Нетна заплата и класове за стаж
Здравейте,
при преговори за нова работа напоследък често се договаря нетната заплата. В трудовия договор обаче знам, се вписва основната брутна заплата. При калкулацията, към тази заплата са добавя и класът за прослужено време по специалността (0.6% на година). Ако съм се договорил например за 3000 лева нетна заплата, откъде работодателят ще знае колко точно да впише в договора?

Получената оферта в случая е 3746,33 лева брутна заплата/3000 лева нетна (това по мейл). Какво ще се впише в договора? На мен не са ми искали трудова книжка за годините стаж досега, а реално имам такъв 15 години (от които неизвестно колко по специалността, защото работата е доста специфична). Попитах HR-ата и тя не знаеше, все едно я попитах нещо от ядрената физика!!! А реално тя ще ми праща договора.

Благодаря.

Коментари

1.   Интересно защо темата е в раздел Любов и изневяра?

2.   До 1: Защото ейч ар-а му го бара...

3.   Не подписвай нищо, преди да си видял за какво става въпрос. Някой работодатели го играят шмекерската и те пишат на ниска заплата, но след добавите, става на "обещаното". Куца сделка е, а ако можеш, не я приемай. За съжаление, да го осъдиш е много сложно, защото ние леко назад с тези неща.

До 1 Стига с този тъп върпос. Това е зададената "отметка" при зареждането на страницата и повечето хора я пропускат и заповат директно да пишат историята си.

4.   Обикновенно частниците рядко начисляват прослужено време, обикновенно това е практива в дъжавни институции. Но там заплатите за съжаление на неръководни позиции са... Така принесената информация ми намерисва на ИТ сектора, там HR-р да ти отговори на нещо свързано със формиране на заплата е почти непосилно за тях. Това се говори със счетоводителя. То за това има един лаф за частниците и HR-ите. Какво прави HR-а като се пенсионира? Пак нищо.

5.   И какво ти пука каква ще е сумата в договора, след като НЕ е като да ти кажат "аз ся ще те осигурявам на минимална, пък ти ще получаваш повече", т.е. няма "под масата".
Имаш максимален осигурителен доход 3000 лева, осигуряват те на 3746,33, получаваш 3000 чисти.

6.   Не ти трябва стаж, за да престнеш брутна и нетна заплата. Потърси в интернет "калкулатор бруто нето"

Нетно - данъци = брутно

Нетно = основно клас

Ще им трябва стажа ти, за да пресметнатнат основната заплата, така че като прибавиш към нея твоя клас да се равнява на нетната заплата, която са ти обещали..

В трудовите договори, които аз съм подписвал винаги се е записвала основна заплата..

7.   Update:
Днес получих трудовия договор. В него е записана основна заплата от 3746.73 лева. За добавки за стаж и дума не става никъде.

Реално дали няма начин да се изискат допълнителни 15x0.6=9%
или 337.20 лева? Това би означавало 3303 лева нетна заплата и не 3000?

8.   7, по закон за длъжни да ти начислят поне стаж, но и да не го направят, те реално са си спазили обещанието и всичко си е документирано черно на бяло, т.е. били са кореткни към теб. И не знам дали е редно от чисто морална гл.т. да ги изнудваш за едни доплънителни 300 лв, при положение че така или иначе взимаш предостатъчно за българския стандарт, защото това ще се изтълкува като алчност, дребнавост и некоректност и няма да е в твоя полза със сигурност. Най-малкото няма да имаш очи след време да искаш увеличение. Аз поне такъв извод бих си направил като работодател. Наистина би било нагло и алчно. В крайна сметка дали основата ще ти е 3746 лв и няма да имаш клас или ще имаш клас, но клас плюс основна ще е 3746, какво значение има? Вие сте се уговорили за 3 к чисто и всичко е спазено и документирано, защо се лакомиш за още 300 лв и извиваш ръце? Тая лакомия не е добре за теб и заради 300 лв може да загубиш нещо много по-ценно - авторитет и уважение, а то не се купува с 300 лв или дори 3000 лв.

9.   " И не знам дали е редно от чисто морална гл.т. да ги изнудваш за едни доплънителни 300 лв, при положение че така или иначе взимаш предостатъчно за българския стандарт"

?!??!!??!?!?!?!?

Какво? ТИ? ТИ сериозно ли го написа това? Това е някаква гадна българщинка, дето не трябва да съществува в нашето съзнание. Това си е чисто робство. Няма значение, дали стандарта е висок, нисък, среден и прочие. Има си закони!

"алчност, дребнавост и некоректност" - Обясни ми, кое от тези трите прилагателни е опистелно за конкретната ситуация, при положение, че има закон и той трябва да бъде спазен?

Авторе - провери си пак целия договор, говори със счетводствто и се разберете, какво и как получаваш. Когато един отстъпва от собствените си права, той наранява не само себе си, но и цялото общество!

10.   9, като толкова държиш на правилата, посъветвай автора да му преизчислят основната заплата, така че основната заплата плюс класа да му дава 3 бона чисто, както всъщност са се разбрали и както е редно. Или правилата важат, само ако са в твоя полза?

Не виждам какъв е проблема, след като са се договори за 3 к чисто и човека си е спазил обещанието и не го ощетил нито с осигуровки, нито с минимални прагове и тем подобни.

Той може просто да е решил да не се занимава с класове, ами направо да си му ги даде като основна заплата. Или викаш да се извиват ръце за всяка допълнителна стотинка.

11.   До 10

Ти си дребнавият!

Ако авотрът направи това, както ти предлагаш (ЗАЩО! ЗАЩО ИСКАШ, ДА МУ ОТНЕМЕШ ПРАВАТА), то всяка година, щему преизчислятат заплатта и ще го ощетяват, че да не се качва, въпреки че е редно по-закон!

Мога да ти кажа, да вървиш по дяволите, защото караш човек, да прави нещо в свой ущърб. Да се "кротне" и да сведе главица. Е познай - не всички обичаме, да си чупим гърба от кланяне и да целуваме ботуша на чорбаджията!!!

12.   И искам да добавя, че на една от двете работи, които съм имал в България, се опитваха да ме цакат по същия начин, което е ГРОЗНО! Още по-грозно беше, че имаше някакви пълни нещастници, дето бяха готови, да преподпишат договори, с 500 лева по-ниски заплати, защото "свършили задачите и нямало достатъчно работа, но като имало, щели да преподпишат пак" - И шараните подписаха. След точно 1 месец, пак имаше "задачи", даже повече, според беклога, но нашите не им вдигнаха заплатите. Това поведение е пагубно за обществото ни! Аз си изкарах 6те месеца по-догове там и ми предложиха същата заплата след това, но напуснах, защото не мога да понасям подобно поданическо поведение навсякъде около себе си! А някой от послушковците вече година и нещо бачкат на по-ниска от предишната си заплата. Сметни колко са загубили. Просто се огънаха и се набутаха с по 7-8000 лева... "Ако мини ..." както се казваше в един виц!

13.   Това ти казвам - никой не го е цакал. Разбрали са се за 3 бона и си му дават 3 бона. Има си договор, има си всичко. Какъв ти е проблема въобще?

14.   Мен пък ето това ме подразни в 8. Е чак подразни малко силно казано, но ми направи лошо впечатление: 'при положение че така или иначе взимаш предостатъчно за българския стандарт'.

Човек, да казваш на някого колко му е предостатъчно можеш да си позволяваш само, ако си му родител и е финансово зависим от теб.

Ако продължавате с това мислене такива като тебе, съвсем скоро ще си останете само с циганите тука. Ама те новите поколения роми и те вече се научиха да емигрират... ;-)
Кога ще разберете, че вече трябва да се борите за кадри с цяла Европа, че и beyond

IT сферата не ме касае пряко, но реших да коментирам, защото не ми харесва как някои се опитват да прилагат разни ретроградни психологически подходи към хората.

15.   14, всеки да си определя колко му е достатъчно, но исках да кажа, че не е умрял от глад, че да се цигани и извива ръце за някакви дребни пари за неговия стандарт пари, след като са му дали обещаното и не са прецакали. Един вид да не е скъп на триците и евтин на брашното. Точно заради такива дребнави хора като теб много читави работодатели се отказват да правят бизнес в България.

Има много хора, които с Кодекс в ръка постоянно търсят точка и запетая и къде могат да се заядат, че да изкундят допълните дребни пари. Това дразни и отнема много енергия. Да са те прецакали и да си търсиш правата е едно, но да се заяждаш за всяка дреболия, за която не си прав, вече е меко казано дразнещо.

Имах един колега на времето, който започна на нова година и до май месец дойде на работа точно 13 дни. ПОнеже аз се занимава с договорите, знам,ч е нито е излъган по отношение на заплащане и условия, нито са му укрити осигуровки, нито нищо. Всичко му беше обяснено точно, ясно, конректно и не беше лъган за нищо. През цялото време постоянно беше в болнични (всеки път с разлина болест, очевидно фиктивни), отпуски (още втория месец си изгърмя цялата отпуска до декември) и върпеки всичко никой копче не му каза. Като за капак по цял у тях четеше длъжностната си характеристика и договора и какво пишело там, че бил машинен оператор, пък веднъж в тези 13 дни са го накарали да хвърли 2 лопати материал в машината, та не бил оператор на лопата, трябвало само копчета да натиска и т.н. и т.н. Не идваше цели месеци на работа, а заплашваше с инспекции, съдилища и тем подобни. И не знам защо звънеше все на мен, вкл. и през нощта и в почивни дни, повечето пъти пиян. А аз просто бях изготвил договора (стандартен като на всички), нито му плащам заплата, нито съм му шеф. Колкото и да бях търпелив и да се опитвах да обясня, не можеш да се справя и на края се принудих, докато не му е изтекъл изпитателния срок, да го разкарат, че да ме остави на мира. И без това не идваше на работа. Погеднах му трудовата книжка и видях, че на всички места са го гонили за по-малко от месец, само на едно място се беше задържал 2, явно ние сме били най-търпеливите, че сме го изтраяли цели 5. Беше сменил десетки работи за няколко години. Година по-късно чух от други хора, че този още не си е намерил работа и вече и помощи не са му давали, защото си използвал всички възможни права на обезщетения.

Та в стремежа си да не ви прецакат не отивайте в другата крайност и не принуждавайте и малкото коректни работодатели да ви отсвирят. Защото има един момент, който ако се прекрачи, вече става нагло и в стремежа да не се прецакате, правите точно това.

Щом ви дават обещаното, осигуряват обещаните условия на труд, имат нормално отношение и не ви лишават от осигуровки, защо сте толков дребнави, за едни дребни пари. Ако взимахте 300 лв заплата и умирахте от глад, щях да разбера да се правите на цигани за 30 лв допълнителни, ама да взимате 3 бона и да се циганите за всяка допълнителна стотинка, защото шефа решил да ви дава обещаното като основна заплата, а не като клас, това вече не говори никак, ама никак добре за вас. И не ми излизайте с тоя номер с правата. Ничии права не са нарушени и никой не е излъган в случая. Това си е чисто изнудване и извиване на ръце.

17.   "Ничии права не са нарушени и никой не е излъган в случая. Това си е чисто изнудване и извиване на ръце.

Изнудването е престъпление. Търсенето на права, гарантирани ти от държавата НЕ Е!

18.   Автор е, заплатата е една, класа друго. Не се пише клас в договора. Ако си назначен на същата позиция ще имаш. Като видиш първия си фиш ще го има. И пиши тогава тук, че само дървени философи. Човек се договаря за основната си заплата, стажа е съвсем друго нещо. Естествено, че ще си иска парите. Друг е въпросът кой дава 3000 лв на някой, който идея си няма как му се изчислява заплатата.

19.   Това си е типична българска черта. И в чужбина са така българите. Докато е на зор, е по-нисък от тревата, а като му помогнеш, те прецаква. Затова вече услуга и разбиране към никого. Автора докато се договаряше, защо е уточни, че тези 3 к са основната заплата, а беше готов на 3 к с включен клас? И защо сега не напомни на шефа, че договорката е била за 3 к с включен клас? Ако автора беше на мястото на шефа, шеше да е оревал орталъка, че се е минал с още 300 лв за клас. На българина и 100 к да му даваш, пак ще е тарикат на дребно за 300 лв.