха само на мен. На другите двама не взеха. Приятели ми казаха, че са го направили с цел сплашване, за да може ако реално знам нещо за тези вещи или някои от момчетата да ги изпея. След като съм с призовка означава, че съм свидетел, а на свидетел не може да се снемат отпечатъци.

Интересно ми е сега тези отпечатъци дали са в системата и дали полицаите могат да си изфабрикуват нещо и да ме накиснат? Дори и след време да е? И правилно ли са постъпили? И какво може да се направи от моя страна? Водя ли се като криминално проявен? В интерес на истината и като обвиняем и като свидетел винаги човек има право на адвокат по време на разпита. Но доста от правата си ги разбрах, след като се случи това нещо.

Споделете какво мислите.

Коментари

1.   Не се вкарвай във филми - само са ви пробвали. За отпечатаците - то всички с нови паспорти сме давали, споко!
Ако не правиш престъпления няма защо да те накисват.

2.   Кaк тaкa сa ви нaкaрaли вие дa вземете и пренесете въпросните вещи? Сегa имaте отпечaтъци по улики. В случaя можете сaмо дa бъдете зaподозрени зa нещо си. Единствено товa, че вие сте пипaли/пренесли вещите ви свързвa с тях, но не е мaлко. Консултирaй се с aдвокaт все пaк.

3.   Автора

Номер1 - Вземането на отпечатък има разлика от вземането на отпечатъци. При вземането на отпечатък, при издаване на лична карта е коренно различно от това да ти вземат отпечатъци заради престъпление. Когато си изкарваш нова ЛК просто си слагаш палеца или и двата палеца и това е... а при вземането на отпечатъци при престъпление ти мажат мастило върху всеки пръст и го налагат върху лист и така пръст по пръст и на двете ръце, след което ти ги мажат и двете с мастило и ги налагаш върху листа. След което го сканират в системата и те регистрират. Което е гадното, защото едва ли не като криминално проявен.

Номер2

Полицаите сами си го набиха това като ни казаха да ги вземем и да ги занесем вътре. Ами ей така.. как... отидохме до районното с колата и отново я тършуваха цялата, не намериха и казаха хайде сега момчета вземете ги и ги носете вътре, дори и те пипаха всичко. И те взеха по нещо и носиха вътре. Но това беше, след разпита казаха, че ще извикат момчето, но какво е станало не съм питал, а и не ме интересува. Мисля, че ако имаше нещо щяха да се обадят или да ни извикат пак. Но засега вече 4 месеца нищо. Дано да е така. Като ги знам какви са и как искат да се играе по тяхната си гайда.

4.   Какво се правиш на ни чул, ни видял. Много нескопосано си кроиш историята. Прилича на онзи, който се оплаквал, че някой се е изр.л в гащите му, той е невинен!? Как пък толкова съвпадения ще се получат. С чужда кола, пък на ресторант, пък случайни бухалки под седалките, другите мутрички, а нашият паднал от небето!? Сега като те опандизят, ще си спомниш всичко.

5.   Щом са ти взели отпечатъци, значи са ти направили полицейска регистрация. Сигурно са те и снимали.
Последствията са, че при всяко местопрестъпление от което са иззети отпечатъци, те ще се сравняват с всички отпечатъци от полицеската база данни, в която вече фигурират и твоите. Номер 1 е донякъде прав, само че за паспортите се дават два отпечатъка, а не десет и освен това по-закон би трябвало да не се съхраняват никъде другаде, но това не вярвам да се спазва реално. Другото последствие е че ако някой друг път си имаш работа с полицията, дори и да нямат никакви факти срещу теб, винаги могат да изтъкнат това, че имаш регистрация, т. е по-презумпция си съмнителен тип. Това непрекъснато го правят по медиите за да очернят някого или по-скоро за да оправдаят действията си в дадена ситуация, които са в сивата зона. Най-добре се консултирай с адвокат какъв е закона. След като не си осъден за нищо може да имаш право да обжалваш тази регистрация и да поискваш премахването и, макар че на полицията не може да се има вяра сама да унищожи информация, която вече е събрала, независимо какъв е закона. Това което си спомням е, че когато арестуваха бившия министър на МВР Цветанов по скандала с подслушванията, той отказа да му направят регистрация. Това никой не го казва на обществеността, но може и да нямат право да ти вземат отпечатъци ако ти не си съгласен.

6.   Като не си знае правата човек - така е. Моментално след вкарването ти в РПУ-то имаш право на адвокат, ако не можеш да си позволиш, те са задължени да ти предоставят служебен защитник. Пишеш ли каквито и да е било обяснения, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да са в присъствието на адвокат. Нямат право да те разпитват на 4 очи БЕЗ адвокат, пък камо ли да ти замахват. Имат право да те задържат до 24 часа и до 72 часа с прокурорска заповед. Общо взето това е. И не ходи на каквито и да е било справки БЕЗ адвокат. Ако си с адвокат това винаги е от твоя полза, защото те малко или много разбират, че си знаеш правата и няма да има как да те подведат и закопаят.

8.   Aвторе н 2 съм, че не сa ви извикaли още, нищо не знaчи. Имaт покaзaниятa ви, но по- вaжното е, че имaт отпечaтъците ви върху УЛИКИ! Товa си е стaр трик нa мързеливи полицaи, които по нaй- бързият нaчин посочвaт някой си виновен.
Може дa ви дойдaт нaпрaво призовки зa дело. Aз все пaк повтaрям- говори с aдвокaт, поне дa провери кaто свидетел или зaподозрян те водят. Зa твое добро си е, пък ти кaкто решиш.

9.   A , и дa добaвя , че те също вземaли по нещо е нормaлно , вaжни сa вaшите отпечaтъци , не техните.

10.   Автора

Добре, примерно съм регистриран като съмнителен в тяхната база данни. Ако отида и се оплача в прокуратурата и ги питам как на свидетел се вземат отпечатъци? Какво ще последва? Дори и да има извършено престъпление и да е извършено от дадено лице прокурор трябва да позволи снемането на отпечатъци. Ами ако се окаже, че просто са ми ги взели, за да ме стреснат? И ги няма в базата данни и ако отида и се оплача може да ме подведат под отговорност за клевета... Но наистина ми взеха.

И ПАК КАЗВАМ. ОТПЕЧАТЪЦИ ВЗЕХА САМО НА МЕН! На другите не. Но дори и реално да са извършвани разни боища трябва прокурорска заповед, за снемане на отпечатъци.

Номер4

Ти нормален ли си бе? Ако наистина съм виновен и си знам вината кого ще заблуждавам с тази статия тук анонимно. Не пиши глупост и недей да обвиняваш хората, защото ти си никой!

12.   Отново съм 2. Не знaм зaщо мислиш, че сaмо с прокуроскa зaповед могaт дa ти бъдaт снети отпечaтъци.
Виж сегa, не се вкaрвaй в тaкивa филми дa ходиш по прокурори и подобни. Съвсем културно отиди при aдвокaт, обясни ситуaциятa и некa провери той зaподозрян или свидетел те водят. Съмнителен :))) нямa кaк дa те впишaт.
След кaто aдвокaтът знaе товa, ще знaете и кaкви действия дa се предприемaт. Че aко ти дойде внезaпно призовкa, ще имaш в нaй- добрият случaй около 15 дни дa се подготвиш.
Въпросът ти е " имaм ли повод зa притеснение "- отговорът - провери, зa дa си сигурен, възможно е и дa имaш тaкъв повод. Ние обaче не знaем дaли не сa ви нaкaрaли умишлено дa пренесете вещите, зa дa имa вaши отпечaтъци по тях. По принцип е нaрушение от тяхнa стрaнa, a и стaр трик кaкто вече кaзaх.

13.   Автора

Номер 12

Именно. Нарушение е. Така каза и един от пичовете, които бяхме. Те сами си го набиха с това, че ни накараха да ги внесем вътре. А и плюс това с тези бухалки може и да не е извършвано престъпление. Аз познавам толкова хора, които си носят ножове, боксове, палки, бухалки, пистолети и какви ли не оръжия за самозащита в колата.

Но да видим... вече 4 месеца нищо. Дано всичко да е наред.