Любов срещу вяра
Най-примитивната религия създава навсякъде конфликти, дори и в личен план.. Какво става като християнка хареса мисюлманин или обратното. Техните ще искат да си смениш вярата с мисюлманска а след това и националността и децата да са мисюлмани. Който си фантазира друго да отиде малко в Турция да погледа как живеят там жените. Ако ги види по улиците, обаче, защото аз не видях. На 10 мъже има 1 жена по улиците, яко опакована, да гледаш само един чувал със забрадка. И никога сама. Конфликтът на цивилизациите не е измислен, той съществува. И не сме го създали ние, ама е глупак този който не го разбира. Ние българите сме много толерантни, за нас и вярята няма значение. За тях обаче има. В Анадола убийствата на честта са ежедневие. Ако чужденец погледне туркиня или обратното - завършва със смърт. Пък вий си живейте с розови очила и си давайте задниците и вярата. А пък турските сериали, са субсидирани. Видях къде ги снимат и нямат нищо общо с реалността, те са пропаганда. Ходил съм и в Европа, разликата е огромна. А в Турция има само джамии на всяка крачка, към 3000 в Инстамбул, над 70 000 в цяла Турция, и като заквичат от всякъде, което правят постооянно... това за мен не е свобода

Коментари

101-150 от 250

110.   Да ми кажете защо наричате Афганистан така ваша колония ли е или нямате друга дума за държавата. №106 Кажи ми къде е мазола им да ги настъпя да видим. познавам много хора и това не значи че съм турски поклонник.

111.   турците са Българомразци, Българоубийци и ислямофили, и Абсолютно всеки Българин, който толерира този насилнически и нискокачествен народ, аз го наричам с името турски поклонник !!!

112.   110 виждам, че се опитваш да ме питаш нещо, но изобщо не разбирам въпроса ти. Никъде не съм казала нещо за Авганистан, няма и да посмея да кажа каквото и да е било, и не знам чии мазол искаш да настъпиш. Бъди моля те по-точен. Когато ми разкодираш какво казваш, ще се постарая да отговоря Мерси предварително.

Лола

П. П. Може би начина ти на изразяване е такъв поради контактите ти с чужденци и понеже ситуацията ми е позната, ще ти препоръчам да четеш български книги, особено българската история би била много добро четиво, за припомняне на правилното изразяване.

113.   Не толерирам никой народ приемам всеки народ за равен. Не се обиждам от думите ти, те не са верни № 111 няма как да се приемам за гяур и да съм ислямофил. Това че приемам хората за равни не значи че се прекланям пред някой. Не отговаряш на въпросите под №110 защото нямаш отговор.

114.   113 за пореден път: Ако въпрсите ти под 110 са насочени към мен, моля за превод. Като го получа ще ти отговоря с най-голямо удоволтсвие.

Лола

115.   Извинете мазола е при 107 не при 106 Връзката с Афганистан е Булгаристан беше писал някой било обидна дума.
Лола след като съм толкова тъпа и неграмотна, защо се занимаваш с мен, защото нещо те гризе отвътре, че съм права нали. Или след като нямаш аргументи, нападаш на грамотност и умствени заложби, като не ме познаваш няма как да знаеш какви са умствените ми заложби, колко книги съм чела и след като не намираме консенсус по даденият въпрос не значи, че трябва да е тъп един от нас. Не е тъп просто има различно от нашето мнение. Да бавно пиша и не виждам нужда да обяснявам защо.

116.   Един турчин (ислямски фундаменталист) не може да бъде по нищо равен с мен (Българинът)!!!
Защото, той не може да бъде красив, колкото мога да бъда аз - Българският гражданин!
Защото той не може да притежава културата която притежавам аз - Българският гражданин!!
Защото той не може да бъде мъдър, колкото мога да бъда аз – Българският гражданин!!
Изобщо Българите сме древен и прочут народ, може би са много малко народите които могат да стъпят на нашата ценност и култура. Има народи наистина равни на нас, може да има и такива дето са с нещо повече дори, но определено това не са и никога не могат да са турците!!!

117.   ако един турчин е истински вярващ в исляма и го практикува правилно и спазва всичко в Курана не е равен с теб 116 тои е нещо повече. запознаи се с религията преди да говориш за нея не си наясно. колкото до историята винаги има две страни. всичко което казва Борония вече съм го чувала от професор в софииския университет. робът няма собственост тои има само дрехите на гърба си. 116 с кво сме прочути по света с злобата и лицемерието си. или с тва че сме чакали руснаците да ни освободят. верно българи сме ама трябва да сме реалисти ако трябваше сами да се спасяваме сега нямаше да я има тая тема тука. живея в арабска страна и тук никои не е настроен зле срещу християните. напротив във повечето случаи те започват конфликтите за съжаление.

118.   117 Не знам от чия гледна точка, изказваш това мнение, но ще кажа че изобщо не си прав/а! Мога да ти цитирам, неща писани в корана, за да разбереш какво се натрапва чрез него, но ако го направя, коментарът ми няма да се публикува. Злобата ни е породена от факти, и то от много и очевидни факти. Колкото до лицемерие, Християнина не може да бъде лицемер. Явно не си достатъчно информиран/а! Българите сме известни със своя непоколебим Български дух, доказателство за това, преимуществото ни в Балканската Война 1912-1913 година, когато сме били много по малобройна и по невъоражена армия от османците и въпреки това сме ги помели, и не само тях!!! Така че дали с помощта на Руснаците или не, ние пак щяхме да разбием турският поробител!!! Колкото до това че живееш в арабска страна - ами че браво на тебе. Горд/а ли се чувстваш че не живееш в Родината си и не се бориш за нея??? Сумати народи са настроени срещу Българите, и срещу Християнството.... нужно е просто да видиш реално фактите и да го осъзнаеш! Мене турците не ме интересуват, нито арабите нито който и да било! Аз със тези народи не искам да имам абсолютно нищо общо. Аз съм Българин, син съм на велик народ, мене юнашка майка е Родила, аз не съм Роден да бъда роб!!!

120.   100 и кусур коментари тема и един не се намери да каже, че робството Не Е Било 500 години, а Трае 500 години - и че е било само преди 130 години.
За всички онези които ми обясняват, че историята няма значение - разбира се че има, това че вие не я уважавате, не значи че тя не учи на нищо. турците определено ни връщат векове назад - не защото аз не ги харесвам, а защото когато идват на Балканите са доста по-изостанал народ от Българския, и от всеки европейски народ. В период в който България е готова да премине към Ренесанс, те ни връщат отново във феодализъм - и то за цели 5 века. Пропуснали сме толкова много, че оттогава цялата ни история е едно наваксване - Възраждането се случва 3 века след Ренесанса, Просвещението ни е слято с Възраждането, и винаги се стараем да догоним останалите държави по повечето показатели. Е, погледнете кога сме били наравно с тях и ще се види ясно - преди турското робство. Последен исторически пример - погледнете бившите завоевания на Великобритания - САЩ, Канада, Индия, Австралия, Хонконг, погледнете и бившите завоевания на Османската империя - нареждат ли се едните до другите? И после пак казвайте, ама тя историята сега няма отношение....
Така че относно турците. Виждам ги в Германия (живея тук през повечето време), виждам ги и в България - в мнозинството си са крайно затворени, общуват само помежду си, ходят на групички и да не ти се налага да ги срещнеш през нощта. В България не е толкова разпространено носенето на фередже, но тук е пълно с туркини с фереджета - ами не е приятно, каквото и да ми говорите. Който не е ги виждал, той не знае за какво става въпрос. Ще кажете - и поповете и монасите ходят така, с религиозно облекло - да, ама колко са поповете и монасите, всеки втори ли е такъв?
Тръгнал ли съм аз, да развявам кръст, за да покажа че съм Християнин? Не. А може би трябва - но това е друга тема. А и дори да тръгна - аз съм си в Християнска България, нормално е. Не съм тръгнал да строя църкви и да пропагандирам каквото и да е било в ислямските държави, нали така(Както те правят в България)?
Може да засегнем и ДПС, и исляма като цяло, а разбира се - и циганите.
Аз съм Националист и съжалявам че това се превърна в мръсна дума - вече съдържа повече отрицателен оттенък. Ето определението за Национализъм, от Уикипедия:
Национализмът е идеология, насочена към запазване или подкрепяне на съществуването на дадена нация и е тясно свързан с идеята за държавността.
Е кое е лошото, да подкрепям запазването и съществуването на България, да искам да продължи държавността ни, която е на около 1300 години?

121.   118 = войнстваща простотия.

123.   Искам да добавя. Ние живеем сега, в един момент от историята ни, нещо, което всеки ден забравяме. Но България я е имало повече от 1300 години, и имаме всякакви основания да се гордеем с нея. И ако към днешна дата не ни се нрави хаоса и беззаконието в определени аспекти от живота ни, то не значи да я зачеркнем от картата!! Нямаме това право, защото сме длъжни да я предадем цяла на децата и внуците си, така, както е от векове!
За какви се мислим понякога? Да продаваме земята си, защото днес струвала толкова и толкова? Защото сме се били глобализирали. Ако тези преди нас се бяха глобализирали, щяхме може би да сме с червени къдрави коси, кафява кожа и дръпнати сини очи. Да не печелим световни отличия по шахмат, математика, сумо, Мисис Свят и др, да имаме певци от световна класа, художници, музиканти, изобретатели, инженери, лекари, програмисти, тачени в цял свят, а да са ни претопили и да сме освежили с гените си други! Знае ли някой?? Европейския съюз съществува от не повече от половин век, а ако след 10-20г се разпадне, нищо ново под слънцето, впрочем, кои ще сме тогава?? Колко поколения са я пазили с цената на всичко, защото всеки селянин повече от нас, умните, е знаел, че без земя няма държава, няма Родина, няма живот, няма да ни има нас!
Не искам с глупав оптимизъм да повтарям "Ще се оправим". Дано да се оправим!

124.   Българите превъзхождаме като човешки качества в много голяма степен прехвалените мазни, лицемерни и злобни англо-саксонци и особено американските отрепки. Тези гадове винаги ще мразят всичко българско и никога няма да ни простят, че в исторически план ние сме едни от създателите на европейската култура и цивилизация, заедно с римляните, гърците и нашите кръвни братя- траките и винаги ще се опитват да ни мачкат, понеже ги е страх, че България събуди ли се, отново ще им бърка много сериозно сметките. Защо мислите, че след Освобождението и създаването на Санстефанска България, запада побърза да я разедини? Защото се напикават в гащите от една Обединена България. А това, че разни мангали, представящи се за българи ходят по света и ни представят в лоша светлина не е проблем на България, а си е на циганите. И каквото и да си приказват, Българите сме народ, които превъзхожда като характер, лични и чисто човешки качества повечето народи по света. Защото всичко сме правили по честния път, защото винаги сме се борили и от никого нищо не сме откраднали, защото сме един от най-трудолюбивите народи и въпреки, че ни мачкат и ни обезвериха, ние пак се събуждаме и един ден ще го върнем на всички мазни долни копелета, причинили толкова много злини на България и Българският народ!!!

125.   Всъщност, драги, глобализирали са се... В Античността, която ти, разбира се, не познаваш. Вярно, хилядолетната им цивилизация в един момент е приключила. Това е съдбата на всяка цивилизация. Но пък какви умни неща са създали, които до ден днешен не сме в състояние да догоним - правото, философията, културата... Даже римските пътища ползваме. С нова настилка отгоре, но по тяхното трасе. Теб, разбира се, и това не те интересува... Гърци, римляни, педерас'и там ня'кви... За какво ти е да ги знаеш, син си на земя прекрасна, син си на юнашко племе.... Дерзай!

Национализмът се доказа като нефункционален, генериращ конфликти модел. Общо взето, носи повече вреди, отколкото ползи. Питайте германците да ви кажат защо. Имат доста за разправяне, ама не им се говори много по тая тема май:) Чудно защо?

Просто, след Втората световна, искаме или не, обществото ни, светът ни, навлязоха в нова фаза. Национализмът, протекционизмът и други подобни модели на самозатварянето вече са отживелица.

Относно това, че сме били пред ренесанс... Скептична съм. Всеки, който подробно е изучавал балканска средновековна история и история на Визнатия, знае добре, че през XIV век по целите Балкани феодализмът процъфтява и то в най - уродливи форми. Тогава, когато на запад вече започва да се формира градска култура и икономиката се разчупва и излиза извън именията на сеньорите, при нас тук се случва обратното. Искате или не, през XIV век Балканският полуостров е място с умряла икономика и нулев градски живот. Даже Константинопол се е вселянил до неузнаваемост - намаляло в пъти население, крави в чертите на града, на мястото на някогашни жилищни сгради пасища... И това ако е "предренесанс"... В културно - религиозен план на Запад по това време се чуват първите плахи гласове, целящи да оспорят папския авторитет. Тук - исихазъм и варлаамитство. Монасите си изнасят в пустинята и се учат как да дишат правилно, молейки се... Този мистицизъм няма нищо общо нито с Ренесанса, нито с Хуманизма. Остават прекрасните изображения в Боянската църква, другите подобни на тях. Тук наистина се долавя нещо ново и различно. Но колко би оцеляло това течение в живописта... без солидна икономическа база. Защото в Италия търговията процъфтява. Зад Леонардо и Микеланджело стои Флоренция. Къде е Флоренция, къде е Търново? Къде са банките и търговските му кантори? Балканският упадък е поне с два века по - стар от идването на османците. Още в XII век е достатъчно очевиден. Османците са несравнимо по - слаби във военно и всякакво отношение от арабите. Но, когато арабите идват няколко века по - рано, тук има кой да ги посрещне. Има силна Византия и силна България. А, когато идват османците какво заварват тук - икономическа стагнация и политическа фрагментация. Ако ставахме за нещо през XIV век, те не биха имали шанс. Но, горчивата истина е, че влизат в разграден двор. И вината не е в тоя, който влиза, а в тоя, който му е позволил да се натресе.

Борония

126.   Госпожице Борония, независимо дали ви харесва или не, щом има врагове по нашите земи, и щом се случват безобразия, бъдете сигурна че Национализмът ще продължи да се разраства все повече и повече! Абсолютно никой и нищо не може и няма да ни спре да защитим честта и Българското си достойнство! Щом сте анти-Националистка, значи сте и анти-Българка следователно!!! Вашето мнение, е само да плюете Родината си и националното ни достойнство, Е не ви прави чест просто!!! Каквото и да ми говорите, каквото и да правите, не разбрахте ли че просто трябва да се откажете вече! живейте си в своят измислен свят, отидете против народът си... бъдете слугиня на турци, на толеранси, на цигани и на каквито искате.... видяхме ясно че на вас това ви харесва!!! Естествено, та нали трябва да сте вечната опозиция и да оспорвате мнението на съфорумците си, това си е вашето занимание, не знам какъв личен живот имате изобщо, при положение че по цял ден сте в сайтът и налагате вечният си крив нрав, и мнение над останалите....
Пак казвам - ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!!!

127.   Борония, били сме точно в разлагащ се Феодализъм и преди Ренесанс. Точно младият Феодализъм на турците им е помогнал да ни победят. Франция да не би да не е била разделена в този период, след което се обединява?
Едно е да си уважаваш страната, ценностите и културата, съвсем друго е да се опитваш да се налагаш над други. Точно германците не мисля, че стават за пример. Общо взето където и да погледнеш хората си тачат културата, а ние сме нихилисти. Едно е национализъм, друго е шовинизъм и именно второто се е доказало като конфликтен модел. Национализмът даже е полезен при обособяването на нациите, запазването на културата и т.н..
Даже сега мога да дам достатъчно примери с нашите съседи. Разбира се, не всичко се дължи на национализъм, но именно поради нихилизмът ни, не си пазим културата, не се грижим за българите извън страната, позволяваме те да бъдат посърбвани и погърчвани. Имаме и неща, с които трябва да се гордеем, но се изкарваме най-големите нещастници. Има прекалено много примери и просто нямам време да пиша.
Някои хора по-горе писаха, че се надявали да се оправим. Съжалявам, аз мисля, че е свършено с нас. Докато се опомним няма да ни има.

128.   Много пъти съм повтарял долните цитати, ще ги повторя и сега. Най-общо казано, турската османска сган не е оставила дори и наченки на каквато и да било култура. Наследството от турската гмеж е: тонове кръв, разрушения, простотия, пошлост, корупция, овча миризма, кадънска олигофрения.
Ето малко "лоши" факти:

"Най-сетне ние дойдохме до черквата и школата. Земята дотолкова беше затрупана със скелети и остатки от гниющи трупове, щото въздухът ставаше невиносимо препълнен от миазми…Под камънете и сметта, които покриват пода на няколко фута, намират се костите и пепелта на 200 жени и деца, живи изгорени. Редом с училището с училището има една голяма яма, в която са погребани до 100 трупа две недели подир клането, но кучетата изровили тия импровизирани гробища…"
Няма област, която не е опустошена.
"От известно време безнаказаността на пашите е такава, че мнозинството от тях са си позволили да имат значителни военни сили, което изисква много по-големи военни разходи от законния доход от пашалъка им. Изнудванията са се увеличили съразмерно с хората, които трябва да поддържат. Но това ужасно положение трябва да има край, селското население, измъчено от данъците, обезпокоено за имуществото си, несигурно за живота си, малко по малко напуска земята, която не може вече да го храни…Няма нито една област в империята, малко отдалечена от столицата, която да не изглежда напълно опустошена, представляваща необработваеми полета, колиби, разрушени села без жители…

Много често агата злоупотребява с влиянието си. С пръчка в ръка той иска от селяните да работят безплатно в частните земи, които притежава, той ги кара да му продават продуктите на цени, определени от него…

Мюсюлманите изпитват такова презрение към всички, които изповядват друга религия, че обикновено в дела, които ги засягат, не допускат до показания евреите и християните като противна страна на турските свидетели… “
Християнската кръв се пролива.
"Сега християнската кръв се пролива безнаказано, имотите ни се разграбват, не са пощадени от ограбване дори светите църкви и манастири…Хората се боят да излязат от града, а селяните не смеят да отидат на нивата…Българите изнемогват в страдания.."
Българинът работи, мюсюлманинът изяжда всичко.
"Българите са предоставени напълно на милостта на мохамеданите. Българинът работи, а дошлият без страх в къщата му мюсюлманин може да изяде всичко, което е припечелил. Тези неща създават у тях огромна сиромашия. Така например, ако някой от тези нещастници спечели някой грош, принуден е да го крие."
Робските пазари в българските земи.
..."Ако се продава роб или робиня, вземат се по 4 акчета от продавача и 4 от купувача."
..."Ако дойдат с кораб роби по Дунава и се продадат на пристанището или излязат, на лице се взема налог по 25 акчета" ...
..."Ако се продава кон, от купувача и от продавача се вземат по 2 акчета" (за роба - християнин все пак се плаща данък 2 акчета повече от коня - бел. ред.)
400 000 християни погубени за 6 години..

"От шест години насам турците са отвлекли от християнската земя повече от 400 хиляди християни, заробили всички, погубили и унищожили множество царства и области на Сърбия, Склавония, Далмация, Трансилвания, България, като не смятаме старите и болните, които убили и обезглавили, понеже не могли да ги откарат, като не вземем под внимание градове, крепости и селища с цялата им околност, които разориха с огън и меч."
Никой не се помръдва да унищожи робството в Турция.
"Намерих за много безчовечно и варварско да гледам толкова красиви бели жени, продавани в тази страна, както негърките в Америка. Странно е, че докато повечето от моите сънародници се занимават със злощастието на черните, на 2000 левги от бреговете на Франция, не се помръдват да унищожат робството в Турция."
Турското управление се гради на робството.
"Собствено казано, турското управление се гради върху робството. Това е страна на роби, където свободни са само чужденците…"
Търговията с роби продължава до Освобождението.
"Търговията с черкезки роби, мъже и жени, продадени навремето си от техните господари черкези, е твърде значителна сред турските земевладелци…"
Българите викаме за свобода.
"Ние, българите, от отдавна се напъваме с всичката си сила да викаме към човечеството и свободата! Всекидневните ни убийства, потурчвания на невръстните ни, грабнати деца от турчина, обезчестяванията на девойките ни и на жените ни все от турчина, е било всекидневно оплаквано с кървави сълзи пред европейските консули."
Турците са фанатични, тъпи, лениви и развратни.
"Досущ е безполезно да се говори за реформи, за конституция, за правосъдие, за безопасност на живота и собствеността в такава страна, дето властта е съсредоточена в ръцете на подобни хора. Невежествени, фанатични, тъпи, лениви и развратни до последна крайност, турците не знаят що ще каже честност, благородство, знание, патриотизъм. Ако да имаше статистически цифри, то можеше да се докаже, че полвината от турските чиновници по-горе от мюдюрина на знаят да четат и пишат на свой роден език…."
Турците са най-нехуманният човешки вид.
"..Какво е редовното състояние на 8 или 10 милиона души от подчинените племена, които в продължение на 15 човешки поколения робуват на турците…

В основата на кланетата в България не лежи нито слабост, нито случайност, нито невежество, нито случайна ярост..Те са израз на на духа и политиката на турското правителство…То изчерпва всички средства на едно зло по-скоро сатанинско, отколкото човешко…

Ще се опитам да направя, накратко и най-общо, преглед на турското племе - каквото е било то и какво е сега. Въпросът тук не се заключава само в мохамеданството. Ние имаме тук работа не с кротката мохамеданска раса в Индия и не с образованите испански маври. Още от онзи черен за човечеството ден, когато кракът им за първи път стъпи на европейска земя, те са олицетворение на най-нехуманния човешки вид. Където и да са се появили, навсякъде са оставяли след себе си широка кървава диря и където и да е прониквало тяхното господство, цивилизацията е загивала и изчезвала. Навсякъде те представляват власт на грубата сила, в противоположност на властта, основана на закони…"
350 мъже в Булгаркьой убити накуп..
"Вън от селото се събрали до 350 мъже, млади, стари и селският свещеник Павел бил там. Командантинът попитал има ли още хора в селото и като му отговорили, че не ще да има повече от десетина души, наредил селяните накуп и сетне заповядал на войниците да стрелят с залп върху тях…Всички изпопадали…Някои от по-леко ранените започнали да бягат. Войниците с щикове доубили падналите и подгонили тия, що бягат. Само 8 души се спасили с бягство…

"Като отивахме към Галиполи … бяхме се събрали 1030 души. От Булгаркьой най-много деца са изгинали. Жените си хвърляха децата. Има семейства, които си оставиха по две-три деца по гората, сега всичко липсуват от наше село загинали до 1100 души - малко-голямо…"

Всичко това ни дръпна адски много назад!!!...
Ако нашата родина не беше паднала под турско робство, със сигурност щяхме да преминем в епохата на Ренесанса още преди Италия! Ето го и доказателството...

Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“ е средновековна българска църква в софийския квартал Бояна, намиращ се в подножието на Витоша. Тя е един от културните символи на България и е включена през 1979 г. като културен паметник в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО под № 42. Филиал е на Националния исторически музей от 2003 г.

Храмът е двуетажен. Отнася се към типа двуетажни църкви-гробници с долен етаж, предназначен за крипта (гробница) и горен за семеен параклис. Счита се за църква към извънградската резиденция на феодала от която тя е била част.

Най-старият строителен период е от края на 10 век - началото на 11 век. Това е малка едноапсидна кръстокуполна сграда с вградени подпори, които формират вписан кръст. Фасадната пластиката на многостъпалните засводените ниши и арките при отворите е допълнена с т.н. "вълчи зъби" от поставени неортогонално керамични зидарийни тела при сводовете, тези похвати са прилагани в по-старите български храмове в Търново, Охрид и Костур.

Църквата е разширена с пристроената през 13 век основна част по време на Второто българско царство от севастократор Калоян. Именно тя определя храма към типа двуетажни църкви-гробници. Долният етаж (криптата), е покрит с полуцилиндричен свод с две ниши "аркосолии" - на северната и на южната стена, а горният (парклиса)- повтаря архитектурния тип на първоначалната църква. Характерна е фасадната украса където освен пластиката на слепите засводените ниши и арките при отворите тук е приложен т.н. "живописен стил" - смесена зидария от бял камък и червени тухли съчетана с керамопластична декорация от вградени цветни глазирани "чашки" характерна за Търновските, Несебърските и Охридските български храмове. От изградените по поръка на севастократора в София църкви са запазени още две - Света Петка Стара и параклиса Свети Николай .

Третата възрожденска част е достроена от боянчани, с техни средства, в средата на 19 в. След освобождението селяните искат да построят по-голяма нова черква като съборят старата средновековна и възрожденска, тя е спасена от българската царица Елеонора, втората съпруга на цар Фердинанд, която предоставя на селяните друг терен. Фердинанд устройва прелестния малък парк около църквата и засажда уникалните за България северно-американски секвои и други редки видове. След кончината й през септември 1917 г., Царицата е погребана до южната страна на Калояновата църква. Пред църквата боянци издигат паметник на падналите във войните за обединение на България техни съселяни.

Стенописите в църквата са от различни периоди: 11-12 в., 1259 г. (най-ценните), 14. в., 16-17 в. и 1882 г. Изключителни художествени достойнства имат световно известните стенописи (240 изображения - втори живописен слой над оригиналния) от 1259 г. на т. нар. Боянски майстор и неговата група средновековни художници, сред тях се знае името на Димитрий зограф, които се причисляват от изкуствоведите към Търновската живописна школа. Ктиторите на храма са били севастократор Калоян и съпругата му Десислава. Техните портретни изображения на северната стена, както и тези на българския цар Константин Асен и царица Ирина, се характеризират с ярка индивидуалност и психологизъм. Отбелязани са с надписи: Калоян — севастократор и ктитор, Десислава — севастократорица и ктиторица, Константин — цар, Ирина — царица.

Състоянието на сградата и уникалните фрески е тревожело поколения. Още от началото на XX в. влага, соли и замърсявания покриват стенописите. Д-р Богдан Филов, директор на Народния музей, възлага през 1912 г. реставрацията им на австрийския художник Йосиф Бала. По-късно пак по поръка на музея през 1914-1915 г. Марин Георгиев завършва започнатите от австрийския специалист работи. През 1934 г. отново се налага реставрация, която е възложена на проф. Кирил Цонев. През-1944 г. Карл Йорданов почиства отново стенописите. През 1977 г. Боянската църква е затворена за посещения - в нея се извършват консервационни и укрепителни работи от Националния институт за паметниците на културата. Работите са прекратени след дискусии около 2000 г.

Благодарение на реставрацията, която завършва през 2006 г, ясно се виждат фреските от 17-ти век (които са изрисувани върху по-старите от 12-ти), между които е и първото изображение на Свети Иван Рилски. Фреските на Боянския майстор Вълчан се смятат за предшественици на европейския Ренесанс.

Ако не бяхме паднали под турско робство,щяхме да сме една от най-развитите държави в Европа,люлка на ренесанса.
Населението ни към 1396 е било близо 2,2 милиона души,кажи речи колкто една Англия тогава...

129.   До 127:

С повечето неща, които казваш съм съгласна с известни уговорки. Но началото... Ще цитирам:

127: "Борония, били сме точно в разлагащ се Феодализъм и преди Ренесанс. Точно младият Феодализъм на турците им е помогнал да ни победят. Франция да не би да не е била разделена в този период, след което се обединява?"

Това, от кой комунистически учебник го прочете? Преди да пристъпя нататък само ще си позволя да отбележа, че "ренесанс" е понятие характеризиращо период в културното и философското развитие на човечеството, а феодализъм е понятие за социално - икономически тип отношения. Едното не е опозиция на другото. Освен това, ти само ми хвърляш една теза (вероятно не и твоя собствена, защото ти няма как да имаш такава, след като не познаваш проблема професионално. Не се засягай, аз също няма как да имам своя теза по проблемите на атомната физика, примерно. Просто защото не съм я изучавала на академично ниво. Затова наготово приемам чуждите тези по въпроса. Е, тези, които звучат аргументирано, разбира се). Та... хвърляш ми гола теза без грам аргументация. Нищо не казваш за икономиката, за паричния обмен, за градовете, за религията, за изкуството. И ми се ще да чуя нещо по - задълбочено, а не рекламен слоган от туристическа брошурка за Боянската църква. Защо не казваш нищо за другите балкански държави? Аз изложих вкратце своите аргументи. Нахвърлях ги по - точно. Ти нищо не каза. Само "не е така, а еди как си". Добре, ама защо? Не ми приемаш тезата. Хубаво. Но, къде са аргументите? Освен това не видях някой да обори моите по същество.

Сега за Франция. Да, всички народи минават през разни етапи. Германия е била още по - разпокъсана и от Франция. Но е извадила историческия късмет никой да не я закача точно по това време. Нас са ни заварили в "неудобно" положение. Но, не мисля, че можем да се "сърдим" на някого за това. Просто така е станало. Римляните завладяват разпокъсана Елада и разпокъсана Галия. Това е трагедия за живеещите в епохата. Но от историческа гледна точка е закономерност.

На човека в мен винаги му докривява да чете за завоеванието. Става ми гадно като си представям столицата ни, държавата ни съсипана и покорена. Но, историкът в мен трезво търси причините. Не виждам смисъл да си заравям главата в пясъка и да си внушавам за собствено успокоение колко сме били идеални, а как лошите турчоля са съсипали всичко. Защото просто не е така.

P.S. Мак Гахан откровено не мога да го чета. Това, което е описал е ужасяващо. Като цяло потушаването на Априлското въстание е отвратителна варварщина. Но, твърдя, че е по - скоро частен случай. Никой не може да ме убеди, че събития подобни на тези са текли 500 години non stop. Нали, ако беше така, тук жив човек не би останал?

Борония

130.   Коранът е извора на ислямският тероризъм!!!
Днес, отново ислямският тероризъм показа зъбите си. В Москва бяха взривени бомби, които избиха десетки невинни граждани. Атентаторите са били фанатизирани ислямисти- самоубийци. Със сигурност мотивите за това ужасно престъпление, са религиозни. Явно, или са чеченци, или са от „Ал- Кайда”. За всеки нормален човек, това е едно ужасно престъпление, но за извършителите, а и за милиони мюсюлмани, това е един акт напълно отговарящ на техните закони. Защото, те са подвластни на една огромна, нечовешка, манипулационна машина, наречена – ислям и всички тези атентати са част от „Свещенният Джихад”.
Ислямът е една от водещите световни религии. В днешно време е и най експанзивната машина, която заплашва да погълне Европа. Той се базира на най агресивната религиозна идеология, произтичаща от свещенната книга-„Коран”. Имам ли право на подобни твърдения, които явно противоречат на общоприетите? От нас се иска да сме толерантни, но толерантни, ли са мюсюлманите?
Коранът има 114 глави и 6666 стиха. Аз ще цитирам само няколко, пък нека всеки сам да си направи заключението.
Глава 8, стих29: „Сражавайте се с онези от дарените с писанието, които не вярват в Аллах и Съдният ден и не възбранявайте онова, което Аллах и неговият пратеник са възбранили и не изповядват правата вяра, докато не дадат налога „джизия”, безусловно и с покорство. ”
Глава 3, стих 142 „Мислите ли, че ще влезете в Рая, без проврката на Аллах. ”
Глава 5, стих 68 „Но не съжалявайте за тези хора без вяра”
Глава 3, стих10 „Онези които не вярват, с нищо не ще ги избави от Аллах, нито имотите, нито децата им. Те ще са горивото на Огъня.

Глава 3, стих 56 „ Онези, които отхвърлят вярата, ще ги накажа с ужасна агония в този свят и в отвъдният, нито ще има кой да им помогне. ”
Глава4, стих 89 „ Те желаят вие да отхвърлите вярата, както правят те и така да бъдете на същото равнище като тях. Но не вземайте приятели от техните редици, докато не побягнат от пътя на Бог. Но ако станат изменници, хванете ги и ги заколете. ”
Глава4, стих 161 „ Ние сме приготвили, за онези от тях, които отхвърлят вярата, мъчително наказание. ”
Глава 22, стих 19, 20, 21 „ За неверниците ще бъде скроена дреха от огън и върху главите им ще бъде изливана вряща вода. За тях ще има буздугани от желязо. ”
Глава 2, стихове 190, 191 „И се сражавайте по пътя на Аллах с онези, които се сражават с вас и не пристъпвайте. Аллах не обича пристъпващите. И ги убивайте, където и да ги сварите и ги прогоните оттам откъдето те ви прогониха. Да заблуждаваш е по тежко, отколкото да убиваш. ”
Глава 2, стих 193 „И се сражавайте, докато не ще има заблуда и религията ще е на Аллах. ”
Има още доста такива „дълбокохуманни и високо културни” изблици на човешката толерантност. Почетете Корана, (има го в Интернет) ще ги откриете сами. Ясно е, че оттук тръгва тероризма. Не може тази агресия, тази омраза и тези призиви за насилие, да останат без последствие. Затова са тези кървави атентати, които станаха на различни места по света. Последният, както видяме беше извършен в Москва. Много съжалявам, но това не е борба за свобода, както се опитват да ни го представят. Навсякъде загиват невинни хора. Това обаче, въобще не пука на атентаторите. За тях, това са неверници, които не са хора. Но за нас си е чист тероризъм. И той е оправдан от писанията в Корана. Там на безброй места се внушава, че неверниците не са любимите чеда на Аллах и, че спрямо тях насилието е оправдано. Виждаме как правоверните на дело претворяват напътствията на свещенната книга. Милиони вече са отровени от ислямската пропаганда. Тези хора не желаят да живеят в условия на демокрация. Те искат живот по законите на Корана. Освен това, искат да живеят навсякъде по света. Най вече, в Европа, което изправя старият континент пред жестоко изпитание. Явно е, че се намираме пред конфликт на религиозна основа. Но този път, той вече е правокиран от мюсюлманите, защото вече не могат да се прикрият нито експанзията им, нито агресията им, нито намеренията им. И ако европейците се правят на толерантни, то един ден ще осъмнат в Ислямска Европа, в която животът на всеки, който не вярва в Аллах, няма да има никаква стойност.

131.   Борония, не мисля, че тук можем да говорим за виновни. Разбира се, българските царе в навечерието на завоеванието не са се показали особено далновидни, но не смятам, че можем с лека ръка и категорично да заявим "Те са виновни". Твърде наивно е. Причините се коренят доста по-надълбоко и не засягат само българите. Със сигурност.
Колкото до Априлското въстание... То определено е най-мащабната и най-успешната проява на българите в рамките на робството, но не и единствената. Има безброй други, по-малки, които просто не са имали този успех. Просто не са били в подходящото време.

П.П. Да, наистина, през Възраждането все пак успяваме да си извоюваме права (може би най-големи са в културно и религиозно отношение), но сме го направили с много пот и труд, както и с помощта на Великите сили (най-вече Русия).

Номер 72,80

132.   До Номер 72/ 80:

Много хубаво го каза: "тук не говорим за виновни". Така е. В историята няма виновни и невинни, добри и лоши. Има силни и слаби. Както навсякъде. Силният мачка слабия. Към момента на завоеванието сме слаби и ни побеждават. През Възраждането набираме сила и това се отразява на положението ни. За доста кратко време имаме наистина сериозни успехи. На моменти с помощта на Великите сили, а друг път... въпреки тях:) Русия, например, доста сериозно подкрепя Цариградската патриаршия докато ние се борим за автономия. Защото ? изнася православието да е единно. Там тя по - скоро ни пречи. Но ние се справяме:) През Възраждането сме били работливи и упорити, затова сме били силни. Сега мрънкаме и се дърпаме за брадите както в XIV век... затова сме зле.

Борония

133.   Напротив, в историята има виновни има и невинни! Не можеш да ми оправдаваш с лека ръка, един народ който е избивал населението ти.... и който до ден днешен ясно в постовете си съм описал какво генерира в себе си и как всячески се стреми само към насилие и престъпления! Борония моля те, целта ти да ми искараш турчаляците, "невинни и праведни" просто няма да мине!!! Историята си е история, фактите са факти (достатъчно показателни). Велики личности ги цитират, та ти ли ще ги оспориш? хайде бе....!!! Аз не разбирам друго... защо всички не се съредоточим да преборим враговете си, да не им се даваме, да работим в полза на Родината и националният ни интерес! Да следваме заветът на нашите предци... а ние наместо това се спорим тук кое как е било, и се караме като луди, ама така не става бре хора... Какво искате? Да бъдем разединени и враговете да ни съсипват ли? Не мога да разбера що за Българи сте? засрамете се!

134.   ОМГ! Едно си баба знае, едно си баба бае! За никого не съм казвала, че е "невинен" или "праведен". Няма и да го кажа. За мен просто такива няма. Нито от едната, нито от другата страна. Ама кой ми е крив, че съм се хванала да споря с такива същества. Една византийска поетеса от X в., Касия, казва: "Гнуся се от неграмотния като от Юда".

Б.

135.   Оправдавайки народи като турците, и отричайки факти от историята, вие плюете върху гроба на дедите си, Благодарение на които днес дишате и сте свободна!!! Това не е ли изкривяване на истината! Борония приемете истината, вие не сте добре психически!!! Вече се убедих, простия пример, на каквато и тема да се пише, как вие поне веднъж не бяхте съгласна с никого, а винаги започвате да пишете някакви фермани, изпълнени с агресия и винаги заставате на противниково от на останалите хора мнение! Извинете това не е нормално... Оставете най сетне хората да дишат, стига на всеки коментар сте си изливала простотията, човек от вас не може мнението си да изкаже... не бих бил толкова директен с вас, но засягайки Българското достойнство, и посягайки над историята, вие просто ме вбесихте!!! Нямате право... да говорите абсурди когато става дума за този въпрос!!! Пак ще кажа, вие не сте достоен човек, а Българка да не говорим... това звание вие не го заслужавате!!!

136.   Моите уважения към Борония за знанията й и обективното й мнение!

137.   136, ти си другия Еничар и заблуденяк! Искренно ти пожелавам бог да опрости замъгленото ти съзнание !!!

138.   Малкият хейтър в действие:)))

P.S. Благодаря 136! Влиза ми в длъжностната характеристика:)

Б.

139.   моето лично мнение е, че не може да заклеймяваме турците заради пра-прадедите им, но пък защо да не се пазим от тях, заради тях самите, каквито са днес?

Причини има достатачно.
1. Не са приключили с историята си, ама въобще. Нямам уважение към тях и държавата им, докато не признаят за геноцита над арменците и не се извинят и не спрат да подтискат журналисти и автори, да ги съдят, докато не махнат закона за защита там на турска чест ли какво беше - ако критизираш Турция или говориш за Геноцида - затвор!!! (ако имаше такъв закон в БГ-то, да сме всичките в затвора, само с това се занимава 90% от населението ни - да се самокритизира и да псува държавата си)
2. Не ги уважавам, защото трепят кюрдите, защото унищожават културни ценности, защитени от ЮНЕСКО, защото не са турски, забраняват езици, изгонили са православните от Инстамбул и имат закон, според който само роден в Турция и ходил в армията им (да трепе кюрди) може да стане ВСЕЛЕНСКИ ПАТРИАРХ. Значи, когато умре сегашният, Православната църква е без патриарх и според мен, дори и да се сетят и да променят закона, ще е късно - ще се измести Патрияршията или в Москва, или в Атина.
3. Не уважавам българските турци, защото избират ДПС като овце, каквито са си!!! и да - много ме засяга това! Не ги уважавам, защото не искат да се интегрират и да живеят като братя с нас, а си пеят едно и също - тютюн, глупости, странят от нас в смесените райони и ни се подиграват на турски, мислейки, че не разбираме.
4. В Европа няма да разказвам какво мислят хората за тях! Накараха да се откаже Европа от мултикултурния си модел, сега повечето държави въведоха тестове по език и култура за нови граждани заради тях с абсурдни и смешни въпроси -
Кой е най-важния в едно семейство
А. Мъжът
Б. Жената
С. на равни начала
бла-бла....
но турците са най-малкият проблем сред мюсюлманите, наводняващи ни с по 5 деца на жена, всеки с по 4 жени...
най-жестоки са албанците, държащи канали за дрога и продаващи жени, араби, мароканци, всякакви фанатици... нормалните иранци-християни се срамуват да кажат от къде са - персийци сме, лавити... бла-бла.
Ами за срам си е!

П.П. - допреди няколко месеца и аз се правих на много толерантна, защитавах даже приятелят на братовчедка ми - много съвременен и учен млад турчин от Истамбул, състудент на Запад и т.н., уж интегриран и съвременен. Уважавах и правото му на мнение, че били велика държава, култура...глупости..., османци и т.н., обаче заряза братовчедка ми след 5 години сериозна връзка без особени проблеми - ами не била туркиня!
Искал майката на децата му да била туркиня.
Ей това е.
Да е жив и здрав, поне се отърва братовчедка ми!!!

140.   Абе к'ви са тея простотии! Млади Български момичета като цветето красиви, тръгнали с турци ще ми отиват. УЖАС! За вас Българи няма ли бре дами? Значи преди 130 години са изнасилвали нашите момичета насила, а сега самите ни момичета доброволно дават телата си на тези турчаля. Е, боже прости ме но нямам какво да кажа! Как ще заробиш Българският си дух и рода си, и ще идеш с друга раса, и то точно турци, ами няма прошка за това нещо, една Българка трябва да стои далеч от тези гнусари! Не го ли прави, тя не е Българка... турците и циганите винаги са имали за цел само да ви използват, разберете го момичета, стига се продавайте на изметта! Хванете си приятели от своя народ, от свойта черга дето се казва! Какви са тея турци, какви 5 лева, СРАМОТА!!!

141.   От вчера си повтаряте едно и също и се правите на многознайковци.
Няма ли къде в живота да изпъкнете със знания?
Комплекси ли избивате?
Кой знае от къде копвате и преписвате тези уж "знания ".
Мел се оттегли достойно, докато Борония, която видиш ли се възмущаваше от хорската простотия, падна толкова ниско, че не може повече.
Така и не разбрах, 140, ти авторът ли си?
Който и да си, в началото бях съгласна с теб, но на края се уля малко. Въпреки това още си далеч по напред и по прав от Борония, която е много заблудена миличката. От инат никога няма да си признае, че си прав, каквито и доводи да и дадеш, за това не си прави труда.

Обещах да не пиша повече по темата, но не можах да се сдържа-просто е много смешно отстрани:)))

142.   115, къде в моя коментар видп думичката тъпа? Не ми слагай думи, които не съм използвала. Ти сама се подценяваш така ;)

Лола

143.   Преди да пишете коментари - научете Българският език, и много други исторически факти, които очевидно не ви изнася да споменете! И не ми пишете за Европа, защото нейните народи са се видели в чудо, докато прогонят турците от земите си! Толкова им е било "приятно" тяхното присъствие! А колко е било приятно на нас можете да се убедите от кланетата през април 1876 г. Костите на много жертви на кървавия терор още се пазят в музеите! И не ме обвинявайте в национализъм, защото имам познати които са ходили в турция и знам какво е нивото на национализма в онази страна. АКО НИЕ БЪЛГАРИТЕ БЯХМЕ БЯХМЕ ТАКИВА КРАЙНИ НАЦИОНАЛИСТИ КАТО ТЯХ - ВЪПРОСЪТ С ТУРЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ ЩЕШЕ МНОГО ОТДАВНА ДА Е РЕШЕН И ТО ЗАВИНАГИ! А ние сме ги изтърпели 130 години след Освобождението! Но ето че когато държавността ни западна - те веднага използваха ситуацията, за да раздухват омраза, ислямски фундализъм и сепаратизъм спрямо нас! Примерите в тази насока са много. Лично аз не съм забравил как през есента на 1983 г. турци отровиха водоема на едно търновско село, както и десетки други провокации и терористични актове! Така че те са ни проблем, а не ние на тях! Трябва да се премахне завинаги, анти-Българското ДПС от политиката, да се спрат новините на турски език, и турците да спрат да бълнуват, че тук ще стане турция (те не пропускат случай да го кажат)! Иначе общото ни бъдеще ще бъде белязано от ескалация на насилие и нетърпимост! НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, ЧЕ ТАЗИ СТРАНА СЕ КАЗВА БЪЛГАРИЯ! Т. Е ЗЕМЯТА НА БЪЛГАРИТЕ, А НЕ НА ТУРЦИТЕ! КОЙТО УМИРА ЗА ТУРЧИЩИНА - ДА ХВАЩА ПЪТЯ КЪМ АНАДОЛА!

144.   прост народ слаба държава. 140 ако един турчин е много по внимателен и се отнася много по добре отколкото българина с която и да е жена що да не предпочетем турчина. въпрос първо на елементарна култура е. всеки има право да е с когото иска. аз не отричам историята но е краино време да гледаме напред а не назад. с тези хора живеем години наред. пък що се отнася до религиите колкото турците живеещи в България са мюсюлмани толкова и българите християни. нито едните нито другите следват и спазват религиите си правилно.

145.   144, не съм съгласна, че мюсюлманите в България не са толкова набожни. А историята тук, според мен я намеси най-много Борония. Може и преди това да е имало коментари, но е възможно само да се е споменавало, поради това, че тези неща не могат да се зачеркнат.
Главно ставаше въпрос за това, което се случва в момента. Достатъчно се изписа по въпроса, но за съжаление все ще се намери някой като теб, който си е сложил розовите очила и проповядва криворазбраната си толерантност.

146.   Да, 145, права си. Аз я намесих най - много темата за историята. НО само защото бях провокирана. Приемам да ме наричат всякаква - и заблудена и надменна и агресивна и неморална... Но не търпя да ми се намеква, че не си разбирам от работата. Малкият хейтър точно това направи и за мой най - голям ужас пусна духа от бутилката. Съвсем нямах желание нито да споря, нито да взимам отношение. Но, на тема история буквално превъртам. Може да съм всякаква, но си знам материала. Постигнала съм това с много четене и висене по аудитории и библиотеки. Не мога да позволя някакъв пикльо да ми отрича познанията, изправяйки срещу мен някакви заучени фрази. Мъдри хора са казали: "Убий глупака с мълчание". За жалост, не го умея.

За огромна част от другите неща сте прави. И на мен ми е отвратително ДПС, намирам новините на всеки небългарски език по БНТ за абсолютно неприемливи и се вбесявам не по - малко от вас, когато някакви представители на малцинствата избират лесния път - да хленчат колко са дискриминирани и да живеят на гърба на данъкоплатеца вместо да работят за хляба си като всички останали. Такива хора наистина не заслужават толерантност и то не за нещо, което евентуално са били (а те не са били толкова черни), а заради това, което са. Все пак, обаче, допускам и изключения. Ако една жена смята, че обича даден мъж от друг етнос... ами нейна си работа. Никой няма право да ? се меси с препоръки и забрани. Голяма е, може и сама да мисли.

Борония

147.   Аз съм била в Турция в Чорло, Кушадъсъ и да ви кажа там живота е друг. Дори и забрадки не съм виждала, напротив отидох с нагласа, че е гадна страна но се изумих, че са много напред от нас пътища да видите, молове и красоти за които ще мечтаем още дълго време. За религия и забрадки ако говориме била съм в Египпет и Оман. За Египет, страна със богата история и толкова мизерия и смрад там да видите забрадки и религия, а джамиите им са от хиляда и една нощ, красота в тая мизерия. Оман, малка държава, мюсюлманска, забрадки и там мъжките роби-чиста и спретната невероятен ред и чистота.
А ние сме шепа сган, която няма оправия-нито султан ни е оправил, нито патриарх. Ние сме гадна нация и за това сме на гъза на света.

148.   147 съм. Не изчетох всичките коментари, но се придържам към заглавието. Имам приятелка туркиня от нашите. Има дете от турчин от Измир. Той беше тук 2, 3 години и си отиде, но тя не тръгна след него, остана си тук. Та нашите турци имат нашите навици. Прави кръщене на детето, моя мъж ми вика, какво ще правиме там, но той не я познава добре, ще слушаме само турска реч? Не, тя прави българско кръщене, с питката с всичкото както ние го правиме и имаше много българи, а турците-нашенските говориха на български, не на турски, съобразяваха се с нас. И амуджада от когото е детето не я е принуждавал да тръгне след него, а и е оставил избор, тя да си реши. Оставете това вяра срещу любов. Никой не може дори и в днешно време насила да те принуди любов или забрадка. Това са глупости. Въпреки, че признавам за държавите които съм видяла там дисциплината е по голяма благодарение на вярата им, за разлика от нашата държавица.

150.   дач 148 има дисциплина и уважение към жената, маиката, старите хора. все пак имат ценности които отдавна ние българите сме загубили. имаме си зависта и омразата към всички които са по различни на цвят и религия

151.   Рано или късно, ще застанете очи в очи с хората умирали за нас, за да бъдем свободни! , и тогава няма да има оправдания!!!
Ако предците ни бяха живи днес, биха ни заплюли!!!
Любен Каравелов казва: " Който българин не мрази турция и турците, да знае че е мразен ОТ МЕН!!! ". И него ли виновен ще изкарате? Ботев казва: " Всичките душмани ( турци) да вървят в ада! " По ясно не мога да го кажа!!!!
А сега ще цитирам Васил Левски : " Или с нас и народа, или ще ви пратим при черните души! ", това е, не искам да прозвучи цинично, но вече наистина дойде ВРЕМЕ РАЗДЕЛНО!! , или с всички сили за Отечеството, или ще бъдете с нашите смъртни врагове! ТОВА Е!!
Тези които бяха врагове на предците ми, завинаги ще останат мои врагове в сърцето ми, няма нищо по - сладко, нищо не опиянява така сърцето на един смел мъж, както това да отмъсти на своите врагове със собствената си ръка! , а този ден ще дойде!
За смесените бракове, няма нужда да коментирам, мнението ми е известно на всички!
И така дами и господа! Честито, Предавате заветът и желанието на своите предци!
Вървете си в турция, и без това България няма нужда от такива като вас!!

152.   Не съм се оттеглила достойно, а ми омръзна да си говоря сама и ми стана много болно от обидите, които се изсипаха. Но искам да кажа нещо за последно, не до вас, които пишете тук, а до тези, които четат и са на вашето мнение.
Някой по-горе беше казал, че ние сме преди всичко българи. Не, ние сме преди всичко ХОРА. Я, попитайте майката, на която детето й почина в ръцете й (заради БЪЛГАРСКИ лекар) колко я вълнува въпроса, който обсъждаме. И не ми казвайте, че няма връзка, защото има. Защото в момента най-големият геноцид над българите се случва в нашите болници, от наши лекари. Случва се и в нашите училища и университети. А вие се хващате на евтинки провокацийки като новини на турски и турски сериалчета, на които продължавам да твърдя целта е именно да ви провокират. Разделяй и владей, или двама се карат, а третият печели. И доказателството за това е, че в момента пишем по тази тема, а не по тема "какво се случва в нашите болници". Чаткате ли?
Господинът по-горе, дето се сравняваше с Левски и Ботев, почвай да лъскаш сабята, защото след някоя и друга годинка ще е късно. Няма да има кой да защитиш в родината си. Защото българите не се изнасят от България заради турците, изнасят се по други причини. И на мен не ми харесва, че ДПС управляват и изобщо съществува тази партия, ноо... ако всички българи гласуваха това нямаше да се случва, нали? А защо не гласуват, всички знаем. Пак повтарям - най-големият враг сме си ние.
И все пак разбирам омразата ви, особено за мъжете говоря, тя е напълно обяснима- заложено ви е гентично и добре, че е така, нали вие сте онези, които трябва да бранят родината. Лошото обаче е, че скоро няма да има кой да браните.

Мел

153.   Много хубави цитати, но са били актуални за времето, в което авторите им са живяли.

154.   ?"Ако предците ни бяха живи днес, биха ни заплюли!!! "
Много вярно, но не защото сме толерантни към турците, а защото съсипваме страната, за която те са дали живота си.

155.   154, не си прав - кой съсипвал страната?
Българите, за разлика от гърците например, сами се измъкват с много труд и лишения от блатото - имали са 45 години диктатура-комунизъм, 22 години хаос-комунизъм и пак са живи, никой не гладува у нас, семействата си гледат децата, изучват ги, 95% от хората имат недвижимо имущество...
Имаме над 3, 5 % ръст на икономиката при само 15% дългове, когато гърците без комунизъм са със 120% дългове. Част сме и от ЕС, и от НАТО.
Много сме постигнали, особено в последните години.
И даже по престъпност сме много сигурна държава - е, ако вярваш на статистики и доклади на американското посолство, не на жълти вестници.

Аз пък съм горда с българите. За пръв път в историята се сменя и държавно устройство и икономическо едновременно. Нямали сме войни на етническа основа, когато сърбите броят масовите гробове на земята си.

Аз съм сигурна, че Левски би живял добре в днешна България - има много работа, но се чувствам и свободна, и който работи и има идеи, може и материално да се развива много добре, да не говорим за образование, свобода да се движиш свободно - все неща, за които турците могат само да мечтаят. Може да има известно недоверие на Запад към нас, но сме първите по студенти, знаем и езици и държим на образованието на децата си, турците и мюсюлманите само ги правят, но нищо повече - само те живеят в гета и са масово на социлни помощи. И българските турци са същите хрантутници - живеят на субсидии за тютюн, масово не искат да се променят, избират ДПС, за да им текат държавни парици...леш

156.   Браво на 153! Радвам се да видя човек, който не живее в митологично време, което не тече.

Б.

157.   155, за мен показателно е това, че хората продължават да напускат страната. А много от тези, които не са го направили, просто нямат такава възможност. София не е България. Сигурна съм, че живееш в голям град. Смяташ ли, че думите ти "има много работа" и "никой не гладува у нас" важат за малките градчета като Видин например?

158.   Видин не е малко градче, просто това е Северо Западнала България, да кажем, че единият ми родител е от там и знам какъв е проблемът - мързел, крадене, алкохол. Аз самата съм израстнала в най-бедният малък град в България, но при нас хората са работливи, помагат си и никой не се е лишавал от храна поне.
Никой не те е бетонирал освен това във Видин. (който е 100 пъти по-добре от Анатола да кажем).
Свободни хора сме, не сме в затвора, както беше през кома например.
Нямало възможност - има възможности 1000.
Аз не живея в България, но в петък се връщам да живея поне половината време в годината там, няма да е в София или в родния ми град, а в град, в които не познавах никого, но имаше място и условия за бизнеса ми. И да - България дава 1000 възможности, повече от тези на Запад, ако имаш план и идея.
Всеки си решава сам за себе си, но не може и не трябва да обвиняваме България за смотания си живот и съществуване. Това е една бедна страна, преминала през ада. Какво чакате?
Но да плюем сега населението ? и да величаем туците, тези примитивни хора, е срамота!
И да, свободна страна, свободно пространство, демокрация значат, че ще има и бедни, и богати - както и няма равни хора по способности, разум, физика. Така е в цял свят, даже в Турция - само че там бедните са повече, а жените са отвсякъде бедни същества.
За мен е важно не толкова материалното, а да си свободен, да имаш за да покриваш нуждите си без проблеми - ток, вода, ядене, дрехи и обувки. Всичко отгоре е лукс. Ние искаме на 25 г. да имаме и собствено жилище, и кола и семейство... после псуваме България, че не ни ги е осигурила. Не става така!!!

Българските революционери са идвали от заможни семейства, но са се жертвали за България, и в чужбина са живяли и учили, и са имали къде-къде по-прилично бъдеще от това да бъдат отстрелвани по Балкана. Простите селяни, които са имали по две овце не са искали да рискуват - типично, българска работа. И тогава, и сега тези овчи душици псуват държава, управление и управници, но иначе си живуркат на салатка и ракийка и не са готови да си помръднат д.. то, чакат да им падне от небето.

И пак сме добър народ. Твърде търпелив, но добър и работлив. Дори овчите душици са по-добри от всеки надъхан турчин!!! Никога не сме убивали народа заради вяра, заради етнос. Горда съм с българите и не ме е срам от пройзхода ми - не съм туркиня!

159.   Северо Западнала България, както я наричаш, също е част от България. Малко си противоречиш- хем сме мързеливи, хем работливи, но както и да е, не ми се спори, изместваме темата, а и за много неща съм съгласна с теб :)

160.   Нямам намерение да повтарям повече!!! цитирах цитати от корана, дадох доказателства за ужасите правени от "праведният" народ! Дадох неоспорими факти, които имахте наглостта да подминете без да вникнете дори за миг в тях! Продължавам да твърдя че заради хора като вас, Българската култура и раса исчезва неминуемо! Българина е овца, не 500 а дори 1500 години да го колят и изнасилват, той пак няма да си отвори очите! Пак казвам защо не Германци, защо не Руснаци, или какъвто и да е народ да похвалим? Защо точно турци? Нашите поробители, ислямските фундаменталисти, до тук ли стигнахме, толкова ли ниско паднахме та вече се обръщате и гледате на тях с възхищение. Слепотата ви ще ви убие!!! За мен човек от моят народ продаващ се на турци, и толериращ тези народи... той не може да се нарече Българин и аз не мога да го приема като брат по убеждения!!! Той е национален предател! Правете к'вото искате пак казвам. Разбрах че сте еничари, сега поне имайте малко срам и замълчете! Поне това направете, докажете че поне частичка Българска ценност е останала във вас, защото се съмнявам че имате нещо такова...

161.   Мел, продължаваш да гледаш през призмата на розовите си очила. Но както казах това си е за твоя сметка. Сравнявам се с Българските Революционери - ДА, защото съм Горд че съм Българин!!! С кого да се сравнявам? С турският султан ли? Има неписани човешки закони в този живот, единият от които е, да не предаваш завета на дедите си!!! Дали им е било хубаво на тези Българи когато са умирали в мъки от ръцете на "праведния" народ (турците). Дали им е хубаво на суматите жени които са били изнасилени от турци. Ако ти преживееш нещо такова дали ще обичаш турците а? Но не забравяй, никой не е застрахован! Тези съществва толерират в себе си омразата, и ислямският сепаратизъм, разберете го, нашата омраза се поражда от техните престъпления и от техните лоши души! Не мога да толерирам и да обичам врагът си. Мислиш ли че Българските Революционери са искали такава България, мислиш ли че биха се гордели с Българи като теб? Аз не мисля!!! Те биха се срамували. Защо плюете Родината си бе? Това не разбирам. Защо го правите? Имаме страхотна писменост и страхотна култура, дали сме азбука на 1/4 свят! Имаме творци, поети, шампиони в толкова области. Народ който е извювал над 13 вековната си история на Балканите. И вие смеете да ми говорите глупости. Истинските Българи никога не напускат България. Защото знаят че тази държава е тяхното бъдеще, и защото знаят че трябва да се борят за нея. Защото знаят че в чужбина са просто роби, и са никои! Страната напускат само такива като вас, които са готови да се продадат на всеки друг народ. Нямали сме болници и лекари на място, безработица не знам си какво, Ами ясно казах че не България е виновна а тези дето я управляват. Аз не мога да съдя Родината си за това, и за разлика от вас, аз не плюя върху Родното си. Омразата е породена най вече във вас жените, вие сте по обърканите същества, а ние просто сме реалисти, ние виждаме това за което вие сте сложили розовите си очила и отказвате да го видите! Каквото и да ми говорите, няма по голям срам от това, да не се гордееш че си Българин и да не мразиш врагът си!!! Дадох сумати факти, само едни умствено ограничени хора, биха продължили да ми говорят абсурди!!!
И до вас госпожице борония... вие искате нова история да създадете, в която да отречете цялото страдание на което Българският народ е бил поставен.... Е, няма как да стане!!!
Толерантни сте към собствените си убийци а пак повтарям, Толерантността в една зверилница, е равносилна на смърт!!!

162.   №160 Следя цялата тема под кой № си писал цитати от корана, че не видях? припомни ако обичаш.
Ще ти разкажа нещо коментирай моля.
Миналата година ходих на екскурзия в кушадъсъ. Нашата тур опеаторка /българка/ ни беше излъгала, не ни беше резервирала хотел и трябваше да останем на улицата. Турското правителство ни приюти и нахрани, цялата група. Можеш ли да ми кажеш как да не съм благодарна и българското консулство защо не ни помогна? Кога българското правителство ще направи такова нещо за чужди туристи на златните например? Или те турците направиха това, защото са неграмотни, съдисти, изнасилвачи...

101-150 от 250