Споделена история от Други

Доколко животът ни зависи от нас
Напоследък се замислям все по-често дали успехът ни зависи от нас самите или това е илюзия. В момента например имам една мечта, която преследвам от много години, но каквото и да правя, не се получава и не се получава. Имам хиляди примери, пък когато дори не полагам усилия и нещата стават от самосебе си. Това ме навежда на мисълта, че има неща, които са предопределени.

Но от друга страна ако само си лежим и не гоним целите си как ще ги постигнем? Но самият факт, че имаме желание за нещо, че искаме да гоним някаква цел дали пак не е предопределен и ние само да си мислим, че имаме някаква свободна воля?

А може би нещо подобно на сценарий с цел житейски уроци има, но в зависимост от това дали ние ги научаваме или не, сценарият търпи някакви промени в процеса на изпълнение. Т. е. ние по някакъв несъзнателен начин влияем на този сценарий.

Ще съм благодарен да дадете реални примери от живота, които доказват някоя от тезите.

Коментари

1.   Не казваш какво точно искаш, защото не всеки може да има всичко, но определено щом искаме нещо трябва да опитаме.

2.   Животът си зависи на 90% от нас поне стига да сме родени сравнително здрави и със средна интелигентност или близо до нея като е доказано, че свръхинтелигентните хора нямат голям успех в бизнеса поне... да си роден в България също си е късмет - огледайте се навън, 50% от населението на Земята няма достъп до чиста питейна вода, други половин милиард пък бягат от природни бедствия и войни и така нататък -направо си е късмет да се родиш в Европа, а в ЕС си е като шестца от тотото.
Аз винаги съм знаела, че животът си зависи от нас. Може би баба ми ми го е възпитала. Тя самата идва от много бедно и малко село и се омъжва в още по-бедно и малко селце. Раждa 2 деца, живеейки като млада снаха под много деспотична свекърва. В края на 50те убеждава мъжа си да отидат в града. Местен чорбаджия, надушил идващата национализация им подарява на практика парцел за къща, за да не отиде той при комунистите, а при едни млади и симпатични хора. Скоро след това съпругът на баба ми почива, оставяйки я с основите за къща, две малки деца и несигурна квартира, а семейството на мъжът ѝ се отричат от нея, защото я обвиняват за смъртта му от рак на белия дроб, а той е бил страстен пушач, но тогава не се е знаело какво е рак изобщо и обвинили баба ми, че го била „уморила“ в града. Баба ми обаче не се отказва и построява сама къщата с работа на 3 места и без вдовишка пенсия, защото семейството на мъжът ѝ намира разни познати и не ѝ дават. Отглежда си жената децата, изучава ги дори и ги задомява, а днес нейната къща е една от най-големите и добре поддържаните на улицата и стана наскоро за втори път прабаба. Животът ѝ е бил много тежък, включително мизерии и глад по време на войната, близо до глада като млада вдовица с малки деца и така нататък, но не се е отказала.
Мисля, че в това е тайната. Човек трябва да вярва в себе си и да има цел, от която да не се отказва. Нейната цел е било да си отгледа децата и да си построи голяма къща, но е знаела също, че се иска постоянство и много-много-много работа, падане и ставане.
С помощта на възпитаното от нея може би аз успях до толкова да осъществя мечтите си, че в началото на 30-те успях да постигна що-годе всичко и в момента ми е доста трудно да си поставя нови цели, защото ми остават още 20 г. трудов живот, а аз на практика имам вече всичко, което някога съм желала, включително като образование, пътувания, семейство, материално - ами сега накъде? И това е проблем.

Важно е за теб в момента да си поставиш постижими все пак цели, но над простото оцеляване и дребните неща от живота. НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ и не слушай негативните хора. Важно е да си намериш среда от успяли и доволни от живота си хора и се дистанцирай от вечно намръщените, вечно недоволните.

Обобщавам -
1. Важно е да имаш цели над дребното оцеляване, за да ти е гарантирано поне то - който се стреми към оцеляване, цял живот само ще се бори за оцеляване. THINK BIG
2. Постоянство, постоянство, постоянство
3. Заобиколи се с успели и позитивни хора и дори да не си такъв с течение на времето ще станеш - ако по цял ден си с хора, който са песимисти, те ще те спират за всичко и ще тъпчиш или на едно място, или ще потъваш

Най-полезно четиво за мен беше книгата „Излекувай живота си“ на Хей, но и чета автобиографиите на успели в областта си хора- на математика Неш, на политици, на бизнесмена Ричард Бронстън чета в момента втората книга.

You don't learn to walk by following rules. You learn by doing, and by falling over.
Richard Branson

3.   Тезата че съдбата ни е предопределена свише ми звучи доста куха, някак не си представям ангели да стоят на бюра и да пишат съдбата на 8 милиарда народ. На ден се раждат над 300 000 бебета на планетата, как си представяш някой да измисля и записва на всяко съдбата?
Така остава само тезата че човек сам си кове съдбата. Това може да се докаже с няколко факта, например вземи един човек, той сам решава дали въобще днес ще стане от леглото си, ако не стане как през деня ще му се случат неща написани в неговата съдба? Или друг решил да направи престъпление, мислиш ли че в съдбата му е записано да бъде затворник и при голямо престъпление да лежи 50 години в затвор? Може ли да съществува написана съдба в която да пише това младо девойче да бъде изнасилено и убито в борисовата градинка на София? Лесно е да обвиним съдбата, тя и затова е измислена, за да има виновен и пострадалият да е напълно невинен, ако се разровим обаче излиза че за всяка крачка по пътя решението е било наше. Момичето напирмер само се е накиприло, само е положило червило на устните си, само е решило точно в онази вечер да посети бар в градинката, само се е отделило от приятелки и доколкото се разбра само е тръгнало с непознат мъж в пуст нощен парк. Всички тези факти не оневиняват убиеца, той разбира се е виновен, но ако самото момиче не беше излязло точно нея вечер или не беше се отделяло от приятелките то нямаше да бъде жертвата, може би друго момиче щеше да е жертва, но стига за този случай, Идеята е че всеки сам си кове съдбата и сам решава каква е вероятността в даден момент да му се случи нещо добро или нещо лошо.

4.   на 90%

5.   Няма как да изчислим доколко животът зависи от нас, има прекалено много фактори, които влияят, и в нас и около нас.

6.   Постъпих на сегашната ми работа без никакъв опит. Просто пратих сухо св на обява на седмица. Взеха ме. От година си търся нова работа, вече с опит, с по-хубаво св, с мотивационни писма. Ако имам късмета да стигна до интервю, то условията или парите не са обещаните. Приятел на майтап кандидатства за кол център без език и опит. Още работи там.
Другия ми пресен случай е опита с познат да стартираме бизнес. Стартирахме с документите и в следващите няколко дни в личните ни живота се случиха неща довели до загуба на целия капитал и влизане в дългове.
Вярвам, че началото си зависи от нас, но дали ще успеем... не съвсем.

7.   Според мен основните неща в живота са предначертани. Вярвам в съдбата, вярвам, че има хора с ясновидски способности, но са много малко. Бях при една жена преди време... нещата, които ми каза, се случват, въпреки, че не съм си помислял как е възможно да се случат. И сега продължавам да се чудя дали това, което все още не е станало, ще стане, така както и другите неща дотук се сбъднаха.

8.   От автора до 7

Аз точно това пропуснах да напиша. Ако няма нищо предначертано как има хора, които понякога предсказват неща с детайли

9.   Авторе, няма предсказания с детайли!
Аз не вярвам в такива неща, но съм ходила на врачка по случайност/любопитство - това са хора-психолози, преценяват дори по външен вид, дрехи и говор доста неща за теб, а останалите знаят как да ги разберат от теб. Много ги уважавам такива хитри хора и дадох добри пари така на една млада и приятна циганка-гледачка, но през ум не ми е идвало да ѝ вярвам и да си въобразявам, че ми знае бъдещето, след като то е в моите ръце и всеки ден взимам 100 решения, които могат да го променят.
На пръв поглед зад успеха на много хора стои случайността, съдбата - да, понякога човек просто има късмет, но това са отделни проблясъци, които са чиста проба случайност - истинският успех е в резултат на много труд, дисциплина, заложби, компетенции
От нас зависи много, освен дали ще се родим здрави или болни и какви умствени и други заложби ще имаме - да, това е предупределено, но пак зависи до някъде от нас. Не малко здрави хора с начина си на живот се разболяват и много болни успяват с труд, упражнения, диета да се подобрят,
Единствено губещ е човекът, който се отказва лесно.
Затова и успял песимист просто няма да намериш - самата нагласа на песимиста му пречи да даде 110% от себе си
Моят мъж има една много вярна своя мисъл „Лесно е да свършиш нещата на 98%, но на 100% - това е изкуството“. Песимистът върши нещата на 50%, защото се отказва при първото препъни камъче и вижда цяла планина от проблеми..

И от собствен опит мога да кажа, че късметът е изиграл най-много 10% роля в живота ми. Например нямала съм големи предпоставки по рождение за успех в живота - родена съм в семейство на алкохолик и нервно болна жена в малко градче с над 35% безработица и хронична бедност. Родителите ми никога не са оценявали и виждали талантите ми например, защото винаги бяха заети със себе си, алкохола, караниците, оцеляването. Трудно оцелявахме като семейство - нямала съм дори собствни учебници, пари за закуска, собствени дрехи, а събота и неделя и ваканциите работихме на село, за да се изхранваме със зеленчукови градини и гледахме животни. Тоест така погледнато не съм имала кой-знае какъв късмет, но никога не съм се отпускала - внимавах в час, защото знаех, че няма частни уроци за мен, използвах всяка възможност за образование, стоях в библиотеката по цели зими на топло и учих, учих, учих до посиняване, докато моите съученици от добри семейства киснеха по дискотеки и барове, за да ми кажат след 10 г. на срещата на класа....имала си късмет - СМЯХ на бучки!
Съпругът ми е израстнал и по-зле - в панелен работнически квартал в Столицата, семейство с три деца, а той е последният като майка му им е предлагала за вечеря 2 кренвирша за 5 човека, защото е нямало за повече. Има снимки от това време и прилича на скелет.
Ако бяхме песимисти, днес щяхме да спим под някой мост или нещо такова, но не - ние цял живот сме работили, борили сме се с обстоятелствата, взимали сме дори рискови решения, лишавали сме се, били сме дисциплинирани до последна капчица кръв, дори той има един фалит зад гърба си заради лоша покупка на имот и така нататък - с две думи сме падали и ставали многократно.... но интересното е, че все още има хора, които ни казват, че сме имали.... късмет в живота. Дори собствените ни братя и сестри, родени при същите обстоятелства ни казват „Имахте късмет... “
Е, кои сме ние да спорим с тях, но просто на чужд гръб и 100 тояги са малко - същите тези хора са ни казвали, че няма да успеем с поредното си начинание и после като успеем казват „късмет“.
Пробвах се да дам работа за моя роднина в нов бизнес, който си беше моя, нещо съвсем ново на пазара- цял ден ми обясняваше тази женица как няма да се случат нещата и се наложи да я уволня. Днес само от този малък бизнес ми падат без голямо усилие 3000-4000 лв. чисти месечно след данъци, плащам големи заплати (над 1500 лв. в провинцията на среднистки-жени), защото не ми се занимава и съм оставила всичко на хората си, а моята роднина, която щеше да е управител дори работи за 450 лв. - да, нейното предсказание се изпълни....за нея -тя вярваше, че града ни има работа само за 450 лв. и за толкова работи - моите момичета работят за 1500 лв. и пак съм доволна, защото всичко ми вършат самостоятелно, а тя все още вярва, че ѝ била такава съдбата. Всъщност имаше късмет 1 път да ми е роднина и да ѝ предложа да е смен в бизнеса ми, а тя го захвърли в коша заради негативизма си НЕвярата в моята идея.

Имам си хора за всичко -не ми се налага дори да работя много и вече действително ми падат парите от дървото, но нали се сещате, че това дърво съм го посъдила, поливала, гледала и глезила с години, за да бера сега плодовете му и не е случайност, съдба и така нататък - по съдба и случайност съм родена в семейството си да кажем, но другото си беше резултат от труд и много постоянство, рискови решения, креативност и способности.
То късмет можеш да имаш 1 път да кажем - ами после, а един път късмет не ти оправя живота.
Колкото до съдбата - изобщо не вярвам в нея. За мен това е измислица, която задоволява желанието на някои пасивни хора просто нещата да не зависят от тях. Събудете се и вземете живота си в ръце, защото иначе той ще ви бута в стената. Средно положение няма - или човек е стегнат, има цели, дисциплиниран, НЕ СЕ ОТКАЗВА, или животът те блъска и очуква, смачква те като безгръбначно.
н. 1

10.   9, не си права. И веднага ти давам личен пример. Преди години не вярвах на гледачки, но ми предстоеше кандидатстване и реших да отида. Тя беше в едно село на 50 км от града ми. Каза, че ще кандидатствам на 3 места, а бях записал изпити в 4 университета. В деня преди единия изпит се случи, че не можах да отида. Позна точно в кой град ще отида, без да казвам къде ще кандидатствам. Каза, че бъдещата ми жена ще е от съседното село. Аз отидох на 200 км от града ми и срещнах момиче от това село, за което после разбрах. Е, оженихме се. Позна колко деца ще имам и от какъв пол ще са. Е, това ако не са детайли. Да, има много шарлатани, но има и такива, които познават, така че има предопределеност. Да, зависи и от нас, но твърде малко.