Споделена история от Други

Приятелка на майка ми загуби детето си от рак преди седмици не мога да спра да мисля за това
Детето беше само на 15 и се мъчи с месеци. Отидоха в чужбина да я лекуват и уж там нещата тръгнаха добре, но накрая проклетият рак победи. Откакто разбрах, че момичето е починало, просто не мога да си го избия от главата. Разстроена съм, потресена и не мога още да го възприема. Чудя се, как родителите ще го преживеят, това е страшна мъка. Върнаха се онзи ден и само като си ги представям как влизат в празния апартамент, сърцето ми се раздира. До последно и аз, и майка ми се надявахме, че детето ще се излекува. Толкова в несправедливо и жестоко. Как се преодолява подобна трагедия, не знам. Помня колко разбита се чувствах, когато баба ми, на 84, почина преди няколко години, не бях буквално на себе си, а тя беше човек, живял много. А дете на 15, още гимназия не завършило, не видяло много от живота... Вече не знам на какво да се надявам, какво да мисля. Няма логика, няма обяснение. Връхлита те нещастието и не пита. Писле си сам с болката, доживот.

Коментари

1.   А смятай не малко момчета и момичета около тази възраст си отиват без никакъв рак, ами от наркотици!!!

2.   Виж сега, за да разбере човек смисъла на тези събития, трябва да погледне по духовен начин на нещата.

Аз бях написал един много добър отговор по подобен проблем в една тема тук, ще се опитам да я намеря и ще пиша пак.

Накратко - за да видят същността на нещата (родителите, а и ти също)трябва да се обърнат към Бога, да повярват от цялата си душа и сърце, и да се въцърковят в православната църква.

Като за начало да влязат в Youtube и да напишат в търсачката: Форпост православен филм, каналът е православна вяра.

Това е един удивителен, уникален, потресаващ православен документален филм за отец Михаил, който е създал приют за изоставени и болни деца, и цялостен православен комплекс, подобно на нашия отец Иван от Нови хан.

Изгледайте този филм и ще видите нещата в живота по друг начин!

п. с. Много хора са губили деца, но са продължавали смело напред! Прадядо ми и прабаба ми са загубили 4 деца. Дядо ми и баба ми са загубили 2 деца. Баща ми майка ми са загубили едно дете. (Бог да ги прости всички! )

3.   Това наистина е голяма лична трагедия. Много пъти съм се питала как се преживява подобно нещо. Дано да не разбирам от първо лице. Но винаги се сещам за една фраза, която може би няма да цитирам правилно - че човек може всичко да издържи. И е вярно, но всеки сам за себе си знае колко много му коства това в такива случаи.

4.   Това е живота, само, че гледайки лъскавите клипчета и липсата на елементарни умения, това, че не гледате новини, не се интересувате от света и ви мислите, че всичко е розово. Като онези двете момичета, ко, то ги убиха, отишли в Мароко на палатка в пустинята. Ко. ко трябва да си прост, а и тези около теб, в опасна държава, отровни животни.... Говоря с млади хора и не знаят елементарни неща, гащите не могат да си изберат. Някога хората са живели толкова тежко, деца са умирали постоянно, и хората са били силни. Днес като една тема наскоро, че учителката казвала на Вероника, Верде, а не Ника, която родителите са наложили, някаква страшна драма. А виждаш какви неща има.

5.   Аз съм родител на 2 момчета, не са малки, но все още имат нужда от мен. Много съм помагал докато можех, но сега вече съм накрая. Не го казвам за да получа съчувствие или материална облага. Просто е тежко и за двете страни. Много неща няма да видя от живота на децата си. И раабирам, че и за тях е мъка голяма. Коварни са тия болести и все още няма лек.

6.   Винаги е трагедия когато млада душа си отиде.
Лично аз познавах две деца които починаха, и двете не доживяха 15 годишна възраст.
Истината е, че живота не е справедлив за всеки, много хора минават през големи болки и мъки всеки ден.
Трябва всеки ден да сме благодарни, че сме все още на тази земя и да не се ядосваме за маловажните неща. Добре е и ако човек се обърне малко и към духовното.

7.   Това са уроците на живия живот

8.   До 1. Да си отидеш от наркотици е личен избор, ракът не е.

9.   От човекът с коментар 2

Авторке, намерих коментара си, който беше в отговор на въпроси към мен За смисълът на живота и защо Бог е допуснал да умират деца?

А смисълът на живота ни е (накратко) да спасим душите си! И да живем вечно с Бога в Небесното царство.

А относно въпроса: Защо Бог е допуснал да умират деца?

Бог не е създал злото! Злото идва от дявола!
Относно на това, че умират деца - да, случва се и това! Но, за да разбере защо се случва това, човек трябва да погледне малко по-дълбоко - в същността на нещата!

Човекът е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот! Спрямо вечността - земният живот е един малък, нищожен отрязък от време - капка в океана! Дори и да живееш 100 години на земята, в глобален аспект какво би те ползвало това, ако нямаше вечен живот? - отговорът е ясен - нищо!

А след като има вечен живот, кое е важното? Дали ще живееш 1, 5, 10, 20, 50, 100 години на земята? - това ли е важното?
Колко точно години ще живееш в земния си живот? - това ли е най-важното?
Отговорът и тук е ясен - не, разбира се!

А кое е най важното? И въобще - кое е важното?

Важното(и най-важното) е: къде ще живееш през вечния си живот!

Защото има два варианта - да живееш в ада с демоните, или с Бога в Небесното Царство!

Защото на Страшния съд - всеки човек, който е живял някога на земята) ще бъде съден и ще се определи неговата окончателна участ!

И в зависимост от делата, мислите и постъпките на човека през земния му живот, на Страшния съд ще се реши къде да отиде той: в ада с демоните, или с Бога в Небесното Царство!

Така, че човек трябва да внимава върху себе си и да се старае да живее Богоугодно, защото не знае кога ще дойде смъртния му час и в какво положение ще го завари!

Да, и в тази връзка ще обясня и за децата, които са починали - те като невинни създания, ще отидат в Небесното Царство и ще живеят вечно в радост и веселие с Бога!

Така, че в глобален аспект те не са ощетени не са загубили нищо, от това, че не са проживели някакъв ограничен брой години в земния си живот! Защото са получили даром(така да се каже) най-важното и ценно нещо: вечен живот с Бога в Небесното царство!

Накратко и в най-общи линии е това!

За по-подробна, по-точна и пълна информация - четете Библията(най-вече Новия Завет), и Православните сайтове и книги!

10.   Най-добрата ми приятелка ми от 37 години загуби сина си миналата година фрапантно, но убит от социопат. Лично съм виждала как се бори с мъката, живота и...
Никому не пожелавам... животът и свърши след него...
Но тя е смела. Живее, работи... Рядко интелигентен човек..
Искрено съчувствие...

11.   Сподели ми позната, чието дете също почина след дълго и болезнено боледуване: идва момент, в който искам вече да си почива, да не страда, да не я боли, да се върне в нейното си ангелско царство.
Да, пред силната душевна болка, човек намира упование, успокоение в нещо по-красиво и добро. Инстинкт за емоционално съхранение.
Странното при тази жена е, че често намира любимите играчки на малката разместени, вярва, че е детето.

12.   Иди на църква и запали свещ за детето.
Все пак ти си страничен човек, тежкото се пада на родителите на това дете. А то какво е изстрадало, горкото.
Ракът е бичът на нашето време.
Дядо е първият починал от рак, когото познавах, още през 1992 г., близка учителка 1997, 5-ма съседи / 2007-2009/после баща ми, свекърва ми, една колежка/ 2010-2011/, една приятелка 2020, един приятел 2021, 3-ма колеги 2022,
много близка моя приятелка 2023
Татко си отиде в ужасни мъки, толкова големи, че и морфинът не помагаше. Накрая се молехме мъките му по-бързо да свършат.
Все по-често има деца и тийнейджъри, които заболяват. Във всяко второ училище.

13.   Децата не са собственост на хората. Те са на Бог.
А има една поговорка Бог - дал, Бог -взел.

В делата на Бога да не се бъркаме. Та ние още не знаем от къде идват душите. Дори не знаем защо спим, и то 1/3 от живота си. Боли когато се превържеш, но реално Бог има друг план за този човек..

Обикновено при децата душата им е тази която решава да си тръгне, защото вече е свършила това, за което е пратена на този свят в това тяло. Ние няма как да знаем какво е било то, обаче.

14.   Последният човек съм, който ще каже на другите в какво да вярват, но ме дразни как всеки път се намира някой да се намеси с религия, обсъжда ли се нечия смърт. Изобщо не ми се струва утешителна идеята за някакъв си предполагаем розов задгробен живот, на небето, с ангелите, Бог, Иисус и прочие. А със сигурност това не утешава и скърбящите родители. Доколко познавам родителите на момичето, далече са от религията и всякакви духовни неща. Особено когато искаш да предложиш морална подкрепа на близки хора, претърпели трагедия, добре е да не бързаш да им струпваш стандартните истории за Божия план. Много често всъщност най-добре е да не казваш нищо.
Децата не са собственост, така е, но ние сме хора, не сме богове, и е напълно нормално да имаме човешки възприятия и емоции.

15.   14 всеки си има различни начини да се справи с болката. Това, че не е твоя начин, не означава, че на друг човек няма да му помогне.