За какво ви гризе съвестта?
Сайтът е анонимен и реших да попитам. Има ли ваша постъпка, действие спрямо човек, за което съжалявате, за което ви тежи? Мога да кажа за себе си, че веднъж се случи да подведа човек, който ме обича, но нямаше емоции от моя страна. Навярно исках да пробвам с надеждата да се получи. Егоистично, незряло и гадно за сметка на другия. Не се отнесох добре и към приятел, дразнех се без причина, а ставаше въпрос за изключително стойностен и точен човек. За тези две случки се сещам и се чувствам виновно. Вие имате ли такива?

Коментари

1.   Навик е да няма човек такива случки.

2.   Чувствам се виновен заради лош навик който и да днес ми играе лоша шега.. постоянно лъжа близките си

3.   Провалих връзката си, а момичето е може би най-добрият човек на света. Обичам я и винаги съм я обичал, но не ѝ гл показвах достатъчно. Аз съм човек на който му е изключително трудно да признава неща, който го правят уязвим.
Ако можех да върна времето назад, щях да я нося на ръце всеки ден.
М 25

4.   Съжалявам само, че не прекарах достатъчно време с баба ми и дядо ми преди да си отидат от този свят. Мислех си, че съм им най-безразличната внучка и няма какво да направя за тях - оставях предимно на другите от семейството да поемат грижата, те вечно ме избутваха да си стоя встрани, а сега осъзнавам, че не е било така и именно аз съм могла да им вдъхна кураж на тези хора да се борят още повече и да им помогна да изкарат старините си още по-спокойно и добре. Яд ме е, че оставих съмнението в собствената ми значимост и ниското ми самочувствие да ме накарат да си мисля, че не съм от значение за тях и че е по-добре да стоя по-надалече. Ако можех да върна времето назад, щях аз да си изритам останалата част от родата встрани и щях да поема цялата грижа за баба и дядо - знам, че щях да се погрижа за тях много по-добре и щях да съм по-внимателна. Но уви, няма как да стане. Сега ми остава само урокът и надеждата, че няма да повторя тази грешка занапред и ще бъда там за важните ми хора, независимо от това дали искат или не, дали някой ме избутва встрани или не.

5.   Че когато бях под афект, сърдита за държанието на най-прекрасния мъж на света, и то за тъпи лапешки неща, разпространих, че онази работа му е малка и това стигна до него и му направих и една друга мръсотия, заради която разбрах, че е плакал даже. Точно той не заслужаваше да му причинявам болка. Точно на него ли трябваше да я причиня. По принцип съм много по-голяма гад, и не съжалявам за нищо друго, което съм правила на другите хора, щото са били боклуци и са го заслужавали, но той - не. Успокоих се като разбрах, че се е оправило това, за което е плакал и сега всичко с него е наред.

6.   Гризе ме съвестта на първо място към мен, защото имах много ниско самочувствие, допуснах фалшиви приятели, мълчах, когато ме обиждаха и нараняваха, което доведе до хронична болест. На второ място към 2 мои роднини, че не се отнесох с тях добре в тийнейджърските си години. Към приятели, познати и любови не ме гризе съвестта, защото там се раздавах на максимум, който изцеди силите ми и не беше правилното решение за мен. Благодарение на използвачите в миналото нямам доверие към хората, не мога да нарека никой свой приятел, макар че осъзнавам, че разбира се има и стойностни хора.

7.   Чувствам вина, че се омъжих напук, без обич

8.   Че нямах още едно дете, нямах подкрепа, а аз бях отдадена на близките си, помагах, давах пари, бях с отворено сърце, но явно не е трябвало. Помагаш им със стотици левове, отивам на място, а те дори не питат да ти налея една вода. Плащах кредит на баща ми години наред, зад гърба ми прехвърля имоти на сестра ми. Бях в болница и помолих да помогнат на мъжа ми, заминаха на почивка, той се чедеше как да се оправя с малко дете и на работа. Много ме боли за моето добро отношение към тях.

9.   Съжалявам, че изгубих бебето си, след като прекарах 2 поредни дни по 12 часа смени на крак, заради шефката ми.

10.   А какво е това "съвест"?

11.   До 10:
Дума съставена от 6 букви

13.   За нищо, точна съм.

14.   До 10. Съвест е, когато можеш да признаеш че си се наакал, осъзнаеш го и живееш с последиците от този избор.
Липсата на съвест е точно обратното, когато сам си се наакал, да обвиняваш други за това. Освен комично в и ужасно съжалително подобно поведение, просто защото знаеш, че такъв човек не го чака нищо добро, пък той си мисли, че и този път е минал между капките, надигравайки се със собствената си глупост.

Всячески избягвам такива хора не защото могат да ми навредят, а защото са ми скучни и глупостта им не води до нищо добро.

15.   Не е точно да ме гризе съвест, защото тогава съм действала според каквото съм знаела и мислела за правилно, но още ме мъчи дали постъпих добре като оставих баща си в болницата след тежък инсулт, а не го прибрах у дома. Дали нямаше у дома да му помогнем повече, дали беше правилното решение, защо тогава не знаех всичко, което знам сега за натурални лечения.
Като цяло в отношенията си с хората съм от онези съвсем директни, които малко хора понасят, нямам причини да ме гризе съвестта. От онези "луди" съм, които винаги действаме по съвест. Отказвала съм работа за наистина много пари по съвест, не мога да я продам... против цялото ми същество е.
Но виж, с животинките да, все си мисля, че мога и трябва да правя повече, а все някакви в момента "сериозни" а след време си мисля, че банални извинения ме спират за повече действия. И тогава ме гризе, ама така ме гризе яко и болезнено.

16.   Може би за времето когато съжалявах за нещо. Понякога съжалявам хора като номер 9. Понякога оставям 20 лева на бездомник и съжалявам своята наивност, мислейки че помагам някак си. Понякога се просълзяват и губят и ума и дума. Завиждам им. Има нещо красиво в тези емоции.

После пък компенсирам с гърчене на такива като номер 13 само за да им покажа колко са "точни". Има много начини да ги изкараш от релси стига да знаеш къде е Ахилесовата им пета. И като натиснеш лекичко в една много специфична точка, загубват контрол и реагират като разбеснели кучета и със сигурност усещат какво значи да съжаляваш. Е, не храня илюзии, че им разбивам удобните представи за собствената им "точност" щото те повечето са нещо като нарко-зависими, и като всеки зависим, първата им реакция е отричането. Ама ако ги погърчиш достатъчно, по някоето време им щуква, че може би все пак имат някакви проблеми.