Педофилия ли е?
Здравейте! Най-добрият ми приятел е пълнолетен, на 18 навършени години е и вмомента има гадже на 13. Не са имали сексуален контакт, само се целуват. Но той има сериозни чувства към момичето и смята, че е взаимно. Опасявам се, че скоро ще се стигне и до интимност. Също така бившата му приятелка го заплаши, че ще подаде сигнал в полицията, но не съм наясно дали моят приятел е участник в престъпление. Моля обяснете ми наказуемо ли това и смята ли се за педофилия? Дайте ми съвети как да обясня на своя приятел, че в тази връзка има много нередни неща... Благодаря предварително!

Коментари

1.   Да, по българското законодателство секс с лице ненавършило 14 години, дори и да е по взаимно съгласие, се счита за педофилия ако другият има навършени 18 години. Ако приятелят ти беше на 17 нямаше да е педофилия, но след като е на 18...
За това най-добре, за да си спести куп проблеми, да изчака въпросното момиче да стане на 14. Не, че 14 не е твърде рано за секс, ама поне няма да попадне под ударите на закона.

2.   По закон... абе, не е педофилия, но в случая е добре, твоят приятел да се отдръпне от момичето, защото ако тя иска да му напрсви гадно, нужно е само да излъже, че той я е насилил. Относно бившата му... нищо чудно, че му е бивша, ама и ти - що за приятел си, брат?
На 13г. секс, тези стават курви като порастнат... имах една позната и то преди 18 години, която на 11г. го направи с 20 годишен... трагедия, тъй че.... не е от поколението, курви е имало и преди.

3.   "Който извърши действие с цел да възбуди или удовлетвори полово желание без съвкупление по отношение на лице, ненавършило 14-годишна възраст, се наказва за блудство с лишаване от свобода от една до шест години."
- чл. 149 от Наказателния кодекс

4.   Може да загази докато не е станала на 14. Да се стиска още.

5.   Номер 3 го е казал кратко, точно и ясно. Щом няма 14, дори и само за целувка, може да лежи, без значение дали момичето е съгласно или не.

6.   Както казва 4 да стиска докато стане на 14...

7.   Така първо те нямат 6 и повече години разлика, което променя много неща.
Второ те са двойка, той не е налетял на момичето на улицата. Подобно дело биха могли да заведат само родителите на момичето. Защото тя е малолетна и сама няма как. Все пак, ако изобщо тяхните са достатъчно побъркани да я подложат на това, което жестоко ме съмнява не си мисли, че съдът няма да я изслуша изобщо и да вземе нейните показания предвид. Ако я беше подлъгал само да си начеше крастата нещата щяха да са други, но при едно евентуаллно дело, до което едва ли ще се стигне това ще се вземе предвид.
Трето тя едва ли ще поиска от него някакви интимни ласки и после ще ходи да разправя на родителите си. Идеята е да не я притиска или да не нахалства, манипулира и изнудва момичето. Хубаво е след като се е хванал с момиче на тези години да си има едно наум, че трябва да си го държи в гащите все пак, докато не се реши друго по взаимно съгласие, без каквато и да е принуда.
Имайте предвид, че наредбите от Наказателния кодекс не се тълкуват и прилагат чак толкова буквално. А прокурора и съдията са достатъчно разумни хора и обръщат достатъчно внимание на обстоятелствата във връзка с деянието. Няма да му сложат белезниците, ако се разчуе, че си има гадже, което е по-малко.
Ако се държи на ниво, отнася се към нея с уважение, търпение и разбиране мисля, че няма да има проблем. Но много ще му помогне, ако нейните родители са с добра нагласа към него, защото само те могат да заведат подобно дело. Да го има предвид.

8.   Абе аз се чудя какво нещо може да намери пълнолетен в 13 годишна. Че и секс да правят. На 13 да прави секс, баси майката... Ама днешните лапета се развиват доста по- бързо. Ти го мислиш за 20 годишно, а то на 13.

9.   Зная, че за един тийнейджър ще бъде трудно да ме разбере, но ако наистина обичаш приятеля си, а и имаш малко ум да не загазиш ти самата, трябва да се престрашиш да кажеш на родителите на това момиче. Мъжът ми откачи, когато разбра, че 14-годишната му щерка се целува с момчета с език, което тя ми сподели. Нищо не може да направим, естествено, но моментално й забранихме обещания купон в наше отсъствие. Той си мълчи засега, прави се, че нищо не знае и ме е оставил аз да провеждам възпитателната политика. Тези дечурлига нито знаят да ползват предпазни средства, нито са наясно с хигиената при интимните отношения, нито имат и бегла представа какви ще последствията от един аборт върху толкова млад организъм. Отделно, полов акт с 13-годишно дете си е углавно престъпление. А ти ще загазш по линия на това, че си знаела какво ще се случи и си си мълчала. Да си чувала са съучастничество?

10.   Ако има сенсуален контакт - ще го съдят, не за "педофилия" (в наказателния кодекс няма дефиниция за "педофилия"), а за "блудство" или "изнасилване" (второто - ако е имало полов акт), без значение дали тя е била съгласна или не чл. 149, чл. 151 от Н. К.
Ако е на 14 или повече, даже да се подаде оплакване от трето лице, съгласиетона момичето ще бъде взето под внимание и случаят ще се "рязсъхне".
Моето мнение се различава от това на законотворците, но действащите правила са тези. Докато девойката не стане на 14, по-добре да не правят нищо. А ако някой подаде оплакване, без да са правили нещо (или то да може да се докаже), подалият сигнала ще си вкара голям автогол.

Не осъждам нито нея, нито него - просто да изчакат малко и да внимават.

11.   Ако само се целуват и барат, не е наказуемо, но ако един ден се скарат, момичето може да го набеди, че е блудствал с нея, и тогава става напечено, може и да го съдят. Пък той е и толкова мъж, щом се занимава с деца! Толкова каки има, той с деца се занимава!? Защо те е страх, нали си анонимен, пиши си, че става дума за тебе, а не за друг човек?

12.   Абе да му духа момата и толкова ;) Ще свършва, но няма начин да се докаже ;Р

13.   11 и 12, напротив дори само целуването е престъпление в случая. А за духането не е необходимо доказателство, защото при малолетни дори само няколко свидетеля са достатъчни да го осъдят за блудство и пак да лежи, дори не им трябва да му е духала.

9, и какво ще се промени, като им каже, освен че ще настрои приятели си срещу себе си. Чак съучастничество, айде моля ти се.

Колкото до дъщеря ви закъснели сте с няколко години. Вече и под ключ да я държите, късно е. Не можете цял живот да я държите, все някога ще излезе от дома и ще се отвърже с пълна сила. Мерките е трябвало да ги вземете преди доста време, сега вече е безсмислено. Явно е нямало кой да седне да и обясни, да и даде пример и т.н. Сега вече е с формирани разбирания, върви и обяснявай.

14.   (13) "за духането не е необходимо доказателство, защото при малолетни дори само няколко свидетеля"

То ако има свидетели си е баш порно филм ;)

15.   14, не се прави на интересен, писах "за блудство". Имах предвид свидетели дори само за целувките са достатъчни и не е необходимо да му е правила свирка, за да го осъдят.

16.   15 - и ти не се прави.

Значи ако 13 годишна се целИва с 13 годишен - ОК ако е с 18 годишен - блудтство. Егати ;)

Ти на колко години се целува сефте между другото и имаше ли свидетели ? Щот при мен нямаше ;)

17.   16, не съм го измислил аз Наказателния кодекс. Това, че не ти харесва, не е причина да не го спазваш. Прочети номер 3, там си е цитирано, какво е блудство и си е оябснено кратко и ясно.

Като не ти харесва, събери подписка и искай промяна в Наказателния кодекс.

18.   Първо да кажа, че аз категорично не одобрявам 18 годишен с 13 годишна.

Дали 18 годишния е педофил? Според мен на този етап няма как да се каже. Обикновено причината 17-18-19 годишни да се занимават с момичета, които до вчера са били деца и чисто биологически /нямали са менструален цикъл, а някои дори още не им е дошъл -още са си деца и биологически/, са момчета, които сериозно се затрудняват да общуват с момичетата на тяхната възраст.
А и по принцип хората, които се занимават със значително по - малки от тях го правят по тази причина. И предпочитат да са с човек драстично по - малък от тях, защото вече са били на неговата възраст следователно този човек им е по - лесен за манипулация и контрол - ето това трябва да обясняват родителите на момиченцата си, а не да им се карат, да ги заплашват, наказват и.т.н агресии разни, защото се получава обратен ефект.

Както казах на този етап няма как да се каже дали този 18 годишен е педофил (е освен, ако опитен психолог не проведе задълбочен разговор с него), но ако в годините напред продължи да се занимава с такива малки момиченца - ясно.

Знам, че ще получа нападки, но според мен този закон трябва да се преправи да е за лица под 18 години, както е в Америка примерно (да, даа, знам, че някои хора само заради думата Америка ще изроптаят мега яростно). А пък и не само в Америка е така.

19.   Да! Ако бях баща и разбера, че някво леке на 18 се занася с 13 годишната ми дъщеря, - щях да го смажа!!! Кажи на приятеля си, че го грози голям бой.

20.   19, че какво ти е виновно момчето? Дъщеря ти не знае ли, че не трябва да се занимава с толкова големи батковци, като е на 13? Ти онзи и да го пречукаш какво? Тя ще се хване със следващия 18 годишен. Всички ли 18 годишни ще пречукаш?

А и за да се е хванала с него, значи ти не си и обяснил нещата правилно. Реално себе си трябва да биеш. Тя ако иска, дори няма да ти каже, тогава кого ще биеш?

21.   До номер 7 - бъркаш се. Няма да заведат дело родителите. Достатъчно е прокурорът да "чуе" за случката. Води се наказателно преследване. Ако убият някого, държавата гони и съди убиеца, а не роднините на убития. Роднините могат да го съдят за пари, но затвора го получава от държавата. Същото е и тук. Ясно е, че ще броят за смекчаващи обстоятелства, но ако прокурорът иска да изнудва 18-годишния или ако момичето откачи и реши да го обвини в изнасилване - оня ще загази лошо. Достатъчно е да му кажат, че има вероятност да влезе в затвора "само" за 1 година и така половин-една година да живее с тая мисъл.

22.   На такива млади момичета им казват "прокурорски щерки". Приятелят ти рискува. Да, ще участва в престъпление, ще е извършителят. Хората преди мен са го обяснили достатъчно добре.

23.   Вие сякаш на друга планета живеете. Ако така действаше съдебната система в България, един циганин нямаше да е останал на свобода. Прокурорът няма да си мръдне кутрето ако няма оплакване от родителите или от момичето. Посъветвай приятеля си да си държи патката в гащите. Ако се скарат с тая 13 годишна хубавица, тя такава беля може да му направи, че свят да му се завърти.

Дядо Торбалан

24.   До номер 20.

Той е на 18 а тя е на 13 какво ти говори това? Трябва да има повече акъл от колкото тя, която още сигурно гледа детски и си играе с кукли барби...

Представям си го и в обратното на случката ако тя беше на 18 а той на 13 дали би искала да е с него :)

25.   24, така е, но и момичето малко е виновно. А дори и баща и малко е виновен. Така че от трима виновни защо точно 18-годишния трябва да го отнесе изцяло? Не е ли по-добре бащата да обясни на момичето, вместо да бие всеки 18 годишен, с който тя САМА е решила да се натиска?

Ако става въпрос момичето може и да го е излъгало, че има 14.

26.   25, 13-годишно дете, подчертавам дете, не носи никаква вина за действията на някой загорял батко. На английски си има много хубав термин за тези мъже, които се сприятеляват с децата и печелят доверието им, преди са спят с тях, обработват ги до такава степен, че да си мислят, че сами го искат - grooming. За мен едно момиче на 13 няма как да осъзнае в какво се забърква, дори да е светнато и умно дете. На тази възраст пубертета започва да ги тресе, имат някакви желания, но абсолютно никакъв житейски опит, за да осъзнаят намеренията на отсрещния, че и вина да носят. Казвам го, защото все още не съм далече от тази възраст (на 21 съм) и знам как мислех тогава.
В случая разликата им не е голяма - само 5 години, но тези 5 години тук играят съществена роля. Та тя е малолетна, за Бога! Ако тя беше на 20, а той на 25, нещата щяха да стоят по съвсем различен начин, но тук става въпрос за дете.

27.   26, виж, аз не казвам, че е момчето не е виновно и не го оправдавам. Казвам, че няма смисъл да бие 18-годишния, защото дъщеря му пак ще си намери друг батко. Дали е виновна дъщерята е без значение. Има значение, че ако не е този 18-годишен, ще е друг. Напомням, че колкото и да е виновен 18-годишния, все пак той не я изнасилва, а тя е с него доброволно и явно такива харесва.

Пак казвам - не твърдя, че е виновна, а че няма смисъл от бой. И твърдя и друго - бащата трябва малко и себе си да бие.

Основното, което исках да кажа е, че просто изказването на този коментатор беше нелепо и глупаво. Най-лесно е да биеш, но да възпитаваш и говориш, не се отдава на всеки. А ако не беше 18 годишно момче, а 30 годишна мутра, тогава бащата дали щеше да е толкова смел и нямаше да преосмисли метода си, а? На 18 годишно хлапе и баба ми може да се ежи и да се прави на мъж.

Дали щеше да подходи еднакво към 30 годишен? Дали нямаше да се замисли, че проблема е и в дъщеря му и по-точно в него че не е обяснил, когато е трябвало? А ако беше и здрав освен 30 годишен?

28.   30 годишен с 13 годишна е определено педофилия, номер27.

29.   Някои родители не си възпитават децата, когато трябва, обаче когато неблагоприятния резултат вече е на лице, стават големи биячи, като си мислят, че така ще компенсират нещата.

31.   А ако момичето е на 16 години, а момчето на 18години?

32.   От н18 до20. Тогава ще бия теб, хд.

33.   н. 32 на мен можеш да ми набиеш само някои работи с език :)