Психолог
Много съм притеснена, защото мой близък напоследък показва доста сериозни признаци на депресия. Знам, че всеки в даден етап от живота си преминава през такива периоди, но мисля, че нещата при него се задълбочават с всеки изминал ден и честно казано това, в което се превръща изобщо не прилича на човека, който е по принцип. Постоянно е тъжен, потиснат.. даже това е меко казано. Не знам може би думата, която описва състоянието му в момента е отчаяние, пълно отчаяние и апатия към всичко и всички. Истината е, че се страхувам, че може да се нарани или да посегне на живота си. За подобни неща няма възраст, знам, че и деца и възрастни изпадат в такива състояния. Но той не е дете, всъщност е в разцвета на силите си на 24. Аз не съм му роднина, приятели сме от деца, но при положение, че той сам не желае няма как да го накарам насила да потърси помощ, а виждам, че става все по-зле. И тук идва и проблемът, отказва всякаква помощ, не желае да посети психиатър или нещо подобно, когато се опитах да поговоря съвсем приятелски и деликатно с него на тази тема, не искаше даже и да чуе. След дълги уговорки накрая се съгласи да посетим психолог, с който да поговори, но при условие, че наистина ще е само разговор, без никакви терапии с хапчета и болници. И че той ще прецени дали ще отиде пак след това.
Тук възниква обаче и другият проблем - той не работи от дълго време и няма никакви пари, аз все още следвам и разчитам почти изцяло на родителите си, които ако ги помоля ще отделят колкото могат, но съм напълно наясно, че няма да е много, неговата майка работи в друга държава, но доколкото знам едва издържа себе си там. Дали при положение, че от известно време не си е плащал здравните осигуровки личният лекар може да го препрати с направление на подходящ специалист, който да посещава известно време, без в момента да се налага да ги заплаща. Или ако се отиде при частен психолог колко горе-долу би била цената за консултация и евентуално за започване на някаква терапия.

Мислите ли, че посещенията при психолог наистина помагат за преодоляване на депресии, натрапчиви мисли, фобии. Имам предвид дали е възможно състоянието на някой, страдащ от подобни проблеми да се подобри само от разговорите със специалист. Без употребата на каквито и да е лекарства от рода на антидепресанти и други подобни. Наистина е много спешно и ще се радвам да прочета коментарите на хора, които под една или друга форма са се сблъсквали с това.

Коментари

1.   Депресията си е мноооооооооого сериозно заболяване
Не говорим за обичайните спадове на настроението
За съжаление , когато не се лекува , изходът в много случаи е летален - самоубийство
депресията не подбира - дали си здрав физически , дали си богат или беден , дали имаш семейство или не , покоси ли те - трябва лечение
Не мога да кажа , дали твоят приятел е развил тежка депресия - трябва лекар - психолог / психиатър . Той преценя дали е необходимо да се пият хапчета или не
тук може да прочетеш повече

http://www.puls.bg/illnes/issue_149/part_2.html

Здравни права се губят , ако човек има 3 неплатени вноски за последните 3 години , а при изгубени такива няма как да бъде издадено направление ,за съжаление
Частен преглед - 20/25 лв , зависи къде живеете
Лечението е винаги комбинирано - психиатър - лекарства , психолог , подкрепата на семейството , на близките , спортуване , правилно хранене
Почти всички хора , които се самоубиват са проявявали симптоми на депресия , само че близките им ги игнорират
Почти няма човек , който да страда от депресия , и сам да отиде на лекар - запада , запада , унищожава го депресията и тогава - къде заради разни стереотипи / психиатър - ужас / или омаловажаване на състоянието , или невъзможността на човека сам да го направи , и не вярвай , че не иска да отиде на лекар - иска , но няма да ти каже
Иска да го заведеш , ама и това няма да ти каже
За съжаление - нещата пак опират до пари
Съвет - все пак говори с личния лекар , вижте какво е положението , намирате 20/30 лева и на психиатър .
Психолозите са скъпи
И говорете с майка му , да намира пари за здравните и да му праща
В общи линии е това
Успех

2.   Психолог - не толкова. Психотерапевт - да. Психотерапевтичната практика обикновено включва чести посещения за дълъг или средно-дълъг период от време. Психотерапевтът не е психиатър и не изписва лекарства.

3.   В кой град се намирате? В Пловдив има Център за психично здраве, където приемът е безплатен.

4.   Антидепресантите(SSRI) също повишават риска от самоубийство, затова нека да са в краен случай!

5.   Аз съм психиатър и скоро имах същия случай -отново пациентката ми беше на 24, съвсем се беше отчаяла. Изгонили ли я като мръсно коте от и без това мизерното общежитие където живеела и иска не иска започнала да се предлага на отбивката към Техно парка на Младост за по 10 лв. Търпяла така месец, но й стигали само да си плати наема за някакъв форгон който някакви строители й дали и още по-лошото- на всичкото отгоре се принудила да ги задоволява, за да не увеличат наема, а и за били и роми. Потърси помощ от мен и реших да се смиля над бедното дете и да му предпиша хапчета на мои разноски и то само защото ми сподели че вече е плъзнала по София да си търси мъже, където да живее.. А аз като чух това и знаейки че съм дал Хипократова клетва реших че по- добре да я излекувам и да й помогна да влезне в правия път отколкото да позволя да вземе да зарази някое нищонеподозиращо момче , от безразборните си сексуални контакти с подобни измети. Мина лечението, пооправи се, даже и намерих работа като продавачка на билетчета на тоалетните зад Женския пазар, но поне достойно изкарани пари. И моята пациентка имаше сериозни проблеми с родители. Но морала не ми позволява да ги споделям, дори и анонимно иначе се постарах да проуча ВСИЧКО И ТО ДЕТАЙЛНО. Така че решение има, въпроса е да има желание!!

6.   Мерси много за коментарите. Ами от Бургас сме, но и двамата живеем в София. Да всъщност и аз като писах психолог имах предвид по-скоро психотерапевт. Да чувала съм подобни неща за антидепресантите, че в началото даже те карат да се чувстваш още по-зле и така, но така като гледам не съм сигурна дали само разговорите и посещенията ще са от полза.