Бихте ли излизали с човек над 30, живеещ със съквартиранти
Здравейте,
Любопитно ми е, бихте ли се навили на връзка с човек на 30-40 години, който не живее сам? За съжаление животът в София е скъп, наемите са ненормални и не всеки може да си позволи да си купи жилище или дори да наеме гарсониера в нормален квартал.
Да, хубаво е да се стремим към вдигане на дохода, но не винаги се получава, човек минава през различни етапи. При средна заплата в София от 1500 лв. и наеми по 500 за едностаен, просто е трудно.
Интересно ми е, бихте ли приели насериозно мъж или жена, който си дели наема с други хора?
Допускаме, че човекът би бил ОК да се изнесете само двамата, ако нещата станат сериозни.

Коментари

1.   Между 30 и 40 има разлика. 10 години са голямо време като период. На 30 можеш да направиш много, въпроса е дали искаш.

От една страна наистина има разлика дали ще платиш 200 лева или 500 и те разбирам, но в много случаи жените които искат семейство искат сигурност.
Парите не са всичко, но често са причина за проблеми когато ги няма. Стресово е да се караш с някого за това, че е дал един лев/пет лева повече за нещо, защото например имате 40 лева до края на седмица, която едва е започнала, а сте например 3-ма..
А такива периоди може да има, защото дори заплатата ти плюс майчински някой ден да е горе долу добре, не се знае кога ще се счупи бойлер/нещо ще трябва да се ремонтира, а пък ще имате нужда и от памперси. :)
Аз съм отгледана в семейство където баща ми изкарваше малко пари и винаги пестеше и чакам ми ден чудеше от къде да намери, за да проготви нещо за вечеря или да купи на мен с брат ми обувки, защото ние имахме по един цифт китайски обувки докато не се се скъсат. Не казвам, че не е възможно да се живее и така, но е трудно. И не бих го избрала ако имам други опции. Дори да си любовта на живота ми, знам, че без пари е трудно не изкам да оцелявам по този начин.

2.   Ако е до 30 бих, но ако е на 40 и не е женен, човек трудно си променя навицоте, свиква да си харчи парите сам и да не дава за семейство..

3.   Имам чувството, че от известно време сайта се е "напълнил" с едни такива анкетиращи личности (а дали не са и самите собственици?), които драснат фитила (с някое въпросче или "социологически проучване") и бегат... Оставяйки другите да си губят времето и да им отговарят, да "спорят" с тях и т.н.

Ами какво да ти кажа? Виждаш, че не на всеки му се получава с парите. На някои не им се получава и със семействата, и със семейните жилища... Та при това положение какво странно има да живееш на квартира и да си делкаш разходите с някого? На 30, на 40 или на 50 години - когато успееш да решиш задачата, тогава! (Някои и цял живот не успяват. И в това няма нищо странно...). Може пък и от злата си жена да е избягал на квартира! :)

За младо семейство от провинцията, в София, освен ако тате и мама не помогнат нещо, също е изключително трудно да си вземат жилище, че и да се изнесат на самостоятелна квартира понякога.

И разбира се - някоя провинциална златотърсачка винаги ще предпочете "мъжът на мечтите ѝ" да е със собствено самостоятелно жилище 120 квадрата, и тя само да се нанесе и да започне да се плоди...

4.   Да

5.   Не, категорично Не! И м/у 30 и 40 има 10 разлика!

6.   Как ти би възприела да излезеш с мъж/жена на 30-40 които живеят с мама и тате. Като нямам човек до себе си защо анчък ще ми е да вися сам някъде като скот. И да бих взел човека на сериозно въпреки че съм далеч от тази възраст, си мисля че мъж или жена в този диапазон би трябвало да има семейство вече. Но всичко е до късмет реално можеш да излезеш с човек който има ниско платена работа, живее с мама и тате но може да е перфектния човек

7.   За мен има значение не толкова дали има жилище или живее сам, а как разсъждава по въпроса. Ако има финансова възможност, но е стиснат или така му е по-лесно, не бих. Ако за момента няма възможност и временно живее със съквартиранти с идея и план да направи нещо, доколкото му позволяват финансите - да.

8.   Ако бях на мястото на този човек и разбера, че ме преценяваш по такъв начин, аз нямаше да изляза с теб.
Alpha, ж. 29 г.

9.   На 30 да, но на 40 ще се замисля, какво го тормози. По-скоро ще искам да знам причините за решението му. Не иска да бъде сам в празно жилище? Не се чувства готов за ипотека и преминаване на друг етап от живота? Мисли, че няма да се справи финансово? Просто му е добре с приятели и не вижда причина да промени нещо? Иска ли да заживее с партньор и да създаде семейна среда?

10.   Аз не бих, от 17 годишна съм на квартира, с по-малки доходи, но съм самостоятелна и съм господар на дома си. Два пъти по-голям човек не може, така ли?

11.   до 3...

Дам, това е основна биологинчна функиция, все пак.

13.   Не бих, такъв човек ще очаква аз да го приема в моя дом и ще има претенции-не мерси
Както аз не търся къде да се настанявам по чуждите къщи, така държа и отсреща да е така, точка

14.   Зависи от човека - ако е свестен, сериозен, отговорен и има желание да се изнесем да живеем заедно, защо пък не.

Между 30 и 40 годишен обаче има разлика - ако наближава 40 или ги е прехвърлил и още няма сериозна приятелка и живее със съквартиранти, по-скоро влиза в категорията "таралеж в гащите" - очевидно има някакъв проблем и обяснението, че просто не е срещнал досега точната жена не вече не звучи достоверно. На 40 години, ако не е самостоятелен, как мога да очаквам от него да отговаря за семейство и да се грижи за деца?

15.   Аз не бих излязла само с мъж, който на тези години живее още при родителите си.

Няма нищо лошо да живееш със съквартиранти. Наистина, не всички имат финансовата възможност да наемат/купят собствен апартамент, а има и хора, които просто не искат да са съвсем сами и да има с кого да си кажат една приказка.

Не би ме притеснило.

16.   Ама хора, така е е Бг. Ниски заплати, скъпи наеми. Това е много разпространено на запад сред необвързаните хора. Има хора които предпочитат да живеят по-скромно. Ако няюа семейство и деца, за какво му е собствен апартамент. Може да си спестява пари за нещо. Важно е как мисли, дали има амбиции, дали е способен да се прогодява към различни ситуации, дали е работлив...

17.   Номер 16 - даваме си сметка естествено за това, много от нас са живели на квартира като студенти, както и след завършването първите години докато си стъпи на краката човек, намери си половинка итн.

Тука иде реч за друго.
Когато един мъж наближава 40те, възраст в която хората вече са семейни и с деца, а той още е необвързан - не става въпрос да е разведен, вдовец или нещо подобно, а че все още дори няма сериозна връзка... E, нормално е една жена да се запита какво не му е наред на този потенциален партньор, че досега друга не го е поискала и с друга не е успял да се спогоди дотолкова, че да заживеят заедно. И като добавим и че живее още по студентски със съквартиранти идва подозрението, че човек може би просто е или незрял или несериозен или куп други неща и потенциални усложнения...

Нека обърнем ситуацията - да вземем жена, наближаваща 40те, която още живее със съквартирантки и е необвързана. Нима всичко изредено по-горе няма да мине през главата на потенциалните и кандидати? Дали няма да се притеснят, че е несериозна и още не се е наживяла? Или че е безотговорна и невнимателна с финансите си и не може да върти домакинство, след като на тази възраст още не е самостоятелна? Искат ли да рискуват с такава съпруга? А ще им е приятно ли интимните им срещи да протичат в присъствието на съквартирантките в съседната стая?
Ами, разбира се, че и мъжете ще са подозрителни и ще се замислят, защо още е сама и какъв и е проблема и дали изобщо е годна за семейство. Е, жените разсъждават по същия начин... надявам се това да отговори на въпроса на автора или авторката.

18.   Автора:
Малко смесваме нещата и изпадаме в крайности. Въпросът беше по отношение на живот със съквартиранти, а не за това дали човек на 30-40 години е необвързан - това, което разглежда номер 17 в коментара си.
Причините човек да е сам на тези години може да са много - може да се е развел, овдовял, а може и наистина да не е срещнал подходяш партньор. И това, че човек е разведен изобщо не значи, че не е качествен. Около 50% от браковете в модерния свят се разпадат, а от останалите сигурно половината са нещастни. Познавам разведени жени и мъже, които са много стойностни хора, просто понякога характерите се разминават.
Или представи си, че на 35 внезапно половинката ти реши, че още му се живее и хукне по жени/мъже. Оставаш сам, без да си виновен.

Отиваме към коментара на номер 1 - по принцип съм съгласен, но изпадаме в крайности. Разбираемо е, че не искаш някой безработен, пропаднал тип, който да не може да сложи хляб на масата. Но покупка на жилище в София - това, че не можеш да си го позволиш, не те прави пропаднал. Реално със заплата 1000-1500, която вземат повечето работещи, няма как да изплащаш апартамент и дори за единичен наем ще се озориш. Реално да си купят жилище в София сами могат не-повече от 20-30% от хората. Не мисля, че 80% от живеещите в София хора са пропаднали. Вече, ако са двама с общ доход над 3000, не е невъзможно.

Между другото, това не е само в София. В Сан Франциско инжинери то Гугъл, вземащи чисто към 10 000 долара на месец, живеят под наем със съквартиранти и не могат да си помислят за собствено жилище. Там наемите са от 4000 долара нагоре. Навсякъде в големите мегаполиси по света жилищата и наемите са безбожно скъпи и непосилни със средната заплата за съответния град. Да кажем с 1200 лв. може да се изплаща апартамент в Разград, но в София е абсурд.

Някъде се спомена за живот при родители. Мен лично това вече би ме отблъснало. Ако човек на 30-40 се държи за полата на мама, няма как да го приема насериозно.

19.   Разбира се, бих. Ясно ми е, че наем е непосилен за един човек, а и може да заделя за бъдещето си човекът. Но не бих излизала с 30-годишен мъж, който живее при родителите си. Разликата е, че на квартира той се учи на отговорност за себе си: да се изпере, да си почисти, да си напазарува, наготви и т.н. И това е много ценно. Освен това е свикнал да живее с хора. Много по-трудно ще ми е да се събера с някого, който години е живял сам и си е изградил ергенски навици, после всичко ще го дразни в мен.

20.   Ха-ха-ха. Евала на номер3 :-)

ж30

21.   Не смятам, че мъжете и жените трябва да се слагат под общ знаменател. Смятам, че мъжете имат по-голяма отговорност относно предоставянето на жилище и прехрана, както жените имат по-голямата отговорност към поколението, а спрямо някои тук и спрямо "въртенето на домакинството". Значи една жена трябва да е също толкова самостоятелна във финансов и жилищен план както един мъж, но отгоре на това жената е и по-строго съдена за това, дали тя върти домакинство, както и естествено тя е тази, която ражда и трябва да се притеснява за това да получава майчински, тоест да се издържа сама, докато е бременна и млада майка, трябва и тя да се притеснява за принудителното прекъсване на кариерата си по тази причина, докато мъжете нямат този стрес. Е, извинете но уравнението не излиза РАВНО по този начин. По този начин върху жените товарът е МНОГО по-голям! Да не говорим, че към жените има и много по-високи изисквания към външния вид, което изисква поддръжка, почивка, ресурси и труд. В България мъжете са АДСКИ разглезени, благодарение на комунима и включването на жените в работния свят (често в доста мъжки професии), както и поемането пак от нея на "втората смяна", тоест домакинството и грижата за децата. Е, няма как да стане скъпи готованковци, които имате дори наглостта да давате оценки кои жени били златотърсачки от село. Осъзнайте се, вие не понасяте МНОГО от болките и трудностите, през които минава женският пол, по-силни сте физически и психически, нямате същия принос за създаване на поколение. Съжалявам, но един достоен мъж предоставя жилище и прехрана за цялото семейство. Никой не търси сметка на мъжете защо не раждат, не кърмят и не "въртят домакинство". Защо тогава жените трябва да са равни на мъжете във всичко, а мъжете не компенсират с нищо за това, което техният пол не прави и се извършва само от жената? Сори, това не е просто биологична функция, а и да е, то тогава нека да цари свят без тази биологична функция. Когато жените спрат да раждат и да се грижат за деца и да бъдат държани отговорни за домакинството, тогава ще си говорим евентуално за равенство в другите аспекти! Всичко иска да получи безплатно българският мъж и с минимални жертви от негова страна. Странно, че и жените пригласят в този тон.