Камък в жлъчката?
Имам камък с размер 1 см. Никакви други, нито песъчинки, нито камъни. Хирурзите ми казаха, че мога да живея или цял живот на диета или да се оперирам, че диетата и лекарства няма да го стопят. Но съм чувала много противоречиви мнения НЕ за самата операция (и без това ако се подлагам, ще е на лапроскопска - безкръвна), а за последствията от махането на органа. А и да ви кажа нямам голямо доверие на лекарите в днешно време, само си играят на "Клъцни-Срежи" повечето, което за мен е гавра, че с лекота винаги се прибягва до рязане.
Другото, което е, че съм чувала, че лекарството Ровахол помага при продължителен прием и стопява камъните. Има и много доказани бабини рецепти - например тази с мед, лимон, зехтин и топла вода на Баба Ванга. Както и чай от корен на шипка. Но ако се предизвика разтопяване на камъка, ако запуши жлъчния канал и стане по-голяма беля? Макар че хората, изпробвали методите казват, че камъните омекват и ги изхвърляш лесно. Моля ви, помогнете и давайте съвети! Някак не ми се иска да лягам за операция, ама кой знае... Дали съчетаването на лекарството с бабина рецепта и диета е добре? Гастроентерологът ме посъветва да не бързам и да пробвам, хирурзите зачитат само операцията, майка ми също е лекар, но невролог (все пак учила обща медицина де) и каза да помисля, но не е нужно да бързаме.

Коментари

1.   Слушай ти баба ти ванга...

2.   Много зависи. Ако нямаш болки и жлъчни кризи, не виждам защо да не се поддържаш с диета. Но моят съвет е да НЕ прибягваш до бабини рецепти, има доста голям риск от запушване на жлъчен канал и тогава вече щеш-нещеш ще те срежат и то не безкръвно, а с големия разрез. А и веднъж щом ти се е появил камък, дори и да успееш да го изкараш, пак ще се появи. Мен ме оперираха преди почти 2 години, но аз бях с жестоки болки и жлъчни кризи през 15-20 дни и просто нямах избор. Аз лично съм доволна че го направих, защото нямам никакви болки или каквито и да било проблеми, ям си всичко и се чувствам прекрасно. Има и доста хора, които имат проблеми след премахване на жлъчката, така че споделям собствен опит. Ако се решиш на операция, препоръчвам ти специалистите от чернодробно-панкреатична хирургия във ВМА, който и да избереш няма да съжаляваш. Безспорно са най-добрите в тази област. Успех!

3.   Аз имам много камъни в жлъчката, майка ми също. Никога не сме имали кризи и не пазим диети. Просто си знаем за инфо и ако ни заболи корема първо жлъчката ще проверим. Но може и никога да не стане. С камъни дето не пречат се живее. Ако те боли и имаш кризи -опериран се. Аз също не искам да пробвам с лимон зехтин и т. н. щото може да се запуша. По добре си гледай живота и не мисли. и всеки човек има камъни в жлъчката.

4.   По-добре операция от колкото по-голям фал. Ако направиш криза ще те оперират по спешност и няма да е лапароскопски и няма да те оперира, който искаш ти а дежурния лекар ще е. възстановяването ще е 3-4 месеца. Аз се оперирах лапароскопски и ме пуснаха в къщи вечерта след операцията. На 5-ия ден бях на работа. На 7-мия не помнех, че съм опериран. Избирай.