Споделена история от Други

Стари дрехи
Имам въпрос искам да ми дадете идея. Имам мн ама мн стари дрехи направо с чувалите ( такива които вече не нося понеже отслабнах и са ми доста големи и такива които са ми писнали да ги гледам ) нямам място къде да ги слагам навсякъде е пълно с чували. Та въпроса ми е мога ли да ги продам на някой втора употреба или да ги дам на някой дом за деца , искам но там повечето са цигани а нямам желание циганите да обличам щото ги мразя . Може ли, ако ги занеса в дом да избера на кой да ги дам ? Нямам вече и на кои познати да давам понеже ги напълних а и не са им по мярка дайте идеи какво да направя с тях . не ми се хвърлят на контейнера искам да облека някой бедно дете ,но не и циганите ,

Коментари

1.   здравей,
децата нямат никаква вина, че са се родили такива...както и ти можеше да се родиш цигане.
Ако сега видят добро е по-вероятно и след време да станат такива. Но ако виждат само зло, в никакъв случай не може да се очаква добро от тях

3.   Само човек, които не е бил до цигани може да бъде толерантен!
Потърси дом, където има българи, така ще им дадеш надежда.
Щом даваш дрехите, няма да ти направят проблем
Циганите няма да имат голяма нужда от дрехи, без това бъдещето им е мрачно и после се гаврят със българското ..
(99% от циганите са така)

4.   Съгласна с номер 1. Децата не са виновни. А иначе мисля, че можеш да ги продадеш във втора употреба, дават ти някъде 20 лв на килограм. Отиди да питаш. Успех! :)

Gwen

5.   Окaчи си ги в рaмки и им се нaслaждaвaй! Много е вaжно дa не сбъркaш в изборa кого дa облечеш. Aми aко е бъдещ крaдец, изнaсилвaч, убиец...?! Ужaс! Ще се рaзделиш с нещо толковa ценно зa теб- СТAРИ ДРЕХИ, aнтики с невероятнa стойност. Прaв/a си инaче зa цигaнчетaтa, ми, че те облечени в ТВОИТЕ скъпоценности, ще се стоплят, ще се усмихнaт, може дa се почувствaт зaбелязaни, дори Оо, ужaс, обичaни. Aми aко товa пък ги нaучи, че aко имaт две ризи, могaт дa дaдaт еднaтa нa нуждaещ се?!
Нее, я си ги дръж ти. Aз не бих си причинилa тaковa нещо. Бих си ги скътaлa с любов, бих си ги гушкaлa, бих се търкaлялa и мъркaлa сред тях и бих се кефилa, че цигaнчетaтa нямa дa се стоплят, нямa дa се объркaт дa си мислят, че някой ги е грижa зa тях, нямa дa им светнaт очите...сaмо моите, зaщото AЗ решaвaм съдбaтa нa моите СТAРИ дрехи. О, дa не зaбрaвим и друг вaжен момент, овaции, aплодисменти, и aз кaто теб, първо бих писaлa из сaйтове, поне aнонимно, aко някой пожелaе дa ме целуне изотзaд от възхищение, дa му позволя и нaсочa коя точно "бузкa" е свободнa в моментa.
Сегa, с кеф се зaрови в някои стaри, непрaни гaщи и поеми с нaслaдa и дълбоко въздух!

6.   Можеш да ги продадеш в OLX. Аз бих ги дала в дом, но доколкото знам не можеш ей така да ги занесеш. Моята братовчедка занесе дрехи, но предварително трябва да знаеш за възрастта на децата там. Обади се по телефона в някой дом и питай как става.
Не се замисляй кой ще ги носи дрехите ти, все пак това са някакви парцалки, ако ще и D&G да са. По-добре да зарадваш някое цигане и да е облечено и спретнато, отколкото да ги изхвърлиш в казана и да лишиш децата от твоите дрехи. Много вероятно е ако ги изхвърлиш, пак някое цигане да ги носи. Направо си е 100% сигурно. Или да ги видиш разхвърляни на улицата около контейнера с боклук. Знаеш ли колко е неприятно да си видиш нещата така? Като бях малка, имах много играчки и нашите решиха да хвърлят доста голяма част от тях, без даже да ме питат кои искам да запазя. Гледах ги от терасата, пръснати от кашона, с насълзени очи и знаех, че никога повече няма да ги имам. Ако беше за бедни деца, нямаше да ми е толкова мъчно. Това беше най-лошата постъпка на родителите ми и не осъзнаваха как ми се отрази на мен и как ми се запечата този ден.
За теб това може да е боклук, но за сирачетата е като коледен подарък. Представи си нещо за което ти мечтаеш, нещо което нямаш или не можеш да си позволиш. Примерно почивка в Париж (примерно само) и някой дойде да ти донесе билет бизнес класа платена почивка джобни. Как ще се почувстваш? Така ще се почувстват и тези деца, защото те се задоволяват с малко-със стари дрехи.
Прави добро и доброто ще ти се върне многократно. Може и след години да е, но ще ти се върне. Никой не е застрахован какво ще му се случи в живота. Има толкова висшисти, които ровят по кофите. Пожелавам ти винаги да имаш парички да си купуваш нови дрехи.

Съжалявам за дългия пост, увлякох се :)

7.   Дрехите няма как да се рециклират. Варианти много. Можеш да ги дариш освен ако не са прекалено износени или скъсани, въпреки, че даряване означава да купиш нещо ново, а не да се отървеш от ненужни вещи. Може да ги нарежеш за парцали и да си чистиш у вас. Може да пуснеш обява в интернет, че ги подаряваш и някой може да има специфично приложение. А може и просто да ги оставиш до някой контейнер, минават разни хора, които ще ги вземат.

8.   5, иронията яко те лови.
От цялата работа изкара циганите много "ощетени" (на пръв поглед), каквото и да се направи тази раса не може да се интегрира в обществото.
Циганите се учат да изкарват хляба си чрез престъпни дейности.
Рядко се срещат честни цигани, около 1-2% са

9.   Номер 5 .... Каки глупости говориш ?

10.   Aз и сестрa ми често изхвърляме дрехи с чувaли, които отивaт при цигaните. Виждaлa съм ги с мои дрехи и не ми пукa, нищо, че тези цигaнки, дето ги носят, сa проклетии. По - добре някой дa ги носи и дa им се рaдвa, отколкото дa стоят неизползвaни в чувaли. A и товa сa просто дрехи, не им придaвaй емоционaлнa стойност. Aко все пaк решиш дa ги дaриш нa някоя оргaнизaция ще трябвa дa се изръсиш зa химическо чистене, зaщоро ги искaт чисти и незaрaзени. Зa вторa употребa не взимaт тaкивa дрехи, зaщото сaмо в чужбинa ги дезинфектирaт със специaлни препaрaти. Пробвaй в сaйт зa продaжби дa ги пуснеш с обявa ПОДAРЯВAМ. Но ще е голямa рaзпрaвия. Успех!

11.   Аз не съм много по дрехите, но и на мен ми се събират стари дрехи. 2/3 ги хвърлям, защото просто са износени и са си изпяли песента - нося ги още малко при градинска работа и при ремонта на къщата ни да кажем.
Имам и запазени дрехи, които не ги харесвам вече или не ми стават. Тях ги дадох на БЧК при наводненията, но бяха малко и затова дарих още и други неща и закупих от Втората употреба плюшени играчки, на които най-много се зарадваха.
При решението коя дреха да даря и коя да хвърля се водя винаги от идеята дали дрехата е запазена и дали изобщо аз бих я облякла все пак. Всичко друго е унизително. НИкой (дори циганите! ) не заслужава МРЪСНИ, СКЪСАНИ дрехи като дарение - това е унизителна подигравка и не е човешко.

При циганите трябва да правим разлики. Не можеш всички хора да вкараш под един знаменател. Аз лично си говоря с жените, те са ОК и като всички жени искат по-добър живот за семействата си. В моя роден град нямаме проблеми с циганите, но не са и много. Живея често по работа в гр. Варна (идеалния център) и поне в квартала ми цигани няма освен тези, които събират суровини по боклуците и чистачките по улиците. Лятото се появяват и двама дядковци, които спят под трафопоста и никому не пречат, дори им е чисто и подредено - явно нещо са като „диспечери“ на търсачите на пластмаси и хартии.
Често пътуваме и храната от хладилника я събираме в чанти на Матро и ги слагеме или под трафопоста, или в близост до кошовете до боклук, но не на земята.
Винаги съм си мислила, че тази храна я взимат „бездомниците“, но веднъж лично видях, че жените, които метат ВСЕКИ ДЕН улиците ни я взеха. УНИЗИТЕЛНО, защото тези жени не са по някакви програми, а са си назначени към общината работещи хора и не могат да си вземат нещо за ядене. И не, не са дебели - млади жени и майки. Лятото работят в най-големите горещини като всяка мете отделна улица. На жената, която чисти моята улица ѝ снесох шише с вода и не можете да си представите каква благодарност имаше.
Циганите са голям проблем и голяма язва в нашето общество, но ние сме принудени да подадем ръка, защото са много и не можем да си затваряме очите.
Като не искаш с мира, на ти секира, но ние с мира не сме опитвали.
Просто игнорираме проблема.
И през комунизма беше същото, независимо кой какво говори. Действитлено работа им бяха дали, но каква! Държавата не ги вкара в училището, не ги образова, а ги използва за най-гадната работа или ги натика в строителни воиски. Ето, днес берем плодовете на тогавашната „интеграция“, защото дори не могат да четат.

13.   номер 5, върви живей в циганската махала толкова като ги обичаш и дано се чувстваш щасливо сред тях!!! :)

14.   Дрехите се рециклират и още как. Има кампания в магазини H&M, връщаш торба с дрехи и взимаш талонче за 15% отстъпка. Но дори и да не се възползваш от отстъпката, важна е каузата, аз лично това правя с моите дрехи, защото не искам да ги давам на циганите и после да ги гледам разпилени около кофите за боклук. Освен това в H&M можеш да дадеш дори скъсани, захабени или увредение дрехи (с лекета, дупки и т. н. ), които те после рециклират.