Споделена история от Други

Казус с автомобил
Купих кола, която не успях да регистрирам в КАТ, заради проблем с номер на рамата. От там ми обявиха договора за покупко-продажба за невалиден. Талонът е на името на стария собственик. Той не иска да ми върне парите за колата и не си я иска. Мога ли да я продам без прехвърляне? Ще ме търсят ли, ако бъдещия собственик катастрофира или направи някаква беля с колата? При положение, че не е отчислена от данъци и е на името на стария собственик, него ли ще търсят или мен?

Коментари

1.   Колата е негова, тя не е продадена. Ти не можеш да я продадеш, защото нямаш талон на твое име, а и колата никога не ти е била продавана официално. Имаш ли негов подпис, че си е получил парите? Без това си загубен.
Единственото, което можеш да направиш преди да тръгнеш по безмислени съдилища, е да му кажеш, че възнамеряваш да пуснеш писма до КАТ и общината, в които да се казва че договора за покупко-продажба е невалиден (можеш да помолиш КАТ да ти го каже в писмена форма). Тогава некоректният продавач ще продължи да си плаща данъците и застраховката на неговата кола, която е при теб. Така може и да ти върне парите. Не забравяй, че той има документ, че колата ти е продадена и ще го размахва навсякъде.
Ако ли не- завеждаш дело и дупе да ти е яко.

2.   Ти не си собственик на колата и няма как да я продадеш. От друга страна истинският собственик във всеки един момент може да я обяви за открадната и/или да си я иска обратно. Може да се опиташ да ти търсиш парите по съдебен път щом все пак имате нещо като договор.

3.   Първо щом си купил колата пред нотариус, то стария собственик с бележка от нотариуса, която му е дадена 24 часа след продажбата е отчислил колата от данъчното, тоест махнал я е от своето име и не й плаща данъци. Обаче има проблем, ти или който и да било друг, не може да мине следващ технически преглед на колата без документ за платен данък, от тук колата става неизползваема.
Второ ако договора за покупка е невалиден, и ти я продадеш без прехвърляне, при нарушение КАТ ще търсят собственика по талон, тоест този който ти е продал колата, той ще дава разяснения и пак ще стигнат до теб, когато той им покаже неговият договор за продажба.
Законовият начин е да съдиш стария собственик за връщане на сумата по договора покупко-продажба с условно за възстановяване на разноските при нотариуса и т. н, но това е дългосрочно и несигурно. Тоест със сигурност ще го осъдиш, но дали той ще ти върне парите е чакане с години, ако той работи и съдия изпълнител му реже от дохода.
Незаконният начин е да продадеш колата на части и да чакаш, ако те дърпат някога, което е много малко вероятно, да ходиш да даваш обяснения.

4.   При тези обстоятелства договора се разваля, и стария собственик ти връща сумата опомената в договора. Вероятно е по малка от реалната.
Другия вариант е да я разпарчетосаш на части.
Третия вариат е да си я караш така, с талони на негово име.
С несъответствие в номера на рамата няма как да я регистрират, даже се радвай че не са я задържали до изясняване на обстоятелствата (което горе долу значи че ще изгние на паркинга на КАТ)

5.   Какво значи "обявиха договора за невалиден"? Как ще продадеш колата ако нямаш документ за собственост, какъвто според нашето законодателство е рег. талон на автомобила? Всичко е в ръцете на стария собственик ако си търсиш парите. Ако не в КАТ ще ти кажат какви са стъпките за узаконяване на рамата. Не е невъзможно и за в бъдеще ще може да я продаваш законно и без притеснения...

6.   Спокойно, него ще дърпат. Пробутай я на някого и това е! :)

7.   Автор: Говорих с него, каза - не ме интересува, продавай я, прави я каквото искаш, пари нямам. Идеята ми е да я продам без прехвърляне или на части. Ако го съдя, ще минат години, колата ще се обезцени, а и едва ли ще си върна парите. Иначе той я е отчислил от данъци, но талона е на неговото име. Иначе колата мина през всякакви проверки, даже имам и писмо от министерството, че няма проблем да бъде регистрирана, но в КАТ отказват да я регистрират на мое име. Следователката посъветва да съдя КАТ, но ми се струва безсмислена битка. Много патова ситуация.