Защо хората се женят?
Нямам история. Имам върпос. Вече сте го видяли.

На 35 съм, мъж. Разбира се вече съм си отговорил сам за себе си на този въпрос, но бих искал да чуя и вашето мнение.

ВСЕКИ, абсолютно ВСЕКИ ми казва: Защо не си женен? Време ти е! ... и така нататък. Обикновено в отговор на техния въпрос, задавам и аз въпрос "Защо трябва да се женя? "
Наистина колко ли малко интелект трябва да има човек да стигне да се ожени "по инерция". По инерция е било винаги при всички народи по света. По инерция е и сега. Някаква невидима ръка ги хваща и ги слага пред олтара. И те горките са непосилни да изразят даже собствено мнение. Хората даже не се замислят "Защо? ". Мисля обаче, че когато първия брак се появил на бял свят е трябвало да има причина.... за която хората не си спомнят сега, но продължават да го правят, по "инерция".

Факт е, че мъжете не им харесва особено тази идея, за разлика от жените например. Жените се омъжват от страх от самотата, при тях е МНОГО по-силно изразен (заради кризата в 40-те), а мъжете пък в повечето случаи се женят заради тях. И двата пола имат комплекс, че някой трябва да се върти около тях цял живот... егоцентризъм, братче. Даже и халките са измислили, да напомнят, пак от страх че може и да залитнат и да забравят.
Това е моя отговор.

Жените разбира се няма да се съгласят (че и разни моралисти мъже) и точно затова го поствам това. Малко да поспорим и да напълним сайта с безполезни мнения :)
Хайде, как мислите? Дайте ми една основателна причина.

Не ме разбирайте погрешно ще оценя вашето мнение, разбира се. Не се заяждам, ни най малко. Имам едно смътно чувство в душата си че след като всички го правят би трябвало да е правилно, ама наистина НЕ РАЗБИРАМ защо?

Единствения основателен довод да го направя ми е давал само баща ми: "когато човек е в семейство изгражда характер и умения да се грижи за някого"... Да, така е. Не бих могъл да се съглася повече. Но това може и да стане и без да съм в семейство... Така че пак не ми отговаря на въпроса.

Хайде моля ви, искам да ви чуя. Искам да си сверя часовника с вас.... може би пък аз нещо да съм в грешка, и да съм дълбоко повреден...

Аааа... и моля такива дето са дълбооооко в "инерцията" да не пишат. Нямам намерение да коментирам лицемерието. Нека спора е градивен, моля ви.

М. В.

Коментари

51-77 от 77

55.   Добре, Авторът е против брака и това го разбирам-досега той е срещал само разни пеперуди и ги е изпитвал и в стомаха и от постовете му личи че е разочарован от жените защото били несериозни създания с твърде много емоции. Авторе, ами ти със сигурност не си срещал истинската любов, тази жена която ще е нон стоп до теб -имам предвид за подкрепа, разбиране, уважение, прошка и ще те обича и в пек и мраз такъв какъвто си, и ще подтиска егоизма си също. В Китай да, ще намериш момиче което няма да ти изневерява, но това ще е защото тя се страхува и дали ще бъде тя това което търсиш? И ще трябва да се 'ожениш' и за родителите и, защото там семейните традиции са много силни и се очаква от теб да се грижиш и за родителите и.

И няма как хората когато не се обичат да са щастливи Авторе. Това е преструвка и рано или късно ще избие. Китайците не са богове някакви, че да не убиват, изнасилват и да не изневеряват, просто законите там са сурови и има големи наказания за това, наказания със смърт даже. Но Авторе когато една жена не те обича или мъж той или тя в глвата си пак изневерява. Всички хора които не са обичани и не обичат истински са нещастни повярвай ми. Затова и прескачат от цвят на цвят, за да запълнят нуждите на егото си и самотата си -дали само на ум или на практика но е така. Намерилите истинската любов нямат нужда да си помпат егото, и да, те може да гледат порно защото за вас мъжете това е нормално. Но ти Авторе ако се ожениш в Китай за жена която "не изневерява" и след време ще имаш нужда от порно повярвай ми. Иначе ще се почувстваш като монах.

Личи си Авторе че ти истинската и единствена любов не си я срещал и това те яде доста, но може би ще я срещнеш кой знае, ако изключиш егоизма си за някой който смяташ за достоен. И тя трябва да направи същото. Авторе ти много се страхуваш от изневерите, може би наистина трябва да си вземеш китайка но не я води тук, тя ще се разврати най вероятно, ще поиска да ходи на работи за социален живот някакъв и може някой колега да я хареса. Може би Авторе ти можеш да бъдеш щастлив в Китай защото там ценносттите и законите са нруги-там мъжете отказват да се оженят за жената ако работти например:)

Авторът е противоречив, защото първо започна с това брака е отживелица, а последния пост който е написал който аз виждам че е последен в момента твърди че иска да се ожени но в Китай. Е поне има надежда за него да не е сам повече.

56.   Автора. Не мога да разбера защо всички се нахвърлихте върху мен, наистина...
Аз не се нахвърлям върху вас персонално и не го вземам лично. Нахвърлям се върху брака, но изглежда и вие се припознавате в него и го вземате лично. Особено жените.

Противорича ли си? Аз и в началото го казах. Нямам нищо против да се оженя, но не безотговорно. И не, не съм против брака, затова и дадох пример за Китай. Просто НЕ ВИЖДАМ смисъл, за сега.

Коментарите на хора които се женят : "абе жени се пък квото стане", няма да ги коментирам. Това е даже цигански манталитет.
Разбира се не е хубаво и да се страхувам, като си слагам разни от сорта: "ами ако детето ми един ден стане наркоман? ". Просто трябва да има една умерена доза на резон. Трябва да има достатъчно "ще се оженя, не защото обичам, а защото.... "

Ясно е обаче, че искате да се заяждате с мен и да ми лепите етикети. Добре, нека ви кажа моята позиция. Имам два проблема, то затова и мненията са омешани тук, щото не е ясно какво питам:

1. Не виждам смисъл от брака като институция
2. Не мога да намеря човек, на който да имам доверие, с който да съм доживот.

По точка 1, няма смисъл да коментирам. Вижте постовете на Но20 и Но28.
Пак ви казвам, оставете любовта на мира. Тя няма общо тук. Имам 4ма приятели от 28 години вече, които обичам като братя, но нямам нужда от СЕРТИФИКАТ ЗА ПРИЯТЕЛСТВО.

По точка 2 Някой от вас са прави. Раздавал съм се, и още си нося миналото със себе си. Може би да. Не мога да се усетя, обаче. Но знам че ако човек е обичал веднъж винаги може да обича. Мога да обичам, просто съм вече резервиран донякъде. Не ме е страх да се раздавам. Страх ме е, че ще посрещна емоция, а не разум.

Има 3 вида приятели:
"Такива, които стават да вършите нещата заедно. Такива, които стават за маса. И такива които за нищо не стават" От първите имам 4ма. От вторите имам 130 във ФБ. С третите вече спрях да се занимавам, тях даже и от ФБ съм ги изтрил.
За мен да вляза в брак ми трябва някоя, която да бъде като 4мата ми приятели. Да мога да й имам доверие. А доверие се печели мноооооого бавно, в трудностите в живота. Само така става, когато има сълзи, след това идва доверието. Това означава да си заедно с някого.

Екзюпери е казал: "Любовта не е когато двамата се гледат в очите, а когато очите им гледат в една и съща посока"

Повечето от жените които срещам са за маса, само. При първата наша трудност и бягат, обикновено при родителите си или при някой друг тъпкач(щото те затова ме вземат, явно).

Относно жените, не ме разбирайте погрешно. Обожавам жените. И ги ценя. Не съм женомразец, дори ни най малко. Ако трябва да генерализирам, то мъжете понасям по-малко. Познавам и много жени, които са ми като образец за достойна жена. Някои ме разбират повече отколкото приятелите ми мъже. Повечето такива за съжаление са омъжени и имат семейства отдавна. Малко съм закъснял за тях. Закъснял съм за тези, които са близки около мен по възраст, а другите по-младите стават само за маса. Ако въобще стават за нещо.
Така че знам. Знам, че не е проблема в жените, като цяло. Не ме упреквайте.

Може би и се бъркам, но повярвайте тези от вас тук, дето си имат здрави семейства и ме коментират, че съм си избивал комплекси и други дрън-дрън, мисля че малко прибързано коментират. Щото аз и изневери мога да прощавам, а вие? Вижте моля ви постовете тук в отделите "Любов и изневера" и "Секс и интимност" и бъдете благодарни, че сте късметлии, че сте си намерили ОНЗИ НЯКОЙ и все още не го вземате този човек за даденост!

M. В. , а. к. а Дон Кихот (Еееех, No2, къде си? )

58.   Все си мисля, че възникването на брака е мъжка измислица в родово обществения строй.
Жените искат да имат дете от алфа мъжкаря, защото очевидно той има най-добри гени, които си заслужава да се предадат в следващото поколение.
От друга страна обаче алфа мъжкарят не може да изхрани всички жени и деца в дадено племе.
Останалите мъжкари също искат да правят секс и да се размножат.
Жените искат децата им да не умират от глад. Ето предпоставките на сделката наречена брак.
Да, обаче останалите мъжкари не искат да хранят чуждо поколение, искат да хранят своето, особено в едно общество, в което ресурсите са ограничени, а оцеляването е трудно.
От там идва и бракът - един вид гаранция, че всички деца са на мъжът, който ги изхранва.
От там идва и вековното потискане на женската сексуалност - тъй като обществото не е могло да контролира женските детеродни органи, то е било принудено да контролира жената, закачена към тях. И това е отразено както в религиите, така и в ежедневните морални принципи.
От там идва и презрението към жени, които спят с много мъже.
И все едни такива разсъждения ми се въртят в главата за възникването на брака.

59.   Прочетох 55 коментара по темата и никой от тях не знае какво е брак и защо се сключва той.
Истината е че бракът е договор за родство, бракът /подписът в онзи документ/ урежда едни родствени отношения. Например общо имущество, унаследяване и др /нали знаете че при смърт съпругът/а получава поне половината собственост на съпругат/а, а другата се разделя между децата, ако няма все още деца, той той е първият и единствен наследник, тоест най-важният родственик.
Природата не ни е дала право да избираме роднините си, но законът ни дава право да избираме най-важният си родственик. Бракът определя всичко в общия живот, дали единия ще спечели милион от лотария или ще вкара в огромен дълг семейството, то печалбата или дългът ще бъдат общи още от момента на появяването им. Тоест този съюз не се гради нито на любов нито на "пеперудки" гради се на доверие.
Точно така не са прави онези което твърдят че са се омъжили поради любов, омъжили са се точно за онзи мъж на когото имат доверие. Не говорете глупости никой не се жени заради пеперудки, защото знае че те са временни.
Глупаво е също да мислите че бракът урежда моногамната ви връзка, да може по причина изневяра да развалите договора, да се разведете, но бракът не може да върже фактически партньора ви за вас, подписът не му връзва гащите, иначе как ще обясните моногамните връзки при животни, те брак не подписват, защо са моногамни?
Тъй като бракът е писмен избор на родственик, затова и в повечето държави позволяват и хомосексуални бракове, при тях бракът им не урежда отглеждане на общите деца и те не са причината, на тях бракът им предлага същото като на всички, общо имущество и унаследяване. Съдружие в борбата с живота.
Тоест когато се жените всъщност с подписа си казвате на партьора си, всичко спечелено или загубено в бъдеще от нас двамата е общо, при смърт на единия другия наследява цялото му имущество.
В този смисъл разбирам автора че не е намерил още човек на когото има чак такова доверие че да направи родствена връзка /брак/ с него, но има време, пък и не е чак толкова отчайващо да ви наследят природните ви роднини /признатите деца или племенниците ви/

60.   Авторе, нахвърляме се, защото критикуваш с глупави аргументи и се опитваш да вмениш на хората, че са сгрешили, както и ги обвиняваш в лицемерие, инерция и някакви си твои измишльотини, които нямат нищо общо с реалността. Жвиееш в някакъв си твой измислен свят и се опитваш да подчиниш всички на него.

Изградил си си някакви представи и се опитваш да убедиш хората, че са направили дадено нещо, защото им е вменено. Ами не, не е вменено, така са го почувствали, така са го направили и никой не е длъжен да спори с теб за неща, които така или иначе нито разбираш, нито се опитваш да приемеш поне.

Все едно ти да обичаш колата си и аз да те убеждавам колко си глупав, че я обичаш, как ще съжаляваш и как обществото ти е вменило, че трябва да я обичаш, само защото на мен веднъж ми се е развалила колата и съм си изпатил примерно. Това не само е глупаво, ами е супер тесногръдо и коплексарско.

Ей, затова се нахвърлят и хората срещу теб, а затова и уважащите себе си жени никога няма да те погледнат - просто си комплексар, нищо лично. Искаш хората да са честни и да не са лицемерни - ето казвам ти го открито, в прав текст. Чел съм ти и коментарите и в другите теми. Гарантирам, че докато разсъждаваш така и си си вкарал филма, че всички са използвачки и няма истинска любов, ще си сам като кукувичка.

Кой в каквото вярва, това и получава. Ако вярваш в използвачките, ще получаваш използвачки, просто защото само това очакваш и ставаш сляп за истинските жени, не ги допускаш от страх, че ще те използват, държиш с тях, все едно искат да те използват и то накрая и точно така се полчуава, защото и ти така подхождаш от собствените си убеждения.

61.   58, много интересно завъртя разговора, може би ще е добре да отвориш собствена тема дори.
Добре ще е да се разгледа и защо векове наред не се е давало на жените да имат собственост, да гласуват, да бъдат адвокати, лекари. Тези, с по - заможни бащи са получава доживотна финансова издръжка и поне от тази гледан точка са били свободни.
Хайде, ще спра до тук, че наистина ако продължа няма да е по темата на автора изобщо.

62.   Автора: Но60, би ли ми казала в какво се изразява комплекса ми? Можеш ли да го опишеш?

Аз няма да коментирам твоите постове, обещавам. Пак казвам, тук говорим за проблема, а не лично за хората, които които си дават мнението, като ги обиждаме. Досега, вярвам никой не съм обидил лично. Дадох си моето мнение. Ако някой се припознава в него, съжалявам.

Опитвам се да убедя някой? Ми ако някой се опита да ме убеди че не съм прав, аз няма да имам нищо против, стига да има разумните доводи насреща.
Ти си единствено права, за това, че няма смисъл да споря с теб какво е любов. ДА! Всеки си я разбира сам за себе си. Ама явно не си забелязала ВСЕ ОЩЕ, че темата не е за любовта, а за брака. Всеки един малко по-зрял човек си дава мнението именно за него. Хората говорят за фактология, ДОВЕРИЕ, житейски проблеми, историческо развитие, институция, но за пеперуди.... Наистина тежко и горко на тези дето правят връзката с пеперудите и брачния договор. Съжалявам. Наистина мисля че всеки коментар тук е твърде незрял, ако намесва любовта. Това е инерцията за която споменах в самото начало. Инерцията на любовта. Ако изпитваме емоции пред олтара и игнорираме сериозноста с какво се захващаме, значи все още не сме готови. Съжалявам и че неволно може да съм обидил някой от женския пол, но факта че мъжете са тези които предлагат брак не е случаен(поне традиционно). Мъжете трябва да вземат решението и да си дадат равносметка, без да се ръководят от чувства... хора, наистина ли има такива от вас които не го разбират?

За мацките, че не ми вързвали... не знам как стигна до този извод, Nо 60. В нито един по постовете си по разните теми не съм споделял настоящия си сексуален живот. Нямам и намерение. Той е без значение, НО все пак ако много те интересува-доволен съм от сексуалния си живот, това е достатъчно. Доволни са и от количеството любов което изпитвам в момента към разни хора, ако си мислиш че съм използвач или нещо такова. Нито аз имам оплаквания за това, нито другите, слава Богу, за сега съм добре.

Виж, не искам да се заяждам с никой, наистина. Просто 59 ме е разбрал перфектно. Брака трябва се сключи върху доверие, а не върху "любов".

63.   Опитах се да бъда само читател, ама то като ме напира отвътре - ще напиша и аз нещо.
Поемам големия риск на критикуващите в този сайт, ама нали е виртуално - ще го понеса :)
2016 година, 21 век, България. 27 години псевдодемокрация /няма да говоря за политика/, 27 години криворазбрана свобода, полет на личните мисли и желания, липса на ограничения. Резултат - тотален срив на ценности и морал. Опитайте се да ме разберете правилно. Вече няма любов - има изгода, няма взаимно разбиране - има взаимно използване, няма компромиси - има безцеремонност, няма доверие - има надлъгване. Авторът е на 35. Целият му съзнателен живот е минал ето в тази обкръжаваща ситуация. Ок, сега е в Китай, но е израснал тук, в България. Ами как няма да задава този въпрос! Сега и тук младите жени не "смеят" да раждат деца, защото по-съществените им тревоги са дали ще има пари за памперси, за красиво бебешко креватче, за храна /задължително последен писък/, за всякакви лъскави неща, които бълват рекламите. Оставете бебетата, ами самите млади жени - искам някоя смела от тях да направи калкулация на ЖЕЛАНИТЕ месечни разходи, а и също да сподели дали има дупе да си ги подсигури сама. И когато на втора -трета среща си сподели вижданията с любимия мъж - колко бързо го дистанцира от себе си.
Мога да пиша цяла нощ.
Младите, а и не толкова млади мъже - същата картинка - пари, пари и пак пари - да ги изкарат /ами ако не могат, ако не им стига капацитета/ - депресии, тръшкания.... чудо.
И при тази омазана ситуация да мислят за брак?
Това съсипа човешките чувства, желания и усещания. Всеки го вижда, но малко го разбират.
Хора, опитайте да не робувате на стандарти, а на чувства и желания. Да виждате живота в неговия истински смисъл, да се наслаждавате на красотата на все още живата ни природа, да оценявате човека по душата му, а не по парите, да не го гледате като касичка, а като личност. Влюбвайте се безкомпромисно и обичайте. Тогава няма да задавате въпроса на автора.

64.   Авторе,

Бракът като институция не е да теб, я за децата! Така, че спри да се чудиш по точка 1.

65.   Авторе, казах ти вече защо си комплексиран, няма да се повтарям. Ако не ме мързеше да препрочета всичките ти коментари, щях и да те цитирам. Не че има смисъл, след като ти така или иначе не желаеш да водиш смислен диалог, а искаш само да убедиш хората да мислят като теб, все едно си постигнал много в брака и любовта.

Разбирам, че си разочарован от жените, но това не означава, че всички трябва да са нещастни, че не трябва да се склюва брак и че няма истински жени.

Самият факт, че си нещастен с жените, говори, че нещо не си схванал правилно в цялата философия на любовта, брака или изобщо на междуполовите отношения. В крайна сметка аз съм си щастлив и знам защо, просто съм схванал правилата на играта. А ти хем не си ги схванал, хем акъл не приемаш, хем и се сърдиш, че хората не мислят като теб, при положение че нито си цъфнал, нито си вързал, нито пък уважаваш чуждото мнение.

Изобщо целия смисъл на темата ти е хората да ти пригласят колко са зле жените, как няма любов и как няма смисъл от брака. Ами за мен пък има смисъл, сори, че не ти харесва, ама за мен има смисъл и ти обясних защо.

И това, че ти не мислиш като мен, няма да промени нищо в моя брак. Такива изказвания, че съм щял да съжалявам за брака си и нямало да обичам жена си вечно, ги разправяй на друг. Дори и да си прав, начинът, по който го казваш, не е правилен и е унизителен за хората.

Аз например уважавам твоето право да не се жениш и никога няма да те убеждавам да го правиш, нито ще ти кажа, че ще съжаляваш за решението си. Ето това е разликата между нас и затова ти се нахвтрлят хората.

66.   63, до някъде си прав, но не забравяй, че човек с човека не си прилича. Както има много меркантилни жени, пък има и свестни. На мен никога не са ми харесвали общи знаменатели. Харесваха ми в часовете по математика, но не и в живота.

67.   Ние се оженихме заради данъчни облекчения. Нямахме много пари, карахме на една заплата няколко месеца и си викаме, давай да подпишем. Така и така живеем заедно. Не сме правили пищна церемония, а купон с приятели вкъщи: повече вино, отколкото мезета и така. Не си променихме и имената. Продължаваме да се казваме както сме по рождение.

После, ако има деца, може би е по-лесно от административна гледна точка. При нас (в чужбина) е така.

Но нито документът, нито детето ни държи заедно. Нито ще ни удържи, ако не искаме.

68.   Хмм ами то от брака наистина няма смисъл.. и от семейството, и от децата, и от това да посветиш живота си на някой друг освен на себе си... Че какъв смисъл има от всичко това.. Хах другите имали семейство, деца, че на мен за какво са ми.. Само още някой, за когото да трябва да се грижа. Че аз си търся някой за мен да се грижи. Защо ми е да правя нещо за някой друг. Само да си губя времето. Ценно време, през което мога да спя с когото си поискам, да си харча парите за себе си, да мързелувам. Защо ми е сама да си надявам примката, като спокойно мога да си живея ей така без да поемам отговорност за нищо и никой. Че какво по-хубаво от това. Иска ми се всички да започнем да мислим така и за 150-200 години да приключим с това безсмислено съществуване.
Извън иронията честно не те разбирам. Доста по-малка съм и въпреки че вече съм забелязала колко непостоянни и егоистични сме всички, все си мисля, че ако не оставиш нещо ценно след себе си, животът ти е минал напразно. А какво по-ценно от живо същество. И разбира се за тази цел не е задължително да се омъжиш/ожениш, но все пак вярвам, че децата с уравновесени, трезвомислещи, обичащи се родители, са по-щастливи. Малко ми е странно, че някои хора се мислят за особено интелигентни и невероятни поради факта, че не се обвързват, не създават семейство и във всеки един момент си правят каквото им скимне. Нали осъзнаваш, че не само жените остаряват и съвсем не само те се страхуват от самотата и старостта. Един чичко на 40 си е на 40, независимо дали го осъзнава и приема или не.
И вярно е, че ти говориш за брака, но реално нали с него вървят всички тези неща. Разбира се, че можеш да ги имаш и без да се подписваш някъде си, пред някого си. Но все пак, ако искаш да прекараш живота си с някого, защо да не се подпишеш, нима представлява чаак такава трудност и изисква невероятни усилия? А и те хората (по-мъдрите от нас) вече са го измислили защо се прави. Освен за да скрепиш отношенията си с един човек, а и за да имаш необходимите правомощия при нужда: ако се случи нещо лошо със съпруга/съпругата ти или пък с теб, ако се случи нещо с детето или имуществото ви и т. н. Нали отчасти точно поради тези причини хомосексуалните се борят, за да бъдат узаконени и техните бракове. Та най-малкото заради това се женят хората..

69.   "Хмм ами то от брака наистина няма смисъл.. и от семейството, и от децата, и от това да посветиш живота си на някой друг освен на себе си... Че какъв смисъл има от всичко това.. Хах другите имали семейство, деца, че на мен за какво са ми.. Само още някой, за когото да трябва да се грижа. Че аз си търся някой за мен да се грижи. Защо ми е да правя нещо за някой друг. Само да си губя времето. Ценно време, през което мога да спя с когото си поискам, да си харча парите за себе си, да мързелувам. Защо ми е сама да си надявам примката, като спокойно мога да си живея ей така без да поемам отговорност за нищо и никой. Че какво по-хубаво от това. Иска ми се всички да започнем да мислим така и за 150-200 години да приключим с това безсмислено съществуване. " Ти си го каза, 68, даже и да не си иронична, това си е самата истина.

70.   66, жена съм - 63, не си схванал иронията в целия ми пост

71.   68 По твоята логика циганките и африканките от бедните райони оставят десетина ценни неща след себе си, а европейците може и да оставят едно ценно нещо може и да не оставят.
Нека тези които са против логиката на ДОВЕРИЕТО за брака и искат ако живеят с някого то да е на семейни начала ми обяснят, ако единият от партньорите влезе в реанимация или в интензивното в болницата как другият ще го посещава като не му е съпруг? Право на посещение имат само роднините.
Знаете ли че ако докато жената в една връзка на семейни начала е бременна или дори имат деца но не признати от мъжа, се случи нещо с мъжа бащата, какво става, нито тя нито децата им имат право да го наследят, наследяват го свекърите й или братята му и жената с дете/цата ще остане на улицата. Тя няма да може да ползва нито жилището нито банковите сметки, автомобил също няма да наследи. Без значение е на кой от двамата ще се случи нещо, все пак активите в банка са само на едно име, а ако се случи нещо на титуляра на банкова сметка, на записания като собственика на автомобила, какво правите.

72.   68, прочети закона за даването и получаването и ще разбереш защо понякога освен да получаваш, трябва и да даваш. Получаването като самоцел в дългосрочен план води до нещастие. Няма лошо да получаваш, но не и да се обсебваш от него. В противен случай щастието ти става условно, зависимо от получаването. И когато в някой момент не получиш това, което искаш, става страшно.

75.   ами няма смисъл да се женят. Повечето по - богати хора живеят на семейни начала, имат и деца. Когато са финансово независими, защо да се женят? А по - бедните сключват брак, за да могат да вържат двата края, финансово. Както е написал 67, брака няма вече никаква стойност, женят се за да плащат по - ниски данъци/в чужбина.

76.   Хаха, кой е тоя закон за даването и получаването, че нещо не мога да го намеря. Направо ще падна! Големи локуми в тая тема, големи философии. Който иска нека да не се жени и да няма деца. Не разбирам обаче, защо останалите трябва да сме същото мнение. И за да не ме обвините, че говоря от страната на женените, не съм женен, нито имам деца. Искам обаче да се оженя и да си имам семейство, защото на мен просто така ми харесва.

78.   Към автора
Аз съм жена, но споделям мнението ти. Щастие в брака няма, това са едни добре поддържани илюзии от обществото. Всичко приключва, щом отмине влюбването, друг е въпроса, че много малко хора имат доблестта да си го признаят. Има една книга на Естир Вилар със заглавие "Бракът е неморален". Там авторката, много отчетливо обяснява това. Бракът, също така и връзките на семейни начала са един егрегор и нямат нищо общо с любовта. Това не означава, че същата не съществува. Напротив, съществува, например от родител към дете, Божия любов и пр. Но между мъж и жена не може да има такава любов. В тези взаимоотношения всичко е игра на егото.

79.   Автора съм.

Но78. Направо мим четеш мислите. Иде ми толкова да те разцелувам, че даже и се оженя за теб :)

80.   Много коментари, много философии празни при това.
Ето какво мисля аз:

На въпроса от заглавието: Едни, защото си мислят, че са срещнали любовта на живота си, а други, защото искат да се облекчат (или в някои случаи обезпечат) финансово.

81.   Защо дишаш - по инерция.
Това щях да отговоря.
Но прочетох темата и виждам, че автора търси логично обяснение.
Ще отговоря така - Венчавката е едно ирационално действие, голяма част от света е ирационален и затова авторе не ти се вмества в логическата постройка. Идва ни отвътре, затова се женим. НЕ ни идва отвън, не е облъчване, зараза или 'защото и другите се женят', а ни идва отвътре. Може да се нарече инстинкт, но е по-висше, не е животинско.
Ами да задам котравъпрос - ако е 'по инерция', защо и дне продължават да се женят хората, днес, когато е мода да 'живеят съвместно'?? Защо някои се женят все пак? При положение, че може да влизат повече пари като живеет съвместно - правите се там на социално слаби, самотни майки и т. н., защо някои хора все пак се женят. Ами пак е просто - по-добре е за духовното развитие, чувстваш се по-добре. А и без съмнение всяка жена се чувства по-добре. А то къщата е жената, като няма жена - пука ми къде съм - днес съм тук, утре там. Е поне аз де. Жената дава облика на целия дом, свива гнездо. И е добре този дом да е как да кажа.. осветен. А не просто - некв се събрали и. Този дом се мести, където се премести там е. Добре е този дом да бъде духовно защитен.

82.   Да продължа горния пост.
Учудват ме коментарите от жени, които не искат да се женят. Очевидно преживяваме сериозна трансформация на обществото. Загърбваме традициите. Не с някакви аргументи, аи просто защото сме срещу традиционните неща? Но какво предлагаме?
Предлагаме всеки да стане социопат - човек, който не се интересува от друго освен от собствената си личност.
Бракът е жертва и трудност. Не е глезене, почиване и лежане. Бракът е трудност, която избираме да преодолеем с някой друг. И с този някой можем да се насладим на победата над трудността. Какъв е смисълт да побеждаваш сам? След като няма с кого да празнуваш? Затова и поповете в църковната церемония ти дават мед и сол. Защото в брака има и хубави моменти. Освен несгодите.
Освен това венчавката е 'тайнство' . Поне по църковните канони е така. Окей не сме религиозни, но дали не изпортваме живота си отричайки трупаният хилядолетия опит. Не е ли прекалено сив животът без тайнство, дори и да се къпеш в пари, черен хайвер и трюфели.

83.   Писах под № 78, и отговарям на 81/82, какви са моите мотиви да не искам да се омъжвам.
1. Не се женим по инерция, а защото вярваме в насажданите заблуди за брака. Бракът е просто един договор, който сам по себе си издава съмненията на всеки от нас в институцията брак. Защото ако нямахме съмнения нямаше да има нужда от този договор. И да, има хора, които се женят, защото така трябва или защото така е прието и те са много на брой.
2. Няма как да събереш два индивида-мъжът и жената, които сами по себе си корено различни във всяко едно отношение, в това число дори и в задоволяване на сексуалните нужди, да живеят нормално. Това не е възможно. Щеше да е много добре ако не живееха заедно след брака.
3. Духовното развитие не зависи от това дали си в брак или не си. Брака в правия ред не вкарва, но поражда конфликти именно заради недостатъците на партньора пред които се изправя другия във връзката.
4. Бракът бил „жертва и трудност”??? И какво постигаме правейки тази жертва и приемайки тази трудност? Гарантираме си сексуален партньор или какво? Имало и хубави моменти и кои са те? Единствените моменти на щастие в един брак след като и страстите поохладнеят са онези моменти свързани с децата. Всичко останало е навик и рутина.
5. „Не е ли прекалено сив животът без тайнство. Бракът е само едно от седемте тайнства, и никъде не се споменава дори и в Библията, че непременно трябва хората да се женят, дори напротив. Безбрачието се счета за по-правилния избор.
Мисля, че бях изчерпателна.

85.   "81. Защо дишаш - по инерция. " - глупости!

Всяко живо същество диша, защото без да диша няма да е живо. Това и децата го знаят.

Доста е жалко за хората, които асоциират нуждата от въздух с нуждата от брачен партньор..

86.   Виж, н83,
Да им говориш против брака на такива като н81 е все едно да обясниш на малко детенце, че няма Дядо Коледа.

Значи можем да изходим, че каквото е Дядо Коледа за децата, това е брака за много възрастни :))

51-77 от 77