Млада двойка със семейни проблеми
С приятелката ми живеем от 7 месеца заедно под наем, веднага след това започнах работа, докато тя си стои вкъщи и гледа да държи чисто, или да приготви храна.
Проблемът е там че с моята заплата, едва преживяваме, през всичките 6 месеца в които работя буквално съм си разпределял заплатата за месеца, че понякога дори едва е стигала.. Говоря за Наем/Сметки/Храна и Гориво (тъй като карам и кола).
Според вас това нормално ли е?

Разбирам да взимах голяма заплата или поне да не плащах наем, че да издържам и двама ни, но в тази ситуация според вас не е ли нормално и момичето да работи и да допринася с нещо в тази връзка? Било то дори и на половин работен ден или само през уикендите..

Просто няма как да се живее месец за месец без да се спести нито левче, винаги има неочаквани разходи и всичко се случва, да не говорим че всяка кола изисква поддръжка и тн.

Вече се замислям за втора почасова работа, но заслужава ли си да се трепя?

Коментари

1.   Ами очевидно след като ти не можеш да се справиш, ще и се наложи и тя да работи. А защо се опитваш да си играеш на семейство след като не си готов, не е ясно. Като имате деца какво ще правиш?

2.   Авторе, защо питаш нас?

Говори с гаджето си и решете проблема!

3.   Нямам идея как я търпиш..
Тя е мързел.
Моята работи повече от мен и взима повече пари... и бямаме никакви противоречия или спорове вкъщи....

4.   Нормално е. Но това са разговори, които е трябвало/трябва да проведете. Ако ти не можеш: жена ти не е в майчинство, не си морално задължен, казваш: не мога. Поне някаква храна да взимаше тя, а то нищо. При тези цени и на наемите, не знам. Ако проведете разговор и се извива, че и трябва време да си намери работа (времето е нещо неопределено), разделете се и всеки да кара както може.

5.   Добре дошъл в реалния живот в България. И после ми се появяват разни мъже, които искали жените им да са домакини и да стоят вкъщи по цял ден. Е, как да стане?

6.   Защо мислиш, че тя не допринася за връзката ви? Нали чисти и готви и се грижи за дома ви? Това как го наричаш?
Иначе ако фокусът ти в момента са парите, може да си намери работа, разбира се. Но тогава, ше трябва да ти прехвърли част от домакинската работа. Това ок ли е за теб? Питам, защото знам, че много български мъже са твърдо убедени, че домакинската работа е задължение на жената. Ок, но не можем да я товарим нея с всичко, нали?
Лола

7.   Според мен трябва сериозно да седнеш и да поговориш с нея. С нормален тон, без да се караш, без да я обвиняваш, сядаш и я питаш как си представя близкото бъдеще и се изяснявате. Казваш ѝ че парите по този начин не стигат, че ти тежи, че най-малкото искаш да можете да си позволите веднъж в седмицата да излезете някъде, а в момента е невъзможно и че малко или много трябва и тя да допринася по някакъв начин за това заформящо се семейство.

8.   " но в тази ситуация според вас не е ли нормално и момичето да работи и да допринася с нещо в тази връзка? "

Ами според теб, не е ли нормално като сте се "връзвали" да я обсъдите тая тема? Или си стигнал до етапа на връзката в който кръвта ти отново се е върнала в голямата глава и сега си се размислил...

И преди съм писал - "нормално" е женски термин... Използват го такива дето не знаят къде се намират, и все питат - ама "нормално ли е"... Както си го направиш е... Като нямаш пари да издържаш една жена, кажи и го, да си прецени какво да прави и дали и изнася. Тя пък може да каже - за мен е нормално мъжа да има достатъчно пари... Тия неща се изясняват с комуникиране, не става само в кревата и после имал "връзка"...

9.   Съседната тема един си търси жена-домакиня. Тука ти си търсиш еманципирана жена. Истината е, че ако искаш истинска добра жена, трябва да можеш да я издържаш. Ако обаче искаш финансова подкрепа от жената, трябва да направиш компромис към нея.

Ако е перфектна като домакиня, ако в нея няма истерия и излишни нерви, ако е старателна в секса... тогава и трета работа да си намериш си заслужава.

Ако обаче не може да зашие едно копче, ако ти се отваря вкъщи, ако се цупи... къш пиле.

10.   Ако започне да работи ще и е много трудно и да готви и да чисти, дори може да стане невъзможно. Разбира се ако работи два дена в седмицата ще има и такова време през другите дни. А ако учи в университет нещо, и е добре положението. Но наистина ще ви е трудно малко. Тя и да работи за малко часове и малко дни всичките ли пари ще си дава за сметки, защото ще взима малко. За една жена е хубаво да има някакви и за да се глези иначе, защото може да стане неподдържана. Трудно ще ви е... не може ли да не живеете заедно? Ако сте от един град и родителите живеят там, по-добре така - да си се върнете при тях. Поне ще има пари и за почивка някъде, вместо да отиват в квартирата напразно. Защото от еднообразие много връзки загиват.

11.   Накарай приятелката ти да работи, а не да лежи на гърба ти, а ти да се претрепваш от работа. Домакинската работа може да свършите и заедно като си я разпределите. Не е кой знае какво. А и има достатъчно домакински уреди, които спестяват каквито и да е усилия.

12.   Еми и мадамата да работи, може и на непълен работен ден.

13.   Естествено, че и тя трябва да работи, откъде-накъде ще стои вкъщи и ще си бърка в носа по цял ден? Колко пък да чисти и готви цял ден като сте само двамата? Едва ли готви всеки ден тристепенно меню. Разбирам да имахте дете, да се грижи за него, но в нейния случай е чист мързел. Да се стяга и да започва работа, как ще се трепеш докато тя се мотае.

14.   Еми брато, малка ти е заплатата. Тва е. Стягай се и прави пари, нали затова си мъж? А ти седиш и мрънкаш жена ти да бачка. Ненормална работа…ти взимаш малко.. измисли начин да изкарваш повече. А тя ако желае и е скучно нека си почне нещо на 4ч. За да има пари за глезотии и т. н какви сте тия мъже не знам, сега не се оправяш, а като имате дете как мислиш, че ще я караш? Та нали 3-4г ще седи вкъщи и ще гледа детето/децата. И после както често боледуват децата още година две ще почва и ще се маха от работа. Ти как мислиш едно 5г да издържаш себе си жената и детето?? С 1000 лева няма да го бъде. Щом сега едва
Се оправяш помисли тогава какво ще правите?

15.   10 е пълен смешкооо. Аз живея сам, работя и допълнително съботите. У нас е чисто, сготвено е и съм изпран и изгладен. Ей, мърди недни, какво ми домакинствате, 1 час ви трябва да пуснете пералня и през това време да сготвите и да ударите един парцал. Такива сте мързеливци, а на такава и бия шута веднага. Продал си се заради една слива.

16.   Авторе в твоя случай човек трябва да вземе решение кое му е по важно, да работи повече за повече пари или да ограничи разходите да се премести в по евтина кварира да пести от разходи от сметки, от храна дори. Колкото до приятелката, тя сама има право да реши дали да работи и да може да си позволява удоволствия или да не работи и да се ограничава.

17.   До 3
Нямате спорове, защото ти си под чехъл.

18.   Донякъде съм съгласна с коментари 8 и 9
Най-обективни са и адекватни. Само ще допълня към тях, че е хубаво жената да има собствени пари, особено когато няма брак с този мъж, парите в съжителства без брак, не бива да са общи, а всеки да е за себе си, защото не е ясно дали утре, единият няма да изгони другия. Друго, дори с брак, пак е хубаво, жената да има свои пари, защото дори съпругът й да е прекрасен и да не е скръндза, вижда ми се нелепо да купува дамските превръзки на жена си, все едно няма пари сама да си вземе нещо толкова необходимо за личната хигиена, ако пък трябва и да го подсеща... - мило, купи ми превръзки... ще припадна от смях... освен ако не й е дал карта и не я пълни с пари... е да, ама така все едно са нейни, а реално тя не ги е изкарала.... не ме разбирайте погрешно, домакинската работа е вид работа, даже е платена ако работиш във фирма за почистване или като домашен помощник, но... аз като жена, не бих искала да правя само това по цял ден, пък и основно чистене не се прави всеки ден, а нормалното чистене на апартамент не отнема цял ден, освен ако не живеят къща, но тогава пък, вероятно ще наемат чистачка, съответно - какво ще прави съпругата?
Авторе, попитай я какво иска за себе си като личност, дали иска да стои по цял ден вкъщи, дали иска да е зависима от теб, да й купуваш дамските превръзки. Питай я тия неща и пиши после, защото ми е интересно какво ще отговори.

19.   Авторе,
две-три-четири работи, колкото е необходимо. Ако жената се грижи за домакинството - твоята задача е да осигуриш прехраната и всичко останало. Големия въпрос е защо не вземаш голяма заплата?
Амбиции ли нямаш или си млад. Ако си млад - НЕ ТРЯБВА да си играеш на семейство и гаджета защото виждаш какво става - ще си закопаеш собственото бъдеще, това на жена ти и евентуално децата ти. Първо се развий като мъж, постигни добра кариера, стабилна заплата, и едва след това си търси жена като твойта. В противен случай ще си похабиш здравете, младостта, жена си, и бъдещето на децата.

Виж, ако тя не се грижи изобщо за домакинство и само лентяйства - отговора е ясен - не ти трябва. Но жени като твоята са рядкост, за съжаление нямаш нито опита нито уменията да извлечеш най-доброто от себе си и от нея. Проблема не е в нея а в теб - ти не знаеш какво точно искаш. Най-добре е да я оставиш за свое и нейно добро.

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

20.   От Автора:
Благодаря за съветите на всички, просто понякога е хубаво да споделиш..

Относно домакинството доста често и аз чистя, простирам дрехи, мия чиниите, чистя банята сле, и не я задължавам да прави каквото и да било.. Ако не го направи тя, го правя аз естествено.

Идеята да пусна темата беше че след като първоначално се опитах да говоря с нея, тя каза че щом я карам да работи, значи не съм истински мъж, и следва аз да си намеря допълнителна работа щом имам затруднения. Но от друга страна аз мисля че не е справедливо тъй като сегашната ми работа е достатъчно тежка и натоварваща, но и най добре заплатена в сферата и има защо...
По мои наблюдения виждам много жени които работят по магазини, парфюмерий, сервитьорки и тем подобни, това че работят прави мъжете им п***и?

21.   Вече се замислям за втора почасова работа, но заслужава ли си да се трепя?
-Мило момче, истината е че дори ти не знаеш дали тази жена си заслужава или не. Щом използваш думата “трепя”. Мъже малко в днешно време, които да са със себе си и да не ги е страх от работа. Мрънкала с пениси много... Значи ти докато се трепиш искаш и приятелката ти да работи да заделя пари, а в същото време нямате брак? Всеки мъж би преместил и планини за правилната жена. Ти и на 4часа да си, може да се изкарваш като голям работяга. Щом искаш и нежната половинка до теб да “се трепе”, на теб не ти трябва жена до теб или поне тази не е правилната. Късайте и си намира раборохоличка, която да ти сменя памперсите и тя да ти дава пари...

22.   Да, наистина разбираемо е да имате дете, деца да е в майчинство, но тук ти нямаш и доходите да поемеш това, което тя очаква.

23.   Брат, не става така. Аз гледам три деца, мъж и декоративен заек. Работя от 8:30 до 17, след това им готвя и дори им правя закуска за работа/училище. Като толкова и се кеси в къщи, ами да започне работа home office. Незнам как се оправяте с 1 заплата, честно, с тези брутални сметки и инфлация...

24.   Абе хора, какво значи "домакинска работа"? Готвене и чистене ли? Не сме 1923. Има перални и прането става за 10 минути - 5 за слагане на дрехите и препарат плюс още 5 да се прострат и хайде още 5 да се сгънат и сложат на местата им. Готвенето - домати, краставици и картофи ли е засадила, че и поливала, че и брала/вадила? Или е отскочила за 10 минути до супера, за да ги купи и после нареже за 10 минутки? Откъде е тоя зор, че жените трябвало да ни готвят? Имам магазин, отивам и взимам 3 пилешки пържоли с гарнитура картофи и ще си пея.

Да се стяга и да почва да работи, никой не е казал, че трябва да е нещо тежко. Да изкара един курс по SAP и да си търси дистанционна работа, колко му е...

25.   Авторе, щом не иска да работи и те изкарва, че не си истински мъж, значи е мързелана, която се оправдава с домакинство, за да дреме вкъщи по цял ден. Колко пък домакинска работа да има, двама души сте, дори нямате деца. Повече от 2 часа сумарно на ден няма как да има, както и да го смяташ.
Не ти трябва такъв паразит, да си намери истински мъж щом е такава готованка.

26.   И аз си седя вкъщи, гледам си домакинските задължения и детето, а мъжът ми ходи на работа, НО по 5-6 часа на ден съм и пред компютъра и докарвам още една заплата.

27.   Да ти кажа ли какво следва? Ще види, че парите не ти стигат и ще си намери по-богат мъж!!! Така че пори й задника на тая мързелана и я мащай, докато е време, да си клепа на дивана у тях.

28.   Не. Тя те използв. Трябва да си намери работа. Така и баба знае на чужд гръб. Може да не си богат, ама тва не значи, че тя няма мислене на мутреса.

29.   И какво прави по цял ден тази млада жена и защо въобще се съгласи щом ти ще поема всичко, чистене и храна 2 часа дневно и после. Сядате и ясно говорите, причини, защо и така нататък. Ясно кажи, парите не стигат и търсете решението без да се карате.

30.   Мислех да не пиша, защото са дадени доста съвети, но коментарите като н21, които целят точно да подтиснат автора, точно по болното място ме подтикнаха да дам и аз едно рамо на автора.
Първо искам да попитам н21 и всички по-горе, които бяха с коментар тип "Като не можеш да я издържаш, какъв мъж си? ", знаете ли как се нарича същество, което чака на друго, смука от енергията, живота, храната, парите и душата му? - Паразит. Вие сте точно едни мързеливи паразити, дето си мислят, че трябва някой друг да им осигури каквото и да било, ако не разчитате на някой друг да свърши нещо вместо вас, една крушка не можете да завиете. Авторе, моля те, каквото и да правиш, то не слушай тези паразити, това не са жени, не са хора, не са.. нищо.

Сега към съветите:
1. Питаш дали е нормално - не, не е. Вие като индивидуални личности трябва да се развивате, да имате цели, да имате градация, да се развивате личностното, кариерно и физически. Ако ти изкарваше достатъчно пари, един вид договорката ви беше, че тя ще върши цялата домакинска работа евентуално да се грижи за бъдещите ви деца, то тогава щеше да е нормално, но дори тогава, ако примерно доходите не стигат, то тя трябва да направи нещо по въпроса, а не ти да си биеш главата. В една връзка и двамата дърпат един товар, а в случая тя седи, а ти дърпаш като вол. Ще ти дам и личен пример за това, баща ми не е искал майка ми да работи, дълги години той е казал, че се грижи за сметките, прехраната, за нас и всичко, майка ми е поемала ЦЯЛАТА домакинска (не като теб, ама и аз ще чистя, ама и аз това и аз онова), гледала е мен и сестра ми, това в продължение на дълги години ДО кризата 2008-2010, където просто са седнали, обсъдили са, че не става, баща ми изнемогва, няма пари, здраве и т. н., при което майка ми не му е казала като твоята приятелка "Ами нали си мъж, почти втора, трета, пета, десета работа", ами е започнала работа, а баща ми е свикнал, че няма да му е всичко топ вкъщи, и той ни е гледал, и той си е готвел и т. н. Така и до ден днешен, макар, че ние вече сме големи, криза няма и т. н., просто са видели, че като влизат повече пари, едно, че са по-самостоятелни за личните си неща, второ, че могат да си позволят повече.

2. Ще ти дам личен пример със себе си. Живял съм и сам, живея и вече от няколко години с приятелката си. Както съм се справял сам, така се справям и сега. И съм си чистене, и съм си готвел, и съм си перял и т. н., сега е същото, не разчитам на приятелката ми да ме гледа при положение, че и тя работи, учи и се развива. Да, тя също ми помага, както и аз на нея, но не съм оставил всичко на нея. Наема и сметките, общо взето всичко общо си го делим, да случвало се е аз да съм нямал пари и тя да е плащала например наема, случвало се е тя да е няколко месеца без работа и аз да съм поемал всичко, случвало се е някой от нас да иска са си купи нещо и сме говорили, че другия ще покрие сметките, за да може да си позволим даденото нещо. Сега, колата е лично моя, подарък ми е от родителите ми, сметките за нея всичко си поемам аз, не желая и приятелката да ми дава пари, нищо, че я возя и една идея е обща, колата е моя и е моя отговорност, ако апартамента беше мой също ипотеката щях сам да я плащам. Наши до ри приятели, също млада двойка са така, апартамента е на момчето, ипотеката той си я плаща, да, остава с доста по-малко пари, много пъти не му стигат, но пари за ипотеката не иска, тъй като отговорността си е негова. Приятелката му и учи, и гледа домакинството предимно, като той предимно я издържа, но тя все пак работи на 4ч и много пъти се е случвало и тя да плаща като сме излизали. Та, не чака наготово. Наскоро започнаха втора работа, тъй като им трябват пари, НО двамата, двамата започнаха втора работа (такава почасова, по един-два пъти в седмицата и то не всяка).

И като допълнение както за теб, така и към по-горните паразити - вършил съм и все още върша домакинска работа и знам кое, колко е тежко, колко време отнема и т. н. И като ми кажете "Аз се грижа за домакинството", алоо това е между 1-3 часа да изчистиш, подредиш, сготвиш нещо и т. н. Какво толкова парадирате с това, все едно цял ден шетате по 10 часа и накрая сте грохнали все едно сте зидали. Нищо не вършите по цял ден, спрете да се оправдавате. Да, съгласен съм, че като дойде деня за по-основното чистене (за баня, за прозорци, печки и т. н. ) си отнема време и си е тегаво, ама това се прави 1 в месеца, а не всеки ден, то и няма смисъл. Така, че оправданията "Аз се грижа за домакинството" и "Аз му давам любов и подкрепа" си ги наврете където слънце не изгравя. Последно до автора - не позволявай на паразити да ти ядат живота. Не казвам да зареже приятелката си, но сериозно седни и тропни с крак, кажи й, че така не можеш и да се стегне малко в ръце. Не може само ти да дърпаш общия товар, а тя да седи и да лентяйства и накрая, че и да ти мрънка да си хванеш втора работа. Да не говорим, че си казал, че и ти помагаш в домакинството, може да е малко (или пък и повечко) и да ти казва, че трябва да гледаш. Като ти роди 2 деца и се грижи на 100% за тях и домакинството, тогава може да ти намеква за втора работа, ама и тя да помисли да хване нещо, до колкото е възможно

31.   Абе вие добре ли сте пишещи, в България на тези мизерни масови доходи, млада жена ще седи вкъщи безцелно и няма да прави нищо, какво домакинстване, какво готвене. Кой им цапа толкова само двама са, след работа и ще сготвят и ще изчистят. Айде да не изкарваме домакинската работа някакво невероятно тежко изпитание. 4 човека сме, имаме голяма къща с двор, ходя на 2 работи и уча паралелно. Всичко е организация и начин на живот и до уважение към партньора.

32.   Как те е оправила жената само. С нея ще работиш и за двамата, ако сте с деца, не знам.
А разходите кой и ги покрива, дрехи, обувки ти ли?
Аз, ако чакам моя мъж да ми купи, ще имам две тениски сигурно...

33.   Ти добре ли си да почваш втора работа?
Какво толкова има да се чисти на двама възрастни? Пълна тъпотия. Гаджето мързелува по цял ден

34.   Авторе, тези неща се обсъждат при заживяването ви заедно с другия човек, а не след около година, когато си натрупал негативизъм и скандалът е сигурен. Нормално е сега да става все по-трудно и двете страни да валят цупене, обиди и разочарования.

Млад човек да стои доброволно без работа и доходи е самоубийство за мен. Без значение от пол, град, образование, семейство и т. н. Работата е и доход, и развитие, и контакти. Битовизмите са неизбежни, но отдавна не са непосилни, а като си ги поделите и нямате претенции за идеален дом, всичко е по-леко. Това не може да е извинение да не работиш с месеци и години.

Ти споменаваш и наем и тук вече нещата излизат извън контрол. Чудя му се на това момиче не се ли интересува какви са цените, сметките, наемите, че ей така не проявява желание да намери работа, да се бори и тя, тъкмо като са две заплати, ще остават и за нея като жена да се поглези, а за теб - и ти да видиш и нещо друго, освен режийни и бензин... Всичко поскъпна толкова, а тя да ти натяква, че не си истински мъж.

Та, крайно време е било за сериозния разговор. Даваш ултиматум - за месец или два да намери работа. Сядаш, ако трябва с нея, избирате обяви, търсите чрез познати, все ще се намери място и за принцесата. Самата тя ще ти благодари след време. Иначе ще реве някой ден за глупостта си. Времената са други - и за добро, и за лошо.

35.   Просто скриваш част от заплатата, средата на месеца казваш, че са ти свършили парите. Спри да купуваш храна временно, или ще те остави или ще започне работа. Най- вероятно ще те остави на бързо.

36.   Съгласна съм с 24. Много хулите автора, но той сподели, че и той върши работа по домакинството, нищо не е легнало на гърба на приятелката му. Тя не е в майчинство, нямат брак, ако реално иска да си живее на гърба на някой, да си потърси друг. Да караш някой да си намери втора работа, докато ти отказваш и първа, е меко казано нелепо. Тази жена за мен не си струва. Пак казвам, не е по майчинство, не живее с богаташ. Тя има претенции, точно така претенции да бъде издържана, да бъде държанка, които на този етап няма как да се случат. Според мен да си потърси друг, а в това време да се научи сама как се плаща наем от квартира, ток и вода. Автора се опитва с някакви разговори: няма как авторе с разговори, разбери, на нея така си й е добре. Кой ако го свикнат да го издържат и изведнъж кажат "няма как" лесничко ще си излезе от комфорта и ще почне да работи? За мен тя не те обича, ти й говориш като на човек, тя настоява да бъде издържана, поне в това лентяйскн време да ти беше родила дете и да го гледаше вкъщи, че да има смисъл от седенето й, а то, нищо.

37.   Кифли избирате, после ревете. Толкова работещи, грижовни жени има, ти си хванал безработна и сега ревеш. Като спа с нея, не рева, нали?
Откога не работи? Пък и защо живеете заедно? За да има кой да ти слугува, нали? Секс под ръка?
Не я мисли, ще хване по-заможен. Ти ще домъкнеш друга кифла и пак ще ревеш, защото такъв ти е вкуса за жени.

38.   Преди да заживеете заедно е трябвало да почне работа, сега ще е трудно.
Не си ли я питал колко време мисли да не работи и така.
Просто и покажи как не стигат парите.

39.   Махай я тая готованка. Такива с лопата да ги ринеш
По цял ден лежи, пърди и рови във фейса, а може и следващия да търси, дпкато се изгърбваш. Не сме преди 100 години и тогава ги е нямало тия. Жените все пак деца са гледали, не са стояли.
Само гледай да не те върже да забременее. Ако не е намерила нов е*ач много вероятно. Ако я натиснеш за работа, това следва.
Живяла съм с една такава двойка в чужбина. Оная спеше по 12-13 часа, тотален мързел, но цялата рода ги подпомагаше. Тя за 2 години работи на едно място 2 месеца, после на още няколко за някоя др. седмица. Обаче то се усеща че на мъжът ще му свърши търпението. Тя изненадващо забременя, точно като по поръчка а уж случайно. 10 човека ги тикат, уредиха я за майчинство, помощи. Още я дундурка този, може и 2-ро да направи ако види зора.