Влюбване със силна химия - само в тийнейджърските години ли?
Възможно ли е влюбването по онзи хормонален начин след 20, 30, 40-годишна възраст, както първите влюбвания в тийн годините? Чувството, че си надрусан с хормоните си и буквално в еуфория когато си покрай човека, когото харесваш, и чувството че си на седмото небе когато те погледне или докосне? Онези непреодолими и безразсъдни желание и привличане... Имах едно такова влюбване когато бях на 16. Помня вълнението всеки ден да отида на училище, щастието всеки път като ме докоснеше и въобще говореше с мен, погледът му беше като наркотик за мен, за който бях готова на всичко. След това съм се влюбвала много пъти, но никога не съм изпитвала онези огън, вълнение и еуфория. Възможно ли е да ми се случи пак онова взаимно силно привличане и хормонално влюбване, онази лудост и необяснимо привличане? Или всичко след една възраст е секс и интереси или зряло обичане? На 25 съм.

Коментари

1.   ей, кво нещо са хормоните :) някъде бех чел, че няма по силен опиат от това. Нека ти го кажа така - с годините хормоните все по малко ти оказват влияние и почваш да виждаш света, себе си, и другите такива каквито са. Просто досега си била под въздействието на нещо като естествено екстази. Сещаш се, онези ярки усещания и заря от цветове, миризми и звуци. А сега това което изпитваш е наркотичен глад :)

Еволюцията има доста заволюиран начин да кара хората да се възпроизвеждат и да си мислят, че смисълът на съществуването им е нещо повече от това. Нищо де, никоя дозичка не трае вечно, колкото и да ти се иска.

А това прословуто "влюбване", "пърхане на пеперудките в стомаха" или каквото и друго цветно именце да му измислят жените, е нищо повече от закодиран механизъм в генетиката ни да си избираме най подходящият партньор. Така де, авторката може да се е влюбвала много пъти ама гаранция , че все са били някакви самци :) Странно защо пеперудките никога не пърхат за дебелото очилато момче в класа на авторката като е била на 16 години :)

Тва беше дългият отговор :) Късичкият гласи - "просто те сърби" :)

2.   Хормоните са свързани и с житейския опит. Защото когато го нямаш идеализираш нещата и им придаваш много висока нереална стойност. В комбинация с хормоните става взрив, направо не можеш да откъснеш мисли от човека, мислиш го за супермен, перфектния, идеализираш го, фиксираш се в него, искаш да си с него и света ще обърнеш. С годините хората узряват (някои повече и по-бързо, други по-бавно, трети никога) и разбират, че няма идеален човек. И най-добре се разбира, ако поживееш с него няколко години. Онзи, за който си мислиш, че е идеалния и той пърди, и той е глупав понякога, и той на моменти е жалък, и той си има слабости и недостатъци, дори понякога е отвратителен. След време дори може да те нарани и да постъпи несправедливо с теб. И избощо е човек като всеки друг със своите хубави и лоши страни.

И с всичко е така. И с колите, и с успехите, и с близките, и с парите. НИщо не е толкова идеално в живота. Лошото на това узряване е, че макар да гледаш по-реално на нещата, вече нямаш тази еуфория, което имаш кгоато идеализираш нещата и започва да става леко скучно в един момент. Тази скучнотия често преминава в апатия след време. Затова по-зрелите хора са и по-скучни, по-неемоционални, по-трудно се впечатляват.

До сега не съм открил начин да си хем зрял, хем ентусиазиран от живота и ще се радвам, ако някой ми помогне. Даже мисля да пусна тема по случая.

3.   До 2 коментар
Евалата пич, обяснил си го съвсем точно, адмирации!

4.   Авторката до 1 - Чудесен коментар, особено ми хареса това: "Странно защо пеперудките никога не пърхат за дебелото очилато момче в класа на авторката като е била на 16 години :)" хаха. Само последното изречение не ми хареса - "просто те сърби" - защото дори не говоря за секс и интимности, а само за чувства и наслада от самото присъствие на възлюбения и това просто да си говориш с него, не мога да го обясня...

2 - Начинът според мен е да намериш нещо, което да ти е страст и то да те ентусиазира, въпреки че си улегнал за други неща. Но наистина да ти е страст, а не просто да се насилваш само защото хората са ти казали, че трябва да имаш някакво хоби и страст. Това насилване даже има обратния ефект. Другият начин според мен е да се отдадеш на хедонистичен начин на живот и да живееш за удоволствията, като по този начин изкуствено ще се стимулираш да си ентусиазиран и щастлив с разни екстри - които също като влюбването стимулират невротрансмитерите. Но в дългосрочен план този път е разрушителен.

5.   Не знам дали е възможно. На мен ми се случи на 45.

6.   Според мен може да се случи на всяка възраст! :)

7.   И при мен голямата, опияняваща, еуфорична любов, която те връхлита като ураган беше на 17 г. След 1 година, обектът на моите чувства се оказа такова разочарование, че съжалих, че въобще съм го срещнала.
Дълго време изпитвах носталгия, че вече няма да изпитам такива силни емоции като в началото на тази връзка.
След това станах по-зряла, улегнала и мъдра и започвах връзки на основата на приятелство-при раздяла нямаше такива драми, оставящи те като емоционална развалина. Е, да, нямаше и трепетите и силната химия.
Но предпочитах да имам душевен мир и баланс, вместо разрушително силни емоции.
Ж 45

8.   На мен ми се случи след 20. Бях като обсебена, и след като спрях да виждам този човек после 2 години ми трябваха да се съвзема. Според мен е възможно на всяка възраст, зависи от човека.

9.   Не знам за вас, нк при мен се случва от отново и не виждам нищо лошо в това :)

10.   Да, възможно е в определени ситуации за определени хора. На мен ми се случи на 32 г.
Ж

11.   Не е от хормони. Просто човек нахитрява.

12.   На мен ми се случи на 40. Беше като цунами. Помете всичко. Започнах отново, от нулата. Но никога нито за секунда не съжалих, че оставих един уреден живот, за да се впусна в приключение с неясен изход. Историята обаче има щастлив край, все още - години по-късно, сме заедно и се обичаме безкрайно. Но подобни житейски катаклизми рядко приключват добре.

13.   Влюбих се като …… на 44, но беше невъзможна любов!Тази любов ме отнесе, като ураган- “размекна” мозъкът ми - не можех да мисля трезво!Беше любов от пръв поглед - още щом я видях имах чувството, че я познавам от друг живот.Три години не спирах да мисля за нея - тя беше перфектната,уникалната….Накрая разбрах, че има и друг и това ми помогна да превъзмогна тази жена, но чувствата останаха в мен.Не в пълната си сила, но когато я видя ………Имам чувството, че сме свързани по някакъв начин , било то духовен или пък и аз не знам!Странното е, че в последно време тя започна да търси контакт смет,но по заобиколни пътища!

14.   На мен ми се случи на 50. За втори път ми е, но сега е много по-силно. Още повече, че е споделено и двамата ходим като замаяни. Не беше от пръв поглед, но през цялото време през което се познавахме, защото бяхме в една компания, подсъзнателно винаги искахме да сме заедно. Накрая се оказахме заедно за по-дълго време и след това нещата просто избухнаха. Много е хубаво, но на моменти се държим като 17 годишни. Случвало ни се е да седим на една пейка в парка и да се целуваме два часа. А сексът е уникален. Не знаех че мога да правя толкова много секс на тия години. Старите не можели да го вдигат ли? Аз само като говоря по телефона с нея и получавам ерекция.

15.   Добре си го забелязала. Вече явно си на възраст.
Не не е възможно. Тялото изражда имунитет към болестното състояние наречено вклюбване. Щото по същество представлява хормонално разтройство, влияещо на поведението и е голям стрес за организма.

Затова има и песен: lucky love, lucky love belongs in teenage heaven, I know

16.   Възможно е на всякаква възраст.. Как така само в тинейджърските години. Що за въпрос? Погледни колко разводи и опустешени връзки има на възрастни хора с дългогодишен брак и деца, големи... малки... Любовта те връхлита, без да пита искаш ли, не искаш ли, готов ли си, не си ли. Когато е на млади години е супер и те кара да летиш..
Но когато има пречки, е само страдание...
На 40-50 год. Любовта е много по-силна и изпепеляваща, защото си по-зрял, по-осъзнат, умееш да отсееш привличането и страстта от истсинската любов...
Може би си струва да се изживее