Споделена история от Други

Колко би ми струвало построяването на къща?
Имам предвид само построяването на самата сграда. Без цената на земята и без обзавеждането й след това.
Става въпрос за едноетажна къща с малка квадратура, която да включва кухня, баня, две стаи и маза. Тухлена постройка.
Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Само проектната документация ще тимизлезне минимум 2 бона. Прокарване на ток и вода към 1000 до 2000 лв, такси - макси в общината към 500 лв. Грубият строеж ще ти излезне поне 20 -30 хилядарки с покрива още до 10 хилки...
Приготви 70-100 бона за начало, ако не искаш да живееш в барака.
Съвет - купи къща на старо и малко по малко си я оправяй сам. Ще ти излезне двойно по- евтино и ще ти спести 1 г. Ходене по институции

2.   себестойноста е около 250-300 евра/м.кв.

3.   Много. Не съм запозната с точните цифри, обаче само докато получиш всичките разрешителни що пари ще ти трябват...
В наши дни да построиш къща, е много скъпо начинание, да не говорим, че освен пари, ще ти трябват и здрави нерви докато се пребориш с бюрокрацията.

4.   Имай предвид, че само документацията (план, скица, разрешителни и др. ), свързването към ел. мрежата, ВиК, самите инсталации и тем подобни излизат едно 10-15 бона. От там нататък смятай в оптимистичния вариант поне 400 лв на квадратен метър жилищна площ (само за грубия строеж). В твоя случай това са поне 60 квадрата, т. е. около 20 и няколко 30 бона най-малко. Станаха поне 40. Още 10 най-малко за покрив плюс улуци и др. И още поне десетина бона за двор - пътеки, огради и т. н.

Т. е. поне 60-70 бона за груб строеж с двора (без врати, прозорци, само на шпакловка и стърчащи кабели и тръби) без земята, без обзавеждане, изолации и т. н.

Вуйчо ми има само градина в едно село без никаква сграда. Искаше да си прекара вода, за да я полива и ток, за да може да си построи една барака. Само за тока му искаха 1400 лв. Трябвало да има консултации, схема, план, електромер, монтаж и още 50 хил. глупости и той се отказа. И тези пари са само до електромера. От там нататък отделно си поема допълнителната инсталация вече в самия обект, кабели, монтаж и др. За водата му искаха 500 лв - вкл. кран, за да отклонят водопровод от основния, тръби, водомер, още кранове и тръби, планове, консултации и куп глупости и това пак само до водомера. А тези неща до водомера дори няма да са негова собственост, а ще са на ВиК, но той трябвало да ги плати.

5.   Седни и сам си сметни, колко куб бетон ще са ти нужни, колко броя тухли, колко вар и др материали и виж цените им в нета.
От там сметни майсторите, в нета пише колко вземат на квадрат. Към общата сума сложи 20% непредвидени разходи и 10% проекти.
Така че май истина казват тези които пресмятат цена над 40 хил лева

6.   автора съм
Гледах, че в селото, в което мисля да строя или да купя къща (пропуснах да спомена, че става въпрос за село, макар и доста развито) има готови къщи за по около 15 бона с подобен размер, но все пак са на доста годинки. Благодаря за отговорите, но силно се съмнявам да е толкова, колкото сте писали, ако беше така никой нямаше да продава за по 15-20 бона, а видях доста такива обяви.
№5., добър съвет, благодаря.

7.   Aвторе, aз си купих къщa в отчaйвaщо състояние, полусъборенa и товa в центърa нa голям, облaстен грaд. Но зa мен беше изгодно, зaщото си имaше всички документaции, ток, водa и т. н. Мaлко, по мaлко, зaпочнaхме от подa, еднa стенa, вторa стенa, врaти, прозорци, изобщо си я нaпрaвихме чисто новичкa:))) до покривa.
Купи си някоя съборетинкa зa мaлко пaрички и после ще си я нaпрaвиш по същият нaчин- новичкa. Можеш дa купувaш и някои нещa вторa употребa от тaкивa, коуто събaрят- тухли, врaти, прозорци дори.

8.   №7., благодаря.
автора

9.   Авторе винаги новото е по скъпо от старото, дори старото да е само на няколко месеца. Новите материали /тухли, бетон, мазилки/ ти ги продават на една и съща цена без значение дали ще строиш край някое село или в центъра на София.

10.   100кв.м. - 35000 лв това е до ключ и без да те измамят.
Лично построена (без мазе). включително с врати, изолация и дограма.
Никога не се хващай с фирма, ако не е проверена. Ако имаш възможност да си избереш сам хората и материалите е най-добре.
Никога не превеждай, давай пари напред. Задължително строителен надзор, който да следи за качеството. Това, което няма как да си спестиш за да си узакониш строежа са бюрократските документации и плащанията за прокарване на инфраструктурата (ток, тел, подвързване към канализация).