Докачлив, обидчив и лесно раздразним мъж? Как да се справя?
Да, за моят приятел става дума. В много отношения е прекрасен и е направил повече за мен отколкото всеки друг, но страда от някакво чувство за малоценност и постоянно си го изкарва върху мен, всичко, което правя за него той не може да го приеме и оцени просто. С него не сме заедно от вчера, минали сме през много, но доверието така и не можах да му спечеля, а с нищо не съм го предизвикала. Израснал е в неспокоен дом и в училище е бил тормозен, макар че сега е много силен мъж, мисля, че това му се е отразило и има проблем с доверието към когото и да било. Но колкото и да се опитвам да му помогна, той сам измисля проблеми, които реално не съществуват. Какво мога да направя, за да променя това и да спася връзката ни?
1. Постоянно мисли, че се сравнявам с него и това му е болна тема. И да, постоянно мисли, че другите също се сравняват с него. Той често казва, че комплексарите само правят това и ако усети, че някой опита да го мачка, той ще го смачка пръв (психически говоря, приятелят ми е интелигентен, а не мутра или такъв тип).
2. Изнервя се, когато някой спори с него. В спорът се ражда истината и не намирам лошо в това двама открити човека да изразяват мнение. Но за него да му кажеш, че не е прав е равносилно на "ти си най-големият ми враг, предател, мразиш ме и искаш да ме накараш да се чувствам зле". Цупи се с дни след един евентуален спор. Иначе е обидчив лесно.
3. Много бързо причислява хората към предателите, лицемерите, двуличните. От съвсем малки случи, от които няма как да извади някакъв извод. Някой обещал, че ще му звънне днес, не му звъннал, значи е лъжец. А човекът му се обажда на другия ден. Нужна ли е драмата? Не е било за нещо важно. Често ми повтаря, че съм била искала други мъже, да съм си била тръгнала, не да го мъча и такива. Много обича да ми казва, че го мразя при всеки наш спор, а аз нито съм казвала такова нещо, нито съм показвала нещо, различно от любов. Той самият не ме обиждал, но в груб скандал ми е казвал "умри" и други клетви, с което не остава по-назад.

Коментари

1.   Е това си е чист комплексар- Бай Ганьо, както повечето българи, а не обидчив мъж.

2.   Накратко - краен комплексар. Не е много сигурно колко е прекрасен, но това е, според написаното. Каква е причината да ти е мерак да запазваш тази връзка нямам идея. Но докато някой не прояви сам желание за промяна, няма как да му помогнеш за такава. А не личи да има каквото и да е желание за промяна този описан образ.

3.   Ти не можеш да се справиш и никоя жена не може да се справи, всъщност, никой човек няма да се справи. Приятелят ти има проблем със себе си, има някакви лични драми, комплекси или страхове и това го дърпа надолу, той единствен може да си помогне. Понякога, когато човек дълго е бил подиграван или унижаван, много лесно приема, че и в най-простата ситуация другият е злонамерен към него. Моят приятел има далеч по-лека форма на същото, но имам представа за какво говориш, защото и той е бил подиграван, в семейството му е бил подценяван и като цяло не е имал лесен живот. Когато се караме, той твърди, че имам предвид неща, които изобщо не съм намеквала. Насред спор се ражда "Ти мислиш, че аз съм виновен, не си щастлива с мен... ", говоря за съвсем дребни спорове, примерно, че съм го помолила да изхвърли боклука, а трети ден не го е изхвърлил и съм го питала дали да сляза аз до коша. При него обаче е на периоди, зависи как е минал денят му, смени работата си и сега е доста по-спокоен, отдавна не е изпадал в състояния, но и животът му е по-сигурен и по-уравновесен. В общи линии обикновено спорът приключва, когато осъзная, че този човек попада в някаква негова си дупка и се ядосва прекалено много, тогава започваме да си говорим на много тих тон, задавам му въпроси, обяснявам яда си както бих го обяснила на дете "Обичам те и когато ми кажеш, че не оценям труда ти и те подценявам, ми става много мъчно. ". Извървях един дълъг път, за да стигна до него, но сега ме чува и осмисля нещата. В началото си мислех, че това са фасони и номера, но после асимилирах, че миналото му го е натоварило и още не си е свалил багажа. Ако реши, че приятел го е прецакал, говори с мен и ме чува в случай, че не е прекалено обиден. Не се държи с мен като майка, той е силен мъж и рядко се крепи на друг човек, но ми позволява да му давам съвети, защото вижда, че не винаги е способен да разбере ситуацията правилно. Като цяло говорихме, че сме двойка и работата ни е да се подкрепяме и да си пречим да правим глупости. Идеята е, че ти няма как да му помогнеш, ти можеш да го обичаш въпреки тези неща и да го мотивираш да отиде на психолог, да се опитваш да го успокояваш, да му напомняш, че е важен за теб, но не и да минеш целия дълъг път, който той трябва да извърви. Можеш да го подкрепяш и да намериш начин да му обясниш, че има някаква травма и трябва да се справи с нея. До голяма степен много хора са такива, забелязала съм, че когато се случи нещо лошо и в обратен ред, приятелят ми се опитва да ме укроти и поема всички удари вместо мен. Нормално е да има моменти, в който човек да реагира прекалено емоционално, да се ядоса много или пък да му стане прекалено мъчно и да се затръшка като дете. Проблем е ако това е постоянно явление, но във всеки случай трябва да се обърне внимание на притеснението и слабостта. Приеми, че нямаш вина и няма как насила да го накараш да се справи с тази част от характера си. Говори с него, бъди мека и обичлива, ако искаш да си с него и да се справи, трябва само да намериш начин да стигнеш до него. Имай предвид, че може и никога да не осъзнае поведението си и никога да не спре да се обижда за няма нищо. Тези неща не зависят от теб, а от него.

4.   По скоро комплексарите са се засегнали, напротив много принципен човек е, щом не отминава лицемерието, колкото и незначително да е то! Вероятно е зодия рак, те са най принципните. Да, трудно е да се живее с такъв човек, но авторке, бъди сигурна, че такъв човек няма да те предаде, защото следят всяка постъпка на околните, но и своите и са силно самокритични!

5.   Виждаш ли как само на база тия недостатъци, хората тотално не го харесват, защото не виждат колко е чаровен, красив, както ти го виждаш, и което ти пречи да разсъждаваш трезво?
Ако се абстрахираме от харизмата на всички социопати, не бихме дружили и ден с тях.
Коварно нещо е вирусът - лебофф, и коварно нещо е красотата.
Колко таквизи индивиди щяха да си имат половинки, в общество от слепци - нъцки.
Фръцвам се, понеже изживях същия ужас като теб, но вместо да се спася, оставих да ме унищожи и сега съм с панически атаки и др. заболявания...

6.   В твоята връзка видях себе си и вече бившия ми. Трудно се живее с такъв човек. Когато няма дразнители всичко е ОК, но мирът е благодарение на партньора, който изслушва и разбира с търпение и любов. Но, партньорът също е човек и неизбежно и той може да е имал лош ден, умора и сблъсъкът е неизбежен. Моят човек беше израсъл в добро и сплотено семейство, но прекалено дълго е бил с тях и първите му интимни контакти са се случили след 35-тата му година. Това се е отразило на самочувствието и самоувереността му. Всичките ни спорове са завършвали от сърдене от негова страна, макар да съм била сигурна, че аз съм права. Такива хора не осъзнават, че имат проблем, те винаги прехвърлят вината върху другия. Не мога да ти дам съвет, след като аз не се справих и не спасих връзката ни.

7.   Как да се справиш ли? Разкарай го.
Искаш ли да си тровиш живота или не? Ти сама казваш, че има чуство за малоценност. Това как мислиш се оправя? Има толкова свестни хора наоколо.

8.   №7, след колко разкарвания ще си улучи точният? Дали следващият ще се задържи при такава жена?

9.   Ужас. Нямам думи просто. За някои, ако това е нормално и това е нормална връзка и отношения, значи аз съм от друг свят. Бил съм със жена, която беше със ниско самочувствие, което се изразяваше по съвсем по-благ начин от горепрочетеното, но трябва да ти кажа, че за мен връзката беше един - АД. Накрая ме обвини за всичките си комплекси, каза ми, че съм лош човек и така приключи всичко. По време на връзката се опитвах всячески да и помогна, но безрезултатно. Такива хора трудно получават духовно израстване и справяне с комплексите си. Последната ми връзка беше с жена, в която не усещах да има каквито и да е комплекси, но се оказа, че има един, за който не знаех, а той се оказа решаващ за финалната точка.

10.   Трудно ще се справиш с човек, който има демони в душата си. Но не-той не е виновен. Това, че така му се е стекъл живота е просто съдба. Може би ако истински го обичаш някак ще преодолеете травмите от миналото му....

11.   Бий му шута