Отваряне на цветарски магазин - да или не
Здравейте
От известно време ми се върти идеята за отваряне на цветарски магазин, но не типичния такъв, а по скоро такъв в който ще се предлагат като цяло цветни композиции в саксии. От типа на мини градинки с различни декорации и фигурки. Според вас ще има ли успех, прави ми впечатление, че напоследък има интерес към този вид. Но като цяло не знам колко ще бъде първоначалната инвестиция, имам спестени около 10000 лв, но честно да си призная не е страх да рискувам. Ще съм искрено благодарна на всеки който реално може да ми даде информация от този сектор. Става въпрос за град Пловдив

Коментари

1.   Защо не пробваш първо да си публикуваш няколко готови модела, да предложиш по поръчки за събития- рождени дни, сватби, романтични подаръци, украси (вътрешни и външни) т. н
Много е важно да ги представиш (на снимки или кратки видеота) в подходяща среда, фон, контрастиращи и/или неутрално цветове и дизайн наоколо така, че да изпъкват красиво и запомнящо се твоите продукти.
Можеш да включиш въображение и за някои дискретни надписи, да се виждат, но да не отнемат внимание от главната цел, да са поставени в някой ъгъл с неутрален цвят текста. Може да ги свързваш текстовете с емоции, емоционални/душевни състояния, сезони, въпрос на креативност.
Примери "липсваш ми; мисля за теб; ела в моят свят; нашият свят; тиха зима; знойно лято; късче от пролетна любов" т. н
С визуално възприемане/ памет ако има и предложена емоция, хората възприемат по- добре.
Както и да решиш да го направиш, опитай! Ще видиш какво може да добавяш с времето, висящи мини градинки за стена, за център на маси т. н но опитай! За да искаш да се занимаваш с работа, която изисква креативност, предполагам я имаш, е, пусни я на воля и твори с любов!
Успехи!

2.   Цветята са от стоките, които първи окапват при криза. Когато хората трябва да свият разходи, се орязват глезотииките, за да се издържи финансово. Не мисля и че към такива цветя ще има масов интерес. Но съвсем спокойно, можеш да предлагаш в интернет. Така поддържаш малък брой, а те намират много хора. Ще видиш и как ще потръгне. Няма да се изръсваш с всичките си пари, за да установиш, че е било напразно.
Аз живея в София, около нас има множество магазини, вкл. цветарски, които не преживяват повече от 6 месеца. Това започна при предишната криза и още не може да се стабилизира дребния бизнес.

3.   С тия разходи, които са по стартирането и поддръжката после на помещение, аз не бих посмяла да рискувам.
Наистина най добре е онлайн, макар че цветята е трудно да се пращат по куриери и това също е проблем.
Ако си от големите градове често се организират арт базари, може да пробваш да се присъединяваш към тях.

4.   А от растения разбираш ли? Единственото нещо, което е важно за подобен бизнес. Ламтенето за пари е ясно , но върви ли ти отглеждането на цветя и то на различни видове? И то с години?
Ако отговорът е Не-то този бизнес не е за теб. Или ще наемаш хора, които разбират , но явно не ти се дават за заплати.
Цветарски магазини валяло навсякъде. Ще ти трябва толидна реклама-листовки, соц.мрежи и т.н.

5.   А от растения разбираш ли? Единственото нещо, което е важно за подобен бизнес. Ламтенето за пари е ясно , но върви ли ти отглеждането на цветя и то на различни видове? И то с години?
Ако отговорът е Не-то този бизнес не е за теб. Или ще наемаш хора, които разбират, но явно не ти се дават за заплати.
Цветарски магазини валяло навсякъде. Ще ти трябва толидна реклама-листовки, соц. мрежи и т. н.

6.   Не ми се струва адекватно и разумно на фона на очертаващата се обстановка...

7.   Много е важно да се подбере добре мястото. Да има поток от хора и евентуална нужда от цветя за подарък (около пазар, на централна улица, до болница, в близост до квартал с офиси, до училище, не толкова заради учениците, колкото заради потока родители, които всеки ден минават оттам). После добре трябва да проучите пазара и какви са тенденциите, какво се търси, на каква цена. Разглеждайте, сравнявайте, измислете нещо различно. Лятото заложете на висящи готови саксии, търсете малки цветя за разсаждане. Много често хората търсещи цветя бързат или нямат време. Предлагайте доставка до място. Направете рекламни листовки, които да пуснете в офис-сгради с предложение за посещение на страницата ви, избор на цвете и доставка на място. Създайте фейсбук страница и я поддържайте актуална всеки ден със снимки и цени. Предлагайте букети от бонбони като вариант за подарък. Само не мислете за проблемите. Когато човек прави нещата с хъс и за да изпълни една мечта, нещата се случват! Не мислете за парите-колко ще вложите и какво ще стане. Вложете колкото е необходимо за стартиране, не всичко. Другото е оборотът, който ще дойде. И винаги праете така, че клиентът да вижда цената, за да избере бързо без да пита и да се чуди.