Споделена история от Други

Колко пари ми трябват на месец за да живея в София
Добре айде да кажем 30 дена по 10 лева на ден за храна стават 300 лева, 200 лева за сметки и 80 лева на месец за цигари и 20 лева за каквото остане. Стават 600 лева и да кажем наем 400 лева на месец- стават хиляда лева на месец. Достатъчни ли ще са ми тези пари за да живея в София?

Коментари

1.   Зависи много къде живееш, дали плащаш наем, стандарта ти на живот и т.н. Едно еда сисе уредил с връзки с евтина квартира в Люлин примерно, и друго да си под наем в някой по-богат квартал, или пък да не плащаш наем. Едно е да си готвиш и да си пестелив, и друго всеки ден да си поръчваш по 3 пъти меню от ресторант. Едно е да ходиш често по заведения, друго - да не ходиш изобщо. Начинът ти на предвижване? Като цяло животът в София е скъп, без добър доход ще мизерстваш.

2.   Дупе знае 2 и 200 са казали хората и са прави. Можеш да имаш сметки както под 100 лв така и над 500, само от теб зависи. Можеш да си наемеш квартира за 200лв можеш и за 1200лв.
Но да ти издам една малка тайна в момента в който започнеш да "живееш" само с пари за наем храна и сметки, ще разбереш, че това не е живот.

3.   Да, за скромен живот ще ти стигат.

4.   Ако не излизаш и си готвиш би трябвало да те оправят тези пари. Живея в София със скромен бюджет, но най-вече, защото не плащам наем и си готвя. 300 лв за храна стигат идеално ако си готвиш, но ако ядеш навън не знам дали ще са достатъчни - ако излизаш по заведения пък съвсем.

20 лв за каквото останат ? В сметките ти не си включил градския транспорт, ако ползваш такъв, както и нещата за домакинството - сапуни, четки и пасти за зъби, самобръсначки, препарати, торбички, подстрижки и от време на време и по някоя дрешка.

Имам 2 машинки - една за тяло и една за глава/лице, които изцяло ми съкращават разхода за подстрижки и самобръсначки. Не излизам, единственото ми удоволствие е колата, която заедно с брат ми ползваме от време на време. Затова и се оправям с доста къси кинти, но не е за всеки такъв живот. Успех.

5.   В София квартира за 200 няма многознайковци не припарвали до Софията. За 400 също няма. Евентуално стая в апартамент с други хора. Изобщо, вземи поувеличи малко цифрите и не слушай комунистчетата не излизали от село, защото положението в тоя мегаполис в момента е кърваво.

6.   Ние се храним 5 души с под 300 лв. на месец. Обаче сметките ни и разходите за транспорт са доста по-високи. За живот 1000 лева стигат, че и артисват. За разврат - не.

7.   А транспортът къде го забрави? Да не говорим, че 10 лв за храна на ден и 200 лв за сметки (ток, вода, отопление, телевизия, Интернет и мобилен) са малко. Абе, едни 1500 лв, особено ако си под наем си трябват.

8.   Стигат не за живот, а за съществуване. Трябва да добавиш и пари за транспорт, че не всичко е на пешеходно разстояние ;). Освен това сметките през зимата са доста солени и освен, ако не си със съквартиранти няма как да ти стигат 200 лв на месец. НО повечето хора са имали моменти, в които се е налагало да живеят с малко пари. По-скоро помисли, как да изкарваш повече пари.

9.   Аз не виждам предвидени карта за Метро/Автобус, защото с тия 400 лева на месец едва ли ще намериш нещо по-близко от Люлин или Горубляне...Отделно, ако имаш кола, а няма да си с автобуса...Горива, застраховки, ремонти и т.н....Ама от това, което си предвидил по-добре отивай в Германия или Англия....То не е живот от работа вкъщи и от вкъщи на работа...и пак едвам да ти стигат парите

10.   Не. Това са ти основните и най-важни разходи. Ще ти се наложи да си купиш дреха, обувки, телефона да си платиш, Интернет, да излезеш на едно кино или кафе. За сам човек 1500 те оправят, нормално и скромно и зависи много в кой квартал.

11.   Наем 500лв. , сметки 200лв ако е лято, 400лв за зимата (отопление)

Транспорт? 50лв карта за градски; 300лв за бензин месечно, ако се движиш с кола всеки ден, без да включвам амортизация масла гуми други...

12.   Да, познавам доста хора, които живеят и с по-малко. В София най-големият ти разход е квартирата, но ако я делиш с някого, можеш да плащаш и 200 лева за стая.

13.   Абсолютно. Да. Стига да пестиш.
Предвиди си три наема предварително, защото при наемане на жилище искат обикновено наем депозит комисион за брокера. Има много групи еъв фейсбук за наеми без брокер , но за всеки случай си приготви.
За останалото- 600 лв за сам човек си е идеално, много семейства живеят с толкова, ще се справиш, ще имаш и за излизания и хобита според мен.
Пестеливо с потреблението, избери си нещо без ТЕЦ , да е с отопляване на ток, примерно, за да си контролираш по-добре разходите зимата.
На мен сметките ми в домакинството са не повече от 100 лв., като смятам в тях интернета и телефона.
За храна 300 ми се виждат много за 1 човек, но като цяло е добре.
Пестеливо, умно и всичко ще е наред.

14.   До 2

Хората са малоумни. Не им се води по акъла.

15.   5, бившият ми беше се уредил с връзки с квартира в Люлин за 200 и нещо, живее сам и локацията е суупер - всичко му е на 1 крачка от входа буквално, и квартирата не беше зле.

16.   Според мен 1300лв-1500лв на месец вършат работа.

17.   За съжаление това е поредното "проучване" в групата. Не, драги работодатели! В София няма кой да ви работи за под 1700-2000лв ако е от провинцията. Не си правете илюзии. Особено ако говорим за квалифицирани кадри.

Не знам в какво живеят горе коментирали те и как се хранят, но много мразя манипулациите!

Един познат плащаше 450лв за стая в апартамент, която е пригодена със секция и легло, в Студентски град. На мизерниците по-горе, които се хранят с под 300 на месец желая успех. За сам човек под 400лв за ядене не му мърдат. Дори сам да си готвиш продуктите в Кауфланд и Била, в София са с 20-30ст по скъпи от тези в провинцията. Колко станаха до момента? Тоест за един човек 450 наем, още 100 сметки, ако си млад и искаш да имаш социална среда и контакти ще трябва да имаш кола, в София с тоя трафик по малко от 100 за бензин не ти мърда, слагаме още 100лв за непредвидени разходи... Колко станаха? 1200-1300лв само за минимални нужди без лукс. Ще искаш да отидеш на кино, да хапнеш някой бургер, да изпиеш една бира, да си вземеш дреха... Излиза че минималната В София трябва да е поне 1500, ама абсолютния минимум. На ръба вече не работи никой!

Аз в Пловдив преди пандемията харчех само за продукти от магазина 500лв,но в тях включвам и храната за работа. Носех си от вкъщи. 500 за наем, 100 за гориво тъй като уикенда ходя на разходка. 200 за някой ресторант с приятелката ми, за бира или коктейл, 50-100 за дреха, а трябва и да остават за спестяване. Мислете му, работодателчета!

18.   Преди 10 години можеха и да те оправят тези пари. В София всичко е скъпо, и всичко продължава да поскъпва. 2000 лева за един скромен живот в столицата си трябват в наши дни.

21.   5, аре стига бе. Не мога да повярвам! Само дето една приятелка си намери квартира за 450 лева на месец. Брокера и и показвал и такива започващи от 300, но не и харесали условия. Та сега да питам- Кой е човека не излизал от село?

22.   6, ха-ха - "за разврат"! Платени услуги ли имаш предвид, или да въртиш някакви циганки?!

23.   Зависи от начина на живот. Имам приятели - студенти, живеят на общежитие и се ползват от студентските намаления, но не им стига заплата от 1000лв. Защото излизат, хапват навън, развлечения, басейни, кино, нови дрешки и пр.
Но ако живееш по-скромно, наемеш си стая от квартира и делиш наема с някого, ако работата ти е близо до квартирата, или на един автобус разстояние, можеш да се оправиш с 1000лв. Те и повечето начални заплати са толкова. Няма да живееш "добре" по общите стандарти, но чак в мизерия няма да си.
Но задължително трябва да имаш някакви спестени пари, преди да се преместиш. Първо заради квартирата-на повечето места искат депозит, второ ако нямаш вече уредена работа, намирането може да отнеме месец-два (пък и повече, зависи какво търсиш) и трябва нещо да се яде през това време.

24.   Ама как на всичките все познати и бивши са намирали тея квартири, айде намерете ми и на мен такава евтина. Намерете на другите хилядите хора също. ;) Те не са виждали София и накартинка ама плямпат овчарите за познатия на познатия на един познат. ;) Що сте толкова смешни бе? :д И да се чуди човек за къв им е на овчарчетата да спорят, че 15 хилядния познат на техния познат бил намерил евтина квартира там, където за под 500 почти не се намира вече и кочина. Тъп ганьо му кажи. И утре ще цъфне тук некое овчарче на "евтините" квартири и сметки и след първия месец ще се е върнало обратно дрипаво, -20кг и с кредит да си доплати евтините сметки.

25.   Като неамодател ви казвам следното. Един човек наема апартамент, наемите се вдигат с всяка година, най-малкото защото парите се обезценяват. Обаче ако ти си доволен от наемателя, му оставя наема да си седи, макар че чисто пазарно останалите наеми вече са с 10-20, понякога и повече процента по-високи. Просто предпочиташ да си с доказан наемател, отколкото да рискуваш за едни 50-100 лв допълните да случиш на някой неандерталец, който такива золуми ще ти направи, че не само че тия 50 лв няма да ти стигнат да му оправиш бакиите, ами може и въобще наем да не видиш с месеци.

Та ако квартирата е наета преди време, нормално е човека да плаща по-малко. Но я да отиде някой в София сега, тепърва да тръгна да наема квартира. Освен ако не е познат на някой, който да гарантира, че е свестен, има да плаща яко наем в началото по пазарни цени, които са си доста солени. След врме обаче като се вдигнат наемите, а неговия остане, ще има да спори и той колко са евтини наемите, а някой, който тепърва ще се нанася, ще реве.

Така че грешката е вярна, няма противоречие. Просто зависи кой кога е наел.