Споделена история от Други

Търся рецепта за торта
Здравейте! Търся рецепта за торта, но в нея не трябва да има сметана (поради стомашни разтройства). Иска ми се да не е много семпла, т.к. ще я правя за рд. Ще съм много благодарна, ако ми дадете някакви идеи. Благодаря, предварително.

П.С. Моля модераторите да публикуват темата

Коментари

1.   Влезни във веселия готвач и гледай сума ти рецепти каквато ти хареса или напиши в гугъл рецепти за торти без сметана и ще ти излезнат много предложения все ще харесаш някои

2.   Ето нещо, което е хем лесно, хем много ефектно, хем става голямо количество.

ТОРТА "ДИНАСТИЯ"
Става огромна, така че за една стандартна торта се прави половината доза. Това е рецептата за големия вариант. 32 парчета се получават.

Продукти за блата
10 белтъка
300 г кристална захар
300 г смлени орехи
3 с. л. брашно
кора от 1 лимон
ванилия

* Разбийте белтъците на сняг. На тънка струйка прибавете захарта и продължете да разбивате докато получите гъст плътен крем. Добавете смлените орехи, брашното, лимоновата кора и ванилията. Разбъркайте внимателно. Изсипете тестото в голяма правоъгълна тава покрита с хартия за печене. Аз за блата ползвам голямата тава, която си върви с печката. Ако ти е по-нова печките, нали към нея има едни такива плоски тави за пъхане във фурната. Ей в такава! Изпечете блата в загрята на 180* фурна до порозовяване за около 20 минути. СТОЙТЕ ДО ПЕЧКАТА И НАГЛЕЖДАЙТЕ ПОСТОЯННО! Щом леко порозовее и престане да лепне на пипане - вадиш!

Продукти за крема
1 литър прясно мляко
10 с. л. захар
8 с. л. с връх брашно или 150 г
10 жълтъка
кората от 1лимон
2 пак. ванилия
250 г меко масло
100 г пудра захар
200 г стопен шоколад

* В купа разбъркайте заедно брашното, захарта, лимоновата кора и ванилията. Прибавете жълтъците и малко мляко. Разбъркайте на гладка каша. Долейте останалото мляко и сварете гъст крем.
* Разделете крема на две части и го оставете да се охлади напълно. Към едната част прибавете маслото, разбито на пухкав крем със 100 г пудра захар, а към другата стопения шоколад. Разбийте добре с миксер и двата крема.
* Разрежете изстиналия блат по дължина на 3 ленти. Сглобете тортата като върху едното парче блат намажете от белия крем, върху него шоколадов и отново блат. Повторете това докато подредите цялата торта. Намажете тортата отстрани и отгоре с крем и гарнирайте по ваш вкус. Ако желаете тортата да е кръгла изпечете тестото за блата на 3 пъти в кръгла тортена форма.

Украсата. Аз панирам отстрани със смлени едро орехи. Отгоре обаче шприцовам от кремовете, ако ми остане (гледам да ми остане поне малко). Ако не ми остане, наръсвам с какао и с колкото дал Бог крем - розички тук там.

Хубавото на "Династията" е, че блатът си го печеш наведнъж, ако се примириш с идеята тортата да е правоъгълна. Може, разбира се, да се изпече и на три кръгли блата и да си стане класическа торта. Но тогава рингът трябва да е много голям, тъй като продуктите са доста за стандартната 26-28-сантиметрова тортена форма.

3.   В 1001 рецепти има доста добри неща. Потърси там.

4.   Разгледай в нахрани. ме. Там има много интересни торти. Имаше една много готина шоколадова бисквитена торта или пък може да направиш тирамису.

5.   Здравей, авторке.
Аз ти препоръчвам сладкарската книга "Сладкарско изкуство" на София Смолницка.
Има великолепни рецепти, само за мераклии.
Ако я няма по пазара, надявам се да я отпечатат наново.

7.   Само да добавя и друга интересна книга с рецепти на Надежда Илиева, казва се "Кулинарен спектър".
В нея освен сладкарски има и други рецепти, даже цели менюта за подходящи случаи.
Дано да я намериш.