Споделена история от Други

Комунизъм
Здравейте! Първо искам да се извиня, че пускам такава тема, но наистина имам нужда от помощ...

Проблемът ми се състои в това, че имам много ниска обща култура. Връстниците ми вече имат гледна точка по обществените проблеми и защитават някаква политическа позиция, а аз не знам елементарни неща...

Таа, исках да помоля който знае да ми обясни с елементарни думи какво е комунизъм; каква е разликата между социализъм и комунизъм; защо всички ненавиждат това прословуто политическо движение (комунизма)? Навсякъде в нета има обяснения, но не мога да разбера кое му е лошото...
Благодаря предварително!

Коментари

101-114 от 114

120.   Номер 118. Какво сравнявате Източна със Западна Германия? Естествено, че като рухва един строй, разбира се, че избухва разпад и беззаконие. Разбира се във всички страни от СССР започва една корупция и приватизация, безвластие. Включително и в Русия, където са същите като нас. Но знаете ли кое е най-лошото? Че останалите капиталистически държави и САЩ само се възползваха от това. Докато с тяхната демокрация не видяхте как изценирано съсипаха и Арабския свят.
В Германия Меркел от коя част идва?
Нямало образовани хора. Митове. Моите родители са си получели висшето, а да не ви разказвам от какъв род сме били.
От 26 години ни промиват мозъка, но не и руснаците. Най-гледаните ни телевзиии, са американски. Какви хора да са довели промените? Американски тайни агенти ли? Ами разбира се, че българи учили у нас. Така е било, студена война. Въпреки това, точно днес ИНТЕЛИГЕНЦИЯТА напуска държавата, и точно днес чалгата и проситуцията са на преден план, а не преди. Ценностите ни се разбиха днес.
Като спомена 44, 45 година, години след войната, не забравяйте, че сме били на страната на Хитлер. Не забравяйте, че преди войната също сме били от загубилите първата световна, в държавата не е било особен рай. Както тогава, така и сега се наблюдава едно изключително голямо неравенство и несправедливост между хората. Богатствата се държат от едно малко прословие, бурджурзия, или селяния, а масите нямат пари и за хляб. Ако ще Русия след ВСВ да ни е поддържала изкуствено, аз гледам сега как все повече пропадаме. Американците за 5 години стъпиха на Луната, а ние за 26 години падаме и промяна няма да дойде демократично, защото освен, че нямаме една нормална партия с истински лидер, но и като малка държава по средата на влиянието между Изтока и Запада с 1 милион роми, в тази криза, съжалявам, но трябва въобще да не сте запознати със света, с изборите и системата.
Гърция, която не е била социална държава е на ръба от фалит, който не е пречинен само от кредите. Цяла Европа е във финансова пирамида. Влез и погледни в уикипедия колко процента външен дълг държат най-богатите държави и дали някога ще бъде изплатен?
Не ние, ами всички се нуждаем от различна система.

А тази приватизация на земи продължава до 1970. Създават се обаче ТКЗС-та, а сега какво? Какво земеделие имаме? От ЕС постоянно ни възлагат, ако не санкции, то скъпи правила, неправдиви за малките ферми, които фалират. Всички, ама повтарям всички евро субсидии отиват в ръцете на едрите фирми, не за обикновенния човек.

121.   До 112

Напротив, радвам се, че имам възможност за добро здравеопазване. Разбери най-сетне, че сега моят живот зависи от мен и моите качества! Не от милостинята на партията. Изкарвам си парите и знам, че срещу тях ще получа добро здравеопазване, добра почивка за децата ми и т. н.

Едно време в добра болница влизаха само номенклатурчици и само за тях имаше достъпни животоспасяващи лекари, операции и терапии. Имаш-нямаш пари, това е. За обикновените хора като мен и теб - дръвцето в поликлиниката и в нормалните болници, където пациентите си носеха прибори за хранене, посуда, тоалетна хартия, поради нехигиеничните условия там.

А на номенклатурите също никой не им е продавал безплатни видеозони и прочие апаратури, ами нашите родители са били ощетявани в заплатите си заради тях. Просто няма нищо безплатно, както и ти не работиш на твоите две работи безплатно, така и лекарите не са работили безплатно и т. н.

122.   Много добро изказване на номер 117, само че малко хора могат да го осмислят! За комунизъм реват предимно онези, на които след 1989-та им се наложи наистина да работят и изгубиха сладките си службички. Аз не познавам работлив човек, който да има носталгия по онова време

123.   "Сравнете днешнта България с това, което МОЖЕШЕ да бъде, ако нямахме комунизъм, днешната България с всяка една произволна Западна страна, защото преди войната България е била на правилния път - имали сме индустриалци, интелигенция, банкери, градовете ни са се развивали добре, земеделието се е окрупнявало и производството е растяло. "

Това сериозно ли го вярваш? Самият чорбаджилък е тъпкал и мачкал достойните хора, след което те отиват да се крият в шумата и да организират движение за съпротива(Не съм комунист и нямам комунисти в родата). Питаш какви били партизаните, хора които са се уморили от теглата и позора. Васил Левски не е искал буржоазна България и господари, а равни права. Бил предаден от богати хора(днешните десни) Няма ред в буржоазен строй, разберете го. Доказано и продължава да се доказва всеки ден. Буржоазната държава неминуемо докарва фашизъм, а това е пагубно. В САЩ в момента е фашистка диктатура. Кажи, че не искаш да си беден и направи работнически протест в някой град там. Разберат ли кой е организатор на подобен простест, ще го ликвидират. САЩ разплава всеки конфликт по света. САЩ създаде тази идиотщина капитализма. Прочетете Маркс, бе. Вижте, че всичко е описано в книгата му и това днес е изчислен резултат. Не трябва да се водим по акъла на хора с неолиберални възгледи, пагубно е. Хубавият живот през капитализма, е хубав за малцинство от хора. При него няма демокрация на мнозинството. Народа се трепе за шепа богаташчета. Никой не е длъжен да работи за някой баровец, само защото се е родил беден и едвам е завършил образованието си. Този абсурд докара една абсолютно малоумна бюрокрация и безхаберие. 25 години държавата не се развива, защото повечето богати хора са мързеливи и неспособни. Със сделки не се движи икономика, а със социализъм и труд. Световният пролетариат съставлява огромно мнозинство от хора, което твърди "живота по време на социализма е по-спокоен сигурен и приятен" Неприятен е само за еснафите. Един голям проблем, че съзнанието на хората е жестоко натровено от философи като Айн Ранд, която всъщност е мизантроп и жесток егоист. Днес хората са олицетворение на глупавите й "творби" Това е фашистка литература. Не България да е соц. република, а цял свят да стане СССР! Само това ще спаси нормалните хора.

124.   от 118 до 123

Как не те е срам да хвърлиш в един кош Левски и комунистическите партизани!!! ЛЕВСКИ Е ИМАЛ КАУЗА и е умрял за нея, а вторите изведнъж станаха „съпротива“, след като видяха накъде духа вятърът, за да се облагодетелстват, да облагодетелстват семействата си до 4то коляно
Реално хората с кауза са били застреляни и осъдени на смърт, но виж - след 9ти септември всеки стана партизанин и се ползват с привилегии до днес - апартаменти в центъра на София, най-високи пенсии.

За партизаните знам от баба си. Нейният баща е имал някакви си 150 декъра земя и едно стадо овце - в очите на съселяните си явно „чорбаджирлък“... веднага след 9ти настава хаос и „партизаните“, които до вчера са служили на царя и са лизали и мазали пред местната власт - съвсем същите гъзолизци решават да убият и да ограбят „чорбаджиите“ - тоест ВСЕКИ, които е имал НЕЩИЧКО. Добре, че са били предупредени от роднини, защото поне 1/3 от селото са били съсекани в леглата си от „партизаните“ просто, защото са имали животни и някакво жито за грабене!!!

В другия край на страната другата ми баба по-простичко казва -(била е младо момиче на 16 г. тогава) - когато идваха германците на големите коне, ние (глупачките! ) ги посрещнахме ИЗВЪН СЕЛОТО с цветя. Никой нищо не им е направил - напротив, дали са им шоколад и ги научили да броят до 10 на немски, пълна дисциплина е имало и строй.

За руснаците само едно казва - добре, че не дойдоха толкова на юг, но са чули за грабежите, изнасилванияте и убийствата в други части на страната.

Партизаните за селяните са били просто разбойници. Така както не ги е било страх от немците, така са крили момичетата и жените си от руснаци и партизани и са имали постове, които да ги придопреждават за такива субекти, а те са успели все пак да ограбят... кокошките на селото.
КОКОШКАРИ е име от това време - партизаните са просто убийци и крадци в най-лошия случай, а в най-добрия са просто самозванци, които като видяли накъде духа вятъра се самопрогласяват за партизани, а новата власт привества това, макар че е било ясно че лъат - просто от 100 партизани стават хиляди.

Но както и да е било... историците ще кажат.
Едно е ясно - ние днес сме бедни, а можехме да сме нормална ЕВРОПЕЙСКА страна.
До някъде това е случайно - просто сме се паднали в лошия, неправилен лагер.
Важно е да на правим едни и същи грешки.

125.   Точно историята нека да каже за партизяните и убийствата ня фашиската хитлерова диктатура у нас. А не бабите ни, че и аз мога да започна с безброй истории. Факт е че днес живеят и управляват пари група егоисти госпожо.

126.   Тук изглежда всеки си има своята истина и тя няма нищо общо с истинската и реална история. Кой каква кауза е имал и възможно ли е, има ли хора изоставили домовете си в борба без кауза? Левски е имал кауза и се лишил от дребните житейски цели, тръгнал сам по пътища в студ и пек да организира целта си, но дали има човек който без кауза би хванал гората и защо?
Кога точно и каква е причината за появата на партизани?
Всъщност терминът партизанин, означава точно привърженик на дадена партия. Вие всички които защитавате своите каузи сте партизани, защото защитавате замислите на една или друга партия.
Изглежда доста сте пропуснали от изучаването на новата ни история 1890-1944г и не сте си дали труда да търсите причина за появата на БКП, и съответно нейните партизани. Защо е било нужно създаването на работническа партия, от какви хора е създадена? Кои са партизаните и защо те са изоставили дребните житейски цели дом, семейство, родители, жена, деца, за да се борят с вятъра на политическите правди и неправди? Защо за всеки един от тях, за всеки един беден работник е било по праведно да иде в гората и да се бори за кауза БКП от колкото кротко да си работи, да си създаде дом и семейство? Какви са били времената тогава, какво е било населението, как е живеел народа, за да вземе решение за преврат? Защо точно след втората световна се е въздигнала голямата част от народа за да партизанства? Та БКП съществува от 1891, въпреки че точно по онова време режимът на Стефан Стамболов силно ограничава свободата на сдружаване в България те са се прикрили и са направили първото си събрание, защо чак 194* и някоя си година има чак толкова много хора недоволни от тогавашното управление?
За да получите най-вярна информация е нужно сами да достигнете до нея, достатъчно е да прочетете законите на страната и политическите договори, след освобождението, един по един още от самото начало заедно с датите на приемане и сами да си дадете сметка, какви са причините за приемане на даден закон, и как той е повлиял на всеки един член на обществото. Да прочетете какви са били различните репресии и терори. Ако сте решили да вярвате на писатели прочетете и двете страни на медала, тези които защитават тогавашния капитализъм и тези които са против него. По простата причина че на този сват няма идеално добро и идеално зло "Пътят към ада е постлан с добри намерения", та и двете страни са имали добри намерения, но не са успели да уравновесят кантара и са накланяли прекалено към своите.
Вземете пример още от турското владичество, като прочетете коя е първата българска фабрика, кой е Добри Желязков и как той успял да направи фабрика и то с одобрението на султана и в последствие освободен от данъци и подпомаган финансово от османската империя. Замислете се, как са се чувствали работниците на Добри Желязков, те в никакъв случай не са получавали по високи заплати въпреки това че фабриката е освободена от държавен данък, на няколко пъти обновявана със средства от султана и с доста по висока производителност на труда съответно печалби, но те отивали за джоба на владелеца за самите тях имало равни заплати на заплатите в бранша, без значение че производителността им е по висока. Как се е чувствала конкуренцията му по причина, че те плащат данъци и не са подпомагани? Оплакали се от него на правителството, още в началото, а султанът похвалил капиталиста подпомогнал го и изкупувал продукцията на завода за облекло на войска и еничари. Но стига за него.
Ако разгледате как са били подпомагани фабрикантите в държавата след освобожденитето и се замислите, че от това подпомагане в обикновения човечец се е завъдила завист, дори яд, защото той всяко нещо което е притежавал го е изкарал с пот на челото, и за него е нямало държавно подпомагане, в същото време капиталиста бива подпомаган за да богатее по бързо и по лесно.
Прочетете какво е "белия терор" и колко хиляди са били убити по времето на Цанков само заради социалистическите си убеждения. За червения терор предполагам знаете атентата в църквата св. Неделя с 150 убити и 500 ранени, обаче със сигурност не знаете за 18 000- жертви на белия терор през 1923-1925 години.
"За съжаление в историята ни има и бял терор, и червен, и черен (на анархистите), и оранжев (на земеделците). Като историк осъждам всички цветове на терора. Но у нас всеки плаче само на гроба на своите. "- Проф. Георги МАРКОВ
Който обаче истински се интересува може да порови в стари документи и да се опита да мисли, ЗАЩО, а не да повтаря мантрите на водачите си.
Лека ви вечер.

127.   Ха, аз съм доволен, че не съм живял в комунизма и даже съм благодарен!!
Номер 49 е прав, дори няма смисъл да повтарям думите му.
Първо, в комунизма е имало много ограничения и всички са живели в незнание и заблуда. Второ, имало е забрани да не се носи къса пола, да не се носи дълга коса, да не се слуша рок енд рол музика, за да се запази фалшивият морал -общо взето, всички неща, които сега се смятат за нормални. А, и преди можело ли е да се купуват банани, портокали, кивита и други? Не, защото българите са държали на национализма и не са давали нищо чуждо да мине през държавата, освен НАШЕТО. Така, че не ми говорете с носталгия за деспотичният режим, във който сте живяли преди и се съгласете, че демокрацията е просперираща за България!!!

130.   До 127, при демокрацията има свбодода за малцинството, не за народа. Толкова ли са ти сладки кивита, банани и портокали, през 2050-та ще сме си чужденци на тази територия. За справка - По данни на ЦРУ до 2050 г. в България ще живеят 3, 5 млн. души, като българите ще бъдат по-малко от половината. Урааа!!! Ама какво като сме били 9 милиона, нали не е имало банани. Да живее капитализма и личното право на утопично развитие. Не се ли научихте, че при капитализма няма как да сте НАЙ или МНОГО богат, при капитализма имате един дребнобуржоазен мироглед, а през това време една шепа хора имат истински активи - природни ресурси и власт. Ти и другите се радвайте на бананите и си купете по една кола за всеки член от семейството. При капитализма няма производство. ФАКТ. Мога да закрепя думите си веднага с една таблица. Как ти просперира демокрацията? Че затвориха всички заводи и оставиха истинските умни хора на улицата, че само няколко години след инфантилните подвиквания и подскоци на 10-ти 1989-та, хора искаха обратно миналото време. Че Сега тук те управляват олигофрени и американци нареждат на къде да се завъртиш и на кой да си приятел, че градушка(ледени павета от небето) ни натроши главите, понеже ни посетил Лавров. Да, американците имат Йоносферно оръжие и го използват повече за атаки, отколкото за манипулиране на бури и бедствия. Свободни са хората там, където има суверен. Ти не живееш в суверенна държава и не си капиталист, защото нямаш нищо и никой никога няма да чуе за теб, защото ти няма да станеш като Бил Гейтс, колкото и да ти го обещава демокрацията. Преди време си говорих с един клошар на улицата, който разправяше същите глупости за рока и косата, а аз му викам: Сега си бръсната глава и слушаш на това радио рок, а всъщност и това радио му е най-скъпото, което му е останало след 1989-та. Всъщност, той се определя като враг на режима, но въпреки всичко е имал професия, семейство и постижения, до 1989т-та. Не ви изнася истината, но никога няма да промените, защото мнозинството от хората в България са работници, те знаят кога беше добре и как се провали всичко. А ти си едно кресливо папагалче, което повтаря колашките заучени фрази. Комунизмът никога не е и няма да умре в сърцата на нормалните и честни хора. След 50 години ще си говорим пак. Ще те посъветвам нещо съвсем приятелски :) не възпитавай и децата си по този начин.

131.   130, как смееш да ме обиждаш по този просташки начин? !?
Не става дума само за храната, дрехите, или музиката, беееее, епосткомунистическите кратуни, като си набиете нещо в дебелите кратуни и почнете да си го повтаряте, няма свършване!!!
Вятърът на промяната отдавна задуха, но такива като тебе все още живеят в делюзия и в отрицание на всичко съвременно и само гледат кого друг да оплюят и да обидят, за да се почувстват те по-добре! Аз не мога да се оплача от ниски доходи, имам си почтена и високоплатена работа, за разлика от тебе, а теб сега просто те е яд, че хората живеят много по-щастливо (ДА, ТОЧНО ТАКА, ЩАСТЛИВО!!! ), отколкото си живял ти преди и за компенсация се опитваш да обезнадеждиш и да обезкуражиш всеки млад, трудолюбив човек. Подхвърляли са ти кокал и ти си го захапвал, но не си искал повече, защото ТЕ така са те подучили-че не можеш повече, дотолкова си бил свикнал с ниският стандарт на живот, че чак си го сметнал за нормало, а всъщност по същото време в индустриалноразвитите държави, като Япония, САЩ, Германия и Швеция вече са произвеждали лаптопи, цветни плазмени телевизори, компютри с LCD монитори и компактдискове, докато ние тука още сме се мъчили само със едната черно-бяла "Опера", тежаща няколкостотин кила и печката на реутани "Елва". Това ни е наследството от "великият" и "неподражаем" комунизъм. С навлизането на демокрацията постигнахме технологически и духовен напредък, никой не може да го отрече.
"При капитализма няма производство. ФАКТ. Мога да закрепя думите си веднага с една таблица". ИСКА ТИ СЕЕЕЕЕ!!! Но истинските ФАКТИ са налице и те са, че комунизмът вече Е мъртъв от 27 години, и то завинаги. Това е самата истина, независимо дали ти харесва, или не. Личи си по думите ти, че си един комплексиран злобар, който се чуди къде да си излее злобата. Съветвам те да си пиеш хапчетата редовно и да внимаваш със тона, с който ми говориш!!! И какво точно утопично му видя на капитализма, че не разбрах??? В САЩ тази система на управление си работи съвсем успешно от години, че и от векове, и ето, че нито са мизерни, нито са пред прага на фалит, нито боже-господи. Лъжи ръсиш, като паветата, за които ми разправяш. Умните хора НЕ ТРЯБВА да работят в заводите, трябва да работят в сферата на науката и информатиката, за да развиват потенциала си и да обогатяват знанията си, а не да киснат по вмирисаните заводи за по 150 лв. на месец, да се бъхтат като луди по шивашките цехове, да пропиляват живота си във зверско бачкане за жълти стотинки, и най-накрая паричките им да отиват за олигарсите и за корумпираните депутати на БКП. Осъзнайте се най-после, че времето на диктатурата на фашизма свърши и вече не сте в позиция да се разпореждате с животите на хората, кой колко да изкарва и кой как да живее. Демокрацията ми просперира с това, че се зачитат човешките права, не се дискриминират хора според пола, възрастта, религията, цветът на кожата, не се насаждат предразсъдъци и стереотипи, които всички машинално и сляпо да следват, не се управлява държавата от някаъв диктатор и деспот и не се ограничава свободата на словото. За това се нарича "Свобода на словото", защото НАИСТИНА ИМА СВОБОДА, човек вече не е задължен да ви слуша простотиите, вече може да ви отговаря, да има своя собствена гледна точка и да си я изразява по телевизията, радиопредаванията и изобщо по всички обществени медии! Ако този ФАКТ не ви изнася, ИЗНАСЯЙТЕ СЕ ОТ ТАЗИ ДЪРЖАВА ВЕДНАГА!!! Знам си правата, знам си възможностите и с радост и без колебание ще ги използвам, за да се защитавам от такива, като тебе! Не обвинявайте веднага американците. Демокрацията може да въздейства много благоприятно и печелившо на населението, ако е попаднала в правилните ръце. Не навсякъде думата "демокрация" е синоним на "деградация, деволюция, упадък и развращение". Това, че Бойко и некадърните му съпартийници не знаят как да използват демокрацията не значи, че тя е лоша за ВАС!!!
Защо се опитваш да ми втълпиш, че живея в утопия и измислица и целият ми живот е едва ли не една голяма ЛЪЖА, след като е съвсем очевидно, че е точно обратното-ти си тоя, който живее в делюзия и постоянно отрицание на сегашното обществено положение и си фантазира така, както на него му е удобно. Очевидно твоята представа за истината се разминава доста със След 50 години може и да не си жив, за да си говорим отново, и ти ли ще си тоя, дето ще ме съветва как да възпитавам децата си, бе! Ще ги възпитавам както аз си знам, далеч от заблудени старчета като тебе, които да им промиват мозъците.
Като ти е толкова скъп тодор живков (нарочно с малки букви), яж му ГЪЗА и си трай. Ти губиш, не аз. Но недей да насаждаш погрешни представи за демокрацията у младото поколение и да пропагандираш своите представи за това как всичко трябва да бъде и да ги представяш за верни, защото един ден това ще ти изиграе лоша шега!
П. П., а на теб в каква работа ти влиза да се заговаряш с клошари на улицата? !?

132.   Комунизмът под някаква форма ще се върне под някаква форма, защото нашата култура, нашата цивилизация - Източно Православието няма бъдеще в тази американска демокрация.

133.   132, комунистите са най-големите атеисти, така че вярата ни няма нищо общо с комунизма!!! Да не споменавам безродниците колко храмове са разрушили не само в България!

134.   Няма значение, с Русия ще сме .

135.   Комунизъм никога не е съществувал - това е недостижимият идеал, към който навремето всички соцове твърдяха, че се стремят. Естествено, чичо Сталин се появи и нещата се смениха. Това е когато богатството е разпределено равномерно между хората, когато е "на власт" пролетариатът, когато абсолютната социална справедливост е постигната.

Нито в СССР, нито тук беше така обаче. Управляваше партия с генерален секретар, проблеми имаше, пролетариатът не беше ръководещ, абсолютен кеф нямаше. Това е, с две думи.

101-114 от 114