Да му призная ли всичко?
Запознах се с едно момче. Той ми харесваше от самото начало и затова се поддадох на ухажването му. Отдавна беше ми казал, че иска да отидем заедно на море. Но досега никой не е кроял такива планове за мен и затова не се замислях.
Той обаче ме покани. Каза да говоря с нашите и да му кажа. Но проблемът е, че той иска да отидем през юли. На мен тогава не ми е удобно. Тази година завърших гимназия и ми предстои през лятото да се изнеса и да заживея сама. Имам възможност да отида през септемвро или август. Не му казах обаче и приключихме въпроса.
Аз много го харесах от самото начало и постепенно се влюбих. Веднъж просто му признах чувствата си. Мислех си, че може да ме помисли за жалка и отчаяна, че няма да ме потърси повече. Не се оказах права. Моите откровения не го отблъснаха.
Предложи ми втори път да отидем заедно на море. Но пак през юли. Казах, че трябва да говоря с нашите и отново премълчах. От мълчанието ми той разбра, че няма да се получи.
Измина цял месец. Аз не събрах смелост да му обясня всичко.
Беше предложил дори един хотел, чиято страница бях харесала във фейсбук, а аз го отблъснах.
Искам да му кажа, че с удоволствие бих го придружила, но не през юли, че за мен мястото няма значение и дори да не отидем заедно на море, бих му отделила няколко дни само за нас, ако има желание. Искам да му кажа, че досега съм си мълчала, за да не ми се ядоса, че той ми предлага почивка, а аз поставям условия.
Искам да му кажа всичко това. Но отново ме гризе онзи страх от реакцията му, страхът да не се унижа, да не изглеждам отчаяна глупачка... Като мълча, той не знае какво става. Може би си мисли, че семейството ми е протия него или кой знае какво друго може да му се върти в главата. Ако му кажа, да не се уплаши, че толкова държа на него... Не знам какво да правя.

Коментари

1.   Ей, голяма драма, кажи му, че юли не можеш, за какво са всичките тия глупости? Само излишно си усложняваш живота, пък какво щял да си помисли, пък не знам какво... Какво може да си помисли, като не можеш през юли? Като му отказваш със сигурност си мисли по-хубави неща според теб, така ли?

2.   Ами точно затова трябва да се говори, моето момиче, не да се мълчи! Зарежи ги тези глупост, че ще се унижиш, че ще се ядоса или че ще те помисли за отчаяна глупачка - това са твои предразсъдъцъ, твои комплекси, които най-вероятно нямат нищо общо с действителността.

Говори с него - не боли. И колкото повече говориш, толкова по-лесно ще ти става. Ако усетиш, че се ядосва, нещо го жегва или се подсмихва - помоли го да обясни реакцията си и му изясни твоето виждане по въпроса. Докато се разберете и уточните на 100%! Друг път към консенсуса и към ефективната комуникация нямаш! И не само с него - с всеки един човек.

Научи се да преодоляваш себе си! Бъди смела. Бъди искрена, точна, ясна и последователна в мислите, думите и действията си!