Постоянно притеснение
Защо толкова се притеснявам от всичко?
Не мога да определя точно от кога е този проблем, но се притеснявам от почти всичко... Не мога да се ориентирам. Срам се е да говоря с хората, за да се оправя. Търся разни места и не ги намирам. Страх ме е да не се изгубя и още повече- страх ме да не се изложа, ако видят хората, че не знам нещо. Отивам в МКД и седя и гледам таблото и не знам какво и как да си поръчам. Искам да участвам в разни събития, да изляза на сцена в други градове... е как, като дори не знам как да си купя билет и в кой автобус да се кача? Да не говорим как ще се оправя после на събитието... Просто с две думи, ако няма кой да ме опътва и да ми помага, не знам какво и как да свърша... На моменти ми се плаче, защото искам нещо да направя, ама притеснението от всичко и всички не си отива... Сякаш всички ме гледат и ми се подиграват.
Моля ви, кажете какво да правя!

Коментари

1.   Според мен имаш социална фобия или някакво тревожно разстройство. Посети психолог. Преди това можеш да опиташ да се срещаш с много хора, да разговаряш, да се движиш на оживени места, да излизаш често сред природата, да посещаваш йога.

2.   Нещо подобно се случва и при мен. Искам постоянно всичко да ми е сигурно, по възможност и да не съм сама. Губилс съм се, впускала съм се в какви ли не преживявания, от които никак не съм горда. Но нали затова сме хора, всеки греши, всеки се притеснява по някакъв начин. По-често опитвай такива неща, излез от зоната си на комфорт, бъди авантюрист. Нищо друго няма да ти помогне по-добре от това да се изправи срещу страховете си. Успех :)

3.   опитвай се да разделяш рационални от ирационални страхове.

страхът от провал е ирационален страх - вероятно имаш строги родители, които са те поучавали на всяка стъпка и по този начин си развила плахост, т. е. неувереност в собствените си способности.

прави това което харесваш и постепенно излизай от зоната си на комфорт. така реално увеличаваш своята увереност.

страхът от провал не е нещо дребно, но за щастие имаш мозък, който може да преценява (и оценява), съответно да оборва тези нелепи притеснения :)

погледни философски - колко дребно нещо е провалът в сравнение със смъртта (примерно), колко кратък е животът за да се притесняваш за глупости. ами здравето? има хора, които не могат да погледнат света около себе си, такива които не могат да се изправят, ами се движат в инвалиден стол. не си губи времето с тези необосновани страхове - изправи се срещу тях и ги пребори. успех!

4.   Човек това е аспергер. Сори не искам да те плаша, нито дори да бъда груб! Знам не си бил такъв преди. С годините живота става все по- труден а и изискващ дори леко лицемерно поведение, което обаче се търси(приема се за абсолютно нормално). Трябва да се отстояват и собствени позиции с лекота-да си маркираш територията, пазиш кокала без да се напрягаш прекалено емоционално.
Лесно ли остановяваш очен контакт? Как си с осмихването в ежедневието. НЕ да се хилиш, а просто да се усмихваш да си лъчезарен, има разлика! голяма.

6.   Всеки е така, докато има някой друг да му върши задълженията. Започни да търсиш информация в нета за това, което ти е нужно, и се престраши да направиш нещо без чужда помощ.

7.   Освободи се от страха. Зависим си от хорското мнение, а те дори не се вълнуват от теб. Самотен ли си? Смяташ се за различен, и се отчуждаваш.
Искаш да намериш мир, няма да стане с ходене в МКД!
Смени си и диетата, средата ти не е добра. Кой ти влияе така пагубно? Иди на почивка! Прави само това което сърцето ти иска. Имай търпение и вяра.

8.   Така и не ми ясно какво иска да каже номер 3 - явно не е чувал за правила на правописа.

По темата - единствено може да ти помогне, ако си планираш времето и действията, преди да отидеш на събитието.

Ползвай GPS - помага, ако се загубиш. Вече има достатъчно апликации, които показват къде си ти и къде е мястото, към което си се запътил.

Добре, че го осъзнаваш. Поработи върху нерешителността си, защото може да е много дразнеща за останалите.