Невъзможният самостоятелен полет на 58
Забих се в чужбина да следвам висше, шибана специалност, завърших след сто години следване и зарязана, недописана дисертация. Никаква работа не намерих заради шибаната специалност и недописаната дисертация. Омъжих се за местен, три деца и общо 6-7 години стаж за около 30г брак.
Две от децата бяха студенти в града ни, изучихме ги.
Не мога да обясня защо, но всичко у дома отдавна е изчерпано. Навик и отдавна заминала си интимност между нас.
Искам да си тръгна, но просто няма как да се оправям сама като цял живот съм си гледала семейството и даже и пенсия няма да имам.
Той ме забива в земята всеки път като си отвори устата. Мачка ме всячески.
Децата поне се измъкнаха и не го слушат.
Чувствам се като изстискан лимон, чието място си е баш в боклука.
Язък за големия зор и чужбината.
Не бих искала да живея повече така.
Нямам кураж нито да сложа край нито да си търся щастието другаде.
Смачкана съм.

Коментари

1.   Направила си избори навремето, сега си носиш последствията. Не се оплаквай. Разбира се, че можеш да се оправяш сама, страх те е да опиташ. Можеш да се прибереш в България, примерно, не знам заради децата дали ще го направиш. Можеш да си потърсиш квартира и работа където си, въобще все ще измислиш нещо, избор винаги има.

2.   Имаш право на социална пенсия след минимум 1 година стаж.
Със социална пенсия от чужнина спокойно можеш да живееш в България или където си ако имате общ имот и го разделите.

3.   И сега трябва някак ние да ти дадем кураж, че всичко ще е наред или че някак нещата ще се наредят. Съжалявам, ама не съм лицемер. На всичко отгоре се надявам максимално много жени да прочетат темата ти.
Искам да видят до къде човек се докарва когато реши, че цял живот ще е на мекото, друг ще плаща, ти няма да се развиваш, само че получаваш, при това с човек, който не си обичала никога.
Чужденецът, щото българите са бедни и са Ганьовци, не стават, не взимат колкото чужденците. Като гледам за каква страст говориш, като очевидно си го избрала по сметка, да си те гледа, да си те води, никаква емоция, там да се случат някак нещата, ден да мине, друг да дойде.
Сега си била смачкана и ние трябва да ти влезем в положение, че си се сетила, че децата са големи, сметките не са ти верни и ти няма какво да правиш със себе си, а искаш да изживееш всичко това, което си пропуснала от криви сметки.
Ама е така, щото по любов не си е работа, щото не е като да е чужденеца, да отидеш у тях, всичко на готово, пари бол, гражданство. А трябваше да градиш в лошо и трудно, да мислиш как и ти да помогнеш за нещо, а не да си те гледат и някак да осъзнаеш, че хубавите отношения не се градят кога някой ти плаща масрафа, а когато с някой сте избутали заедно и хубаво и лошо.

4.   За 30г. брак. Децата са големи. Говори с тях. Може да ти помогнат да вземеш решение. сигурно имате някакво общо имущество. Ако се разведете, ще имаш право на някаква част от него. Може да се споразумее те и за някакво парично обезщетение. Може да не е много, но... Все ще е нещо. Започни работа веднага. Ще ти е трудно, но ще се чувстваш свободна.

5.   Знаеш ли. Ела в София. Потърси ме. Ще ти подам ръка.

6.   Браво! На 58 е крайно време да го разбереш.

7.   Намери си работа. Не ти трябва скапан живот. Успех. Можеш всичко.

8.   Не виждам на 58 години какво може да те задържа при мъж, който ти е противен и не се отнася добре към теб. Децата вече не са пречка за раздяла. Финансите са проблем, но е разрешимо освен това на тези години вече нямаш толкова големи финансови нужди като младите жени. Ако имаш наистина желание ще се намери някакво решение: да се преместиш в наследствен имот, да се преместиш при някой друг роднина, да си намериш работа, децата да ти помогнат на първо време, минимална пенсия би трябвало да ти се полага и без стаж и други.

9.   Пробвай да се адаптираш. Може той да се гътне след 5-6г и продължаваш на спокойствие. Предполагам поне си омъжена официално.

10.   Мисля като номер 4.
Имаш 3 пораснали деца. Вероятно всички вече работят. Събери ги и говори с тях. Сигурно добре познават нрава на баща си и ще ти влязат в положение.
Щом живееш в чужбина би трябвало да говориш свободно езика.
Например в София има кол центрове, които плащат по
2000-3000 лв заплата и се работи от вкъщи. Търсят хора, владееши различни чужди езици. Предполагам, че наемат и живеещи в сруги държави. Има доста обяви в jobs. bg или zaplata bg.

11.   В коя държана си, не казваш как да ти помогнем. Нямаш реална преценка обаче, сак се оправят жени на твоята възраст сами и нямащи мъж, за капак и без език. Живея в чужбина и познавам жени живеещи и работещи, о ти имам предивстно и език и образование Търси си работа, ходи по интервюта преди за кажеш не. Познавам жени с години гледали си децата и после тръгват на работа, ще си намериш робота, после ще си намериш ако щеш и една стая и ще си свободна и независима.

12.   Авторке, виждам че си отчаяна, но изход има и той е:

да се обърнеш с цялата си душа и сърце към Бога и да се въцърковиш в православната църква.

Тогава всичко ще си дойде по местата и ще откриеш смисъла на живота!

Почети напърво време в православните сайтове: Православен храм, Православието, и др. При първа възможност поговори с православен свещеник!

Ако имаш въпроси - питай, ще поглеждам темата ти!

13.   На 58 нищо не те задържа при този мъж. Не казвате в коя държава си, но е по добре да го споделите, че може някой сънародник да ви подаде ръка. България също е вариант. Децата ви също могат да ви помогнат. Имате варианти.

14.   Номер 1, адекватен коментар.

15.   Виж, човекът има безграничен потенциал. Парализирани хора, оцелели в геноциди, останали без ръце и крака, хора, чиито деца са убити във война намират сила в себе си и се измъкват от блатото. Засега теб те е страх. Както, ако стане по-зле? А какво, ако стане по-добре? Какви са реалистичните, но трудни стъпки, при които с много труд, самодисциплина и усилия можеш да изградиш нов живот? Кои са твоите съюзници? Какви са твоите човешки и материални ресурси? Това са темите, по които имаш да мислиш. Ние не ти знаем ситуацията. Търси истинско решение, а не губи енергия да се жалваш какъв е проблемът. В крайна сметка всички ще умрем. Въпросът е как живеем...

16.   Няма да ти обяснявам как сама си си виновна, че за 30 години вместо да се развиваш си се превърнала в придатък на мъжа са, знаеш си го и без мен. Ще ти кажа само едно, на 58 си, време да осъзнаеш, че това е твоят живот и само ти можеш да решиш как ще го изживееш. Дали ще търпиш в името на комфорта, дали ще преодолееш страха си (наясно съм колко е плашещо) и ще започнеш от нулата наравно с хора на 18-20 години да работиш, но трябва да приемаш идеята, че само ти можеш да решиш как ще живееш в следващите години.
Историята ти обаче е много поучителна за всички 20-30 годишни, които си мечтаят да са само домакини и като ги посъветваш да се развиват ти разправят как мъжът им ги издържал и ти просто завиждаш. Е, ти си идеален пример.

17.   Доста груби мнения от мъже, за които очевидно жената вкъщи е, за да им пести пари и не оценяват какво прави и от какво се лишава за тях. Отгледала е ТРИ деца тази жена, а някой пише, че търсела "на живота мекото". Явно нямат представа каква отговорност е това. И ето, че и мъжът на авторката е от неблагодарните - засичал я на всяка дума и не я цени.

Да, голяма грешка е, че не е работила много. Но навремето на мъжа в историята това не му е пречило. Сега какъв му е проблемът?

Въобще, жените рядко ни оценяват. Ако не работиш - използвачка, ако работиш много - защо не си домакиня, ако родиш деца - търсиш издръжката, ако не родиш - какво чакаш...

18.   Не слушай тия като 3-ти. Спасение винаги има. Типичната черта на Ганьо като види паднала жена да се кефи и злобее се прояви и тук. Говори с децата ти, със сигурност ще ти помогнат да намериш решение. Да ти купят къща в някое село, по 20 000 са и със социалната пенсия от чужбина ще си живееш спокойно
ж, 29

19.   2 Социална пенсия, зависи къде си. В Германия няма минимална, социална пенсия. Има пенсии по 20 Е на месец, след като не си работил и внасял в системата, а такива с 40 г. стаж да не мислиш, че взимат хиляди, взимат ако са били дъргавни служители над 2000 Е пенсия на месец, иначе от 700 - 800. Е, 1000 и нещо. Моя позната е с пенсия 25 Е, работила няколко години само почасова, звучи като виц, но е факт.

20.   3 до 18. Най-трудното спасение в случая не е от другите, а от нея си не може да избяга. Като гледам никой не я е вързал.

21.   Намери си адвокат да те посъветва, ако искаш развод. Ако не си в Арабска страна, няма западноевропейска страна, която да не урежда въпроса с издръжката, особено в страните, където няма вина за развода и по традиция този с парите плаща. От там насетне вече можеш да погледнеш и друг хоризонти.