Медицинска специализация
Тази година кандидатствам в МУ Пловдив с медицина и ми е интересно да разбера как работят тези конкурси за специализация.

Има ли конкурсни изпити, взимат ли се оценки от дипломата, има ли балове, квоти и т. н, и ако да - от какво се формират. Защо студенти се оплакват от липса на места и средно колко време се чака за да започнеш да специализираш. Очаква ли се вбъдеще това да се промени?

Знам, че има много време до моята специализация и много може да се промени, но няма нищо лошо да си имаш едно на ум. Ако ще помогне с отговора ви, момента съм най-привлечена към хирургия, но не знам коя за сега.

Благодаря! :)

Коментари

1.   Е, чакай малко, първо кандидатстване, после влизане (евентуално), след това имаш шест години да учиш, да решаваш, да мислиш за специализация! Бързай бавно...

2.   Я земи първо влез и после ще мислиш за специализация. Като слизахме всички искахме хирургии некви. Ма нещата не са толкова прости. Не всичко опира до искане, а и до възможности, връзки и дали имаш нерви. Тък че първо влез, учи вътре и тва ти е последната грижа с момента.

3.   Здравей, не съм много запозната, но приятелят ми е специализант втора година в областна болница, но в провинцията.
Определено за големите болници и желани специалности е трудно, но в по-малките болници нещата не се случват с яръзки, а по документи.
Той избра тази болница, защото отделението, в което работи е на много добро ниво материално, а лекарят е изключително добър учител и специалист.
Поне до момента не се оплаква, а напротив. След периодични курсове в по-големите болници, винаги се връща огорчен от условията там.

4.   Номер 1 и 2, няма нищо лошо човек да попита, когато го интересува нещо. Какво веднага скочихте на момичето? Ако не можете да й отговорите на въпроса, поне не коментирайте.

5.   (От авторката) Ето това е проблема на българина - "к'во те ***, има си време, тъй че не се занимавай ся" - а после като завърша медицината ли да разбера, че се взимат някви оценки от дипломата, които не са ми ОК, защото не съм знаела предварително, че ми трябват?

Toчно това стана в гимназията - казваха ми, че има време и после какво се оказа - трябваше да нулирам година, защото не ми беше ясно, че тази година влиза в дипломата - не беше особено забавно да правя изпит, след като беше напълно предотвратимо. (От 5 трябваше да я на направя 6, защото естествено #равенство)

Като бях малка, също ми говореха по този начин, защото исках да се образовам финансово - "че ти дори не работиш, за к'во ти тря'а да знаеш всичко т'ва". И същите тия хора "инвестират" в тотото и депозити, мислейки си, че борсата е истинският хазарт. След 30 години труд получават мизерни пенсии, проектирани специално за да ги убият по-бързо. И според тях трябваше чак сега, на първата ми работа, да започна тепърва да разбирам какво са финанси? ! Естествено те ми казваха и да не започвам работа на 18 години, защото "няма да се справиш". И такива хора ли се очаква да слушам?? Ако бяха притеснени за психическото ми здраве, щяха да подходят по друг начин. Точно "няма да се справиш" смъква цялата мотивация на това изостанало общество, което е затворено в цикличен песимизъм, не рационалност, както повечето мислят.

На кратко: винаги е хубаво да знаеш в какво се забъркваш - работата по целите не се започва 1 метър преди финала.

6.   Твърде си малка и глупава, за да разбираш за какво ти говорим.