Споделена история от Други

Преместване в Бургас
Здравейте, хора, имам следното запитване. Как да си намеря квартира в Бургас и кога да търся, трябва ми някъде април, май,
дали тогава ще има свободни и на що - годе прилични цени?
Планът ми е да се преместя за лятото и ако ми хареса да остана там. По принцип други лета съм работила по курортните градчета около Бургас, но доста плащах за жилище. А Бургас е
голям град и на добро местоположение, харесва ми за живеене. Мисля тази година да се преместя там и да започна от нулата.
Всякакви мнения и съвети ще са ми от полза, ако има и бургазлии да се изкажат още по - добре.
Благодаря ви предварително. :)

Коментари

1.   Имаш ли визия, няма да останеш гладна или без пикрив... все ще излъжеш някой... ама няма ли... господ да ти е на помощ!!!

2.   Здравей,

През май/април ще има много свободни квартири, защото ще бъдат освободени от чужденците, работещи по проекта в Лукойл (които по едно време бяха над 4000). Бургас не е лош град, аз вече почти 4 г. живея в него, но трябва да кажа, че самите бургазлии са малко особени по характер. Ако странностите им ти понасят, животът тук би трябвало да ти хареса.

Успех с преместването!

4.   Много съжалявам, че не си написала от къде си. Това би помогнало много за коментара ми и се надявам после да кажеш. Искам да ти споделя, че аз съм от столицата, но живят няколко години в Бургас и това остави трайна следа в живота ми, която едвам преодолях с психолози. Отидох там да уча и много се радвах, че ще живея на морето. Центъра ми беше близо, плажа също, мечта, но до тук. Хората там мразят от дъното на душата си хората от град София, същото е и за тези от другите градове, но при тях е по-малка омразата. Започнах да уча там и те веднага разбраха от къде съм и от първия ден ме тормозеха без дори да съм им казала нито една дума. Удряха ме, обиждаха ме, казаха ми, че приемат само бургазлии за приятели и да се връщам от където съм дошла. Беше ми много болно, така търпях няколко години, смених 3 учебни заведения и нищо не се променяше, а не беше проблема в характера ми или външния ми вид, казаха ми, че ако съм от там нямало да ме мразят. Случваше ми се в заведение да чуе персонала, че не говоря меко и не казвам ''въйййй'' и са ме питали от къде съм и при моя отговор последваше грубо отношение и тряскане на чашите и чиниите на масата ми. Живях ужасно там, семейството ми се разправяше с тези хора, но се оказа, че не само съучениците ми бяха такива, техните родители също бяха така и ги учеха да мразят всичко от другите градове, тормозеха не само тези от столицата. Нямах приятели, беше ми гадно, цялата мечта за живота на море ми се стори като кошмар. Супер много се радвам, че се прибрах у дома и тук имам приятели и след тази тежка психическа травма на отхвърлянето на бургазлиите ми трябваха години помощ от специалист, за да се отърва от омразаха и болката в мен. Работи си на морето, но внимавай с решението си, здравето е по-важно от работата и парите. Иначе за наемите, варират от квартала и от големината на жилището. Търси в интернет сайтове за квартири и излизат много. Съветвам те да живееш в центъра, защото бавно се стига до него от крайните квартали. Надявам се да отговориш на написаното от мен.

6.   От #2 до #4 - аз не съм от София, може би затова не съм изпитала описаното от теб. Не мога да кажа обаче, че не съм забелязала негативното отношение към софиянци. Миналото лято ми дойде на гости приятелка с кола със софийска регистрация. Случи се леко ПТП, при което вината беше и на двамата водачи, но смело мога да твърдя, че ако бургазлийката, която беше зад волана на другата кола, се беше движила с по-малко от 130-40 км/ч, вероятно инцидент нямаше да има. Пристигналите на място полицаи, виждайки софийската регистрация на колата, не се отнесоха много добре. Отношението към софиянци е изпълнено с провинциални комплекси. Изключително съжалявам за случилото се с теб, дано да си успяла да го преодолееш. Аз нямам близки приятели бургазлии, мъжът до мен е от друг град, както и колегите в работата. И все пак, всичко е до човек, може би просто не си случила на обкръжение. :( Мнението ми за БСУ е много ниско, там обикновено отиват да учат хора, които не са
Нека авторката на темата не се обезсърчава, нищо не пречи да опита живота тук - Бургас е красив, чист и уреден град. Ако не й хареса, винаги може да си тръгне.

7.   Здравейте, пише ви отново авторката, да ви споделя, че аз съм родом от Хасково, учих висше в друг град, но не ми се връща в моя, защото нямам никакво развитие и ме задушава някакси, мои познати доста останаха в Пловдив. Просто съм работила и живяла по морето и ми харесва.
Иначе какви са бургазлии нямам наблюдения, чувала съм и кофти неща за града и хората, но като цяло съм с добри впечатления. А пък и лятото има хора отвсякъде, иначе по курортните градчета беше много добре и хората се държаха добре и са се отзовавали, когато съм търсила нещо.
Само дето жилището ми е било голям проблем винаги, защото като съм сама ми излизаше солено..
А значи има нпкакви чужденци, които ще напускат лятото, защото си свършват работата? Това сигурно ще е добре.
А да ви попитам къде трябва да търся и питам за жилище - по вестници, по кварталите да ходя или някъде другаде се пускат обяви?
Ще чакам още мнения и напътствия.
Благодаря на всички, които ми разказаха по нещо. :)

8.   Здравейте, пише ви отново авторката, да ви споделя, че аз съм родом от Хасково, учих висше в друг град, но не ми се връща в моя, защото нямам никакво развитие и ме задушава някакси, мои познати доста останаха в Пловдив. Просто съм работила и живяла по морето и ми харесва.
Иначе какви са бургазлии нямам наблюдения, чувала съм и кофти неща за града и хората, но като цяло съм с добри впечатления. А пък и лятото има хора отвсякъде, иначе по курортните градчета беше много добре и хората се държаха добре и са се отзовавали, когато съм търсила нещо.
Само дето жилището ми е било голям проблем винаги, защото като съм сама ми излизаше солено..
А значи има нпкакви чужденци, които ще напускат лятото, защото си свършват работата? Това сигурно ще е добре.
А да ви попитам къде трябва да търся и питам за жилище - по вестници, по кварталите да ходя или някъде другаде се пускат обяви?
Ще чакам още мнения и напътствия.
Благодаря на всички, които ми разказаха по нещо. :)

9.   Здравей, No2, благодаря, че сподели твоята история, явно не си попаднала на хора. Дано намериш средата си и си щастлива :)
Иначе на колко години си?
А относно крайните квартали, то май навсякъде е така, че е по - добре да се живее в централната част. Иначе относно градския транспорт, удобен ли е?
Всякакви неща ще са ми от полза.
Отново авторката :)

10.   Пак е #2. :) Май ме обърка с момичето от София, което доста е преживяло. Аз си имам среда горе-долу. Тази година ставам на 30, а ти на колко години си? Покрай работата не ми остава много време за социални контакти, но ако бях безработна, нямаше да съм по-щастлива.
За крайните квартали нямам мнение - не съм живяла там, а по-скоро в т.нар. широк център (ж.к. Възраждане). Препоръчвам ти да си намериш квартира в този район, защото цените са поносими, а и си близо до центъра (буквално на 10-15 мин.) Градският транспорт си има няколко основни линии с доста спирки, но мисля, че парите, които ще спестиш от по-ниския наем в някой от по-далечните квартали, ще ги изхарчиш за билетчета, да не говорим за неприятното висене по спирките. Не знам в какви граници ще са възможностите ти да плащаш наем, но можеш да си намериш някое малко студио във Възраждане за около 200 лв. на месец и ще можеш да си самостоятелна. Другият вариант е да си намериш съквартирант/ка и да си наемете заедно апартамент, тогава ще ти излезе по-евтино. Ако обаче ще живееш с непознати, не ти го препоръчвам.

11.   Варна е по-добре от Бургас.

12.   Бургас е мн. красив град, обаче и там масово се работи за около 300 лв.

13.   Мислех да не пиша, но гледам никой бургазлия не е коментирал и реших, че мога да съм от полза. Първо - аз не познавам човек, който мрази софиянците, нито хората от другите градове. Друг е въпросът сред какви хора човек е. Никога не съм се отнасяла зле към никой, заради някакви глупави преценки и мнения. В момента не живея в България, но познавам хора от къде ли не, включително мюсюлмани, чернокожи и тнт и винаги мнението ми се е ръководило от самия човек и неговите качества и отношение, а не от къде е. Така, че ако обичате не слагайте всички под един знаменател. Това е все едно някой софиянец да каже, че като не си от столицата си селянин и друг да се изкаже, че всички софиянци мислят така. Не слагайте етикети на хората, заради нечия простотия. Второ - Бургас много се разви последните години. Като град е абсолютно нов, доста приятен. Аз лично не мога да го позная спрямо това, което беше преди 5-7 год. Направиха велоалеи навсякъде, автобусите са нови, с климатици през лятото, целият център е нов, построиха морската гара, раздвижиха остров Анастасия и пуснаха корабче до там, нова гара, нови пътища... Въобще стана много приятен град, но не е град за забавления. Ако искаш купони като в Слънчев бряг, няма да намериш. Преди години беше по-раздвижено по отношение на нощен живот, сега си е скръб. Но и това си има своята приятна страна. На мен лично забавления не ми трябват и ми е приятно романтично и спокойно. Трето - Всичко без Меден Рудник и циганския квартал и без крайни квартали като Горно езерово, Сарафово и тнт, които са бивши селски приобщени райони, е ок и е близко. От един Славейков си на не повече от 10 мин с автобус до центъра. Аз съм от Зорница и лятото си ходя пеша до центъра за около 20 мин. Като избираш квартира си отвори картата на града и гледай какво избираш. Четвърто - Виж в Ало Бургас за обяви или пусни там обява. Другите сайтове са които се ползват за цяла България, просто избираш за Бургас. Пето - Работа ще намериш трудно. Не очаквай, че ще е като по курортите. Бургас не е курортен град, каквото и да казват хората. Туристите масово идват само да разгледат и си ходят по хотелите в курортните градове. Бургазлии масово работят лятото в Слънчев бряг, Равда, Несебър и тнт. Има голяма безработица. И последно ще ти дам съвет да пускаш по обявите Св и ако имаш интервю отиди, кажи, че имаш роднини и имаш възможност да се приместиш. Чак, когато си намериш работа тогава се мести. Иначе рискуваш много. Аз имам приятелки, които имат много опит, образование и всичко и ходят да работят извън Бургас лятото и пътуват всеки ден просто защото не са си намерили работа в Бургас. Опитай от рано, за да може ако не намериш нищо за месец например да имаш още шанс за работа по курортите. Късмет и помни, че хората навсякъде са едни и същи. Бъди позитивна, усмихната и си подбирай компанията. :)