Споделена история от Други

Предложете книга...
Здравейте, на 15 съм и реших да изчета шифъра на Леонардо и взе, че ми хареса... беше първата ми книга и сега се чудя какво да купувам... моля да предложите нещо от този тип, а и нещо различно... хареса ми напрежението на моменти и интересните факти които научих, но не мога да избера друга книга, за това моля за помощ...

Коментари

1.   Започни поредицата "Съкровищата на Валкирия" от Сергей Алексеев. Ще пребориш още едно свое предубеждение, а именно - че книгите от руски автори не струват...
Супер-интересно е, има и напрегнати моменти, и екшън, и мно-о-ого интересни факти, вплетена е и езотерика, и малко фантастика, абе... шедьовър!

Искрено се надявам повече млади хора като теб да преоткрият книгите, било то и в електронен вид. Много по-добри са от филмите! Истински холограми, в които можеш да се преселиш, разпалват въображението, занимават те доста по-дълго време от един филм, с което ти дават време да съпреживееш събитията много по-пълно.
Само че за да си пълноценен в четенето трябва да развиеш и известно умение! Четейки трябва напълно да се изгубиш представа за обстановката, в която се намираш (например на фотьойла с книга в ръка), а пред теб да оживеят събитията от книгата, все едно се случват в момента и ги виждаш да се разиграват наоколо! Това е истинското четене! Виждаш ли пред себе си само страници, букви, думи и изречения, значи нищо не правиш...

2.   Пипи дългото чорапче.

3.   От автора... благодаря ти номер 1, когато чета обикновенно си представям всичко, дори лицата на героите, всякаш гледам филм, но в пъти по-интересно и напрегнато което силно ме учудва... когато си спомня нещо от книгата, го помня като филм и за мен това е нещо ново и странно... мерси за предложението, веднага щом мога ще започна :)

4.   "Вината в нашите звезди" е тежка и същевременно - лека книга от автора Джон Грийн, но и единствената негова творба, която харесвам.
"Споделен живот" е една също хубава трагична история. Но ако търсиш заплетена книга, не романс/драма, можеш да прочетеш "Кукла на конци" от Джой Филдинг и "Мъжът (човекът) с алибито" на Тами Хоуг.
За ужаси, няма по-добър от Стивън Кинг, която и творба да избереш, ако си почитател на ужасите, мистерията и трилъра - ще ти хареса!

5.   Боже мили на 15 е чел/а една книга... Надявам се да имаш нещо друго предвид, а не, че никога не си чел/а книга!

Иначе аз в момента чета "Крадецът на книги" и е невероятна.

6.   Прочети и другите книги на Дан Браун.

7.   Не знам дали ще ти харесат, но ето някои от моите най-любими книги. (аз съм малко по-малка от теб, но както и да е)
-Аз съм пратеникът / Крадецът на книги на Маркъс Зюсак
-Спасителят в ръжта на Селинджър
-Властелинът на Пръстените / Хобит на Толкин
-Песен за Огън и Лед на Джордж Мартин
-Предимствата да бъдеш аутсайдер на Стивън Чбоски
-Ана Каренина / Война и Мир на Толстой
-Братя Карамазови / Идиот на Достоевски
-Доктор Сън на Стивън Кинг

Засега за това се сещам. Надявам се да ти харесат, ако решиш да ги прочетеш.

8.   Шекспир, Кафка, Едгард Алън По, Мелвил, Пушкин, Толстой, Достевски, Хамсун, Хемингуей, Стайнбек, Т.С Елиът, Дикенс, а за десерт Буковски и Уорънс....
Тези ги остави за последно, защото общо взето, веднъж щом покриеш класиците и нобеловите лауреати, ти става доста трудно да откриеш книга, на която можеш да се насладиш.

9.   Можеш да почнеш да четеш " Пърси Джаксън и боговете на Олимп", " Игрите на гкада", " Лабиринтът - Невъзможно бягство" - яки са поредиците а и си имат филми :)
А и като си на 15 сигурно ще ти хареса и " Максимум Райд" - готина е историята, има доста екшън и такива работи, препоръчвам ти :)

10.   Черен спомен
Държи те в напрежение през цялото време, чудиш се какво е станало, а и момичето и момчето са много сладки заедно. Няма да съжаляваш ако я прочетеш.

11.   Добре си започнала с Дан Браун, но не ти препоръчвам да продължаваш с негови книги, много са му еднотипни, освен може би "Шестото клеймо". Бих ти препоръчала Джефри Арчър, най-любимата ми книга, направо невероятна прочети я "Затворник по рождение". Също и "Синове на съдбата". Има и една книга направо не ми излиза от главата, автор не знам казва се: "Любовта е само дума".

12.   Престъпление и наказание-Достоевски
Идиот-Достоевски
Майсторът и Маргарита-Булгаков
Сто години самота-Маркес
Война и мир-Толстой.
Анна Каренина-Толстой
Тортила Флет-Стайнбек
Нежна е нощта-Фиджералд
Габриела-Жоржи Амаду
Римлянката-Алберто Моравия
В омаята на преображението-Цвайг

13.   Десет малки негърчета- Агата Кристи :)

14.   Нещо подобно... :) не знам как е превода на бг...
' Таиния ключ на Соломон'... /същия автор/

15.   незнам дали ще ти хареса трилогията хекс хол аз лично имам 2 от тези книги а, третата я прочетох в нета разказва се за едно момиче което има магически способности но незнае как да ги използва за това я изпращат в магическото училиче за феи зооморфии... по добре виж в нета :D

16.   Аз съм мъж на 27. Обичам да чета фантастични книги. От малък харесвам приказките и от там еволюирах до фантастичния жанр. Разбира се покривах училищните стандарти за през лятото, но не ми бяха толкова инересни (освен може би "Мамино детенце"). Заради това, ако обичаш този жанр, бих ти препоръчал да почнеш да четеш книги от поредицата "Избрана световна фантастика", особено книги на автори като Тимъти Зан, Клифър Саймък и Майкъл Крайтън. Хорор фантастиката на Стивън Кинг също не е за изхвъляне. Ако искаш пък книга с интересни факти, която те кара да се замислиш, прочети: "Не пипай тази книга" на Ян ван Хелсинг

17.   Ками Гарсия и Маргарет Стоъл - Прелестни създания и другите от поредицата.

18.   Никога не съм харесвала много Дан Браун, но покрай баща ми прочетох няколко книги и на мен лично най-много ми харесва Шестото клеймо. От горните предложени бих ти препоръчала, , Крадецът на книги", не мисля, че ще съжеляваш, ако я прочетеш, защото е наистина страхотна. Горе са ти изброили както някой много хубави книги, така и според мен твръде сериозна литература, така че преди да започнеш една книга прочети мнения за нея, някакво резюме или нещо такова и виж дали ще ти допадне.

19.   Препоръчвам ти всички книги на Сидни Шелдън, пише много увлекателно. Днес изчетох 30-40 стр. в обедната почивка, защото просто не можах да се въздържа.

20.   “Сребърните кънки” - Мери Мейпс Додж

21.   До автора: Първо бих искала да те поздравя и да ти пожелая много вълнуващи литературни преживявания, защото колкото и да е клиширано, филмите не могат да заместят четенето на книга, дори да са геиални. Те не оставят място да се развива въображението и личността така, както това се случва естествено с книгата. Но в киното също има шедьоври, които не бива да се пропускат! Това обаче в друга тема :)

Бих ти препоръчала "Девет разказа. Семейство Глас" на Селинджър, като за теб особено последните няколко разказа може би биха били най-приятни. Ето ти и линк към един чудесен саит с безплатни книги: https://chitanka.info/search?q=семейство глас

Това е една вечна класика, много свежа, главният герой е младо момче, което разказва за странните привички в голямото му семейството в Ню Йорк. Освен, че е написана изключително увлекателно, дава един поглед към начина на живот в семейство от високата класа, как общуват, какво възпитание имат и показва как доброто възпитание не прави хората "вдървени", а напротив, добре възпитаният човек е отворен за света, любопитен, може да общува на всякакви теми, с хора на всякаква възраст, не се страхува от родителите си и общува с тях като с равни, от които може да черпи опит, но и да се грижи за тях, да ги обогатява като отваря за тях и своя свят, защото от всеки човек, на всякаква възраст може да се учи :) Брилянтен автор.

Бих те посъветвала да наблегнеш повече на класически автори преди да четеш съвременните, за да имаш база за сравнение, да можеш да бъдеш критичен към четивото, да знаеш кое е мярка за класа. Класиците не случайно са наричани такива, те са доказано качествено четиво, от което можеш да учиш не само как да използваш езика красиво, но как да мислиш, да учиш неща за човешкият живот и привички, взаимоотношения и ценнтосит през различни периоди от световната история и в крайна сметка да видиш, че хората колкото и да са различни, дълбоко в себе си си приличат.
Свежи автори, които повечето младежи харесват са:
Селинджър - още "Спасителят в ръжта"
Фитзджералд - задължително прочети "Великият Гетсби"
Ги дьо Мопасан - повечето разкази
Оскар Уайлд - задължително прочети "Портретът на Дориан Грей Харпър Лий(Да убиеш присмехулник
Стайнбек - "На изток от рая"
Борис Виан - "Сърца за изтръгване"
Патрик Зюскинд - "Парфюм, историята на един убиец"

Също Албер Камю, Виктор Юго, поезията на Бодлер, които са малко по-тежки, но пак много качествено четиво, по-тежки са и Да не забравяме и български класики - "Тютюн" на Димитър Димов, "Железният светлник" на Димитър Талев.

Най-важното е да четеш, да си изградиш вкус, да се научиш да мислиш критично :))

Пожелавам ти успех!!

ПП: До Номер 5 - как може да сте такъв з*дник?! Толкова малко тийнейджъри се интересуват от литература, момчето не само, че е започнало да се вълнува, но явно има желание да продължи и пита за препоръки!

Сверете си часовника какви са днешните юноши! Това момче е рядкост!

Емилия, 27г.

22.   Здравей,
искам да ти кажа само това, че която и книга да вземеш в ръце, ти ще научиш нещо от нея и колкото повече четеш, толкова ще се обогатяваш и ще разбереш кое най-много те влече.
Моите адмирации! Безкрайно съм щастлива, когато някой (без значение на колко години е) чете и проявява истински интерес към четенето! Книгите ти показват светове, въвеждат те в приключения, обогатяват
знанията ти, разширяват мирогледа ти! Сякаш живееш сто различни живота, пътуваш в различни държави, поставяш се на мястото на героите! Това страшно много обогатява! Успех!

Боряна, 26

23.   Бих добавила като задължителни заглавия "Майсторът и Маргарита" на Булгаков, "Доктор Живаго" на Борис Пастернак, "Кланица 5" на Курт Вонегът, "Степният вълк" на Херман Хесе, всичко от Ерих Мария Ремарк, "Скитникът между звездите" от Джек Лондон, Екзюпери, Хемингуей и много други

24.   Също "Порудчик Бенц" от Димитър Димов

25.   Препоръчвам ти всичко от Тимъти Зан. Най - вече неговата адаптация по Star Wars - по добра е от филмите на Лукас! Колекцията "Избрана световна фантастика". Ако харесваш жанра разбира се! "Атлантският ген" на А. Ридъл е доста хубав трилър, особено ако харесваш истории ала Джеймс Бонд! ''Война и мир" е хубава книга, но ти препоръчвам да я прочетеш поне след 20 - тата си година. Ще ти се прииска да прескачаш десетки страници с безсмислени на пръв поглед диалози и събития за да стигнеш до интересните части, но така губиш дълбоката връзка с персонажите за които автора толкова се е постарал. Заради това я четох два пъти, веднъж на 16 и след това на 23. Разбрах много неща, които преди това просто прескочих, защото не ми бяха интересни.