Постоянно си мисля, че някой ще умре
Здравейте, на 28 съм, жена. Откакто се помня постоянно мисля за смъртта на близките си. Спомням си, когато бях малка и баща ми работеше до късно, му звънях по 30 пъто буквално, за да чуя, че е добре и да се уверя, че нищо не му се е случило. Когато някой от близките ми не ми вдига, си мисля, че е умрял или умира. До ден днешен, когато майка ми ми е звъняла преди една минута, след това аз ѝ звънна и тя не вдигне, започвам да мисля, че е искала да ми каже нещо, че някой я преследва и аз съм била последният ѝ шанс да се спаси. Живея на 30 км от родителите си и всеки път, когато идват да се виждаме, започвам да си мисля дали няма да им се случи нещо на път и да се обвинявам цял живот. Като се прибират работата е същата. Постоянно мисля за това, че все някога ще трябва да се разделя с дядо и започвам да плача от нищото. Когато мъжът ми не ми вдигне започвам да мисля, че е катастрофирал, че някой го е убил.
Вечер положението е най-зле обаче. Мисля за цялата фамилия и си представям как ще ги загубя, в следствие на което започвам да плача и не мога да заспя. Постоянно ми се насълзяват очите, защото си представям живота без тях.
Това случвало ли се е на някого? Дали успокоителни ще помогнат, или някакви антидепресанти? Не мога да живея повече така. Изпитвам това откакто се помня, но вече прогресира и пречи да се радвам на живота.

Коментари

1.   Да, това ми се е случвало преди и от части е причината защо изгубих един от бившите си. Постоянно си мислех, че Бог ще ме накаже и приятелят ми ще умре, молех се да не се случи, обаждах му се и дори му крещях веднъж изплашена да се прибере и нещо да не стане. Постоянно си мислех, че ще умре.

Това е хем като паник атака, хем е параноя, хем е дошло от някаква ужасна трагедия, за която си чула преди време или някой ти е казал и може би ти е хрумнало, че ще се случи и на теб. Така не помагаш нито на себе си, нито на семейството си. Антидепресанти НЯМА ДА ПОМОГНАТ! Това идва от някакъв страх в теб, ужасен сценарий, с който ти се струва невъзможно да се примириш. От някъде в миналото или дори в предишен живот тези твои страхове и паники са дошли.

Първо осъзнай, че това е ПАРАНОЯ. Извинявай, няма за цел да те обиди, но е истината. Умът ти си прави игрички с теб, което СЕ ОПРАВЯ. При мен това нещо след две години страхове си изчезна, когато осъзнах, че имам страх да не ми се отнемат нещата, които обичам и спрях да гледам новини по телевизията или трагедии в интернет.

ЗНАМ, че страховете ти ти се струват реални колкото въздуха, а когато чуваш по новините такива неща става още по- лошо, но фактът, че хората нямат твоите страхове, но СЪЩО ОБИЧАТ СЕМЕЙСТВАТА СИ, тревожат се за тях, но живеят нормално и НЕ мислят постоянно за смърт показва, че тези страхове не се случват реално в живота ти, а В ГЛАВАТА ТИ! Ти си причина за страховете си! Спри да угаждаш на ума си, който се блуждае в мрачни изображения, поеми контрол над себе си!

Майка ми е с този проблем и заради собствените си страхове ме прекара през ада това лято. Не можем да контролираме бъдещето! Каквото ще стане ще стане! Страховете трябва да се лекуват, но не с хапчета, а с промяна в мисленето, спиране на телевизора и себеосъзнаване!

2.   Повярвай в християнството, в будизма.. Душата е безсмъртна и отива в някакви други светове или се преражда. Другият вариант е да отидеш на психотерапевт, за да се изясни откъде са тези страхове. Така е устроен животът.

3.   Ходи на психолог. Въпреки че те толкоз разбират, че най-много да те подкарат на хапове и те...

4.   Обсесивно-компулсивно разтройство (ОКР).

5.   Звучи като тревожно разстройство с натрапчиво мисли. Добре е да посетил психиатър.

6.   ОКР. Казват, че пущинята се влияе от нивото на хормона на щастието, т. е. при траен глад за този хормон мозъкът започва да функционира по странен начин и това води до "бонуси" като този. Не бих те посъветвал да пиеш лекарства, а по-скоро да се опиташ да си намериш занимание и дори хора, които трайно да вдигат нивата на този хормон. Да те карат да се чувстваш щастлива - винаги да имаш такива до теб. Фокусирай се повече върху това, отколкото върху мислите за смърт! С времето ще ти става все по-лесно.

7.   Всички ще умрем някой ден, няма нужда постоянно да мислим за това. Майка ми беше нещо подобно на теб. Повярвай, изключително натоварващо е за околните, подлагаш ги на тормоз.
Започни психотерапия, лекувай се, защото е ужасно да си около такъв човек. Това ще ти помогне да разбереш корена на страховете си, от отхвърляне и изоставяне ли се страхуваш, от самота ли или друго.