Влюбена в професор от су
Здравейте
Аз съм момиче на 18г и се влюбих в професор от СУ. Харесвам го наистина много. Наскоро му писах и той отговори, че много оценява чувствата и искреността ми и че съм още млада и че тепърва в житейския си опит ще срещам хора, които ще ме накарат да се вълнувам. Каза, че някои от тях ще ме карат да изпитвам разочерование, а други ще ме накарат да изпитам радост и ще ми служат за модел. Каза, че той винаги ще се опита да ми помогне с професионален съвет или изобщо с нещо в живота. Аз му отговорих, че е скъп за мен човек и че ще се радвам да поддържаме контакт.
Не знам какво да си мисля. Явно не ме харесва. Мнения?

Коментари

1.   Мило момиче, със сигурност те харесва, както би харесал всеки млад човек, който е чаровен в своята наивност и прелестен с искрените си чувства. Професорът е бил изключително внимателен и тактичен. Отговорът му на писмото ти е точно това, което би направил един почтен мъж на неговата възраст и в неговото положение. Така че бъди уверена в добрите му намерения. Но не ги бъркай с романтичен интерес от негова страна! Много вероятно твоят преподавател има дъщеря на твоята възраст, разбира първите вълнения на една девойка и се отнася толерантно към тях, но ясно очертава границата между себе си и своята студентка.
Повярвай ми, не теоретизирам произволно, аз самата преподавам в университет. За мен първокурсниците, че и дипломиращите се магистри са си... ами деца. Радвам им се, ядосват ме, аплодирам успехите им, съчувствам им за разочарованията, съветвам ги, ако пожелаят това, мълча си, когато поискат да измерят собствените си сили... Ако попадна в ситуацията на колегата, щях да постъпя по абсолютно същия начин.
Не искам, авторке, да те притесня, но интимното ти писмо не е било много уместно и ако не беше твоята неопитност, би могло да се изтълкува и като демонстрация на неуважение към адресата. Сама помисли: зрял мъж, вероятно семеен, с положение и репутация, чиято работа е да учи бъдещите професионалисти, влезли в аудиторията му, за да получат знания... И от друга страна: девойка, която без по какъвто и начин да е била поощрена, се възползва от близостта, която му налагат служебните ангажименити, за да навлиза в личното му пространство с непоискани обяснения. Забележи, авторке: преподавателят ти е отговорил писмено, а не в разговор очи на очи. За теб и твоето поколение това е обичайният начин за комуникация и затова не виждаш значението. В света на възрастните и особено на по-образованите хора обаче, писмената комуникация означава дистанция, спазване на служебния тон, докато личните разговори предполагат личен контакт. За да ме разбереш, давам пример: изпращаш съобщение на секретарката да ти разпечата доклада, обаче се обаждаш на приятеля си да му честитиш рождения ден. Т.е. със самата си форма отговорът на професора маркира ясно границата и служи като писмено доказателство за това, че той не е приел отправената му покана за интимност. Защото, мила, ти не си даваш сметка, но горкият ми колега трябва да мисли и за това, че като нищо ще го уволнят, ако се заговори за връзка между него и студентка. Имали сме такива случаи и знам.
Какво можеш да направиш? Ами да послушаш професора! Пак казвам: това, което е направил, ме убеждава, че ти мисли доброто, но ти го мисли като баща, а не като любовник.

2.   Че ти какво очакваш? Да тръгне с теб ли?

3.   Отговорил ти е, както би отговорил преподавател на свой ученик. Нали не мислиш, че и да те харесва, ще ти го сподели в писмена форма, с която ти след това можеш да злоупотребиш? Знаеш че в днешно време всеки гледа да те злепостави, да ти направи запис, скрита камера с цел изнудване и т.н. Така че, твърде е възможно и да те харесва, но не очаквай да ти го напише в прав текст. Намери друг подход!

5.   Мнението ми е, че си била изключително /дори отблъскващо/ дръзка. Ако си на 18 години, то това ти е първата година в университета и извинявай много, ама за няколко месеца да правиш такива откровения на човек с подобен социален статус е неприемливо, та той ти е преподавател - можеше поне малко да помислиш каква ще е реакцията му.
Иначе поздравявам професора за адекватната дори доброномерена реакция на преподавател. Реакцията му е била много професионална и ако се чудиш какво да си мислиш тук ти го казвам директно - отблъснал те е по най-безболезнения за теб начин и не, НЕ ТЕ ХАРЕСВА.

6.   Казал ти е НЕ, БЛАГОДАРЯ по най-културния начин. Редно е повече да не го занимаваш със себе си. Покажи и ти съответното ниво и не досаждай. Даже и да не е семеен, човекът си има други приоритети.

7.   Ти си на 18 , а той сигурно е възрастен....Какво очакваш да се получи ? Мислиш ли че ще се влюби в дете? Просто временен crush имаш , нищо повече , помисли за някой на твоята възраст.

8.   Това, което ти е отговорил професорът ти е напълно вярно!
Освен това ти не знаеш нищо за този човек извън професионалните му задължения. Така, че не си се влюбила в човека, а в професора, който те е впечатлил с познанията и ерудицията си.
Обаче реално той може да има семейство, деца. А и както ти казах, какво знаеш за него извън професията му? Какви хобита има, какви интереси... нищо не знаеш.
Преди години имах шанса да видя един мой професор в реалния живот, извън университета и бях безкрайно изненадана! В моите очи той беше някакъв невероятен специалист, а се оказа, че човекът се чуди как да се измъкне от ходенето на конференция, защото по същото време имало футболен мач, които той много искал да гледа! И тогава си дадох сметка, че и професорите имат личен живот и други интереси извън академичните.
Така, че мила, не си прави големи илюзии, но разбира се нищо не ти пречи да се възхищаваш от него като професионалист и да се стараеш да си най-добрата в курса особено по неговата дисциплина.

9.   Човекът ти е отговорил съвсем нормално и човешко, без да те обиди и засегне. Много малко са онези, които не биха се възползвали.

11.   Малка си за него. Поживей и ще си намериш някой за теб.

12.   Номер едно- Аз не уча в СУ. Не съм студентка там

13.   Също така не мисля че отговорът му в писмен вид има някакво по специално значение, защото това е единствения начин за комуникация в момента, а и аз му писах писмено. Подчертавам НЕ съм студентка.

14.   Браво 1

Авторке, ако искаш да свалиш професора, достатъчно е да го заключиш в кабинета му и да му покажеш с какво те е дарил Господ Бог! Все пак като бъдеща висшистка се очаква да имаш експериментално мислене - никой не обича сухите теоретици!..
Ти наблегни на практиката, професора ще те благослови с теория. Докато той преподава, ти бъди готова да записваш "Охх, оххх, оооххх, да професоре, даа, дааа, даааа!" и да се подчиняваш!

И гледай секретарката да не му разпечата доклада, докато още е със смъкнати гащи, че може и на нея да й се прииска! Де да знаеш!? Университетски сюжети...

И една забележка към възрастните преподавателки!
Вие откъде знаете с каква специалност момичето иска да се дипломира? В СУ се разкриват все по-иновативни специалности, които да са в полза на бизнеса и да задоволят търсенето! Какъв по-добър старт за нея от самостоятелен, интензивен курс на обучение с професор, който може да свърши дори преди университетския курс на обучение! Замислете се! Шанс в живота на човек се дава рядко... Квалификацията е важна! Препоръките също...

Успех!

17.   До коментар номер 1 - най-хубавият и смислен отговор от години насам в този сайт. Просто си личи кой е интелигентен и образован!

18.   Не смятам, че те харесва. По- добре спри с опитите. Съжалявам ако звучи грубо, но така трябва. Горният коментар е достатъчно красноречив.

19.   Много си малка да професор от СУ. И как така си влюбена? Видя го на снимка или някоя приятелка ти разказва за него? На човекът просто не му се занимава с малки момичета. Хвани си някой от училище.

20.   Ни мисля,че съм била дръзка. Смятам,че като харесваш някой трябва да му кажеш. Няма значение кой е. Иначе не мисля да се занимавам повече.