Правилно ли постъпих като се разделих с него?
Здравейте! Наскоро се разделихме с приятелят ми. Причината може да ви изненада-разделихме се, защото той не ми помагаше с домакинството. Дори чиниите не си правеше труда да измие. И двамата работим. Аз изкарвам доста повече пари от него. Той казва, че домакинството не било мъжка работа. Прибирам се много изморена от работа, и не мога да се занимавам и с домакинството. Той работи на половин работен ден и спокойно може да сготви преди аз да се прибера. Чакаше всичко на готово-да му пера дрехите, да му готвя. Няма да ставам слугиня или робиня за нищо на света. По едно време дори и за деца ми говореше. Абсурд е да се заробвам с къща и деца, и то толкова млада.
Но го обичам и ми е малко гадно, че се разделихме. Според вас правилно ли постъпих? Той ми липсва, но от друга страна ако се върна при него отново ще ми обяснява как домакинството било женска работа. Какво да правя?

Коментари

1.   Абсолютно правилно. И ти го казвам като мъж.

Когато живеете двамата, няма моя и твоя работа. Няма лошо ти да изпереш и да сготвиш един път, но нищо не пречеше на бившият ти малко да си размърда задника и да свърши нещо.

Хич да не ти пука.

2.   Никоя връзка не е перфектна разбира се, но най-важното е ти самата да си дадеш сметка с какво можеш и с какво не можеш да направиш компромис в едни взаимоотношения.
Щом си го оставила заради това, бих казала, че е нещо с което не можеш да направиш компромис и отлично те разбирам, тъй като и аз самата не бих могла да бъда с такъв човек.

3.   Съвсем правилно си постъпила. Редно е да си споделяте домакинската работа. Така тя се върши много по-лесно и не товари никого.
Аз като мъж винаги съм помагал и правил всичко, което мога. Единствено не ми се отдава гладенето, но то в наши дни кой глади.
А да сготвя нещо вкусно за половинката ми - че то това си е удоволствие, не работа.

4.   Правилно си постъпила. Домакински задължения има през целия живот. Сама ли ще влачиш всичко?

5.   Според мен си постъпила правилно. Домакинството поема човекът, който има по-малко натпварен ден. 2024-та е, все пак. На мен мъжа ми много ми помага, а дори работи повече. Той готви често, пазарува, изхвърля боклука, а аз си пера, мия чиниите, почиствам. Всеки пряви каквото му в приятно. Твоят си е мързел просто... и според мен ти говори за деца, защото е видял сериозна жена в твое лице, която ще го дундурка, искал е да те върже. По-добре си сама.

6.   Могло е да ти помага. В днешно време да сложиш нещо в мултикукъра не е някаква философия. Но пък щом приемаш семейството като заробване по-добре не губи времето на друг човек.

7.   За деца изчакай след 35, това е оптималната възраст. Преди това ти е рано...
(facepalm)

8.   Ти ли се раздели с него, или той с теб? И той опита ли след като поиска да се разделиш с него, да говори с теб, да се опита да се оправите.

9.   Не си пасвате.

11.   Много правилно си постъпила като си го разкарала този готованко. Такива индивиди не стават за съпрузи и бащи, нямат нужната отговорност. Явно си е бил свикнал мама да му готви и пере. Човек когато създава свой дом, трябва да допринася с нещо за неговото съществуване и поддръжка. Или ще допринася с пари или с домакински труд. А той нито едно от двете. Не си прави илюзии че ще го превъзпиташ. Накриво му е тръгнало възпитанието още от дете. Може иначе да е готин човек, но мързела и предразсъдъците са сериозни недостатъци. Ти как се виждаш с дете от него? Изобщо няма да ти помага с детето, сама ще трябва да се грижиш за бебе, за домакинството, а и пари да изкарваш. Ти може да го обичаш, но май той не те обича след като те има за слугиня и не му пука че идваш изморена.
Има свестни у отговорни мъже. Недей да си пишеш времето и младостта с келеши

12.   Да. Трябваше да го научиш да ти помага.
Това е типичното бг комплексарче. Иска да върже някоя, а той да леэи по дивана. Прав му път.

13.   Е, сега си свободна робиня. Сега не готвиш, не переш, не чистиш и не миеш чинии!?

14.   Не се връщай при него. Ще си намериш много по-добър и разбран мъж. Този е бил тотален паразит. Ще видиш колко ти е хубаво без него.

15.   Амии, не мисля, че е правилно, но това е реалността на модерното време. Вашата раздяла е резултат от социалните промени, които се случват последните 10-20 години. Майка ми цял живот е работила толкова колкото баща ми, ако не и повече, ставаше в период на 15 години всяка сутрин в 5 часа за работа и се прибираше към 4 следобед. Но никога не е спирала да бъде домакиня. Готвила е всяка вечер, винаги беше чисто и винаги дрехите ни бяха изпрани. Много зависи как се възприемеш. Никога за тези 19 години, в който съм живял с наще не съм чул майка да се нарича слугиня или робиня. Винаги по-важното за нея е било семейтвото да е наред. Баща ми от друга страна поемаше по-голямата част от разходите и всякакви ремонто-монтажни дейности вкъщи. Да, не й беше лесно, нито на баща ми, но още са заедно след 30 години брак и сега имат двама сина и трима внуци на които се радват постоянно. С брата сме вече самостоятелни и си живеем животите, а те са си още двамката и си живрукат без много промени освен, че вече ние не сме вкъщи. Но те са от старата генрация където не беше странно да се ожениш и да имаш деца на 20-22 годишна възраст. Личи си, че имат различни ценности зародени в тях. Имали са много трудности, скандали, караници, но развод или раздяла никога не е била опция за тях. Пиша го това за да дам преспектива. Не се възприемай като робиня и никога няма да бъдеш. Но да, това което приминаваш си е социален проблем и не е само при вас. По-скоро мисля, че проблема ти е по-скоро, че не си смятала ситуацията за честна. Сега след като сте се разделили, може и да му светне лампичката, че трябва да захваща някой неща из къщата, говори с него и недей прибързва с окончателни раздели, особено ако го обичаш. Така не се гради бъдеще. Успех!

16.   Вижте, синът ми е същия. И не е да не е научен или да е имал лош пример. Просто иска да му се слугува, и да си въобразява, че е голяма работа. Такъв човек е, смята, че ви е оказал честта да го обслужвате, ще започне да ви гледа като нищожество и да ви прави забележки. На такива все някой им е крив и длъжен. Те са философи и експерти по всичко.

17.   13, различно е.
Сега се грижи за себе си.
Мъжете, като живеят сами, си перат и готвят, и чистят. Жените също.
Ами не е честно ЦЯЛАТА работа да е за жената само защото е жена.
Моят мъж (още в началото на брака ни) се разсърди веднъж, че бръм му изпрала якето, а било за пране. Не съм съобразила да го изпера.
Зададох му три въпроса, на които не исках отговор. Условието беше да отговори на себе си.
Те бяха следните:
- Ти или някой друг следи ли кога моите дрехи са за пране?
- Ти или някой друг оправя ли моите неща и организира ли дома ми?
- Ако ме няма и живееш сам, кой ще те изпере, ще ти сготви, ще ти измие съдовете?

Той спази условието и не ми отговори. До няколко дни започна да се грижи за дома ни наравно с мен. Само често ме пита за някои неща.
Аз поемам по-голямата част от домакинството, а наскоро / понеже си бях вкъщи постоянно/ цялата работа. Но винаги, когато се случвало да се прибирам късно - ме чака вечеря.
Нали ме обича… пука му, че съм гладна. Както на мен, когато аз първа съм вкъщи. Ако се приберем заедно - готвим заедно.

18.   махай го тоя търтей

19.   Паразит не ти трябва, ти искаш връзка. Какъв съпруг и баща може да бъде този, само ще се намести още по-добре ако имате и деца, че покрай тях съвсем ще ти легне на гърба.

20.   Изобщо не ти трябва такъв. Дори и не бива да мислиш за него.
Та той мислеше ли за теб?
Длъжна си да му готвиш, да чиштиш, да переш, само защото си се родила жена.
Това са отживелици от времето, когато жените не са работили, но сега работим наравно с мъжете, затова и си поделяме домакинската работа.
Например аз готвя, той реже салатата или пуска миялната.

21.   Да. Една връзка няма как да проработи ако двама души не могат да се разберат (и разделят) домакинската работа, която е 75% от живота прекаран заедно. Няма мъжка и женска работа...

23.   Аз пък смятам, че си постъпила тъпо и глупаво!
Това не е причина за раздяла!
Помни ми думите, че ще съжаляваш много за този човек!
И не слушай тези съвременни изкривявания, че нямало мъжка и женска работа: има! Няма само, когато живееш сам!

Аз съм в щастлив дългогодишен брак. Обичаме се и се разбираме.
И този въпрос за домакинската работа е както се разберете и договорите, няма правилно и грешно.

Аз съм патриархален тип мъж и мен не можеш да ме накараш да чистя примерно. Значи аз в моя дом си гледам мъжката работа: ремонтни дейности в дома, пазарувам и изхвърлям боклука. Готвене, чистене, миене на чинии и пране - винаги са били работа на жена ми.

И никога не сме имали проблем с това! Не само аз - тя също!

Но аз не съм претенциозен за храна, не държа да имам на трапезата непременно сготвено от жена ми. Сега, когато тя е била безработна е готвила повече. Но сега и двамата работим редовна смяна и естествено, че тя няма да се върне от работа и да почне да готви, поне аз никога не съм я карал да прави нещо такова. Случва се веднъж седмично да наготви супа, зеленчукова с картофи, от която после ядем няколко дни. Понякога прави и някакво бързо ядене, обичаме и яйца. Често вземаме вечер нещо готово от Билата, CBA, или други фирми за готова храна.
А за работа си правим сандвичи от къщи.

Е, примерно, когато е била болна съм я отменял - примерно тогава аз ще измия чиниите. Но това е естествено.

Както и да е. Още веднъж казвам, че ако само това е причината да се разделиш с този човек - си постъпила неправилно!

(А и явно не го обичаш достатъчно. Защото аз съм виждал доста влюбени жени, които търпяха много по-тежки неща - и да ги бие, и да се напива, и да прави големи простотии... )

24.   За чиниите си вземете съдомиялна машина - от най-малките, за няколкостотин лева. За прането - пералня. За почистването - прахосмукачка-робот!
Когато с жена ми вечер напускаме всичко и си викаме: "Айде! Натоварихме робите на макс. Давай да сядаме да гледаме сериалче, да играем карти/табле или да посрещаме гости! "

25.   Като почнете са се превъзнасяте с тая домакинска работа! Чудо голямо! И да, прав е 23- мъжете и жените имат равни права, но имат различни роли в обществото. Твоята роля е да домакинстваш, сори. Жените да си гледат женската работа, а мъжете - мъжката. Че виждате накъде върви светът като се обърнат ролите.

26.   След като си се разделила няма смисъл да питаш правилно ли е или не.

27.   Н 23 ок, ти си патриархален тип мъж, а това означава, че ти издържаш семейството или поне поемаш по-голямата част от разходите. А плюс това, се занимаваш с техническата поддръжка на дома. В такъв случай е разбируемо и оправдано жената да поеме домакинската част, така всеки допринася. Но авторката споделя че нейния господин работи ПОЛОВИН РАБОТЕН ДЕН! И ИЗКАРВА ПО-МАЛКО ОТ НЕЯ! С какво допринася той за дома? С нищо. Само си клати краката на дивана. Такива хора са паразити. Ако мисли че домакинството е женска работа, ок, да се хване на пълен работен ден и да издържа семейството като ПАТРИАРХАЛЕН МЪЖ.

Освен това, факта че много заблудени жени търпят ненормални мъже които ги бият и тормозят, не означава че това е правилно. Още по-малко може да бъде доказателство за любов. Толериране на физически или психически тормоз от страна на партньора е доказателство за слаб характер, ниско самочувствие и емоционална зависимост.

28.   Жена съм. Трябва да има баланс и партньорство. За мен също няма "мъжка" и "женска" работа, защото аз, освен, че мия чинии, пера, готвя и т. н., помагам и за всички ремонти на мъжа ми по свое желание. Също така делим и сметки, почивки и т. н. И той го оценява, и никога не ме е оставил болна, уморена, без пари и т. н. Когато даваш - и получваш, елементарно.

Та, няма как при това положение някой да ми лежи по диваните и да ме чака да му поднасям като на дете, че и претенции имат такива как и какво да се готвело. Има деца, които се справят с чистене и готвене, че голям мъж няма да може!

На такива неща трябва да се реагира веднага, защото с времето ще става все по-зле. Безумно е да искат жената хем да не зависи от тях финансово, хем сами нищо не правят за нея по собствено желание, всички пари им изтичат незнайно къде и за капак - домакинстването било нейна работа. След работа, вместо да седнеш да си почиваш, да се чудиш откъде да започваш вкъщи. И децата - пак женска грижа. Но при развод, апартаментът, който само ти чистиш и поддържаш, изведнъж се оказва само на мъжа..

Има такива мъже - и си ги търпят жените с години. Пък после нека ми говорят как българките сме били глезени, с много права и ни било по-леко в живота. Вярно, има мъже с по-тежка работа или в по-тежко здравословно състояние, или жената работи от вкъщи (в нашия случай е така, например) - там вече тя поема, няма как. Но при здрав, прав и т. н. мъж няма да мине номера. Ще оставя мръсни чинии по масите (даже не и в мивката), ще разхвърля дрехи навсякъде, ще се плаши да не го ухапе прахосмукачката, че и претенции ще има после как изглеждала жена му и защо все "я боли главата". Друг път ще стане!

Добре, че има адекватни мъже, които знаят, че чиниите не ги мие феята, леглото не е оправя автоматично, прахът не изчезва с мисловни команди, а зад всичко това стои труд. Всичко това, което жената на мързелив мъж върши вкъщи, някъде навън са услуги, които се заплащат - труд, както всеки друг. А тя го върши безплатно. Добре е някои с остарели разбирания да си го припомнят.

29.   Щом има половин свободен ден, нищо не му е коствало да измие чиниите и да поошета малко.
Дали е било правилно ще разбереш напред във времето.
Трудно ще ти бъде да намериш нов ако искаш такова съвместно съжителство.
Не е ежелателно да се сменят хора за щяло и нещяло.

30.   Такива мамнини готованчовци тепърва ще гният сами. Тоя жена няма да намери. Свърши тоя филм, в които жената е на две работни места и от едното отива на другото. На мъжете ръцете не са им в задниците. Който иска готвено да си готви.
ж, 23

31.   " Абсурд е да се заробвам с къща и деца, и то толкова млада. "
Ако за теб къщата и децата са робство, никога не се заробвай. А и защо ти е нужно да живееш с мъж ако ще трябва да му переш.

32.   Айде, дойдоха пак "пАтРиАхАлНиТе" мъже да дават акъл на момичето. Здравейте, другари! Живеем в 21ви век! Няма мъжка и женска работа вкъщи.

Хич не си и помисляй да се връщаш при тоя паразит! Аман от такива "мъже", които си мислят, че е 1920 година и жената трябва хем да работи, хем да върши цялата домакинска работа!

33.   Мен пък ме кефи да чистя и по - някой път да готвя, жената се радва на тази еволюция. Аз пък си мрънкам как едно време е имало патриархат и да се радва на свободата и спокойния живот, който има. Поддържа се жената, редовно ходи на процедури - козметични и фризьорски. Имам един клиент арабин- доведе си жената арабка - отрепана и отрудена женица, явно не е излизала от къщи, ръцете и отрудена, супи ръце, без грам маникюр. Викам на моята - виждаш ли на какво се радвате в днешно време.