С какво се занимавате?
Здравейте,

Само на мен ли ми прави впечатление, че в България, за да взимаш нормална заплата за стандарта на София - 3000лв (според мен), ако не си в IT сектора, друго няма какво да работиш.

Като гледам jobs и филтрирам (по заплата) са главно шофьори. IT, тук таме се появяват много тясно специализирани техници и някакви managers.

Или аз не гледам както трявба, може и да бъркам.
Моля отворете ми очите има ли други професии в България, с които може да работиш на сносна заплата и да не са тези, които изброих по-горе.

Благодаря.

Коментари

1.   Не е вярно, има още една професия - тираджия.

2.   Като цяло кораби, тирове ай ти

3.   Има и друга. Любовник на пренебрегната богаташка или богата вдовичка. Ще те уреди с познанства, и работа, и жилище. Само внимавай да не се окаже някоя много извратена. Много! Защото иначе всичките тези са си извратени. Тройките не се водят много извратено.

4.   Здравей, намер 1.
Казал съм шофьори :)
Но не всеки иска да пътува
Иска работа - вкъщи нормална заплата.

5.   ИТ, тираджии, кораби, проститутки/държанки, мутри. Това е. Другото е за оцеляване.

6.   Според мен има и държавни позиции за тия пари, но познай какво трябва да имаш, че и ти да се наредиш на клончето. :) Иначе Инженер, Проектант, просто човек, който чертае примерно на AutoCAD или Solidworks, Photoshop би трябвало също да взима подобни пари.

7.   Според мен има и други сфери с такива заплати, но не като стартова позиция. Тоест, трябва да се издигнеш с течение на времето в една фирма. Има добре платени позиции и с редки чужди езици. А програмистите не са IT, ако ги обединяваш двете. Като цяло за добра заплата трябва и кандидатът да предложи специфични умения, които не всеки има. Въпросът е твоите какви са или имаш само изисквания без покритие.

8.   Номер 6, отвори jobs и виж, че със Solidworks или Autocad макс 2000-2200него.

Номер 7, е кои са тези сфери според теб.

Поздрави

9.   Нормално е, защото IT е модерният вариант на инжинер. Навремето инжинер беше престижна професия, само че цялото производстсво замина в Китай. Сега и да си намериш нещо, то е в някоя ниша, и зле платено. Иначе другите класически престижни професии още си седят, но е по-трудно да изкараш пари:
- адвокат. Сигурен съм, че добре поставени адвокати вземат много повече от IT.
- лекари/стоматолози - колкото по-частно и по-елитно - по-добре
- строител, но някъде на по-високите постове, не долу като бачкатор.
- финансист/счетоводител... пак има значение точно къде и как
- елитен спортист
- политик - официално не вземат кой знае колко, но неофициално - огромни възможности за "страничен доход" чрез уреждане на фирмички и познати.
- търговия. Мина бумът да внасяш от Китай боклуци за стотинки, и да ги продаваш тук прескъпо, но хората които наистина разбират винаги измислят начин, винаги има ниши и шарани които са готови да платят прескъпо за някакъв боклук. Примерно козметика - от години го доиха тоя пазар, и пак има за доене. Майка ми се занимава странично с тези неща, и не е много, но докарва някой лев.

Просто, в повечето дейности, за да успееш наистина, трябва да си на границата на закона. С нормално бачкане, наистина има малко възможности да успееш в България.

10.   До 8,
На приятел преди 2-3 години му предлагаха 3 000 лева и бонуси за работа на Solidworks при положение, че не е проектант. В момента не знам по-колко дават, но за 2 000 лева сигурно има търговски представители в някои отрасли....

11.   Земеделие , пече ли се от дини , пъпеши , шафран , и др . ако земята е малко .Ако е повече земя , царевица , слънчоглед ,пшеница , но трябва дупе за тази работа

12.   Номер 11 това е бизнес, съгласен съм че може да изкарваш повече, аз говоря да си си на заплата (нищо повече)
Номер 9 - адвокат - всеки 2ри учи за адвокат, много хора и за стомотолози т.е да кажем, че отпадат тези.

13.   Номер 11 това е бизнес, съгласен съм че може да изкарваш повече, аз говоря да си си на заплата (нищо повече)
Номер 9 - адвокат - всеки 2ри учи за адвокат, много хора и за стомотолози т.е да кажем, че отпадат тези.

14.   Докато филтрираш по заплати в джобса нищо няма да стане. Въпросът е какво можеш да правиш и можеш ли изобщо нещо. Когато си добър и усърден в нещо парите сами идват, независимо какво е то.

15.   От 7 до 8: мениджърите на вървежни заведения също печелят немалко. Но обяви за такива позиции няма по сайтовете, а се взимат опитни хора с дългогодишен стаж на съответното място. И както казах, за редки езици се плаща много добре. Други перспективни професии са юристи, счетоводители, архитекти, но само едно голо образование не стига. Трябва да си сред най-добрите, за да си добре платен. Разни техници също могат да печелят много. Например имах един познат, който се занимаваше с монтаж на някакви специални инсталации в богаташки домове (забравила съм вече какво точно) и също си докарваше няколко хиляди месечно. Цаката е човек да се специализира тясно и после да търси ниша, в която няма голяма конкуренция.

17.   Тенекеджия , механик , тракторист , заварчик , арматурист ...и др
Познавам тракторист , който взема 2500 по кампания , зимата когато не се работи 1500

18.   Това с редките езици е малко условно. Аз съм завършила Арабистика и единственото, което мога да правя за прилични пари, е да работя в някой кол център, докато не изкукам. Затова работя в сферата на медийния мониторинг с английски, remote, в държава извън България.

19.   До 9, "модерния" инженер не е ИТ. Инженерството, освен в соц-а, не е спряло да се развива. Просто Европата са едни долни лицемери и въпреки че имат условия ни режат, а тука единствените центрове се откриват от индийци за преразпределение на обажданията, понеже вече и в Индия не ги искат, и някакви пародийни ИТ фирмички от същата вмирисана Европа, които си търсят някой да им свърши горе-долу същата работа като техен си, но за стотинки.
Иначе другото написано, по мое наблюдение, си е така.

20.   Хубаво гледате, че на обявите за IT-тата пише 3000, но никой в сферата не започва на такава заплата. Започва се на 1000-1200, след това се доказваш няколко години преди да вдигнеш до 3000. Позициите, на които вие попадате са за по- напреднали. Само за информация.

21.   Истината е, че в София дори и двамата с партньора ти да работите за минимални пари като за в София (1000 -1200 лв) като ги съберете, пак имате 2000. Ако си направите сметката добре, пак ще ви остават пари, за да водите нормален живот.
Примерно, на мен и моят приятел общата ни сметка за храна и домашни потреби е между 300 и 400 лв., готвим си вкъщи и е по Здравословно, до преди това аз си купувах доста неща за ядене като банички, пици, консерви с ястия и пак ми излизаха същите пари. Събрахюе се в обща квартира за 500 лв, така и през зимата сметките ни са по-малко. Годишно сметките средно по 100 лв на месец и какво се оказва - че има още 1000 лева за харчене всеки месец

22.   Проектиране на яхти в скандинавските държави: между 3000 и 6000 евро чисто на месец, в зависимост от фирмата. Проектиране на спортни коли пак из скандинавско: до 4000 евро плюс процент от продажбите. Аз и в момента получавам по 1000 евро месечно, макар да не работя във фирмата от две години насам; приходите ми са от дялово участие и на практика работя в момента за себе си каквото ми харесва и не се чувствам притиснат да слугувам на щат в някоя нашенска фирма с цел да свързвам двата края.
В България за проектиране на мебели, играчки, спортни коли, бъгита и осветителни тела съм получавал не повече от 1400-1700 лева месечно чисто, но това беше до 2013 г. и тогава заплатите у нас бяха по-ниски. Продавах труда си твърде евтино в онези години. Сега за същото не бих се навил за под 10 000 лева месечно, защото с времето натрупах още повече опит зная с какво мога да допринеса на фирмата; зная и какви огромни печалби се правят, благодарение на моя труд. С много уговорки бих се хванал за 5000 лева, но само ако е нещо кратко за 2-3 месеца и не ме обвързват с дългогодишни договори. Свободното време е ценно и не може да се замени от пари. А и не всичко в живота е работа - трябват си и почивки и забавления.

Много доходоносно в България е да се предлага лазерно рязане с машини с ЦПУ, но не само на листов материал (такива фирми има колкото щеш), а и на кръгли и правоъгълни профили, защото там конкуренцията е много малка, а търсенето става все по-голямо. Ако в съчетание с това се предлага и огъване на тръби с променлив радиус, тогава за нула време човек може да стане милионер. Но се изисква и по-сериозно вложение в началото. Ето такава машина имам предвид, а не някакви по-ограничени:
https://youtu.be/gQruHqAdmaY

- Кифлоприземител

23.   намерил съм фирма на Запад с която работя b2b.
И съм наел служител тук.
Печели се най-добре от хора. Тип "Плащам ти да вършиш моята работа".
Въпроса е не колко изкарваш, а колко часа си зает дневно да ги изкараш.
В моя случай 1 час.

24.   18 ", в държава извън България." че има ли държава във България ? :)

25.   Според мен тук е бъдещето! http://www.flp.bg/ Всеки, който желае да успее, първо трябва да си изгради мрежа, която да му носи приходи! Лично аз познавам от ZOOM множество хора, които са пръснати из чужбина и се занимават с този бизнес! Наша съседка ми даде координатите на една жена от Виена и тя ми помогна да се регистрирам! Но все още не съм си си изградил мрежа, което става постепенно, въпроса е да се намерят хора! Най-хубавото на тази работа е, че си практически независим от шефове, часове непривлекателен труд и не на последно място-сам разполагаш с времето си! Докато някои се бъхтят до късно в търговските вериги и то до малките часове, защото ако магазинът затвори в 22.00, то персонала остава, за да подготви всичко за сутринта! Това включва почистване и подреждане на всички площи-много зависи и колко голям е магазина! И всичко това срещу една заплата! А всеки може да влезе в сайта и да се запознае с новите шансове, които всеки може да получи и да промени живота си! Никакви шефове, никакво ранно ставане или оставане до малките часове и уморен докрай!

26.   До 21 евалата за хубавия коментар :)
Проектирането е много хубаво, вижда се реално как изглежда един продукт.

Какво и какви умения са ти необходими за да проектираш (да правиш нищата, които правиш ти) и как се стига до твоето ниво?

Но ето ти казваш, че в БГ проектирането на мебели и т.н заплата макс 1700лв и това е било 2013, че то заплатата за тая работа и сега е толкова (тук в БГ инфлация няма) в БГ нещата не ми се струват нормални.
Говорим за професии, с които може да имаш нормален живот освен тези, които са изброени от автора.

Поздрави,

27.   От номер 22 до номер 26:

В посочената долу тема преди 3 години бях описал нещата, за които питаш и ако ти е интересно, може да я погледнеш:
http://spodeli.net/9/story-129519.html
Но този тип дейност не е нещо, което всеки може да започне от ден първи и изисква поне няколко месеца (само)обучение. Има курсове по SolidWorks и някои други програми в България, които също помагат първоначално, но същинското задобряване в съответната програма става по време на самата практика в месеците и годините след това, когато се сблъскваш с определени предизвикателства и трябва да намираш решения за тях. Проектирането на мебели и осветителни тела е най-лесно, защото там се борави с по-прости геометрични форми и рядко има нещо трудно за изпълнение.

Колкото до заплащането в България, още преди 8-10 години вероятно бих могъл да се спазаря и за по-добри пари, но тогава не ценях труда си дотолкова. Едва след като разбрах какви големи печалби правят фирмите с това, което преди това съм проектирал за тях за смешни пари, осъзнах, че занапред няма да повтарям тази грешка. Има го и този момент, че тогава трябваше да плащам сметки за двама болни родители и нямах кой знае каква възможност да изчаквам дълго за по-високоплатено предложение и да отказвам наличните такива към момента.
В нашенски фирми в 100% от случаите, когато съм се стараел и преизпълнявал зададеното за по-кратки срокове, са ме товарели (и не само мен) с още повече работа, вместо да се сетят да покачат заплащането. В чужбина е обратното - ценят кадрите си и има добри бонуси при подобаващо представяне. Там ми се случваше и собственикът на една от фирмите понякога в началото или по средата на работния ден да казва (на английски, защото не говоря техния език) нещо от сорта на "Днес няма да се работи повече. Пригответе се да отидем на разходка в еди кой си природен парк, на плаж на езеро, да се стреляме с пистолети с пластмасови топчета или да се забавляваме на увеселителен парк". И там пътуването с буса, яденето, пиенето и билетите за атракциите си бяха за негова сметка. Чак ти става едно такова неудобно и се чудиш какво става. :) Това в България досега не съм го виждал да се случва. Тук често работодателите искат да работиш извънредни часове, понякога дори и в събота, вместо да помислят, че сътрудниците им всъщност биха били по-работоспособни и всеотдайни в работата, ако трудът им се зачита и има приветливо отношение към тях.

При проектирането има и един тънък момент, от който мнозина изпускат да се възползват, макар че е естествено тяхно право. Ако си на свободна практика и създаваш нещо от особено голямо значение за производителя, като ти си авторът на идейния проект, наясно си колко си полезен и ценен с това си умение и имаш самочувствието да знаеш как да направиш "предложение, на което не може да се откаже", може да обсъдиш и да се спазариш да получаваш процент от продажбите след това, така че дори и да не работиш вече във фирмата, пак да имаш постъпления от работата си. Аз така съм правил с две фирми, предлагайки им две решения: Или някаква еднократна висока цена за целия проект без друго обвързване, или да речем два-три пъти по-ниска еднократна цена, но и с някакъв процент от бъдещите продажби. Второто е с известен риск да няма после по-нататъшни приходи след първоначалната по-ниска сума, но при успешно въвеждане на производството и изпълняване на договорните отношения всъщност може да се окаже по-доходоносен в дългосрочен план.

28.   Ами, това което си видял е вярно авторе. В момента само IT специалистите са добре платени, може би и защото технологиите напредват и е необходимо да има повече хора, които да разбират от тях.
Аз мога само да си мечтая за заплата от 3000 лева, особено ако завърша специалност като "География", с която нямам намерение да работя като учител. Мога обаче да работя в разни администрации и научни звена. Нямам избор, трябва да я следвам, защото съм зле по математика и няма как да работя в ИТ сектора.

29.   От номер 22/27 до номер 28:

Като спомена специалност "География", и аз съм завършил същата в гимназията, но вместо после да продължа да следвам като студент, реших, че е по-добре да се съсредоточа над нещо, което ще ми е полезно и доходоносно в живота. Поработих една година и междувременно се самообучавах на програми, изкарах казармата и после продължих с работата и самообучението.

Но не казвам, че това е най-правилният начин. За мен беше добре, но други хора имат различно мнение. Мнозина гимназисти решават да следват после в университета, защото той предлага удобна среда за общуване с млади хора от същия пол и най-вече с представители от срещуположния пол, плюс купони в общежитията, излизания по заведения до след полунощ и т.н.. Добре, че родителите им не знаят за какво става въпрос, иначе щяха да се ошашавят. Повечето никак не са чак толкова ученолюбиви и не възнамеряват да работят после по специалността си, но купоните и свалките, които вълнуват повечето млади мъже и жени, са доста основателна причина да са там. Друга причина да следват е това, че разчитат да получават подкрепа (пари) от родителите си още няколко години, докато са студенти. А и така няма да бъдат притискани да работят поне до 25-тата си година. Има, разбира се, и студенти, които действително искат да се развиват, поставили са си цел и учат прилежно за изпълнението ѝ, но са малък дял насред всички останали.

- Кифлоприземител