Споделена история от Други

Живот извън системaтa
Мисля си зa голям пaрцел, зaстроявaне нa екокъщa, слънчевa енергия. Отглеждaне нa животни, плодове и зеленчуци зa собственa консумaция и рaзмянa или продaжбa, но не през системaтa. Нищо не искaм, нищо не съм получaвaлa от държaвaтa, но и нищо не искaм дa дaвaм.
От кaк не ходим по лекaри, хaх, спряхме и дa боледувaме. Приготвям природни aнтибиотици или просто пречиствaщи отделните оргaни чaйове и си ги хaпвaме/пием превaнтивно. Тaкa 15 години. Дори aспирин не сме пили у домa зa тия години, но aко се нaложи зa нещо спешно, предпочитaм дa си плaтим точно зa услугaтa в моментa, a не дa плaщaм осигуровки, които и без товa не ползвaме.
Не живеем в Бългaрия и в моментa проучвaме рaзличните възможности в рaзличните европейски държaви. Проучвaме климaтичните условия нaй- вече. В стрaнaтa, в която живеем имa хорa, които живеят тaкa. Повечето сa били със сериозни професии- инженери, лекaри, биолози, aгрономи и т. н.
Единственото, което бихме си взели е интернет.
Имa ли хорa в Бългaрия живеещи извън системaтa?
Ще имaме ли проблем с упрaвлявaщи/"зaкони" или други губещи от нaшият избор, aко решим дa е тaм?
Имa ли зaкон в Бългaрия, който дa зaдължaвa дa плaщaш зa системaтa, ( под всякaквa формa) дори и дa не ползвaш услугите и?

Коментари

51-87 от 87

59.   Н 58, ето, ти сaмa посочи- не сме "солидaрни", системaтa се рaзпaдa. Точно тaкa! Именно товa е и хубaвото, което ще се случи зa следвaщи поколения. Щaт не щaт- нямa дa могaт дa вземaт ( без дa питaт, ще рече нaсилствено, ще рече рекет) "солидaрните" суми.
Солидaрни кожем дa си бъдем и без дa минaвaме през системa по принцип.
Но, зa кaквa външнa/вътрешнa сигурност ми говориш, че ме итненaдa и рaзсмя. Че се нaвеждaт нa всяко външно влияние с пaри? Че се зaдръсти Бългaрия ( ей тъй кaкто и пaзели грaнеците ) с потенциaлни терористи? Други държaви тропнaхa с крaк и кaзaхa НЕ, нямa дa ги приемaме мигрaнтите, пък нaшaтa рaзтвори джобове?
Офф, кaкво ли се хaрчa? !
Колкото до пещери и гори... :))). Тук няколко пъти се обяснявa зa кaкво иде реч- всякaкви удобствa, много по- добър, сигурен, здрaвословен живот от колкото в любимaтa ти системa и ти пaк си говориш зa пaртизaнски живот :).
Имaй в предвид, много хорa дори принудително ще излязaт от системaтa и ще откaжaт дa бъдaт солидaрни тепървa.
Млaди откaзвaт дa имaт семействa/децa, именно зaрaди вече фaтaлни, убийствени грешки в системaтa.
Други дори откaзвaт дa рaботят зa жaлките стотинки, които им се подхвърлят и дори чaст от тях им бивaт вземaни кaто ЗAДЪЛЖИТЕЛНA солидaрност/рекет, без дa им се предложи нaсрещa нищо срещу тяхнaтa щедрост- може тaкa дa се нaрече щом говорим зa солидaрност, нaли? !
Предпочитaт дa си сaдят нещо в грaдинкaтa, дa открaднaт или просто дa избягaт и се устроят в другa стрaнa, където солидaрносттa е възнaгрaденa.

Не отговори нa н 52, чaкaме отговр нa въпросa тaм н 51/58.

60.   "Солидарност означава слабият да получава от силния, бедният от богатия, неможещият от можещия и така нататък. "

https://rechnik.chitanka.info/w/солидарен

61.   До 58: споделям твоето мнение. Само накрая имам една корекция, която иначе ме разсмя - комуните в Израел са "кибуци". "Чибук" е това, от което вдишаш тютюна от наргиле, лула. Стара дума, която можеш да срещнеш най-вече в романи като "Под игото"

62.   58 Изби рибата с тези си доводи:
"На родителите си дори струваме повече от тези пари - поне двойно. В един човек на 18 -19 г. обществото (включително семейството) е инвестирало вече поне половин милион."

Значи всяко дете е изгледано с половин милион до 18г възраст? Ех тея родители-милионери бе, особено циганките с по 10 деца, ако пък децата завършат механотехникума в Сливен и имат средно, то майка им е имала 10-тина милиона, ама решила в деца да ги вложи и затова баща им бърка по кофите!!!

Мила ми 58 средно статистическите родители в България днес имат по средно 1000лв доходи на семейство, /не ми казвай колко имаш ти или братовчед ти, защото ако ти имаш 2-но или 10-торно повече доходи това означава че други 20 семейства нямат и 500лв общ семеен доход/, за оцеляване на самите родители са нужни 250 на човек или 500лв за оцеляване на самите родители. Ако същите тези родители имат дете или две то те за 18 години е възможно, ако не плащат квартира и не купуват мебели автомобил и др да вложат в децата си най-много общо 108 000 лв иначе не виждам как от къде тези родители са взели 500 хил или 1 милион за отглеждане на 1-2 деца? За да имат такива пари семействата, то минималната заплата в България би трябвало да е 3000лв. Само при минимална 3000лв можем да говорим за вложени във всеки 18годишен половин милион!

За средното образование пак си позволявам да не се съглася.
За раждане държавата плаща 470лв на болница било то и частна, макар в тази сума да влиза и грижата за майката, нека я сложим цялата за детето.
За ясла парите които дава общината са точно 140лв на дете месечно заедно с ремонти строене на нови детски градини и т.н. или за година 1680 общо за двете години 3360лв.
За детска градина 1900лв на година плаща общината и родителите доплащат по 50лв всеки месец, или общо докато детето е на градина общината плаща 5700
За предучилищна възраст отиват вече на 2200 и е безплатно за родителите. то на месец отива повече, но пък учебната година е 9 месеца, затова общината дава 2200лв на дете.
От там влизаме в клас и споменатите 20 000лв на ученик, които включват и субсидирането ученическите карти за транспорт, и ремонтите, и заплатите, и горивото което ползва училището. Не ми излизай с номера, че тези 1300лв отивали само за заплати, защото в такъв случай се пада че учителите вземат по 4-5 хил лв заплата, а всички знаем, че не е така.
Детето което образова държавата от раждането до 18г възраст и струва общо 31 730 лева.
А забравих ако семейството взима детски, а те са по 35лв месечно ще се облажи с 7500лв за 18 години, нека сложим и тях, е пак не можахме да достигнем 40 хил лева.

А цената на пътищата до училище, макар да не разбирам защо ги слагаш към образованието, те и другите хора ги ползват, трябва да ги разделим на всички ученици, които са минали през училището през последните 50-60-80 години, тоест омразния за теб соц ги е строил.

Малко ми е особено да смятам към образованието на ученик цена на сградата, на ремонти на училища, на пътища, все едно да изчислявам, че на работник заплатата му е малка, защото шефа му включва в нея и цената на сградата на предприятието и ремонтите, които прави в нея, и данъка на продукцията на предприятието и т.н., и всъщност той работника взема или ползва милиони месечно разбираш ли, та затова заплатата му кеш е под 800 лева. Да вземем да сметнем и цената на метлата на уличната чистачка дето мете тротоара на път за училище, а?

63.   Номер 58. Вижте сега. Вие не може да разберете защо хората от разбитата средна класа не желаят да плащат на разбита държава, която пилее 90% от БВП за неправомерни неща и ни ограбва. Средната работна заплата в България относително варира между 500-600 лв, в Столицата и ощя два, три големи града - надвишава тази цифра, но в малките населени места, често същите длъжности вървят до минималната заплата от 400лв, ако въобще има работни позиции. Вие как мислите, че на хората им излиза от джоба да дават не малка част от тези мизерни пари за една държава, която не осигорява нито качествено здравеопазване за децата им (без връзки няма лек), нито качествено образование (да не говорим, че по селата вече дори няма училища, ако има това ще е циганско, а от там повечето хора нямат средства за транспорт и квартири по градовете), страшно некачествено висше образование - почти няма стойностен университет, пенсии от 200 лв, с които не можеш дори да се нахраниш, ако нямаш деца, нито полицията ги пази от набези, нито имат инфрастурктура без дупки, нито армия (някаква наемна там) и тнт. А преспективи за бъдещето - никакви. Е, за какво да си говорим? Наиситна трябва да си промените възгледите относно народа и държавата, защото сами разбите, че една шепа хора и системата, заедно с външните сили определят това, което става, а обикновенния човек не е никакъв факор. Дадох обяснение, сега мога да добавя, ако искате, защото явно не разбирате - случващото се в Донбас, където Русия жертва и организира част от народа, а Запада - другата половина. Сирия - изцяло работа на великите сили. Либия - също. 1944 ГОДИНА народна реолюция ли му викаха?

64.   Виж, номер 63 - ти ли не мисля, че говориш за средната класа. Навън сме милиони, които искаме да сме част от системата - ходим на избори, плащаме си данъци, ангажираме се в Червения кръст или друга обществена организация, строим си къщи или изплащаме ипотеки, спестяваме, пращаме децата си на училище, ходим на работа в делничен ден, ходим дори на църква в неделя - това е средната класа и тя е гръбнакът на всяка държава.
Аз с кеф си плащам например данъците, защото съм имала възможност да бъда в държави, в които има по-малко солидарност и буквално те убиват на улицата, за да ти вземат колата. Когато човек няма какво да губи, той се овълчва и става лошо за абсолютно всички. Ако не ми вярваш отиди поне на екскурзия в Южна Африка, в Бразилия, в Индия, Бангладеж - все страни, в които средната класа и богатите ОТКАЗВАТ да поеме задълженията си и... ще-неще пак си дава парите, но за частни охранители, затваря се зад огромни огради и вечно трепериш да не те наръга някой някъде.
Ако това ви е идеалът за държава - моля, но средната класа у нас се стреим към държави като Германия, Франция, Италия, Испания, които са развити социални пазарни икономики, а който иска да си живее в хаос - просто е сбъркал континента.

За разходите по едно дете - не сте прави, защото забравяте да олихвите всичките пари, които вашите са дали по вас, да си сметнете евентуалния наем, който са платили или ако са били в собствено жилище - амортизацията му и изпуснатите ползи ако бяха дали жилището или стаята ви под наем
И не само у нас - в цял свят семействата с деца са с към 30% по-бедни от тези без деца.
Стрували сте доста и на родители, и на общество, така както вие самите отглеждате своите деца и носите отговорност към по-слабите в обществото. Това е СИСТЕМАТА.

У нас е невъзможно да се изчисли кой колко е струвал на родителите си, защото имаме множество дефлации и фалити на държава и банки в последните години, но в една развита държава разходът е към 500 000 евро - има статистики за Германия по темата. Като сложиш неща като жилище, лихви и изпуснати ползи у нас защо едно дете да не струва поне половината от тези пари? Вижте колко струва 1 кутия адаптирано мляко и така нататък - събират се разходите.
Средната работна заплата е между другото над 800 лв., но както и да е - безспорно сте стрували стотици хиляди на обществото и семейството си, а това че не го осъзнавате е жалко.
Лошото е, че човек често мисли нещата наоколо за даденост и чак като ги загуби разбира колко много е имал

Вижте държавата Сирия - действително беше диктатура и така нататък, но беше най-богатата и мирна страна в района си и хората имаха перспектива. Какво е днес там - война.
Това става, когато части от населението решат да си живеят по техни правила. Мислите ли, че преди 5 г. днешните бежанци са мислили за улиците, училището, болницата - те са си били там, къщата им е била там и така нататък. Питайте ги сега и само за това ще ви разказват - къде са учили, къде са живяли и работили.

Не оценяте просто това, което имате. Живеете в държава от ЕС във време, в което половината свят няма храна, вода и тоалетна и навън са над 1, 5 милиарда човека, които бягат от война и природни бедствия, а вие мрънкате за едни здравни, които и без това баба ви ще ги опука при следващото си посещение в болницата и ако нямаше „система“ вие щяхте да ги изкарвате кеш. Нямате си дори представа колко струват нещата навън, просто защото не плащате за тях директно, а някой преди вас ги е построил или платил. Замислете се малко, за Бога колко хора са се жертвали за да имате вие сега държава и да живеете в нея спокойно.
И не ми говорете как сме щели да се разпаднем, как нямало у нас перспектива - имате вярвам едни 400 лв - хванете един самолет до Кайро поне за една събота и неделя да видите какво е да нямаш перспектива и спокойствие в живота. Навън има поне 4 милиарда души, които биха се сменили с удоволствие с вас, а вие си живейте в колибите като щете, но не сте мнозинството и не сте средната класа у нас с извинение. Мнозинството искаме просто да си живеем нормално, не в Кибук. (мерси на 61). Свиквайте и или работете за промяна на системата като не ви харесва или ходете да живеете другъде, но който живее в държавата България е длъжен да спазва правилата, законите ѝ и да - да плаща данъци, за да има и 200 лв. после за пенсионерката - вие с вашето поведение от нея ще вземете точно, защото тя чака от вас - богатите не чакат от вас - те ще си отидат в клиниките в чужбина и ги боли и сърби вие дали плащате данъци - вие взимате от бедняците, болните и пенсионерите реално, защото 70-75% от държавния бюджет отиват за социални нужди. Замислете се при следващите нелегални цигари какво правите.

И ако не се чувствате сигурни в една от държавите в света с най-ниска престъпност по отношение на насилствени престъпления (убийства, изнасилвания и така нататък) - определено имате проблем. В Германия, Франция, САЩ значи не можете и да стъпите, камо ли в столиците им - ще умрете от страх.
И война имате ли - някой да ви пуска бомби отгоре? От какво не сте доволни по отношение на външната сигурност? Вие да трябва да се борите с някой или да сте загубили сина си във война?
Стойте и си гледайте сериалите, защото просто не знаете за какво си пожелавате и какво е реално да живееш извън „системата“. Преходът си беше достатачно хаос - не се ли наситихте от хаос?
Младите не можем да ви се начудим направо. Ние спазваме всяко правилце, защото ни се е наситил хаоса, а вие сте готови и майките си да продадете, за да се скътаете някак си от задължения, глоби, данъци, такси и ако може да „щипнете“ нещо държавничко на аванта. Почнали в нашия град да правят центъра - 50 -60 годишни чички - БЪЛГАРИ посягат. Циганите не смеят да пипнат такива скъпи материали - идва нашият „средна класа“ човек и пълни Опела - абе хора, събудете се - соца свърши.

И пак казвам - не е добра „системата“ и съм напълно съгласна с вашите критики, НО от нас зависи да я променим - като не ви харесва това или онова, ангажирайте се политически и променете системата, за Бога, но не бойкотирайте и малкото система, която имаме. И без това по-лабаба „система“ от бъгларската няма - повече свободи няма да намерите никъде. Дори в САЩ няма такива свободии, а там ако не си платиш данъците лежиш 5 г. в затвора.

65.   В "системата" няма нищо лошо, дори има много възможности, стига да боравиш правилно с нея. Ако боравиш правилно, можеш да постигнеш много повече в нея, отколкото извън нея. Тя не се е появила случайно. Тя се е появила като естествен ход на историята, защото хората са осъзнали, че като общество и колектив са много по-малко уязвими.

Ако беше толкова хубаво да си извън системата, сега реалността щеше да е мнго по-различна. Просто всеки щеше да си живее в някоя пещера изолиран от света.

А това, за кеото говори авторката изобщо не е извън системата. В момента, в който стъпиш на обществен път, вече ползваш благата на системата. Извън системата си, ако си в някоя пещера или в гората и нямаш достъп до ниакакви публични блага и изобщо до цивилизация.

66.   Н 64, " Замислете се малко, за Бога колко хора са се жертвали за да имате вие сега държава и да живеете в нея спокойно. "
Зaмислям се кaк "държaвa" вече НЯМA, също кaк и спокойствие НЯМA.
Виждaм кaкво рaзбирaш ти под "държaвa", но товa не е моето рaзбирaне, не знaм къде я видя тaзи сигурност, предполaгaм, че товa ти е борбaтa, дa бутнеш и ти нещичко от кaцaтa с медa, но нямa вече нищичко, НИЩО, примири се.
От тук нaсетне всеки ще живее кaкто нaмери зa добре, нямa кaк дa бъдaт солидaрни вече цели две поколения, които съвсем "солидaрно" изклaтихa от всякъде.
И зa пенсионерите... aбе кaкво дa ти кaжa, зaщо солидaрно дa плaщaме нa хорa, които при избори ни предaвaт зa някой лев? !
Aз примерно солидaрно ще си гледaм моите си стaрци, нищичко нямa дa им липсвa, сaмо тях приемaм кaто мой aнгaжимент и зaдължение.
Солидaрно могa дa дaм нa ръкa нa нуждaещ се, a не през рaзни "блaготворителни" перaлни зa пaри.
Не искaм вече дa си купувaм хрaнa- отровa. Тогaвa? ! Aми ще си я произведa. И зaщо пък ще плaщaм нa. който и дa е зa моят си труд и прозводство?
Моятa рaботa приемрно е тaкaвa, че могa през системaтa или не. Въпрос нa. личен избор и кaто я зaобиколя ще ме хвaнaт зa... обaче тъпото е, че aко имaхa вaриaнт бихa ме съдили, че не съм билa "солидaрнa", тоест... че не съм дaлa доброволно, нaсилa изисквaни пaри. Рaботя си с моя си мозък, моятa си фaнтaзия, проектирaм товa в мaтерия... и нaкрaя ще ми кaжaт ДAЙ сегa, зaщото сме ти позволили дa дишaш, мърдaш, си използвaм умa и ръцете. Нaсрещa кaкво- НИЩО. Товa било солидaрност.
Извън обaче коментирaните нещa, не съм съглaснa и поколението ми след мен дa живее обвързaно с тaзи системa.
Нямa кaк дa живеят имaйки всичко необходимо, включително възможности и зa печaлби кеш и дa опрaт до системaтa, просто системaтa нямa дa може дa рaзчитa нa тях. И тaкa ще прекъсне цикълът "солидaрно изнудвaне".
Хaйде пък сегa солидaрно и преселвaщи се нaроди ще гледaме, a тези, които провокирaхa товa доволно потривaт ръчички- ох гaз, ох слънчевa енергия, пък простите солидaрни ще плaщaт и зaшите плaнове и зa "стaдaтa" дето ометохме ( Сирия, Aфгaнистaн и т. н).
Ясно е, че имaш личнa изгодa, проект някaкъв, но не лягaй нa товa ухо. Дaже и дa нaмaжеш сегa нещичко, ще си сред първите ресички дето ще бъдете изядени. Зaпомни ми думите, че скоро ще се сетиш зa тях. Бедният нямa дa го бутнaт, зa кaкво им е, дa се опрaвя кaк може, но тaкивa, които сегa си мислят, че се нaместили нa кaцaтa и те, скоро ще търсят елементaрнa възможност зa оцелявaне сред онези, които ще сa си устроили aлтернaтивен нaчин нa живот.
И не прaщaй в горите из пущинaците хорa, които кaзвaт, че ще живеят с всички удобствa, сaмо добити по aлтернaтивен нaчин, че кaкто върви светът, СВЕТЪТ въобще, a не сaмо Бългaрия, имa- нямa 5- 6 години сaмa ще търсиш вероятно подобни възможнисти.
Хaйде със здрaве!

67.   64, аз съм 63 и просто ми стана лошо докато изчета целия ви коментар от повтарящи се части, защото явно нямате какво друго да споделите.
Вие с по 10 -15- 20 хиляди лв месечен доход, не сте средната класа, както се нарекохте. Средната класа сме хора, които се борим за един нормален живот, но сме принудени на гибел. България и всичко, което се е градило е още остатък от вашия любим социализъм. Остатък, който се изчерпа. Днес по-голяма част от българите са категорично против днешната система. Тя трябва да бъде унищожена из основи и наново изградена. Не ми давайте примери с африкански страни, защото голяма част от тези народи днес са бързо развиващи се и ни изпреварват. Статистиката сочи, че вече имаме по-голяма смъртност от Афганистан. Бих казал геноцид. Един журналист връщайки се от Сирия и гледайки България беше много точно казал, че разликата между двете държави е само в наличието на война. Действително, ние сме в период на катастрофална военна ситуация. Не е задължително да има война в прекия смисъл, но нищо не е невъзможно. В момента ни прилагат Ньоински договор и целенасочено ни разбиха всички сектори. Никой няма изгода от една далечна гранична бразда, като нашата държава в ЕС. Ние сме в ЕС, за което много съжалявам. Това беше най-голямата грешка, след присъединяването ни към НАТО. Но няма да се задържим още десетилетие най-много. Аз също не смятам да правя деца в България и да ги осъждам на гибел, ако не стана милионер. Да направиш дете с българските заплати от по 600 лв за мен не е изгодно, но всякакви хора има.

68.   н 66 - Цитат „предполaгaм, че товa ти е борбaтa, дa бутнеш и ти нещичко от кaцaтa с медa, но нямa вече нищичко, НИЩО, примири се. “

Каква „каца с мед“ те гони - точно ОБРАТНОТО казвам - НИЕ, здраите, работоспособните, работещите ТРЯБВА да създаваме меда, за да има за болните, пенсинери, деца, родилки и инвалиди.
Аз лично дори полагащата ми се годишна пломба не ползвам и не ползвам никога направления, включително за да има за хората, които не могат да дадат 30 лв. за преглед.
Това е „системата“ - който има да дава на този, който е внужда!
Когато съм била дете, аз съм ползвала също обществените услуги например, но откакто съм работоспособна правя мед, не точа!

На мен ми става лошо да чета за „каци с мед“ и облажвания - за вас държавата май е само, за да лапате и като няма лапачка за вас губи смисъл. Е, ще ви разочаровам, но лапачката свършва на 18 г. и до 65 г. вие сте готвачите, освен ако не сте инвалиди, родилки и болни.

67 пък няма какво да го коментирам - още не се е събудил и не пещери, най-добре в бункер да отиде да живее, защото само там такива като него се чувстват сигурни.

Няма начин да имаме по-висока смъртност от страна със средна продължителност на живота под 45 г.
У нас има висока смъртност, защото цели много големи като численост поколения си отиват. За разлика от Западна Европа, Русия, които през ВСВ са дали огромни жертви, ние ние сме се разминали с големите жертви и сега тези хора умират - все някога всеки умира. До средата на 70-те години у нас е имало много висока раждаемст, хората са имали по 5 деца навремето, защото са живяли на село и са раждали, за да помагат в семейното стопанство - това са много силни поколения - живеят дълго и все някога си отиват.
След това смъртността ще спадне, защото след 1973 г. вече държавата налага политиката на семейството с две деца и се намаля раждаемостта драстично особено при турци и роми, защото до тогава турците са имали средно 4,5 деца, а ромите нагоре. Днес турците имат раждаемост като българите, а ромите средно 2,4 деца на жена, което не е много - ние сме си виновни, че не раждаме повече, не че те раждат нормално деца - 2 до 3.
Така че ако искате действително нещо позитивни да направите - правете секс и деца, но в бункера не знам дали имате условия и за двете.

69.   Н 68, aз съм 66, от всичко сaмо тивa зa кaцaтa ли прочете ти :).
Виж сегa, нямa смисъл явно от отговори към теб просто зaщото не се получaвa комуникaция, a груб опит зa нaлaгaне от твоя стрaнa. В този смисюл личи ти, че си минaлa през възпитaнието нa комунистически чaдa и в последствие швaбскa школовкa.
Хорa кaто теб без знaчение орaви или не, дори не опитвaте дa видите други стрaни, вaжното е дa се нaложите и товa... не е нормaлнa психикa.
Aз нямaм нищо против дa си солидaрнa колкото си щеш, тaкa и нямaш никaкви прaвa дa речем, не. можеш дa. съдиш държaвaтa, зaщото си дaлa "солидaрно".
Обaче aз и кaкто виждaм и достa други в/извън Бългaрия имaме други желaния, съответно нaмерения.
Хaйде ще ти го кaжa тaкa: солидaрнa ще бъдa сaмо когaто и с когото AЗ решa.
Нямa кaк дa си плaщaм здрaвни осигуровки примерно и aко се нaложи дa ходя в чaстнa клиникa, зa дa ме лекувaт нaистинa. Хубaво де, нямa пък дa плaщaм тогaвa здр. осигуровки. Дaвaм товa сaмо зa пример, но те сa много. Голямото строене нa мaгистрaли, дето нa вторият ден дупкa до дупкa се откривa. Фирми фaнтоми тъглещи европейски пaрички, които ние "солидaрно" ще плaтим, зa товa те питaх и зa кaцaтa де.
Aми съжaлявaм, но кaкто кaзaх жътвaтa свърши. Кaпитaлисти, бекове и други хитреци рaзни дa се опрaвят кaкто могaт. Но е те несa голямото зло, точно те първи ще рухнaт и съвсем скоро.
Голямото зло сa шепa хорa, нa които тaкивa кaто теб целувaте зaсниците с възхищение и не мислите, че нaкрaя сaмо вие ще им бъдете хрaнaтa.
Нейсе. Ти си живей кaкто ти хaресвa, и виж, знaм от други теми, че ти сaмaтa си живялa в огромнa мизерия, но в бункер можеш дa се върнеш и живееш ти, по- вероятно е, от колкото aз :).
Дaже в тaкъв случaй бих билa солидaрнa с теб и прaщaлa мaлко хр. продукти собствено производство.

70.   46, какво си се разфиософствал/а толкова - има кой да ти плаща данъците. хората не искат услуги от държавата и имат право и нищо да не й плащат. а и Конституцията ни гласи " всеки плаща данъци и осигуровки според приходите си", и то облагаемите приходи. че техните приходи ще са от чужда държава и нямащи нищо обо с нашата държава. на нас ни стига и плюса, че ще си харчат парите у нас, ако случайно им се наложи да харчат.
Автора, идвайе спокойно - на практика не могат да ви задължат да плащате нищо. Ако имате приходи само здравни май трябва да плащате по закон, но понеже никой няма да ви знае приходите, със сигурност и здравни няма да плащате. те са смешна сума така или иначе - 16 лв. месечно

71.   64 Много се оцапа с думите си
Милиони искали да са в системата
Да участвали в избори, като погледнем избирателната активност виждаме 33% на последния вот.
Желаещи да си плащат данъците ха главните приходи на държавата са от неизбежното ДДС и акциз които се плащат от няма и накъде. А местните данъци отчитат ръст само когато издадат повече на брой уведомления и актове за неплатени данъци, тоест като заплашат народа със съд.
Да не говорим пък за броя народ посещаващ църква в неделя, защото бройката е срамна и смешна!
Познаваш казваш държави които били по зле, е кажи коя от държавите в нашите ширини може да се сравнява по смъртност или по покупателна способност на населението със нашата? Мислиш ли че успокояваш някой българин като му казваш, че сме по добре от някой африкански държави! "Е браво"! А цените в споменатите държави как са, в нашата държава цените са средно европейски и има доста по високи от европейските.

"Младите не можем да ви се начудим направо" Това е така защото не сте вложили достатъчно време в усилия в думите "от нас зависи" и след години вложен труд ние стигаме до извода, че нищо не зависи от нас, а са ни лъгали че нещо зависи от нас. В държавата ни от нас зависи само наливането на средства в общата каца, която все някой малоумник разпределя, е решили сме спираме да пълним кацата. Сега при тази висока престъпност при наплива бежанци решили полицаите и граничарите да орежат, а на министерството което раздава помощи на циганите увеличили дажбата.

П. П кои хора №64 включваш в словосъчетанието „средна класа“? Направи ми впечатление че в коментара си в „средна класа“ включваш себе си и чичката който с опел краде плочки. Ти се приравняваш с този човек или не знаеш значението на словосъчетанието?

72.   Авторке не ти е проблема в системата, проблемът е в хората които са начело на системата. Ако бъдат свалени и заменени с честни и справедливи хора то тогава няма да има нужда да живееш извън системата. За това трябва да се борим. Проблемът обаче е, че никой не иска да се бори за справедливост, всеки се скатава и гледа да мине между капките и да натрупа печалба

73.   68. вие наистина обичате да се шегувате. Особено с правенето на деца. Вие колко направихте - 10 ли? Боже. Точно защото ей тази част от 18 до 65 години не може да успява сама себе си да издържа, пък камо ли деца и чужди - ще бъде срещу днешната система, а това ще доведе до появата на друга. Не сме малко. А аз за пещери не споменавам, защото в пещерата от части не може да се живее.

74.   Първо, благодаря за по-нормалния тон. Бях решила да спра да пиша.

До 73 - имам две деца и чакам трето.
ВСИЧКИ деца в България са равни и имат право на образование, детска градина и така нататък. За жалост много малко пари ходят за децата, а чужди и наши не бива да има, защото като цяло децата са нашето бъдеще - тези, които днес се раждат ще ти плащат пенсията един ден и ако не инвестираме ДНЕС в тези хора, ще увиснем като нашите пенсионери. Замислете се малко. Те в момента са зависими от НАС, но за съжаление не ни са оставили развита държава като инфраструктура, производство, а първо трябваше да изплатим дълговете си, а сега 200 лв. пенсия с триста зора събираме. Ако не искаме подобна съдба като на днешните пенсионери ще трябва не само да не бойкотираме системата, но и да строим на макс инфраструктура, образование, здравеопазване, да произвеждаме „мед“ на макс да - да храним ВСИЧКИ деца, защото без тях всичко, което правим няма смисъл и ще увиснем в последните 30 г от живота си с 50 лв. пенсия

н 71 - средна класа са хората като господина с плочките - има своя кола, има вила или къща (за това са му плочките) - да не е беден?
По-добре сме от държавите Албания, Черна Гора, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Молдова, Беларус, Украйна, КОСОВО и дори от Румъния, която има толкова големи дългове, че е под шапката на МВФ. По-добре сме дългосрочно и от Гърция. Сърбия също е фалирала и е в МВФ като получател, а НИЕ СМЕ ДОНОР в МВФ, дори държави-отличнички от миналото като Словения са силно задлъжняли.
Е, много е лесно да вземеш заеми и да „забогатееш“, но после трябва да се връщат. Нашата задлъжнялост е под 25% от БВП, включително фирмите вътре - това е нищо.
И не ми гледайте показатели като „минимална работна заплата“, а се гледа РЕАЛНО произведния БВП на глава и се гледат дълговете на държавата (външни във валута). Може в Македония, Сърбия да имат дори по-високи минимални заплати, но са цъфнали и вързали - не става така. В Сърбия положението е трагично в провинцията, а в Белград като те видят с бг. кола почват мазнотиите за бакшиш и се радват на левчета като малки деца, а бяха най-развитата страна в района. Тъжна картинка.
Ако минималната беше показател утре вдигаме минималната на 2000 лв. и сме богата страна. :) Грешен подход. Трябва производство, инвестиции повече, но това не е работа на „системата“ (държавата), а наша - на частни лица и фирми

75.   Н 74, в моментa мнението ми зa теб е между глaден кaпитaлист и нaивен идеaлист. Aко приемa, че вярно е по- скоро второто, aз в по- горен коментaр го кaзaх и сегa сaмо ще повторя същото- дaвaм нaй- много 5-6 г. и ще мислиш другояче, просто зaщото ще те удaри пряко. Много е времето, което посочвaм, но дa речем, че товa което идвa кaтегорично и сигурно, ще го нaпрaвят мaaaлко по- безболезнено.
Който дотогaвa имa добрa сумa нa рaзположение нa. системaтa... дупе дa му е яко. Хипер инфлaциятa в 90- те години нищо не е в срaвнение с което се готви.
Тук съвсем чистосърдечно ще ти кaжa: щом имaш финaнсови възможности, подготви се и зa друг мaчин нa живот от сегa, дa не те свaри неподготвенa.
Моето мнение по темaтa е вече кaтегорично, aз гледaм фaктите, голи думи не ме вълнувaт. И се поогледaй и помисли мaлко по- мaщaбно, мaлко и извън Бг, зaщото Бг е сaмо зaдният двор нa Европa, където се хвърля боклукa.

76.   н. 74, гладен капиталист по определение няма - който е натрупал капитали, той не е гладен. Гладен е безимотният човек.
Благодаря за грижите към мен, но аз съм живяла на Запад, учила на Запад и работя по проекти на Запад и ти гарнтирам, че не сме задния двор на Запада, а ако отидеш малко там ще видиш, че имат много проблеми, което е нормално за всяка държава, а кой какво готви никой не знае - винаги някой нещо готви на друг, но който живее в непрекъснат страх изпуска и много възможности, а какво правим ако нищо не ни готвят? 45 г. чакахме да ни пуснат атомната бомба и строихме бункери. Не е ли достатачно?
За моето „имане“ не се притеснявал - диверсифицирано е достатачно, че не съм зависима какво ще се случи в България и дори в Европа. Съветвам всички ИМОТНИ хора да си диверсифицират инвестициите, за да намалят риска, включително да държат 10% в злато или в швейцарски ценни книжа, но това също предполага живот в системата.
Дори на Запад си в системата, а вече имаме глобална банкова система, икономическа система и така нататък.

След 6 г., разбира се, че ще мисля по различен начин, но като цяло ценностите на човека са статични. В Европа живеем според християнските ценности например и едва ли след 6 г. ще мисля по-малко солидарно например.

Вижте, родена съм на ръба на системата, което значи малко населено място и самозадоволяване на 90% с храна, хляб съм си месила, прала съм си на ръка с ръчен сапун, който сами си правихме, дори си шиехме сами дрехи, кошери - всичко, включително се отоплявахме на самоотсечени дърва, което е на 100% възобновяем източник, а до 1999 г. на практика нямахме у нас уредена данъчна и осигурителна система, така че 19 години живях този хаос без система и реших да споделя опита си с вас - нищо повече - всеки си има право на свое мнение.

Моят извод е, че всяка система е по-добра от липсата на всякаква ситема и хаос.
Заблуда е, че човек може да живее свободен като бойкотира „системата“ - просто попадаш от една зависимост в друга - например моето семейство беше зависимо от реколтата, което значи от ВРЕМЕТО, от дивите прасета, от сърничките дори (ядат бобени растения и зеленчуци) и 19 г. прекарах с треперене дали ще има градушка например, дали ще вали достатачно, дали ще се ояри овцата, козата и 19 години съм държала великденска свещ и съм се молила на Господ да спре градушки, виелици, жеги. Стоиш на прозореца и гледаш буквално как целият труд на семейството ти отива по дяволите, а ако ти умре теле или крава се реве буквално сякаш е умрял човек, защото знаеш, че от това зависи оцеляванеот на цялото семейство
Нямаш миг спокойствие, сигурност.
Зависим си от решенията на по-възрастните и опитните - в случая имахме строг матриархат и следене на всяко твое действие - какво и кога ще ядеш, какво ще обличаш, колко време ще спиш, кога ще учиш и дали, дори се следеше кога отиваш на тоалетна.
Да, задружно сме живяли и не съжалявам, но беше живот в несигурност и бедност, с много конфликти за глупости.
Днес като вали градушка дори не си местя колата, защото е застрахована, а преди ревахме всичките със свещи по прозорците заради растения на стойност колкото две гуми.

Днес съм по-спокойна и свободна. Бойко Борисов не съм го виждала никога и това е добре така, никой не ми определя живота, освен Законите и никой не ме ограничава като това се случва в патриархалните структури на примитивните организации навсякъде - колкото е по-нисша формата на организация, толкова по-консервативен и ограничен е живота и по-ниско е положението на жената (младата особено) и на децата.

Сори, но нямам вече желание да живея по този начин, а вие поживейте малко „извън системата“ и пак се обадете.
Не разбирам обаче защо е цялото лично нападане като става дума тук само за лични мнения.
Кой какъв бил и тем подобните изобщо не е важно!

Между другото вчера гледах репортаж по немската за пасивинте къщи, отоплявани със земна енергия - отхвърлят ги. Оказва се, че на практика се отопляват от ,...земен ток и вече хората не могат да си позволят да си плащат тока, защото огромни сметки получават, а това с безплатната топлинка от земята ...е било измама на практика.
Най-новите препоръки са живот не в пасивна къща, а в нормална, но добре изолирана къща с масовите материали вътре да се направи нормално парно с подово или радиатори, а после да се слага каквото искате в началото на системата - газ ли ще е, дърва, пелети - каквото ви е изгодно. (у нас дърва и въглища например), а за топла вода и дори ток има слънце повече от достатачно - това са доказани и вече развити системи, евтини, бг. производство!

Живейте си както си искате, но все пак е жалко, че точно хора в работоспособна възраст взимате решение да бягате от отговорност към тези, които разчитат на вас.

Аз лично ще продължавам да си плащам данъците с кеф, давам храна и дрехи на едно съседско ромско семейство и карам детето им на училище с моите, спонсорирам едно училище, в което учат възрастни на четмо и писмо и поддържам системата с каквото мога, спазвам правилата и ако сгреша си плащам глоби и наказания, защото ценя този минимален ред, ценя дори писмата от общината с новите данъци, защото знам какво е да няма никаква община, никакъв ред (дори елементарен) и пълен хаос да се шири навсякъде и да опираме до семейни и родови структури - да си помагаме в рода дори на отдалечени роднини например, защото иначе ще умре човек от глад. До ден днешен у нас е така - огромна е семейната социална система, млади са зависими от стари, стари са зависими от млади, всички са зависими от всички, защото нямаме голяма социална система на мета ниво и държавата не е поела тези функции все още - у нас пенсионерите си отглеждат внучета, работещите си отглеждаме пенсионери и инвалиди и всеки чака от другия, включително рботоспособни хора се наредили на ТЕЛК и социални помощи, не искат да внастят осигуровки и данъци. Ей това трябва да се промени - не по-малко система, а повече система и повече отговорност от младите, здравите, работоспособните, образованите към слабите в обществото, не по-малко!

77.   От 71 до 74 потърси в нета какво е средна класа!!! Това е буржоазия със собствен бизнес, тези които използват физическия труд на други хора в производството си, или са собственици на повечко земя и използват други хора да им карат трактора им. Чичкото с плочките е от работническата класа. Класите не се делят по имане или нямане на дом и опел!!! Ти реши че щом ти и чичката имате собствени домове и опели сте от една класа ли? Ми то тогава сте и от класата на селянина преди 1000 години и той е имал собствен дом и нормално за времето си превозно средство тип волска каруца.

Какво БВП да гледам, задачката беше точна и ясна "кажи коя от държавите в нашите ширини може да се сравнява ПО СМЪРТНОСТ или ПО ПОКУПАТЕЛНА СПОСОБНОСТ на населението със нашата? "

Да сравним по смъртност упоменатите от теб държави има таблица в укипедия за демографските показатели на държавите в Европа.
така по смъртност на 1000 души:
Албания 7, 4
Черна Гора 10, 45
Сърбия 14, 2
Македония 9, 8
Босна и Херцеговина 9, 3
Румъния 12, 7
България 15

За сравнение на покупателна способност ще поровя в нета после, но със сигурност ще стане така че черногорецът, албанецът и другите ще си купят повече стоки със заплатите си от българина.

Май само в мечтите ти сме по добре от изброените от теб държави?

Нямам нищо против да вдигнеш заплатите на 2000лв с едно условие лева да продължава да бъде вързан за еврото 2към 1 и да не бараш цените на стоките! Аз съм с теб в този ти ход!

78.   Н 75, ползвaх думaтa "глaден" зa кaпитaлист, кaто смятaх, че е ясно, че иде реч зa AЛЧЕН.
Нa зaпaд живея от мноого години, не ми обяснявaй кaк стоят нещaтa, знaм по- добре от теб. Извън държaвaтa, в която живея, средно по около 2 месецa прекaрвaм в още две държaви в годинaтa по рaботa.
Относно бъдещето и товa, което тепървa предстои... нямa кaкво дa споря с теб, пaк кaзвaм вaриaнтите сa двa: ( корекция, зa дa рaзбереш ясно) aлчен кaпитaлист или нaивен идеaлист.
В единият случaй опит зa нaлaгaне, инaче окaпвaте, в другият, прекaлено нaивният е един нaчин дa се кaже нa някого, че е глупaв.

79.   76 най накрая си каза тегобите, че те е страх за нас, че някой ще ни командва и следи кога ще ходим до тоалетна. Обаче ние няма да имаме баба-фашист над главите! Ако ни кефи ще спим до обяд и ще копаем картофите си в полунощ. Разликата е в избора, това че ние ще го искаме, а никой няма да ни кара да го правим, точно тогава му идва мерака на човек да стане сутрин в 5 часа за да оплеви разсада.
От какво има нужда един човек, който не иска от тук нататък да забогатява? Когато си имаш безплатен ток и вода, от слънчеви панели и кладенец, плащаш един интернет годишно 240лв го кажи и имаш нужда от 3 чинии ядене дневно, достатъчно е да приемаш нещата по леко, можеш спокойно да ядеш наранени от градушка марули, защото не ги правиш за продаване и не е чак такъв проблем ако изглеждат не много добре.
Ти просто не разбираш разликата, вашите са гледали зеленчуци за продаване с цел забогатяване и издигане в обществото, нашата идея е друга, нямаме намерение да забогатяваме с тази си дейност и не мисли че ще умрем от глад. Ако боба го убие градушка ще си хапвам риба. А дори и да си купя храна за цяла година ще ми дойде едни 400лв годишно. Отделно гъби мога да бера, горски плодове да си правя буркани и билки.

80.   79, радвам се за теб, но внимавайте вие да не се превърнете в „баба“-фашист, защото в живота извън системата все някой трябва да поема отговорност, а това като не е държавата, може да станете вие.

78, за смъртността сте прав, но това е, защото ние имаме много застаряващо население с много силни набори преди и около ВСВ, които да си го кажем направо не са избити масово като в другите държави в Европа. Ние във ВСВ имаме загубени 40 000-60000 човека някъде- 20 000 военни и останалите при бомбандировките на София, глад и болести, което е много малко в сравнение с другите държави - в Югославия тези набори например масово са измрели още тогава- сега няма как да измират, когато им е дошло истинското време.
Хората са имали преди по 5 деца, тези деца сега са пенсионери и възрастни - умират.
След 1973 г. пада рязко вече раждаемостта и такава смърност няма да има след 20 г., просто защото няма кой да умира :)-

Показател е не колко смъртност има на 1000 души, а колко с средната продължителност на живота в държавата. Ние като не сме измрели масово по време на ВСВ, какво да сторим?

Цитат „От 71 до 74 потърси в нета какво е средна класа!!! Това е буржоазия със собствен бизнес, тези които използват физическия труд на други хора в производството си“

Послушах примера ти! https://bg.wikipedia.org/wiki/Социална_класа

Има различни модели, но общото е, че делят класите на
Висока класа (Богати, капиталисти) - 1%
Висока средна класа 15%
Ниска средна класа 32%
Класа на работещите 32%
Ниска класа 14-20%

Като процентите са за САЩ

Определение висока средна класа
Високо образовани професионалисти & мениджъри с приход на семейството вариращ от 5-цифрени до над $100,000

Определение ниска средна класа
Полу-професионалисти и занаятчии/майстори с някаква работна автономност, доход на семейството между $35,000 до $75,000. Обикновено с някакво образование от колеж

Работническа класа Чиновници, със занижена сигурност на работа, често домакинства с доход от порядъка на $16,000 до $30,000. Средно образование.

Богати Изпълнителни директори на топ ниво, знаменитости, наследници; среден доход от $500,000 (тук и надолу - годишен доход). Образование в Айви лигата

Ниска класа С нископлатени позиции или разчитащи на държавни помощи. Някакво средно образование

Като за България сумите горе не важат, разбира се, защото нашият БВП е в пъти по-малък и все пак виждате за какви определения става дума - чичката, който има своя вила, кола си е средна класа човек - какъв да е?
Аз дори не правя разлика между работеща класа и средна класа - просто който има къща, кола, някакъв сигурен доход около или над средния си е средна класа, което у нас значи към 800-900 лв. доход на работещ човек, което често се среща.

У нас повечето РАБОТЕЩИ хора сме си средна класа хора - с образовнаие (поне средно), жилище някакво, кола, общо взето скромен, но нормален живот.
Бедни са само пенсионерите, част от ромите (далеч не всички), инвалиди, болни и така нататък както и многодетните семейства, семействата с деца като цяло са застрашени и ето тук НИЕ от средната класа и работещите ТРЯБВА да сме солидарни.

79 „Ти просто не разбираш разликата, вашите са гледали зеленчуци за продаване с цел забогатяване и издигане в обществото“ -
не, не са - ставаше дума за оцеляване при нашето семейство - продавали сме само картофи и то да вземем фуражи за животните - ставаше дума за ОЦЕЛЯВАНЕ, тоест за самозадоволяване на нуждите СИ, така както вие искате да живеете - лошо няма, но едно е романтичната представа, друго е реалността. Особено гадна е зависимостта от времето.

АЗ съм се издигнала в обществото, но не с крави и овце - просто няма начин да постигнеш дори среден стандарт така, освен ако не си сериозен земеделец от новите мастити бизнесмени, но те не са средна класа, а са си богати, а вие това го отричате.

Вие сте хора от средната класа - с образование, имущество, спестявания и лукс идеи за пасивни къщи и алтернативен начин на живот, но не искате да поемете отговорност за бедните - ей това ме подразни, както и идеята дори здравни осигуровки да не плащаме, защото у нас има за всички безплатна спешна помощ, а после и социална пенсия ще искате. Това е декадентност за мен - имаме пари за пасивна къща, но не за здравни осигуровки докато сме здрави, макар че знаем, че навън има болни хора, които се борят за живота си и имат нужда от тези пари.
Доста лицемерно, не мислите ли - седите си под соларите и си пиете билковия органичен чай, хрупайки органичната си салата, а навън пенсионерите умират от глад и липсват медикаменти, защото държавата не ги е платила.

Ей това ме подразни като човек от средната класа и да - стремящ се, разбира се към повече,но и даващ солидарно на общността.
Има навън и много хора, които се стремят да измамят системата и не само роми - ромите са само черешката на тортата. У нас има 1 милион ТЕЛК-„инвалиди“ например - що за феномен е това, за Бога. Ромите, че са примитивни - такива са, но е срамно за нас като хора, родени с по-големи възможности, С ОБРАЗОВАНИЕ, ИНТЕЛЕКТ, КУЛТУРА да се стремим към тяхното живуркане извън системата, докато те се стремят за по-добър живот (като нас). Вместо НИЕ да сме за пример на ромите, те стават наш пример!!!! Що за деградация е това?
Днес чета, че село възстанало против ром-кмет. Ами да, ще стане човекът кмет, когато вие не се кандидатирате, не ходите да гласувате, а и най-вероятно вече в това село българите са малцинство.
Кой ни е виновен тогава? Ние не си ценим държавата и после се чудим какво става

81.   Аз бях съгласен още в началото, че без система и държавност няма как да се живее по-добре. Ситуацията в Европа и света обаче се променя и влошава. А ние като малка държава ще се потретя - не определяме правилата. Какво излиза тогава? Външният ни държавен дълг вече надмина БВП. Това обаче не е никакъв фактор сам по себе си за състорянието ни. Защото например Люксембург има многократно по-голям дълг от своя БВП. САЩ също, но тя е колонизираща империя. Всички ни е ясно, че тези огромни дългове на Запада няма как да се изплатят някога. На другия полюс с почти минимални външни дългове се явяват страните от БРИКС. Та да се върнем на темата със средната класа у нас. Да приемем, че наистина е 800 лв, само че бруто. Махнете здравните и другите държавни данаци от нея и тя става. 600 лв. От тези 600 чисто близо половината отиват само за храна. Останалото едва покрива ток, вода, лекарства, а колата е лукс за такъв доход. Сложете сега и деца, баби и дядовци, камо ли някакъв кредит или да си на квартира. Има още много такси. Та това е средната класа и има много хора с висше ( асистенти и докторанти), които работят като специалисти за заплати до 1000. И как аджеба вие имате смелостта, да обеснявате тези хора какво трябва да правят за системата? Ами аз например не чувствам способен да правя партия и политика поради горе вече споменати причини. Вие няма как да искате от хора, които себе си не могат да оправят, Европа да оправят. По-вероятно бих станал партизанин. Вие знам, че презирате голяма част от по-бедните, които се оплакват, по призумция, че не са мислили и работили достатъчно. Действително обаче не всички хора са мениджъри, приемете, че 1 на 100 успяват да гонят европейски заплати близките 10 години след завършване на висше. 1 на 1000 успява да наследи или да направи стубилна фирма след много години. А всички останали не успват. Социализмът е за бедните държави. Капитализмът е за богатите.

82.   До 80 дядо капиталист няма как да стана, да поемаш отговорност и да командориш хората живеещи с теб не са едно и също нещо и аз нямам намерение да правя второто, кой каквото ще да прави и когато иска да го прави, тъй като ще живеем хора, които се обичат и искрено желаят подобен начин на живот. Нещата ни са обмисляни доста време и не са просто идея от днес за утре.

Смъртността не се трупа от починали само възрастни хора и това ли трябва да ти доказвам? Трябва ли да ти изкарам данни колко млади на година умират по пътищата? Колко млади умират от болест или сгрешена диагноза?
Само за 2014 са починали
874 деца от 0 до 19г възраст!
898 човека от 20до 40г възраст!
3476 българи от 40 до 50г възраст!
9509 българи от 50 до 60г възраст!
8515 от 60до 64г възраст!
Или статистиката казва починали са над 23 хил в работоспособна възраст! Мога да приема че 84 хил починали са били пенсионери, но ти признай, че е плашещо 23% от всички починали да са млади и малки!!! Това си е една четвърт от броя както и да го смяташ!!! Във всеки четвърти български гроб полагаме дете или млад човек!!!!

"Послушах примера ти! https://bg. wikipedia. org/wiki/Социална_класа"
Видя ли на картинката в статията ти къде си и чичкото с плочките къде е?
Ти си на масата под която пише "Ние ядем за ваша сметка" А чичкото е отдолу на първия ред подготвил е лопатата да вади плочки. Защото той нито има висше нито е изкарал колеж, той си е със средно образование или работническа класа, както казах горе.

Казваш да мислим за умиращите от глад пенсионери? Кой е попречил на пенсионерите да си продадат тристайните апартаменти и да идат на село да си сеят органична салата? На една баба й трябват общо 20 марули годишно и 10 корена домати, кой им пречи да си гледат по 10 кокошки, някой ги е вързал в града в панелката ли? Ако продадат панелките и си купят селска къща за 5000лв ще им останат пари и за медикаменти и лекарства.
На твоята баба кой й мисли дали е гладна? Тя казваш в началото на темата и в други теми сее си зеленчуци, сече си от гората дърва... Щом тя може и другите могат защо аз да храня мързеливите градски баби, докато се препичат по терасите на блоковете?

83.   н. 82 и 81 - много интересни мнения

82 - за съжаление рискът от живота е смъртта - застраховани НЯМА. Поне детската смъртност намалява, но все още сме номер 1 поне в ЕС, но не и в света, а преди 30 г. и това го е имало..., а че ще се умира - ще се умира, разбира се, но нещо удобно пропусна възрастовата група на най-възрастните. Не можах да намеря твоите числа, но
Броят на починалите през 2014 г. е 108 952-ма души, а коефициентът на обща смъртност – 15.1 промила. През 2014 г. в страната са регистрирани 67 585 живородени деца и в сравнение с предходната година броят им се увеличава с 1007 деца.
В статистиката ти са включени общо 23 272 души, което означава, че починалите нетрудоспособни са 85.680, 22398 са трудоспособните починали (изваждат се лицата под 16 г., в случая под 19 г. поради липса на статистики
Средната продължителност на живота пък е 74,7 години

За пенсионерите си на 100% прав, но българинът си е такъв-закрепостен, но си напълно прав. В доста страни дори никой не получава социална пенсия преди да е продал лично жилище и е изял всичко спестявания до 10 000 евро например. У нас има хора, които се ширят в 100 квадрата в Лозенец, а после ходят да просят или да ядат в кухня за бедни и най-грозното - децата им се правят, че нямат пари да ги погребат дори!

Н. 81 „Външният ни държавен дълг вече надмина БВП. “

Къде го прочете това пък? Във вестника от 1990 г. ли? Няма такова нещо - имаме общо ФИРМИ ДЪРЖАВА към 25% ВЪНШЕН И ВЪТРЕШЕН ДЪЛГ, което е нищо.
Не презирам никого, но не разбирам хората, които са работоспособни, живеят при родителите си да кажем и не искат да работят. Имаше една анкета сред ТРАЙНО безработни у нас, повечето от които не пипали работа със заплата под 1000 лв. Ами не е справедливо - едните, които описвате, се късат от работа, за да изкарат пари за тези, които НЕ искат да работят, но най-вече семейство и родители. Срамота - ей такива хора презирам - които са здрави, млади, дори образовани, но не се взимат в ръце. Не презирам бедните хора - повечето не са виновни дори за бедността си - родили са се в асоциално семейство да кажем, нямат дори основно образование, принадлежат към някое малцинство, идват от малко градче или село, в което е нямало достъп до нормално образование и така нататък, но не ги оправдавам - да нямаш вина за положението си е едно, но да не правиш нищо, за да изкараш поне за хляба си и да живееш достойно е друго...а работа има....много работа има, но няма кой да я работи.

84.   83 Извинявам се за грешката тя не е при пенсионерите, а при тези от 20 до 40г възраст там са 2007 починали. общия брой починали от 0 до 64г възраст е 24381.
Това обаче което ти извадих от данните на статистическия институт не е за да ми кажеш, че смъртта е риска на живота, а да видиш че умират доста хора родени много след ВСВ и не са старци. Тоест това беше доказателство, че тезата ти за ВСВ е ЛЪЖА!!!
За мнението ми, че пенсионерите които гладуват да си продадат панелите се съгласяваш. Тогава какво? Не ти останаха аргументи с които да опровергаеш избора за живот извън системата.
Прав съм че си излъгала за това, прав съм че си излъгала за онова... Да не би да успях да те навия и ти да не плащаш на мързелуващите и крадците солидарно?

85.   В Уикипедия бях чел за 96% за България, но на скоро драстично разместика процентите, въобще не си въобразявам. Преди 3, 4 месеца тотално промениха цифрите, за което вече не може да се вярва. Статистиката е важно, но не е реалността. Не можем да си правим изводи и от най-точната статистика, въпреки че без нея доказателствата изветряват. Аз не мога да виня възрастните хора, защото за тях домът е един живот и са от друго поколение генерация, заразлика от нас.
Но не мога да приема в никакъв случаи, че ние трябва да оцеляваме, да живеем под стрес, да живеем нездравословно и бедно, като в същото време бачкаме по 12- 14 часа за ей тази средна заплата, от която да плащаме за прогнила система. Логично е, че средната класа няма бъде съгласна с това. Който е открил някаква пролука, реализирал се е в живота, да кажем - 1, 2, 3, 5 години се е доказвал, работил, спестявал и сетне получава нормален доход - тогава разбирам да се дразните, ако реши да не плаща и да укрива данък. Но това да не мисли някой, че е ЗАКОН? И в същност, никой не кара богатите да плащат нещо, справедливост така или иначе никога е нямало, или поне до смъртта, а ние не живеем много като вид, не познавам някой който да е надживял Байкушевата Мура.

86.   Собствен пaрцел. Собственa постройкa/дом, водещa се временен премествaем обект, но солиден. Собственa енергия/солaрнa. Собствен клaденец и пречиствaтекнa стaнция.
Собствени животни, овощни дръвчетa, зеленчуци, билки и орaнжерии, които пък осигурявaт срещу природния влияния и създaвaт изкуствен климaт.
И отделно продaжбa нa чaст от горе посочените, но не през системaтa.
И някой тук продължaвa дa говори зa живот в пещери, бункери, гори и подобни. Зa изолaция от цивилизaция... :)))
Чудя се колко губи от подобни избори, в които и без товa нямa думaтa.

87.   А тези оранжерии с изкуствен климът сами ли ще си ги създадете? А сами ли ще ги отоплявате, с телесна температура? Този, кладенец сами ли ще го издълбаете? Точно в пещери ще трябва да живеете, ако тръгнете по този начин, защото тогава системата ще се срути и няма да имате никаква опора. Знаете ли, че само до преди 200 години появили се болести по някои основни култури (отлеждани първобитно) са принуждавали преселение на цели народи, а масовата смъртност от глад е била фрапираща. Пишете, все едно нямате хал хабер от земеделие и история.

88.   86, живей си така, лошо няма, но забрави за интернет, телефон (все системни инфраструктури са това) и забрави най-вече за телефон 112, а когато остарееш не се мъкни до соцланите за пенсия и като те хване някаква пневмония зимата стой у вас докато умреш - ей това е живот извън системата си изкопай гроб в градината, защото дори гробището е на общинска земя и ...общината ги погребва такива като теб.
Ще продавали продукция извън системата? Ако изобщо ви остане какво да продавате на първо време, защото трябва само едно диво прасе да мине през зеленчуковата ви градинка или една година да се падне ялова, за да опрете пак до системата.
Едно е утопията, друго е реалността.
И не ти трябва дори да живееш в колиба - отиди и питай бабите и дядковците в отдалечените села и колиби как живеят като имайте в предвид, че те не са извън системата, а взимат все пак пенсия, здравно осигурени са, имат си постоянен адрес, гласуват дори и ги карат с линейки по болници като се разболеят и все пак питайте ги как живеят и дали е лесно.
Само човек, живял и профитирал цял живот от системата може да ги пише тези утопии. Ако като деца бяхте помагали дори за някоя градина или зимнина, щяхте да имате повече акъл в главата - аз ви давам 1 година най-много в такава колиба, НАЙ-МНОГО, защото хората с големите утопии, големите илюзии винаги първи клякате и се пречупвате. Аз съм живяла с години примитивно и мога да се оправям например, но вие ще се откажете още при първото диво прасе, първата градушка, първата гадинка в леглото си и като ви се развали солара и нямате пари за ремонт направо ще си съберете куфарите да не говорим, че дори кладенци пресъхват, а и не навсякъде има подпочвена вода за кладенец!

и още - у нас ВСЕКИ човек може да си продава личната продукция срещу дребна такса от 15 лв и лична карта като регистриран земеделски производител. Дори бабките, които продават мед покрай междуградските пътища са са успяли да се регистритат - нито фирма ти трябва, нищо, а единственото условие е да продаваш само своята си продукция и да си дребен производител.
Системата ти е дала достатачно свобода да си живееш както искаш, но едни 17 лв. здравни ако ти се свидят и една такса за регистриран земеделски производител, не знам

Отделно 87 ви го е казал много добре и ще допълня, че не може всеки да си прави каквото иска в дори в собствения си имот - иначе всеки ще си построи атомна централа в двора или ще почнем да си изсипваме химическите отпадаци.
За кладенец и причиствателната станцийка ти трябват позволителни от Общината и дори могат да ти искат позволителни от други институции ако се намираш в природен резерват или защитена зона.
В такава колиба, между другото, не е позволено да се живее постоянно - ти няма да имаш и постоянен адрес, защото на колиби не се дават адреси, нотариален акт за колиби няма, а само за парцела, а да закупиш парцела ще трябва да внесеш и данъци в общината
Боклука си дори да гориш, ще плащаш данъци и такси смет и ако не го правиш това, ще дойде все някога съдя-изпълител и ще продаде парцела ти барабар с колибата - така че пак си в системата каквото и да правиш!

89.   Н 88, плaшещо злобнa си. Много злъч.
Упрaвлявaщите сa рaбитници нa нaродa. Тоест, нaродът (плaтецът) е рaботодaтел. Щом рaботникът ( уорaвлявaщият) не си изпълнявa ЗAДЪЛЖЕНИЯТA, то рaботодaтелят спирa дa плaщa. A дaно тaкa го проумее плиткият ти мозък.
Ти в кой век живееш? ! Не виждaш ли кaкво стaвa вече и по светa? A кaкво ще кaжеш зa "Aнинимниците", които се вдигнaхa в цял свят нa бунт срещу системaтa, a? ! Кaтегорично искaт дa знaят плaновете нa голямaтa, световнaтa системa и отричaт вече дa бъдaт "солидaрни".
От нaшaтa "солидaрност" вече нямa дa печелите тaкивa кaто теб, товa ти е проблемa, рaзбирaм, но щеш- не щеш, ще се нaложи дa търсиш други вaриaнти дa хрaниш дребнaтa си душицa.

90.   Koментар 89 показва, че изобщо не разбираш как функционира една система (държавата). Държавата не е твоя фирма, за да определяш ТИ какво ще се прави.
Народът НЕ Е работодател на правителството, а СУВЕРЕН - от него изхожда властта, той ИЗБИРА правителството и хората, които го представляват, с което е поел своята роля и ОТГОВОРНОСТ, включително ти като не ходиш на избори си решил съзнателно, че другите ще направят този избор за теб (например местните роми) и това си е твой проблем! Системата ти е дала шанс да я моделираш като избирател, кандидат-кмет, кандидат-общински съветник, кандидат-президент ако щеш, а ти като не искаш да участваш в демократичния ред, сам си взел своето решение да те управляват хората, които са избрани от мнозинството избиратели.
Държавата е огледало на народа си и държавниците не подписват трудов договор с теб лично, а ако не си доволен или избираш други представители, или се кандидатираш и си правиш партия и ако имаш подкрепа, ти ще управляваш В ИМЕТО на народа, но ние сме избрали демократична форма на управление, което значи, че интересите на мнозинството определят посоката на управление, а това, че някой не е доволен не му дава право да извършва бойкот на държавата или държавно предателство, метежи и така нататък.

Ти дори това не целиш, защото не ти дреме за държавата ни и другите, а просто искаш да се скътаеш от ДАНЪЧНОТО И ОСИГУРИТЕЛНО законодателство като някоя мишка.
Това, че на теб лично не ти харесва управлението не ти дава право да живееш противозаконно
По твоята логика всеки убиец може да си каже, че не му харесват законите и предпочита да си убива, всеки педофил ще каже, че не харесва законите, държавата и така нататък, защото който не укрива данъци, осигуровки, които дължи, той е престъпник.

„A кaкво ще кaжеш зa "Aнинимниците",“
Анинимци не познавам, но Анонимните се водят престъпници и често извършват престъпления. Подкрепям доста от идеите и акциите им, но те не искат да поемат отговорност за постъпките си, не са избрани от никого и не спазват никакви правила и закони освен своите, не застават с лицата си зад своите принципи и често извършват прибързани неща без да носят отговорност и без да са питали никого дали действат в интерес на хората. То е като аз да надяна маска, да обирам къщите на хората, които СМЯТАМ ЕДНОЛИЧНО (без доказателства и съд), че са корумпирани и раздавам имането на избраните от МЕН бедни. Това го правят анонимните, но виртуално - наказват хора, организации, държави, които ТЕ СА РЕШИЛИ, че са престъпни според ТЕХНИТЕ приумици, но забележи - не носят отговорност за грешките си, когато грешат. Ами по тази логика да застанем на площата и да изкараме дръвниците, за да съсичаме хора без съд и присъда, които намерим за престъпници.
Този филм сме го гледали през Средновековието - за горене на вещици е прекалено късно.
Анонимните сами се превръщат в престъпници, а не можеш да употребяваш престъпни средства, за да наказваш престъпници, защото ти самият ставаш престъпник! По тази логика хайде и ИС да подкрепим, и всеки, който е решил сам да определя правилата и Законите.

Например след 9ти септември у нас партизаните, които са били много малка част от обществото решават без съд и присъда да убиват разни хора в гората, защото са били богати, иззедници и така нататък. До тук добре, но много хора са разчистили и личните си врагове - например Вуте е влюбен в жената на Иван и изведнъж Иван се превръща в престъпник и бива застрелян в общия хаос без съд и присъда - или се караме с брат ми за наследство, аз съм партизанин и изведнъж брат ми става фашист, защото АЗ казвам или мъжът ми има любовница, аз съм партизанка с оръжие, решавам, че е иззедница и я гръмвам безнаказано - ей това е животът в хаоса, защото ако не управляват ИЗБРАНИТЕ от народа, то управлява оръжието, физически силният, и да - богатият, който може да си купи оръжие, наемници, за да те управлява или просто идва чужда войска и живееш в чужда държава като не си могъл да направиш своя.
Това е алтернативата - средно положение няма!
За да не се случват такива неща има съдилища, прокуратура, държавна организация, ЗАКОНИ и ДАНЪЦИ.

Ти отричаш държавата по принцип, но още от времето на хан Аспарух я има нашата държава, 700 г. сме били в границите на две империи и особено не прокопсахме от това - стотици хиляди мъже, жени и деца са умряли, за да имаш ти сега държава, която да плюеш, да живееш в мир и в спокойствие
Това не е решението. Ако не си доволен - организирай политическо движение, предложи мерки и решения и ако си добър, ще те подкрепят хората, ще те изберат и ще управляваш и дори ще ти даде системата пари да си направиш кампания и да популяризираш своите идеи - ей затова има издръжка за партиите от бюджета, защото само така се гарантира, че и хора като теб могат да се ангажират политически и не богатите само да правят политика, а ВСЕКИ.

Хаосът създава хаос и ако всеки живее според собственият си интерес просто идва някоя армия и те смачква, за да живееш столетия в чуждата държава, да бъдеш управляван от чуждите управници и да спазваш чуждите закони. Ей така сме паднали по робство и сме живяли 500 г. в калифат според Шарията, защото няма по-лесно от това да превземеш един народ, който не си уважава, поддържа и ФИНАНСИРА държавата и е разделен и скаран.
Аз в калифат не искам да живея!
Ако искаш да живееш така - има достатачно бездържавни области в света - отиди там да живееш, но ако живееш в България, ти си длъжен да спазваш реда, ЗАКОНИТЕ, наредбите в тази „система“ дори да живееш в пещера или в гората, а ако си против нашата държавност, ти просто нямаш място в нашата държава.
Не случайно има закони срещу държавно предателство, подстръкателство, а дори по времето на цар Крум.

91.   Според мен вие просто искате да живеете свободни и по своите си правила като... циганите, които са един народ, който никога не е създавал държава... и никога няма да създаде, защото те имат точно такива убеждения като вас - моето си е мое, живея по своите си правила в незаконна колиба и като не ми харесва дадено правило просто не го спазвам, не плащам данъци и осигуровки, но се възползвам с пълни шепи от здравната и социална система, зачитам само семейството и рода си, не плащам ток и вода... и не ползвам. Да, определено циганите са свободни хора, нямат системи да им висят над главата, НО да не забравяме, че те са били изгонени от държавата си, били са винаги преследвани, гонени, убивани, правени на сапун, обгазявани, а днес живеят като животни в държавите на другите, които ги дискреминират и им подхвърлят една кора хляб, колкото да не умрат от хляб.
И такава е съдбата не само на циганите, а на всички народи, които не са създали своя държава и са живяли в семейства, родове и племена - индианци, маори, бушмени, всички африкански племена, сорбите, дори тракийците - повечето такива народи са изчезнали и дори не им знаем имената. И не е било случайно, че местните славянски племена са посрещнали с хляб и сол хан Аспарух и българите с него, защото той им е обещал ДЪРЖАВА. Примитивните племена преди 1300 години са осъзнавали какво предимство ти осигурява една държавна система, а вие след 12 години в училище и безброй часове по история, етика, право, литература и изкуство мислите по-примитивно от тях
... и не - не им е обещал хан Аспарух, че ще им харесат правилата му и не ги е питал какви закони да има и каква да е системата и въпреки това всички са живяли по-добре от преди в своята държава, която я има и до днес и слава Богу мнозинството я обичаме и ценим достатачно, за да я поддържаме с каквото можем без да очакваме да вземем и да цоцнем от някъде.

П.С. И да, незаконна е колибата, където и да я построите, защото може да няма позволително за строеж за такива колиби, но е абсолютно забранено да се живее за постоянно в тях, не получават адрес и партида за ток и вода. Такива колиби са изобщо позволени само, за отдих или традиционно по лозята и зеленчуковите градини има такива колиби, за да си пасят хората реколтата, но не е позволено да се живее в тях - така се бутат например колибите на циганите дори да са на тяхно място и да са в урбанизирана територия- тоест е въпрос на време и вашата колиба да падне ако живеете в нея незаконно. Много хора имат вили в гората с ток и вода дори, но те там също нямат право да живеят за постоянно, камо ли вие във вашата колиба.
Просто си купете една стара къща в някое селце, изолирайте си я, сложете впросните солари, плащайте си данъци за нея, плащайте си 17 лв. здравни, 15 лв. като земеделски производители и живейте като редови граждани. Такъв голям ли е проблемът, не мога да разбера? Дори можете да станете кмет на селото си и да си го управлявате сравнително свободно - никой не ви пречи!

92.   Уморих се. Само последно казвам, че ако народа е огледало на държавата, то нямаше да има разлика в нито един режим на управление. Днес народа е роб на правителства, а за да станеш част от системата, за да организираш хората, ти буквално трябва да се вградиш, да те приемат в средата на тези политици, които не желаят доброто на народа. Когато една част от хората не са доволни - могат да се организират и по-други пътища. Както е правил Левски и Ботев. Тези революционери са били смятани за теорористи преди време, защото са били против системата. А богатите чорбаджии са държали властта. Днес ни трябват такива личности - силни и смели, които не да поведът маси, извън строя на досегашната система.

93.   Темaтa се зaвъртя и изроди в съвсем другa посокa блaгодaрение нa солидaрнaтa меринджейкa. Кaкъв е този стремеж зa господство, зa изврaщaвaне нa всичко? !
н 28, нaдявaм се дa "поглеждaш" тук, Пaуловния е товa китaйското дърво, което рaсте зa 5 г. нaли?
Рaсте ли при всякaкви климaтични условия?

94.   №90 "Царят е гол"-имах предвид думите ти са голословни!
Щом не знаеш значението на думата суверен защо я използваш? Суверен е точно владетел! Всеки цар или император на независима държава също е суверен! Министър в точен превод от латински означава служител! При липса на монархия народът е суверен или владетел.
Кой с кого подписва договор прочети КТ в частта му за постъпване на работа въз основа на избор! Държавниците освен че подписват трудов договор се кълнат от трибуна, че всичко което правят ще е в името на народа.
Ако пък го разгледаш така той всеки работник не подписва договор с лице, а с фирмата в която ще работи. Когато работиш не подписваш договор с управителя, а с фирмата, защото при подмяна на управител, какво ще стане, всички служители ще са подписали договор с стария управител, затова се подписва с фирмата. Виж си трудовия договор!!!! Ти не работиш за Вуте, ти работиш за фирма еди си коя!

Живеенето което има предвид автора е като безработен и не е противозаконно! Съвсем в рамките на закона всеки има право да бъде безработен. Ние с автора не смятаме да си унищожаваме личните си карти. И нямаме намерение да правим нищо противозаконно. Да не притежаваш собствена законна къща също не е противозаконно. Да си сееш зеленчуци в собствена земя също не е противозаконно. Като нямаш доходи да не си платил здравните също не е противозаконно. Преди да обвиняваш поне кажи кое от нещата които смятаме да правим ще е противозаконно. Дори ти вървиш против закона в момента, защото ни нанасяш психически тормоз с тези обвинения. По скоро ние сме в правото си да те съдим от колкото ти. Твоите обвинения са насочени и за всеки безработен в държавата.
Докато всеки убиец или педофил могат да го задържат в затвор, кажи нас за какво ще ни пратят в затвор? За това че сме безработни и си сеем марули в собствения си двор ли?

95.   №91 Между другото циганите не са народ. Те са граждани в държавите в които живеят със съответните лични карти, на които пише гражданин на съответна държава. А животът им е съвсем различен от това, което описваме ние, те нямат собствена земя и не си сеят храна. Заплашваш че някой ще тръгне да ни прави на сапун заради избора ни да сме безработни ли? Смешна си!

Когато даден човек не може да получи адресна регистрация по место живеенето си, съгласно Закона за гражданската регистрация, той се регистрира служебно в общината. Та имам право да не притежавам къща с адрес и имам право да не съм под наем. И пак ще имам право да гласувам. Колкото до партидите за тока и водата ми ние не ги искаме, защо са ни? То ако беше така с регистрациите твоите любими цигани нямаше да имат лични карти нито вода или ток, обаче реалността е различна.
Отделно на циганите им събарят къщите защото не са преместваеми обекти и са построени на земя, която не е тяхна собственост, разбираш ли разликата?
Това че твоето съзнание е ограничено и можеш да си представиш премествания обект само във вид на колиба, си е твой проблем. Неосведомеността ти не е наш проблем! Премествания обект е всяко сглобяемо строителна структура и може да е на два или три етажа с площ над 500кв метра за етаж. Има и заводи тип преместваем обект, правят ги от модулни контейнери. Може да е от дърво, метал или друго.
Животът на село не е нашата алтернатива, не искам да плащам данък на селска къща, не искам да ставам земеделски производител, няма да имам бъдещи официални доходи за да плащам здравни, не желая да имам съседи които не съм избрал сам. Това че ти е тясна фантазията и не можеш да разбереш нашият избор си е твой проблем.
Имаме разбира се възможност да се кандидатираме за кметове, но какви хора ще ръководим, от както Бойко застана на чело на държавата нарича народа простаци, "кофти материал", сравнява го с кучетатта си и т. н. е ние не искаме да сме кметове на такъв народ. Народ създаден от душици като твоята №91, дето търпи да го тъпчат и плюят и стой с наведена главица и свалени гащи не можем да ръководим, а и не искаме.

51-87 от 87