За мъжа, любовта към жената и обичта към майката
Някои жени настръхват като стане въпрос за отношенията с майката на мъжа им, защото изникват много неприятни спомени, а понякога последицата е разбито семейство.
Да кажем обаче, че в повечето случаи водеща е женската гледна точка, а може да се помисли и как изглеждат нещата през очите на мъжете, като особено интересни са случаи, когато мъжът е отгледан и е живял само с майка си, защото родителите са разведени.
Действителността е, че обикновено мъжът има силна връзка с майка си. Приело се е обаче, че когато един мъж се ожени, родителите му остават на второ място, а най-важни стават съпругата и децата. Когато родителите са заедно, не би трябвало да има особен проблем - майката на мъжа си има съпруг, грижат се един за друг, виждат се със сина си и жена му за празниците, радват се на внуците, и едва когато остареят и не могат да се грижат за себе си, разчитат повече на сина си - разбира се, че има изключения, но да приемем, че това е някакъв общоприет модел.
Само че има и много мъже, които са още по-привързани към майките си, защото са живели основно с тях, а бащите си са виждали много по-рядко. Младият мъж среща жена, към която започва да изпитва чувства, иска да заживеят заедно, дори да се оженят и да имат деца. Само че нещата с родителите са различни в този случай - майката на мъжа няма на кого друг да разчита, защото няма съпруг - цял живот се е грижила за сина си, а в един момент той си заминава от живота й. Това в известна степен е притеснение и за самия мъж - на една страна майка му, която го е отгледала и се е грижила за него, на друга страна любимата жена, желанието за душевна и физическа близост с нея, общите планове и т. н. И мъжът опитва да балансира между тези две неща, като това рядко е успешно - ако наклони повече към майката - жена му може накрая да го обвини, че е мамино синче, неспособно да заживее собствен живот с истинското си семейство и да го остави, ако наклони към жена си - излиза неблагодарният син, който се е възползвал от грижите на майка си, а после я забравя.
Знам, че това звучи много общо и има хиляди различни варианти, но пак казвам - да го приемем като някакъв модел. Как според вас трябва да постъпи мъжът, и струва ли си въобще да се захваща с брак и семейство, ако съзнава, че не може да е независим от майка си - така обрича и жена си на нещастен семеен живот. Изобщо, какъв полезен ход има, къде е решението на проблема? Споделете от опит, от лични впечатления.

Коментари

51-64 от 64

53.   46 и 47 - Моите уважения и нищо лично, но заради такива майки като теб има такива "мъже"! Как може да кажеш, че съпругата е заменима, а майката не? ! Ти няма да живееш вечно, и докато пропъждаш жените от живота на сина си, заради егоизъм, той един ден ще си остане САМ, без жена и деца!!! Не мислиш ли че момичето не иска да те измести, а просто да ти помогне в бизнеса? ! Да, ти си го създала, но този бизнес един ден ще остане на сина ти и НЕГОВОТО семейство!

54.   Номер 51, що пък?
Да се остави жената някаква пикла да и се качи на главата?
Нали искате да няма тясна връзка между снаха и свекърва.
Тази мацка, ако обичаше много сина й, щеше да се занимава с него, а нямаше да се меси в бизнеса

55.   Н 53-46/47 съм, в личният живот нa синa си не се меся. Относно рaботaтa/ бизнесa той е нaпълно свободен дa рaботи или не. Някой ден, някогa, когaто AЗ преценя, ще е негов. Aко нa евентуaлнaтa бъдещa снaхa, не и допaдa тaкъв вaриaнт, естествено сa нaпълно свободни дa създaдaт свой си бизнес. Товa, което говориш сa глупости. Или не си рaзбрaлa коментaрa ми или....
Дa ми " помaгaлa" в бизнесa? ! Че aз къде и коя съм? !
Кaк тaкa ще дойде и ще ми " помaгa"? Товa пък е грубa нaмесa в МОЯ личен живот и бизнес. Единственaтa причинa, порaди която нея изгоних нa секундaтa е именно зaщото беше гaдже нa синa ми. Но той също не е глупaк.
Цитирaм негови думи, след кaто той лично я изгони - тя не знaе още кaквa е любимaтa ми музикa/ филм/ хрaнa, тръгнaлa зa бъдещо нaследство дa се тревожи.
Повтaрям, синът ми живее сaмостоятелно, съвсем свободен е дa избирa дaли дa рaботи зa мен или не. Рaботи си, рaзвивa се, поемa повече aнгaжименти, които му увеличaвaт зaплaтaтa, кaто който и дa е рaботник към моментa. Дори с него никогa не сме коментирaли когa точно ще поеме, че нaкaквa си... Инaче сме си сплотено семейство и съжaлявaм aко товa ще тревожи бъдещaтa снaхa, но товa е положението.
Не знaм кaк въобще дa ви хрумне, нa теб и подобни, че при появaтa нa женa в животa нa синa ми и aз ще се оттегля от нещо, което съм грaдилa години, че дa се нaмести някaквa, евентуaлнa при товa.
В случaя от моя стрaнa не е имaло нито нaмесa, нито неувaжение към нея. Беше обрaтното.
И тъй кaто все пaк шефът нa рaботa съм aз, кaзaх нa синът ми, че повече момичетa с които е в интимни отношения, тук нямa дa рaботят. И милa моя, имaм нaмерението дa живея още дълго, сaмо нa 41 години съм:)))

56.   "Как може да кажеш, че съпругата е заменима, а майката не?"
Майката е единствената жена, с която не можеш да се съешаваш. :) Правилно е написала госпожата..

57.   Е все пак жената си каза, всеки трябва да си знае мястото. Тя едва ли се меси в отношенията между сина си и приятелката му. Къде излизат и какво правят. Така и малката не трябва да дава акъл за бизнеса.
Не знам дали майката е незаменима, виждала съм случаи в които не е. Всичко си зависи от отношенията. На приятелско семейство момчето се задоми на 500 км от майка си защото тя винаги му се месеше във всичко. Накрая той реши, че жената му е по-скъпа и се изнесоха далече. За това незаменимо зло няма :D

58.   То жените трябва да поработят върху мисленето си та жените сте пълни идиотки едно решение не могат да вземат сами

59.   Здравейте реших и аз да се включа аз имам сходен доста тежък казус по същите въпроси! млад човек съм имам син от брака си там нещата одавна са приключили въпреки опитите на бившия ми съпруг! И като млад човек на 29 реших да си дам шанс да бъда щастлива въпреки предишния живот които имах (побой изневери от страна на бившия) с Човек от обкръжението ми който учим даже заедно винаги сме споделяли за бившите си и винаги се чувахме докато не станах ме в един момент двойка! Той е дете на разведени родители в началото бях приета добре пред това че имам дете и съм разведено до момента в който месец след като бяхме заедно той ми предложи брак аз приех и заминах в неговия град там имаше много ободи и нападки към мен от страна на майка му и баба му докато не се стигна до там да му поставят ултиматом да избира или тях и сносния живот който му дават или мен и без нищо за момент ми беше казал че избира тях аз си тръгнах но обещахме че ще се борим не след дълго аз заминах в друг град в който да работа с мислълта да сме заедно и той да дойде при мен след месец той заряза всичко и дойде заживях ме заедно даже синъ ми записах на училище но в един момент всичко се срина бившия ми съпруг разбра че имам човек до себе си и рещи да ме умолява да му върна детето поне и аз така и сторих само за да има мир и да ме остави Заминах си до родния град да се подготвям за държавен изпит и да върна дедто и да го запиша да учи при баща си и Фал чОВЕКЪТ КОйТО ОБИЧАМ МИ КАЗВА ПРИКЛЮЧИХ МЕ ПУСНА СИ предизвестието да напуска не ме чу и за миг колкото и да го умолявах няколко дена след като съм си тръгнала разбрах че майка му е идвала и че има отново пръст в това видях не стига че напуска и се връща при майка си а мен оставя на улицата Тъжно е че в очите му чета друго Предпочетох него пред синъ си!!! въпреки всичко казах му ще се осъзнае след месец два но ще е късно а аз не съм вещ днес те искам утре не Надявам се че ще се осъзнае и че ме обича Дайте съвет!!!

60.   Здравейте, живея с човека, когото обичам вече 2 години, но нормално ли е на тези години за всичко да говори с майка си и баща си, няма нещо, което да не им споделя.
А майка му се държи различно с мен, когато сме двамата, и когато съм сама, пред него винаги се прави на много добра с мен.
Кажете какво мога да направя, могат ли да се променят нещата нормално ли е това, което се случва?

62.   Като чета коментарите стигам до извода, че всички сте на грешен път.
Днес на трона на живота седи цар Егоизъм. Та това е причината за всичките писания. Всеки дърпа чергата към себе си.
Май според пишештите тук, най - добре би било след брака на мъжа майката на мъжа да я погребат и забравят. Така май младите съпруги ще бъдат спокойни, че никой не оспорва властта им над мъжа. Властта, а не любовта към него!
Тези жени са израснали с догмата, че усвояват, присвояват съпруга си, а не си партнират с него.
Жалко мили момичета, от егоизъм не виждате по-далеч от нослетата си. Дай Боже и вие да станете свекърви - тогава може би ще разберете, че свекървата не ви е съперница. Но уви, тогава ще бъде твърде късно, защото ще сте съсипала семейството, в което влизате и тъпчете наред де що сварите, само да не делите вниманието и обичта на мъжа до себе си със семейството му.
Тъпчете, разделяйте и владейте! Да ви е сладка егоистичната самовлюбеност!

63.   Природата е дала решението! Родителите живеят за децата си, а НЕ обратното!

64.   В тази ситуация има прекалено много действащи лица за да зависи всичко само от мъжа. Но... Първо майката не бива да спира сина си. Ако го обича истински, а не егоистично би трябвало да желае тои да има свое семейство- съпруга, деца. Нима един ден когато майката си отиде от тоя свят любимият и син трябва да оистане сам и самотен. Второ сина да се чукне в главата, че цял живот няма майка му да му е всичко. Да си намери спътница, но пък да не пренебрегне в името на жена си майка си. Баланс -елементарно! Трето -жената : ако е умна няма да кара мъжа си да избира. Нали и тя един ден ще е майка все пак.
Двете жени не са в съревнование. Всяка е неделима и необходима в живота на мъжа. И ще заключа с майката. Ако е умна не само че няма да загуби сина си, а ще спечели и дъщеря и внуци. Все хора на които да разчита.
Това разбира се е теоритично. Ще видим аз как ще съм със сина си когато изпаднем в тая ситуация. За сега и двамата сме още малки :-).

65.   Жената трябва да знае, че може да разчита на мъжа си. Иначе какъв е смисълът да е с него? Мъж, който е воден за носа от майка си, от сестра си, от дъщеря си, от най-добрата си приятелка от детската градина, от любовницата си и т. н. и т. н., е троянски кон. Такъв мъж може да те затрие за няколко месеца. Мъж, който осъзнава, че някоя жена го води за носа, да се ожени за нея, а не за друга. Ако има инцест забрана, значи за никоя.

66.   Много добър и остър въпрос, който едва ли има лесен отговор. Това, което ми идва на ум, че ако по една или друг причина няма пълноценна или никаква мъжка фигура в живота на сина (тоест няма ролеви модел за мъжество), той трябва да потърси такъв в малко по-абстрактна форма - исторически фигури/ литературни герои/ известни мъже изявени в дейности, в които мъжеството е водещото условие за успех (спорт, военно дело, управление и пр. ).

Друго възможно решение е да търси приятелски кръг и занимания (спорт, работа, хоби, доброволчество и пр. ) сред силни мъже, от които да попива примери за поведение и мислене.

67.   Мъжът трябва да намери баланса между родители и половинка. Да се грижи за тези, които са го отгледали, но и да си отстоява избора на жена и да изисква уважение към избраницата си.

Майката да си спомни, че също е и жена, и е била снаха. Да схване, че със снахата имат различни роли в живота на мъжа и да не се пробва да му разваля връзките и семейството.

Снахата от честолюбие и егоизъм да не решава, че мъжът трябва да е вързан за нея и мама трябва да е на заден план. Това е пътят.

И силната мъжка фигура в живота на мъжа (баща, брат, дядо, втори баща, ако ще и съсед) трябва да е задължителна. При всички "повредени" мъже, на които попадах през годините (дори и просто познати) това беше общото - липсваща по някакви причини фигура на бащата. Даже вече като усетя нещо нередно в поведението му и направо питам без баща ли е израснал.

51-64 от 64