Споделена история от Други

Винетка, данъци за инвалиди.
Здравейте,

Имам няколко въпроса, които бих искал да задам и се надявам запознати да изкажат мнението си.

Накратко за мен - на 18 години съм, преди няколко седмици получих шофьорската си книжка. Имаме намерение да си закупим семеен автомобил, който аз ще карам. И двамата ми родители са инвалиди и НЯМАТ шофьорски книжки. Има ли възможност бъдещия семеен автомобил да бъде прехвърлен на името на някой от тях (въпреки че нямат шофьорски книжки) и можем ли да се възползваме от някакви намаления относно винетка, данъци и други финансови въпроси относно автомобила. Не ме разбирайте погрешно и не ме нападайте, че се възползвам от състоянието на родителите ми, защото не е така. Като гледам как се отнасят с тях и, че никой не им обръща никакво внимание, нямат никакво предимство (което не може да се сравни с никоя друга държава по света), напротив - просто искам да знам дали можем да се възползваме от малкото неща, които биха могли да получат заради физическото си състояние.

Ще съм много благодарен, ако някой запознат може да ми каже.

Коментари

1.   Не е проблем, че нямат книжки и да се запише на името на единия от тях.
Ще ползвате безплатна винетка, след като подадете документи в Дирекция социално подпомагане.
За другите предимства явно знаете.

2.   Това, че нямат книжка, не е проблем да имат кола. Законът им позволява да са собственици на такава, пък ако нямат книжка, нямат право да я карат, но не и да я притежават. Иначе ако колата е под 2000 кубика и под 117 кв, ще плаща данък МПС на половина, както и има право на безплатна винетка.

3.   Здравей, Значи да можеш да пишеш колата на инвалид дори и да няма шофиорска книжка мисля че трябва да е над някакви проценти инвалидност и с ТЕЛК-овото решение мисля че се ходи в данъчното

4.   Здравей, за да бъдар собственици на МПС не е необходимо свидетелство за управление на МПС ( шофьорска книжка ). Те имат ТЕЛК със сигурност и би трябвало но не съм наясно точно как да получат право на безплатна годишна винетка. За винетката съм сигурен че е безплатна понеже мой приятел колата се води на баба му която е инвали и му дават. Мисля че можеше да се обяви автомобила за нуждите на инвали и по-този начин имаше пак някакви намления или преференций. Умен си и голям прочети малко в интернет, и каквото не ти стане ясно питай в общината или КАТ. Поздрави 1

5.   Да, може!

6.   По принцип отговора на въпроса е ДА всеки има право да има автомобил, без значение дали има книжка или не. Собствеността не се обвързва с правоспособност за шофиране. Лесно се издават на инвалиди винетки и освобождаване от данъци стига колата да е до 100 конски сили, става въпрос за няколко ксерокопия на документи. Но струва ли си ти като млад мъж да имаш кола под 100 конски сили с цел да спестиш 70-80лв годишно? Не виждам мъжка логика в желанията ти! Винетката е 67лв, а данъка на такава кола е 10лв.
Колкото до това, "че никой не им обръща никакво внимание, нямат никакво предимство", не те разбирам. От какво внимание са лишени, а другите "здрави" се възползват. Ти като здрав колко повече внимание или предимство получаваш от държавата, в сравнение с тях, като инвалиди? Като здрав ти имаш много по малко права според законите, така че не виждам държавата да е облагодетелствала някой здрав за сметка на болните.
Интересно ми стана какво внимание и предимства имаш предвид? Обясни точно какви очаквания имаш?
За сравнение с други държави не може да става въпрос, защото все едно дете на бедно семейство, да иска, да има вниманието и предимствата на дете от богато семейство. Естествено че детето от бедно семейство няма да посещава 5 звездни СПА хотели. За съжаление трябва да си признаем че сме деца на не богата държава, колкото са й възможностите толкова помага. От друга страна ние гражданите на държавата сме си виновни заради изборите, които правим когато гласуваме. Вашите са инвалиди, но имат право на глас, гласуваха ли и за кого през последните 25 години? Когато си отговорят на тези въпроси ще разберат, защо им се обръща по малко внимание от на европейските инвалиди. Реалността е че европейските граждани са си избрали управници, които мислят поне малко за народа си.

7.   Е чак в никоя друга страна... Съществуват около 200 държави и със сигурност в Екваториална Гвинея, Етиопия, Бурунди, Индия и Куба хората с увреждания са на същия хал, ако не и по зле.

Иначе няма значение кой има книжка, тя не е нужна за закупуването на автомобил. Останалото е според вида и степента на уврежданията. Само че някои важат само когато съответния човек кара. Например не можеш да паркираш в инвалидна зона, ако си здрав.

8.   Да, може да се възползваш и никой няма да те обвини. Нека бъде на името на родителят ти с по - голям процент инвалидност. Тоест и големият талон и застраховката трябва да бъдат на негово име. За безплатна винетка се ходи в социални грижи и там ще ти дадат молба и ще ти обяснят всичко. После мини и през данъчното. винетката се дава на инвалида независимо дали има книжка или не колата трябва да е регистрирана на него. И не се притеснявай много ясно, че ти ще караш колата, защото много инвалиди се нуждаят от транспорт и имат книжки, но поради заболяванията си не могат да ги използват!

9.   Здравей, за да закупиш автомобил НЯМА изискване да притежаваш документ за право управление, т. е инвалида може и да няма книжка!
Ако притежава съответния документ от ТЕЛК или НЕЛК има право на преференциално място за паркиране/място за инвалиди в синя зона, както и място по местодомуване/, но там има и допълнително изискване от общинските власти. Данък не се дължи на автомобили до 100/сто/конски сили.
Полага ти се и безплатна винетка.
И не си прав, че инвалидите са най-пренебрегнати във всички отношения.

10.   А някой може ли да ме ориентира каква е процедурата за изкарване на инвалиден стикер, търсих в нета но не намерих нищо. Ще е супер ако някой изскочи с линк към съответната наредба или каквото е там нормативен акт. Доколкото знам тогава няма да плащам за синя зона и не могат да ми вдигат колата, май това е смисъла на стикера, нали?

11.   От автора: Благодаря на всички за отговорите!
До номер 10 - с инвалиден стикер, доколкото знам, можеш да се сдобиеш в някой клуб на инвалида в твоя град. Не е сложна процедурата.

12.   Какъв е този инвалиден стикер?Стикерите са два вида.Единият се ИЗДАВА от съответните общински служители отговарящи за паркиране в синя зона.Другият се ЗАКУПУВА от някоя книжарница а наскоро гледах ,че има и в големите вериги хипермаркети и се залепва на видно място по колата/обикновено на задната част на колата/
До номер 10 ето ти линк за община Бс,обикновено и за другите общини е същата
http://cityparkingsolutions.com/Синя-Зона-Бургас-1/Преференциално-паркиране-на-хора-с-ув-53.aspx

13.   коментар 6: "Но струва ли си ти като млад мъж да имаш кола под 100 конски сили" --> нека позная, ти караш БМВ 3-ка или някоя наточена "Астра", нали?
Точно на млад шофьор, току що взел книжка, само на 18 и без грам опит, му трябва кола под 100 коня, дори под 90! Ето затова се изпотрепа сума ти народ по пътищата, щото всички са състезатели с 20-годишни кошници... :(

14.   От автора: Наистина съм съгласен с номер 13! Не смятам, че книжката е разрешително да караш като ненормален, напротив - би трябвало със закон да се забрани на шофьори с опит по-малък от 2, 3 или 4 години-колкото е нужно, да карат коли над 100 коня.. но както всички знаем, това в България няма как да стане.

15.   №13 Грешиш, аз съм жена на 50г и карам Поло - 50кс. Изтрепването по пътищата не е по вина на конете в колата, а на количеството мозък в главата на шофьора. С всяка кола може да се утрепе човек, и с кола под 90 коня, и с голф количка дори. Най-глупавото нещо е да прехвърляте вината за дадена катастрофа на конете под капака на колата. За всяка катастрофа вината е в задволанната част, не под капка на колата.
№13 някак си не можеш да ме убедиш, че млад шофьор ще направи по малко катастрофи с Голф 3-ка- 90кс, от колкото с БМВ 3-ка над 200 кс.
Асоциирам с това, че все едно да ме убедиш, че ако дете играе с по силен компютър е по вероятно да намери педофили в нета, от колкото ако компютъра му е по слаб.

16.   15, сравнението ти е неуместно, самочувствието и самонадеяността правят белите. Младока с БМВ има съвсем друго самочувствие от този с някоя бричка. А ако до него стои и някоя мацка, тогава става космонавт(понякога за нещастие и в истински смисъл, душата излита в космоса). Вярно е, че всичко зависи от главата, но младите са динамични хора, обичат скороста и неволно(без да се съобазяват), понякога натискат яко педала. Една кола с маломощен двигател, при определена скорост започва да тресе и е неприятно да се возиш така, затова намаляваш скоростта, но едно мощно БМВ, при същата скорост ще вози като лодка. Ето това увлича младока и той натиска педала още по силно, иде му да излети(понякога успява, в някоя канавка или дере). За съжаление, това е действителността. Друга грешка, нямаме пътища за такива модерни коли, а колите стават все повече. Може да си най внимателният шофьор, ако насреща ти кара "говедо", шанса за оцеляване е нулев. Ето тези "говеда" от пътя трябва да се премахнат, но кой, като нямаме институции, имаме корупционни групировки, но не и работещи за народа институции!

17.   16 Нещо не доразбрах, самочувствието и самонадеяността под капака на колата ли се намират или в шофьора? Реално ли мислиш, че като стъпчеш самочувствието на младока чрез "бричка" му правиш добро? Да пуснем тогава всички тинейджъри със скъсани и евтини дрехи, и да ги храним само с по крайщник хляб на ден, та да не правят бели. Това ли е начина?
Твърдо съм зад принципа, че не компанията БМВ прави говедата в България, а ние родителите. Това че доста говеда избират за свой автомобил БМВ, колата няма вина. Все едно да ми кажеш че марката Адидас кара мутрите да са мутри и да мутреят.
Аз вярвам, че автора не е говедо, вярвам че родители инвалиди са отделили достатъчно време за възпитание на сина си.

Ти №16 искаш ли да ни убедиш, че автора е говедо, или че ако си купи мощна кола тя ще го превърне в говедо?

18.   Здравейте! Искам да попитам баща ми е с 100% ТЕЛК има ли право на винетка при положение че колата се води товарен автомобил заради една решетка.