Споделена история от Други

Защо липсата на книжка е толкова срамен факт?
Здравейте на всички.
Напоследък ми прави впечатление тази тема, или по-скоро как някои хора със или без да са питани, си пробутват мненията наляво-надясно. А именно: "Как така няма да имаш шофьорска книжка? та това вече не е лукс, а задължение, особено в големия град! ".... Брей, сериозно? Аз съм на 22г, момиче, от голям град съм. Приятелят ми е няколко години по-голям, само дето той има книжка от доста години, но пък няма кола. Доводите му са следните: "живея на идеалното място, от което в радиус от максимум 10 минути са всички магазини, аптеки, болница, спирка, та дори и работата ми. Общо взето всичко най-необходимо. Защо ми е кола, която да стои като паметник пред блока ми, като нямам път наникъде, а да ми текат данъци, такси и т. н. ежегодно? "... аз съм съгласна с него. Колата е отговорност. Дори да се наложи път някога към по-далечно място, има си транспорт ежечасово, няма да умрем ако го използваме.

Родителите ми се възмущават на този факт въпреки всичко: голям мъж, пък кола да няма. Изнервящо е! Дори и мен навиват да вадя книжка. Казвам им: не искам! първо, шофирането не ме влече.. второ, страхувам се за безопасността: нямам си доверие и трето: споделям доводите на приятеля си. Защо да е жалко и срамно, че някой човек няма книжка, или няма желание за такава? Всеки нежелаещ има мотивите за това. Какви сме ние, че да ни ''знаят устите'' толкова? Парите разбира се, са най-малкият проблем - човек ако е решил да става шофьор, ще събира колкото време е нужно, за да си набави кола и да я поддържа.

Аз пък намирам за банално всеки притропващ за книжка 17 годишен лапещрак, който едва дочаква за годините и да хукне по пътищата. Който си има доверие и най-вече НЕОБХОДИМОСТТА от автомобил, да заповяда. Но е нелепо да съдите с изтъркани истории от типа "мъж в 21 век без кола не е мъж", че даже и на жените да се налага като тенденция.

Обяснете в крайна сметка... защо е тази мания и не съм ли поне малко права? !

Коментари

51-53 от 53

56.   54, аз пък нямам намерение да се обяснявам на разбрали-недоразбрали като тебе, защото 5 поста поне написах, в които обясних защо пускам темата и какъв кеф МИ/НИ е да си ходим пеша насам-натам, но ме дразнят непоисканите мнения на разни хора и близки по въпроса. Реших, че си номер 47, към когото последно се обърнах. Жалко, имало още повтарящи папагали като него. Пък разбира се - ти недей бра грижа, че си "троша краката в кварталния ми кръг", поне живея здравословно и не водя застоял начин на живот. ;)

57.   "Истината е, че по малките градове на България хората имат много голямо мнение за себе си, как ще се минат да се возят в автобус? "
Истината е, че по-малките градове са лишени от качествен градски транспорт. Велосипедите не са точно опция, защото инфраструктурата и културата на част от шофиращите не са на достатъчно високо ниво.

58.   Живея в София, доста далеч от центъра, в едно село, което се води "престижен квартал". Всеки ден имам работа по центъра. Пътувам си с градския транспорт и хич не ми пука. Много си ми е добре и безгрижно. Ако бързам много или часът е по-необичаен, ползвам таксита. Когато си купуваме вкъщи някой електроуред или мебел, си плащаме за доставка до дома и проблеми не сме имали. Когато ходя по екскурзии и почивки в страната и чужбина, също ползвам обществен транспорт. Единствените хора, с които преговарям да ме карат някъде, са таксиджиите:) Не възнамерявам да изкарвам шофьорска книжка, при положение, че нямам намерение да си купувам кола. Моят мъж има книжка, може да има и кола, ако пожелае, но също предпочита градския транспорт и такситата, за да използва пътуването за отпускане на мисълта, а не да се съсредоточава в пътя. В нашето село е пълно с автомобилисти и ни гледат много странно, когато разберат, че не сме като тях, но на нас ни е забавно как хората доброволно се поставят в зависимост. Когато решим да имаме деца, не смятам да ги развозвам из целия град. Детска градина си имаме наблизо, доста елитна при това, а дете, което ходи на училище е напълно способно да се вози и само. Да не говорим, че добрите училища осигуряват на децата транспорт и занималня. Големи торби нямам навик да влача от магазина. Купувам често и по малко, за да ми е прясна храната. Усещам се независима – не изпадам в ступор, ако ми падне акомулатора или ако поскъпнат винетките:) Независимостта не е да притежаваш, а да нямаш нужда да притежаваш.

Alpha, ж. 26 г.

51-53 от 53