Нямам самочувствие
От малка съм си така - скромна, тиха, възпитана, съобразителна с нежен характер и добра душа. Сега съм на 33 - омъжена с дете тинейджър. Нямам никакво самочуствие - хубава, поддържана жена съм с висше образование, нямам причина да се чувствам зле. От дете имам ниска самооценка, въпреки, че бях отличничка и хубаво момиче. Може би причината е в майка ми- нарцистичен, егоистичен родител, който винаги ме критикуваше и не проявяваше майчина нежност, беше грижовна майка, работлива, но винаги се страхувах от нея и ми липсваше добра дума и топло отношение.
Пия леки антидепресанти и успокоителни, разни билкови лекарства вече 10 години без тях се чувствам слаба, нищожна, глупава, даже грозна и неженствена. Незнам какво ми е.
Има ли начин да се справя сама с този проблем без разни успокоителни, искам да ги спра.
Имам нервен, опърничав съпруг, който създава напрежение у дома. Без лекарства не мога да се справя с него, изпитвам напрежение и тревожност.
Спортувам, поддържам външния си вид, обличам се хубаво, готвя страхотно, възпитан, вежлив човек съм и т. н. имам добри качества и въпреки това нямам никакво самочувствие, чувствам се под другите.
Има ли според вас начин да се справя с този проблем някак?
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Това чувство за малоценност е вкоренено още от детството, но докато проблемът тогава е бил майка ви, сега е мъжът ви. Имате нужда от хора край себе си, с които да можете да дишате спокойно. Само предполагам, че мъжът ви е усетил вашата слабост и честичко подклажда чувството тип "аз не съм достатъчно добра". Добре за него, зле за вас. Мъжът трябва да е опора, а не да трябва да се "справяте" с него. Общо взето и преди и сега живеете в токсични отношения.

2.   Като за начало се раздели с мъжа си, защото той ти влошава състоянието! Обикновено точно жените с ниска самооценка и никакво самочувствие привличате мъже тормозници, невротици и агресори. Щом детето ти е вече тинейджър, то мъжа ти те е хванал на практика още като си била момиче - супер уязвима, смачкана от властна майка, наивна, не познаваща, не опознала света, хората, характерите им, и най - вече непознаваща Себе си.
Детето ти е голямо вече, няма нужда от дундуркане, а просто от вербален стимул да си учи уроците, да мисли за бъдещето си, така че се запиши на някакъв курс по нещо - рисуване, тенис.. (е ако не работиш първо почни работа) каквото те влече, защото трябва да си създадеш среда, да се запознаеш с нови и различни хора, да общуваш с много хора активно, за да се отърсиш от дългогодишното мачкане на личността ти от майка ти, продължено и от мъжа ти, който подозирам, че по характер доста прилича на майка ти нищо, че е с пенис.
Ако някой ти напише неща от сорта на - стой си при мъжа ти и бъди послушна; вече си стара; и каквито и да било други мачкащи и потискащи неща, то изобщо не се връзвай. Водейки този потиснически живот и с разни 'леки' лекарства, след някоя и друга година най - много и физически да се поболееш - стомах, сърце и. т. н. Мислиш ли, че на детето ти ще му е лесно като порасне още малко и осъзнае майка му колко е смачкана, нещастна, измъчена?
Запомни, че никога не е късно човек да си промени живота и всеки заслужава щастие. Започни да се бориш за своето от днес.

3.   Психолог!