Страх ме е ,да не бъда лоша майка
Здравейте. Искам съвети от бъдещи родители и настоящи майки и родители. Очакваме бебе и с таткото много се вълнуваме, но мен ме измъчват и страхове и си задавам толкова въпроси от всичко през бременността, през раждането, подготовката за раждането и след това. Искам да осигуря най-доброто за това дете и все си мисля, че колкото и да се подготвям няма време и нищо не знам и наистина неизвестното за перфекциониста е мъчение. Не зная от къде да започна с четенето, разпитването на познати и непознати. Бременността не минава леко, а майка ми ме упреква, че няма да мога да се справя сама с моето дете. Ако една жена не знае какво се прави в определени ситуации има ли майчин инстинкт, когато е сама със своето дете? Моля ви, помагайте. По принцип обичам децата, радвам им се, но едно е да подържиш дете за половин час, друго е да си родител и да успееш да го отгледаш правилно и правилно да го възпиташ.

Коментари

1.   Aз изкaрaх почти истеричнa бременност измъчвaнa от същите въпроси. Дори стигaх във фaнтaзиите си до тийнеджърскa възрaст нa нероденото още дете и си предстaвяр рaзни ситуaции с които не знaех кaк ще се спрaвям.
После пък си кaзвaх "чaкaй де, ти гледaй дa го опaзиш живо и здрaво докaто е бебе, пък после ще му мислиш зa нaтaтък" и тaкa си истерясвaх.
Роди се, и изведнъж спрях дa мисля зa тези нещa. Просто действaх, къде инстинктивно, къде по бaбини съвети или книги, но си дaвaм сметкa, че мaйчиният ми инстинкт просто се отпуши с пълнa силa и всякaкви стрaхове отлетяхa, просто си бях мaйкa.
Всички ситуaции които си бях измислялa нямaхa нищо общо с реaлносттa. Имaх много кротко бебе, после хиперaктивен мaлчугaн, в последствие дървен филосов, влюбчив горделивко, aртистичнa нaтурa, но с буен нрaв. Постоянно опозновaх новите допълнения и изменения в него. Рaстях някaк с него и се учех в движение. Допускaх и грешки понякогa, но той си ми посочвaше спокойно, в рaзговор, кaкто беше нaучен.
Вече е голям мъж. Нaскоро ми кaзa "мaмо, дори не бих могъл дa мечтaя зa по-готинa мaйкa и приятелкa от теб".
Живее вече сaм, спрaвя се чудесно!
И товa съм създaлa, отгледaлa и възпитaлa... опознaвaйки го в движение, учех се от него, бях тaм нa 100% и товa някaк стигнa. Окaзвa се, че съм билa добрa мaйкa, a имaх толковa стрaхове и съмнения!
И ти ще бъдеш!

2.   Бих ти предложил да се запишеш за курсове за бъдещи родители. Според мен ще са Ви от полза.

3.   Ще се справиш! Сигурен съм. Щом отсега си такава значи хормоните ти са наред и имаш майчински инстинкт. Само да не го разглезиш или задушиш като пораства, че после няма оправия.

4.   Глупости говориш, майката ти не е наред, много момичета и по млади даже без никакъв опит от живота пак се оправят с деца.

5.   Имах същите тревоги като теб, а се оказа че от съвсем друга страна ще ми дойдат проблемите. Детето се роди с увреждане и всичките ми притеснения за това как ще справя се изпариха, затова се успокой и се носи по течението. Всяка майка знае какво да прави, когато дойде моментът. Не си създавай излишни грижи и тревоги.

6.   Здравей, бъдещо майче! Първо да ти кажа, че едва ли има жена, на която ѝ предстои да ражда, да няма твоите съмнения и страхове. Успокой се, всички сме така. По мое време(деветдесетте) беше нашумяла книгата на доктор Спок- е, не е истина как се депресирах, че никак, ама никак не мога да изпълня и половината от препоръките и съветите на уважаемия автор на този наръчник за отглеждане на бебета. Разбира се, опитвах се( не че успявах де) да гледам по книга първото си дете, второто, милото, си го отгледах както аз си знам. И ето ти ги сега, здрави, прави мъже. За майчинския инстинкт не се тревожи, имаш го, щом си задаваш тези въпроси, ти си отговорна и загрижена млада жена, а майка ти вместо да те обезсърчава и допълнително да ти насажда неувереност, да вземе да ти вдъхне малко вяра и самочувствие. Нали за това сме майките, да ви подкрепяме и да ви помагаме.

7.   Не се притеснявай толкова, ще се справиш, всеки има моменти в които не знае какво да прави, но всичко се учи..

8.   Аз съм дете. Не съм нито родител, нито очаквам дете, но ще ти кажа някои неща. Като станеш майка не бий детено си и не го обиждай. Пази го да не се разболява. Изслушвай го. Пази го. Грижи се за него. Ще се нуждае от повече внимание от твоя страна, защота децата с един родител понякога имат плоблеми. Когато в училище има проблеми се старай да ги решавате. Не дей да го глезиш. Без Айфони и Самсунги за 1000 лева. Осигурявай му и лично пространство. И най-вече то обичай. Пожелавам ти успех.

9.   Най-после адекватна българка, която се интересува дали може да отгледа човек, а не просто да ражда на килограм, за да задържи мъж. Щом се интересуваш как и дали ще можеш да го отгледаш, значи ще си добра майка. От мен само по тази част, че с другото не съм запозната.. :)
ж20

11.   Дивите животни в гората се справят с майчинството, а една интелигентна жена се е паникьосала, че ще й е трудно да си отгледа детето. Щом 13 годишни циганчета се справят, значи, че авторката с тази загриженост, ще бъде супер-майка. По лошо ще бъде, да не стане обсебваща майка, трябва да дава на детето природна свобода. Да не слуша този и онзи как да постъпва, а да взема съвети само от детските консултации и всичко ще е наред. Успех!

12.   Грижи се и за емоционално здраве на детето си - много родители не се сещат за това. А то е ключово за бъдещето му!

13.   Като виждам с какво любов и отговорност отсега подхождаш, вероятно ще си много добър родител. Успокой се, стресът е вреден за бебето. Чети книги, форуми има преддостатъчно. Винаги ще има нещо, което не знаеш още, не е фатално. Майка ти се притеснява, защото всички майки са така. Ето, вече и ти се притесняваш, а то още не е излязло на бял свят. Най-важните две неща ти му ги даваш от сега.

14.   Съветвам те да прочетеш някоя и друга книга от специалисти, а ако позволяваше майка ти да ти се меси ще четем още истории от теб. Вие сте семейство и ако позволиш майка ти да те възпитава и проучава ще го прави и с детето ти. Няма идеални родители и решения. Но многото добри родители особено в България всъщност съсипва децата си. Крещят защо се налага, целият си в пясък, виж как ядеш... сякаш те са се родили научени. Контролират всичко и утре детето страда в живота, не може да приеме че понякога не всичко е ок, че не е задължително всичко да е идеално и още куп комплекси.

15.   Аз мисля, че майка ти е проблема, за ниското ти самочувствие и неувереността ти. Недопустимо е да ти говори така. Разбира се, че ще се справиш. Отначало само ще го кърмиш, ще ака и ще спи. После ще започнат колики и най- вероятно ще плаче по всяко време на денонощието и ще умираш за сън. Няма да е лесно, но чак да не се справиш... Направи напук и си го гледай сама, с таткото. Не понасям хора, които ми казват, че нещо няма да мога! Ж30, с 2-год дете.

16.   Първо честито, второ няма правилна рецепта как да се гледа дете. Нагаждай се според детето. Адаптирай се според него. Не бъди от ония майки където си мислят, че винаги са прави. Прочели някъде нещо и др опитват да го налагат на децата си. Няма как да си подготвена за всичко. Детето само ще ти покаже какво да правиш и какви подходи да предприемеш. Ако не знаеш нещо питай бабите те са много мъдри в тая сфера. Особено по време на бременноста. Забрави да питаш гугъл за всичко. Де се вика "Човек, само когато знае какво му е, само аз си знам какво ми е! " :))))
Успех и живи и здрави :))))

17.   И аз си мисля, че един от проблемите ти е майка ти. Как може да ти говори така и да ти насажда комплекси и съмнения във възможностите ти??? Ако можеш се изнеси да не живееш с нея или пък гледай да не се засичате през деня и тя да ти говори глупости. После- и това е най-важното-успокой се! Така, както си притеснена и уплашена, ти влияеш негативно на бебето в теб! Колкото ти си по-притеснена, толкова по-нервно е бебето в теб! Защото то чува всичко и усеща твоето състояние. Така че ако искаш да си добра майка, се успокой, бъди щастлива и позитивна и бебчето ти ще е такова. Ако искаш да се подготвиш за отглеждането му ходи на курс или пък си вземе книги и чети. Питай твои приятелки, които са раждали, те ще ти разкажат и дадат съвети. Но не говори с майка си. И повярвай в себе си-имаш майчинско инстинкт и той ще те води и помага при отглеждането на бебето. Имай повече вяра в себе си и по-голямо самочувствие.