Споделена история от Други

Нещо, което не ми допада
Здравейте! Реших да напиша нещо, което не ми допада или може би „допада” не е точната дума, но за сега ще я оставя. Нещото, за което ще пиша е заобикалящият ни живот или по-точно българския живот, защото имам по-голяма представа за него, (а може би само си мисля, че имам представа). Реших да пиша тук в този сайт – Сподели. инфо. Сподели. Колко хубава думичка. Винаги, когато я чуя ме обзема чувство на спокойствие и топлота. Е, сега и аз ще споделя. Осъзнавам, че след написаното мнозина от вас ще реагират (коментират) негативно, но всеки си има мнение и доста често мненията ни като хора не са еднакви, което е хубаво... до някъде.
И така – роден съм в семейство, което винаги ме е учило на доброта, честност и изобщо на човечност. И аз като повечето деца от моето поколение имах страхотно детство. Започнах училище, след това и гимназия, а след това и университет – завърших успешно. И ето, че стигнахме до сегашната ми гледна точка – навсякъде около мен виждам еднаквост, лицемерие, безчувственост, омраза, жестокост, алчност в изобилие, непукизъм, изнудване, продажност за стотинки, липса на достойнство, грубост, простащина и... нека спра до тук. Най-вероятно ще кажете: „Ти си голям песимист”. И ще ви разбера, защото е нормално да си го помислите, макар да ме определят, като точно обратното, но това не е от значение сега – аз просто изразявам наблюдението си.
Вървя по улицата и виждам хора гледащи надолу- (в телефоните си). Минавам покрай кафене – виждам същото – млада мълчаща компания, гледаща надолу (отново в телефоните си) – питам се защо са се събрали? Да се видят и поговорят или...?
Нямам нищо против телефоните – много са удобни и нужни в наше време, но... започва да ми омръзва тази картинка – просто, защото е една и съща, а еднаквостта ми омръзва – поне на мен.
В днешно време лъжата сякаш е нещо нормално и обикновено в живота ни. Дори, като, че ли не и обръщаме толкова внимание. Гледаме се в очите и се лъжем. Защо? Какво си мислим, че ще постигнем и кого си мислим, че ще излъжем? Не се замисляме какво можем да причиним лъжейки отсрещния. И изобщо къде отидоха чувствата? На никой не му пука за никого. Станали сме толкова студени същества – мислещи за толкова ненужни неща. А къде отиде любовта? Истинската, чиста и неподправена любов? Любов за това, което си, а не за това колко пари имаш в джоба. Любовта днес май се свързва с: „ Оо тази/този как искам да я/го чукам”. Написах и „този”, защото вече дори момичетата идват и ти казват, че те искат – нали знаете (просто секс). Секса не е лошо нещо, но не е ли малко животинско просто ей така да се чукаме – без никакви чувства един към друг? Може би съм доста старомоден, но...
Ами момичетата на моята възраст предлагащи услуги за „платежоспособни господа”? В никакъв случай не обвинявам никого, само, че ми е тъжно, жал ми е за българската жена – колко ниско още трябва да падне и да се унижава? Често пъти си мисля за момиче на моята възраст – с достойнство, момиче, което има мечти и се бори за тях, момиче, което знае какво иска. Момиче, което не се интересува от банковата ти сметка, а само от теб – такъв, какъвто си. Но все по-често това ми се струва, като някаква утопия. Може би аз съм глупак, който все още си мисли, че любовта съществува.
При момчетата положението е сходно. Още от малки научават всички псувни, мислейки, че това ги прави истински мъже. После се започва с фитнеса и татусите, бръснати глави, сбивания и изобщо сякаш това е някаква мода да си хулиган. Гледат да са максимално груби и безчувствени – дори простаци. И ето тук пак се връщаме на еднаквостта, защото това явление е при почти всички момчета, но тази именно еднаквост е търсена от повечето момичета.
Има някакъв всеобщ непукизъм. На всеки, като, че ли му е все едно за положението в България. Властта е у народа, а не в управляващите. Работата е там, че не сме единни. Ако бяхме такива нямаше да позволим да се стигне до тук. До тук, че България да се свързва с корупция, мафия, евтин алкохол и леки жени. Е, явно ние сме мазохистичен народ, явно така ни харесва. Ами да – представете си само: Ако всичко в България беше по-нормално, нямаше да имаме, кого да плюем, нито нещо, за което да се вайкаме. Пътя, по който вървим ни води към затриването ни като етнос и държава, но всеки сам избира пътя си и ние сме избрали този път. Все пак аз имам надежда – вярвам, че нещата ще се оправят, защото ние пропадаме, но накрая ще стигнем дъното и няма да има на къде повече да падаме и тогава ще започнем нашето издигане. Издигане като дух, като мисъл, като енергия, като народ.

Както казах в началото – това е само едно мое наблюдение. Може и да греша. Всеки е свободен да мисли и пише каквото пожелае – така, че чувствайте се свободни да пишете каквото пожелаете. :)

Коментари

1.   От цялата работа разбирам, че си търсиш романтично момиче като теб, но се опитваш да замаскираш това като загриженост за състоянието на обществото. Щото иначе изглежда егоистично. Споко, и аз съм бил така - всичко друго ми е било виновно за това, че нямам момиче, само не и аз самия. И аз съм се изживявал като "рицар" на модерното време във фантазиите си.

"Тайната" на живота е, че ти абсолютно изцяло градиш своята реалност, съзнателно и подсъзнателно.

2.   Ще си позволя да те цитирам - „И така – роден съм в семейство, което винаги ме е учило на доброта, честност и изобщо на човечност. И аз като повечето деца от моето поколение имах страхотно детство. “

Не си пишеш годините, но според мен ти си един буден млад човек от 16 до 25 г. възраст, който тепърва навлиза в реалността. Не става тук дума за реалността в България, в нашето общество, а за сблъсъка на човека с реалността в общочовешки аспект.
Защо мисля така?
Защото си на първо време много наивен в момента, което говори и за липса на реален житейски опит.
Самият факт, че действително вярваш, че е възможно едно цяло поколение да има страхотно детство е.... наивно.
Нямало е, няма и няма да има никога на нашата планета цяло поколение със „страхотно детство“. Най-малкото част от нас са деца на родители-алкохолици, наркомани, самотни родители или дори са изоставени в домове или при приемни семейства. Има много, много хора (от всички поколения), за които детството е било най-кошмарният етап в живота им. Самият факт, че ти това като информация или не искаш да възприемеш, защото е в противовес с твоите идеализирани представи, или просто не виждаш от чиста проба... късогледство, говори че живееш и в свои измислен свят.
Най-вероятно действително си израстнал в грижовно семейство, в което си получавал безусловна любов, подкрепа, закрила, но в един момент си порастнал и... осъзнаваш, че животът навън не е просто такъв. То е като да се родиш от топлата утроба на майка ти в студената операционна или родилна зала.
Не можеш да останеш в топлата утроба, защото ще се задушиш и умреш, но не искаш и да приемеш, че светът навън е студен.... и не става дума тук за България или нашето общество, а за общочовешки и философски въпроси, които в момента те вълнуват.
Описваш и качества като „човечност“, “доброта“, „честност“ като неща, които си бил научил в своето семейство. Да, честност може да бъде възпитана, но човечност и доброта?
И в най-добрите семейства се раждат убийци, чудовища и изнасилвачи. Никой не знае защо и как, но е факт...
Има неща, които човек не може да научи в семейството си и не зависят от него. Дори човек от дом може да е човечен, честен и добър.
Проблеът при теб е, че си твърде наивен, за да разбереш, че светът не функционира като в твоето семейство, шефовете, учителите не са твоите родители и хората навън... не те обичат. Приемаш лично най-вероятно критика или различно от твоето мнение, само защото не си свикнал на това, защото цял живот си бил обгърнат от любов и закрила.
Приеми фактът, че навън ти не си дете на никого. Ти си просто гражданин, равен с всички и няма да получиш специално отношение, освен ако не го заслужиш.
Лъжата и фалшът не ти харесват, но представи си един свят, в който винаги се казва истината и всичко е истинско? Ами тогава трябва да кажеш на дебелата си приятелка „Виж се колко си дебела“ или на момичето като му стане дебела пъпка на носа да си ходи с нея, вместо да сложи малко пудра отгоре, това значи майка ти да си ходи с бяла коса на 38-40 г., вместо да се боядиса, това означава непрекъснато да се нараняваме един друг.

Да, определено осъждаш начина на живот на някои хора, но това дали е човечно и добро? Какво те интересува кой как живее докато не ти пречат на теб?
Не съди, за да не бъдеш съден.... е написано дори в Библията.
Много е добре, че се питаш и си задаваш философски въпроси, но знай, че прекален светец и господу не е драг и, че няма нищо по-опасно от фанатичното отстояване на „морал“ и лични някакви ценности.
Затова има написани закони - това са границите. Докато не нарушава човек закона и не ти пречи на теб, какво ти пука?
Нека се предлага еди кое си момиче... тя предлага себе си и вреди на себе си, какво те интересува теб?

Живей си живота, Авторе, не си блъсай главата с глупости и ако действително искаш да промениш нещо към по-добро се ангажирай с политическа, обществена дейност. Ако щеш размени две думи с просяка на ъгъла.... дай малко добро на хората, които са нямали твоя късмет. Ако всеки от нас прави по 1 добро дело на ден... кажи добра дума например, вместо да упрекваш и съдиш. Такива неща са достатачни или... кога последно подари цвете на майка си? Дреболиите.... те топлят сърцето и душата

Успех и спокойно...

3.   Еми авторе, да, така е. Постепенно стойността на етичните категории девалвира. Всеки иска да живее добре и да е приет от околните, да принадлежи към група, за която има високо мнение. Да разполага със средства, с които може да се живее, да е млад, свободен, да изпъква. И понеже във времето други етични принципи смениха старите, тези, които са израснали по старите, и не са възприели новите достатъчно бързо, и не са се адаптирали, стоят сами, самотни, изолирани и т. н. Няма как да си всеки ден герой, но има как да не си всеки ден мижитурка. Но това хората не го разбират и живеят лесно и леко. Освен това хората масово са много прости, отгледани от много прости родители, еснафи. Като цяло средното ниво на средния българин е средната дебилност. Не бива нито да се стряскаш, нито да се отчайваш. Има хора като теб, потърси и ще намериш.

4.   Добротата, на която са те учили, не означава да изискваш от околните да са мили, а да вникнеш в тяхната болка.

Зад въпросните услуги за платежоспособни господаи вторачването в телефоните стои нещо много по-дълбоко и ти като добре възпитан човек трябва да го разбереш и да им съчувстваш.

Защото те в себе си страдат. Всеки човек има вордена нужда да бъде приобщен, обичан. И когато в детството семейството е отказало да приеме човека, тогава човек започва да си търси друг тип приобщаване, което да замести липсата на истинското приемане. Защото в тях се поражда една липса, което все пак трябва да бъде запълнена някак. Ако не по нормалния начин, то поне някакъв изуствен, но празнотата е още по-убийствена. Иначе се чувстват отритнати, слаби, незащитени, все едно са в една враждебна среда.

И тогава започват чичко-паричковците, някои ги избива на скинари, трети на алкохол, поне за миг да си притъпят болката, четвърти ги избива на вторачване, за да изметят за момент фокуса си от болката и т. н.

И всичко това е неосъзнато, самото ни подсъзнание ни контролира в опит да омекоти болката. А още повече се опитваме да се борим с нея и така я натикваме още по-дълбоко в подсъзнанието си и ставаме още по-неосъзнати.

Вместо да се възмущаваш и да ги съдиш, помогни на хората да осъзнаят болката си, да се научат да споделят, да я освобождават, а не да я натикват надълбоко. Но го прави деликатно, за да не се почувстват уязвими и да се затворят още повече. Разбира се, ако самите са готови да им се помогне.

Това е истинската доброта, а не да изискваш от хората да са добри, а дори да не разбираш кое ги кара да са лоши. Дълбоко в себе си всеки иска да е добър, но натрупаната болка не винаги му позволява.